Forum Klubu ROVERki.pl :: Samodzielne ustawienie świateł do jazdy dziennej i drogowych
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Samodzielne ustawienie świateł do jazdy dziennej i drogowych
Autor Wiadomość
pietka 




Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 95
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pon Gru 26, 2016 09:30   Samodzielne ustawienie świateł do jazdy dziennej i drogowych

W jaki sposób samodzielnie ustawić światła do jazdy dziennej i drogowej? Czy może lepiej nie kombinować i podjechać na stację diagnostyczną?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Gru 26, 2016 09:30   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Pon Gru 26, 2016 11:18   

Drogowe ustawiane sa razem z światłami mijania, a dzienne masz jakies dokładane?
_________________
75 Red Edition
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Gru 26, 2016 11:38   

pietka, lepiej podjechać, bo na pewno zrobią to dobrze.

Maksymalnie 20 zł, a jak trafisz na fajnego gościa, to czasem za 'dziękuję' albo 'w cenie', jak robisz u nich przegląd (i tak koszą 100 zł, a regulacja to zwykle 1-2 obroty śrubokręta). :)

Mi w tej starej, prawie zabytkowej MX-5, to za dziękuje całą lampę rozebrali, żeby poprawić mocowanie, bo nie mogli ustawić, w tej nowszej, na innej stacji, to już mnie skasowali właśnie na 20zł, ale lampy teraz świecą super. :)

Jak chcesz sam, to da się, ale nigdy nie zrobisz tego bardzo precyzyjnie, bo musiałbyś mieć:
- idealnie płaski podjazd
- idealnie pionową ścianę
- bardzo dokładną miarkę
- bardzo dokladnie znać wysokość montażu reflektorów
- narysować na ścianie odpowