Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Tablet jako jednostka sterująca
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Tablet jako jednostka sterująca
Autor Wiadomość
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 17:20   [R75] Tablet jako jednostka sterująca

Witam!

Obiecałem w swoim temacie, że napiszę w wolnej chwili tutorial zabudowy tabletu w R75 dla potomnych.

Zestaw jaki zamontowałem składa się z:
-tablet Asus Google Nexus 7 3G 32GB w wersji I - 2012
-ramka 2 din do R75
-wzmacniacz budżetowy VK-237
-gniazdo ISO - prądowe + dźwiękowe
-gniazdo zapalniczki
-ładowarka samochodowa Belkin 4.2A
-adapter OTG-Y
-adapter audio Y
-izolator pętli, czyli filtr przeciwzakłóceniowy
-kabel zasilający USB -> micro USB
-kabel jack -> 2xRCA
-dużo opasek samozaciskowych
-oraz .... pędzel ;)

Zaczynamy:

Niczego nie zrobimy bez odpowiedniego przygotowania naszego Nexusa do pracy w samochodzie. Polega ono na wgraniu odpowiedniego ROMu przeznaczonego konkretnie dla tego modelu -> AUTODROID 1.2 + Kangaroo kernel. To oprogramowanie pozwoli nam na umieszczenie dodatkowych przycisków na pasku nawigacyjnym ( sterowanie utworami PREV, PLAY/PAUSE, NEXT oraz sterowanie głośnością ). Do automatycznego włączania i wyłączania ekranu po zasilaniu z kluczyka potrzebujemy zainstalować wspomniany wyżej Kangaroo kernel, który oferuje tą opcję w połączeniu z wgranym w soft PowerEventManager. Dodatkowo kernel obsługuje USB Host, czyli nasz adapter Y pozwalający na zasilanie i jednoczesne korzystanie z portu USB. Nie podaję tu sposobów instalacji, gdyż wszystko jest opisane na XDA forum pod tym linkiem:
http://forum.xda-develope...im-kat-t2826317

Z przygotowań wirtualnych, poza aplikacjami przydatnymi w samochodzie byłoby na tyle, czas na montaż fizyczny.

Wyświetlacz Nexusa pasuje praktycznie idealnie do ramki 2din, niestety fizycznie, jest on dużo większy, dlatego musimy spiłować elementy wystające w ramce. W górnej części warto zrobić to tak na zdjęciu poniżej, gdyż pozostałości idealnie będą nam trzymały górę tabletu.
Dół ramki musimy wyciąć, gdyż urządzenie wystaje jakieś 2-3mm, pamiętając o tym, że zależy nam na wyśrodkowaniu wyświetlacza ;)





Po wycięciu i dopasowaniu ramki trzeba indywidualnie pomyślęć jak zrobić, żeby było dobrze :D
W moim przypadku jak już pisałem użyłem opasek samozaciskowych oraz rączki pędzla, tak wygląda to od środka:

.

Na zdjęciu widać już założone adaptery audio oraz OTG.
Adapter audio założyłem ze względu na plan sterowania głosem i podpięcia osobnego mikrofonu.

Wszelkie połączenia zrobiłem w ten oto sposób:


Jak widać wszystko podpięte jest pod zwykłe, radiowe kostki ISO, dlatego właśnie wybrałem tak mały i z pozoru kiepski wzmacniacz, gdyż nie chciałem ciągnąc dodatkowych kabli.
Oczywiście schemat ten można modyfikować indywidualnie wg potrzeb.

Robiąc przymiarkę w aucie,okazuje się, że nie jesteśmy w stanie wcisnąć ramki, ze względu na wystające parę milimetrów tabletu, z pomocą przychodzą tanie ramki panelu klimatyzacji i decyzja, że w razie W kupi się zastępczą, a posiadaną można spokojnie dopasować do potrzeb:



Po zrobieniu powyższych zabiegów spokojnie możemy wszystko poukładać w konsoli i solidnie zamontować za pomocą jakże popularnych "trytytek" ;)


Jeśli chodzi o jakość wzmacniacza, wg mnie gra to wszystko dużo lepiej, aniżeli zwykłe radio Pionieer. Wzmacniacz kupiłem szczerze pisząc na próbę, gdyby okazało się, że dźwięk byłby fatalny, zamontowałbym jakiś wzmacniacz z prawdziwego zdarzenia, ale naprawdę wg mnie nie ma najmniejszego potrzeby, chyba, że ktoś jest naprawde zapalonym audiofilem.

Tablet łączy się z telefonem poprzez Bluetooth i steruje nim za pomocą programu TabletTalk. Niestety do pełni szczęścia potrzebny jest zestaw głośnomówiący, gdyż nie znalazłem programu przekazującego dźwięk rozmowy telefonicznej do tabletu. Można obsługiwać sms-y, wybierać i odbierać połączenia, ale beż osobnego zestawu głośnomówiącego dźwięk cały czas będzie przekazywany przez telefon.
Oczywiście do tego TorquePro, wszelkie mapy i inne aplikacje wg własnego uznania.

Całkowity koszt, nie licząc zakupu tabletu, oscyluje w granicy niespełna 200zł.

Efekt końcowy?

Proszę :)

 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Maj 21, 2015 17:20   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
j0zek 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 14 Maj 2013
Posty: 1000
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Czw Maj 21, 2015 20:50   

Świetny pomysł i rozwiązanie, gratki :)
Może nawet ja się skuszę :D

A powiedz mi za każdym razem jak odpalasz auto to tablet się włącza? Czy można go odpalic w trakcie i wyłączyć kiedy się chce?
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 21:12   

Czyli rozumiem, że tablet cały czas czuwa na wygaszonym ekranie, będąc na wiecznym ładowaniu z akumulatora samochodowego? I przekręcenie kluczyka jest jak naciśnięcie przycisku blokady na obudowie urządzenia?

Przydałoby się wlutować w przyciski fizyczne i wyprowadzić sterowanie głośnością na kierownicę oraz blokadę ekranu na jakiś przycisk w ramkę wokół tabletu.

I to USB za Y-rozdzielaczem do czego służy? By podpiąć coś pod tablet ewentualnie jego np. pod komputer przy pomocy przedłużki?
Jeżeli tak, a rozdziałka pełni tylko rolę dodatkowego wpustu na ładowanie to można było to polutować. :) Wtyczki mogą się obruszać na dziurach, a każdy kabel USB ma dwa przewody + i - oraz dwa od przesyłu danych. Wystarczyło do kabla, który zostałby wpięty w gniazdo USB w tablecie w dowolnym miejscu wlutować przewody od ładowarki, kable czarny i czerwony. :P

Naprawdę bardzo mnie to zaciekawiło i chyba zacznę odkładać na to fundusze zwłaszcza, że wentylator chłodnicy dziś przyjechał. Zostanie jeszcze odgrzybienie klimy, zmiana tylnej klapy i można brać się za takie widzi-mi-się.
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 21:36   

MD napisał/a:
Czyli rozumiem, że tablet cały czas czuwa na wygaszonym ekranie, będąc na wiecznym ładowaniu z akumulatora samochodowego? I przekręcenie kluczyka jest jak naciśnięcie przycisku blokady na obudowie urządzenia?


Nie do końca. Pytanie powiązanie z pytaniem j0zek, więc połącze :)

Podłączyłem kabel + czerwony z ISO do zapalniczki, na którym zasilanie pojawia się w momencie przekręcenia kluczyka w pozycje I. W tym właśnie momencie tablet wybudza się z "głębokiego snu" ( tryb samolotowy, uśpiony odtwarzacz i wszelkie inne funkcje). Po przekręceniu kluczyka w pozycje 0 i zniknięciu zasilania na tymże kablu wraca sobie znowu do snu, wygląda to tak:

https://www.youtube.com/watch?v=td9rvFc3bXg

MD napisał/a:
Przydałoby się wlutować w przyciski fizyczne i wyprowadzić sterowanie głośnością na kierownicę oraz blokadę ekranu na jakiś przycisk w ramkę wokół tabletu.


Można, ale to jest kombinacja, a chciałem to zrobić tak, żeby w razie np sprzedaży auta, odłączam kostki, wyciągam sprzęt, zmieniam ramkę i wkładam do kolejnego samochodu :wink:

MD napisał/a:
I to USB za Y-rozdzielaczem do czego służy?


Do tego USB podłączę USB HUB do którego podłączamy co chcemy, soft ma możliwość wpięcia zwykłej kamerki internetowej, która może służyć jako kamera cofania (pomocny w jej uruchomieniu po załączeniu wstecznego jest wspomniany Joycon EXR, który pełni tą funkcję oraz funkcję fizycznej klawiatury), można tam podłączyć jakikolwiek dysk zewnętrzny, mysz, klawiature, pada, touchpada, można połączyć się z komputerem, można wpiąć moduł DAC ( zastępuje kartę muzyczną ) lub też np wyprowadzić złącza do ekranów w zagłówkach.

Ja akurat będę wpinał jeszcze coś innego - moduł SDR, w celu otrzymania analogowego radia oraz telewizji DVB-T, czekam tylko na przesyłkę z Chin i będę kontynuował temat SDR.

MD, z tym lutowaniem to nie jest tak do końca łatwo rozwiązane, gdyż jest to programowo kodowane w kernelu i taki adapter pełni rolę hosta, mianowicie po podpięciu zwykłego adaptera OTG nie działa wybudzanie i usypianie po kluczyku. Adaptery USB Y nie są drogie (8zł) więc nie chciałem aż tak dogłębnie się w to bawić.
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 21:41   

spidi23, zobaczyłem ten filmik i... whoa. Chcę coś takiego. Nexusa kupiłeś używanego? I nie boisz się o to, że zrobi mu się kuku po zostawieniu go w pełnym słońcu albo na wielkim mrozie?
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 21:52   

MD, nie, Nexusa kupiłem nowego 2 lata temu i miałem go teraz sprzedawać. W międzyczasie nosiło mnie strasznie na funkcjonalne radio 2din, ale ceny skutecznie mnie od tego pomysłu odwiodły. Wtedy właśnie wpadłem na ten pomysł, a że okazało się, że Nexus 1 generacji jest najlepszym sprzętem do zabudowy w aucie, zrobiłem to bez większego namysłu :wink:

Na mrozie najwyżej się rozładuje, ale to też nie problem, gdyż zmodyfikowałem kernel po swojemu i w sytuacji kiedy tablet jest wyłączony całkowicie i dostanie zasilanie, to włącza się (tak jakbyś nacisnął przycisk zasilania) zamiast wyświetlania się animacji ładowania.

2 tygodnie przetrząsałem wszelkie tematy związane z baterią w nagrzanym samochodzie i nie znalazłem jeszcze przypadku, żeby komuś zrobiło się kuku :mrgreen:
W jednym przypadku gość wylutował baterie całkowicie i zastosował zasilacz 12V-3,7V, ale w takim przypadku trzeba czekać 2-3 min aż się włączy i pouruchamia sobie wszelkie programy i uprawnienia.

Jutro nagram film jak tablet zachowuje się z kluczykiem w tle, żeby lepiej pokazać zasadę działania .
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 22:29   

spidi23, czyli trzeba będzie pokukać Nexusa pierwszej generacji w przyzwoitym stanie. Myślę, że zacznę sobie powoli kompletować wszystko i pewnie już po zlocie coś tam podziałam. Właśnie, masz zamiar przybyć do Skaryszewa i dać to chętnym pomacać? :D


Iiii zapomniałem o najważniejszym! To powinno się znaleźć zaraz pod pierwszym postem! Uwaga...


Otrzymujesz MDkookejkę.
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 21, 2015 23:11   

MD napisał/a:



Iiii zapomniałem o najważniejszym! To powinno się znaleźć zaraz pod pierwszym postem! Uwaga...

Obrazek
Otrzymujesz MDkookejkę.


Dziękuję :oops: :wink:

Co do zlotu, nie wiem, nie jestem w stanie powiedzieć... Daleko nie mam, ale czas, najgorszy wróg.

Jeśli ktoś chciałby szukać Nexusa, uważajcie na wadliwe egzemplarze, które są taniej sprzedawane. Chodzi o wadę fabryczną, w postaci odklejającego się ekranu w prawym górnym rogu, która przy dłuższym użytkowaniu prowadzi do dalszych uszkodzeń, to tak na zaś :wink:


EDIT:

Obiecany film:

https://www.youtube.com/watch?v=ZCWKAAh6PGc
 
 
szpynior 



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 891
Skąd: Grudziądz



Wysłany: Sob Maj 23, 2015 11:11   

Rewelka, jak z jakością dźwięku ?
 
 
j0zek 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 14 Maj 2013
Posty: 1000
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sob Maj 23, 2015 12:25   

Jeszcze takie pytanie - jak wyciągasz kluczyk to tablet wchodzi w tryb uśpienia? Czy wyłącza się w ogóle?
I czy jest taka opcja, że tablet nie będzie się włączał z kluczyka, tylko z innego przycisku? Załóżmy, że odpalam auto ale nie chcę, aby za każdym razem tablet też się włączał.

I jak dostęp z jakimś podłączeniem usb itp? Z kierownicy da się sterowac głośnością?

Kartę sim masz w tym tablecie, czy nie?
I jak sprawa wygląda z mapami i nawigacją?


CHyba też za tydzień takie coś zrobię:D
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Sob Maj 23, 2015 12:46   

szpynior, dźwięk jest lepszy niż w poprzednim radiu, byłem bardzo miłe zaskoczony, bo szczerze mówiąc byłem przygotowany na konieczność instalacji lepszego wzmacniacza, rafalmis1 stwierdził że gra lepiej niż u niego :wink:

j0zek, istnieje opcja, aby tablet się nie wlaczal, poprostu nie zaznaczasz w ustawieniach funkcji z tym związanych, ale wtedy musisz rozwiązać problem z ukrytym fizycznym przyciskiem on/off.
Po wyciągnieciu kluczyka tablet się usypia.
Port USB jest w tym momencie w schowku, ale docelowo będzie rozdzielacz usb za tabletem i porty poprowadzone tam gdzie będą potrzebne. Sterowanie z kierownicy jest możliwe, jak już napisałem za pomocą JoyconEXR, a kartę sim oczywiście posiadam w tablecie, dzieki czemu mogę korzystać z map i nawigacji Google. Istnieje również również pełno nawigacji offline, jak na każdego innego androida ;)
 
 
j0zek 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 14 Maj 2013
Posty: 1000
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sob Maj 23, 2015 13:00   

Dzięki za odp.

A na tym uśpieniu jak wygląda sprawa z zasilaniem, rozładowywaniem? Pytam bo kompletnie wyleciałem z tematu i nawet nie wiem jak to się zachowuje (chodzi też o ewentualne spięcia instalacji itd, zwarcia gdy auto jest zgaszone i zostaje na noc).

To w sumie nie przeszkadza z tego kluczyka, można zawsze zrobić tak, że po włączeniu auta jak odpala się tablet to może być ustawiony wygaszacz ekranu co nie?

A w trakcie jazdy recznie mozna przez pulpit wyłaczyć tableta nie?

I sprawa urządzenia - Myslisz, że tablet samsung galaxy tab 7 też będzie odpowiedni? Mam akurat takiego w T-mobile i w sumie mógłbym jego uzyć.
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Sob Maj 23, 2015 14:43   

Cytat:
rafalmis1 stwierdził że gra lepiej niż u niego

:mrgreen: nie przesadzajmy :P
Poważnie byłem zaskoczony, wydaje mi się ze jakby były drzwi wygłoszone, to bym w tedy wolał tak jak ma spidi23, a jak na razie wole radio i pod radio tablet :-D
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
szpynior 



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 891
Skąd: Grudziądz



Wysłany: Sob Maj 23, 2015 16:22   

No to mamy już dwa projekty i na andku i na windows :)
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Wto Maj 26, 2015 01:16   

j0zek napisał/a:
A na tym uśpieniu jak wygląda sprawa z zasilaniem, rozładowywaniem?


Zasilania nie dostaje i korzysta z baterii, u mnie póki co soft ma problemy z "deep sleep", ale chyba to dziś ogarnąłem i ma zjadać 2-3% przez caly weekend niekorzystania :)

j0zek napisał/a:
A w trakcie jazdy recznie mozna przez pulpit wyłaczyć tableta nie?


Tak, tylko jeśli nie masz odpowiedniej modyfikacji kernela i masz zabudowany przycisk zasilania, to generalnie rzecz ujmując - masz mały problem :razz:

j0zek napisał/a:
Myslisz, że tablet samsung galaxy tab 7 też będzie odpowiedni?


Każdy tablet będzie odpowiedni jeśli się zmieści i go odpowiednio skonfigurujesz. No właśnie, skonfigurujesz... W zasadzie w otchłaniach internetu jedyne takie modyfikacja są dostępne własnie dla Nexus'a, pozostałe tablety można skonfigurować za pomocą aplikacji Tasker, ale to już więcej zabawy. Najwazniejsze to sterowanie wybudzaniem/usypianiem oraz głośnością, o ile z tym drugim większego problemu nie ma, gdyż istnieje masa widget'ów, o tyle z usypianiem robi się mały problem. W takim przypadku jedynym wyjściem jest Tasker i jego odpowiednie ustawienie.

szpynior, dokładnie, choć w zasadzie windows jakoś do mnie nie przemawia, choć bardzo ciekawi mnie efekt końcowy i mam nadzieję, że kiedyś będę miał okazje pomacać Twój wynalazek :wink:
 
 
_Matt_ 



Dołączył: 18 Kwi 2015
Posty: 10



Wysłany: Wto Maj 26, 2015 19:21   

A nie próbowałeś z Timur's Kernel ??
 
 
spidi23 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 159
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Sro Maj 27, 2015 18:58   

_Matt_, do Nexusa I jest już niedostępny, poza tym Autodroid i Kangaroo jest nowszy i ma aktualizacje OTA ;)
 
 
_Matt_ 



Dołączył: 18 Kwi 2015
Posty: 10



Wysłany: Nie Maj 31, 2015 09:29   

spidi23 napisał/a:
_Matt_, do Nexusa I jest już niedostępny, poza tym Autodroid i Kangaroo jest nowszy i ma aktualizacje OTA ;)


Dobrze wiedzieć :)
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Sob Cze 06, 2015 09:36   

Znalazłem program, który daje bardzo dużo możliwości w konfiguracji telefonu/tabletu pod nasze widzimisię. Lama, pozwala na np. ustawić co się dzieje z ekranem podczas włączenia ładowania bądź wyłączenia i wiele wiele innych. Dzięki temu rozwiązaniu spokojnie możemy wsadzić każdy tablet jaki się nam zamarzy, pod warunkiem że się zmieści do auta.
Ja włożyłem Nexusa takiego jak Damian. Ale w sumie teraz wolałbym Lg G Pad 7.0. Minusem jest brak możliwości dodatkowych przycisków na belce, ale ogromnym plusem Knokcode wiec w sumie nie potrzebujemy dostępu do żadnych klawiszy, tym bardziej jeżeli zostawimy radio jak w moim przypadku.
Zmieści się nawet Lg G Pad 8.0, a może i 8.3 ale tu juz ramka na wysokość jest dosłownie kilka milimetrów za niska, trzeba było by w drukarce 3D zaprojektować, szczerze to się zastanawiam czy w tym roku jeszcze tego nie zrobić
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
j0zek 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 14 Maj 2013
Posty: 1000
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sob Cze 06, 2015 13:56   

Ja wrzucilem galaxy tab 4 7.0 i jeśli chodzi o spasowanie z otworem ramki, to góra dół jest ok, natomiast prawo lewo widać z lewej strony logo samsung niestety, a z prawej przycisk menu. Z prawej mi o tyle pasuje, że tymi 3 przyciskami można normalnie sterować.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [ Ankieta ] tablet w samochodzie
oleg707 Car-audio, nawigacje, radia CB 0 Czw Mar 21, 2019 23:13
oleg707
Brak nowych postów Tablet dla dziecka w R75
dukat11 Car-audio, nawigacje, radia CB 7 Czw Sie 16, 2012 21:59
dukat11



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink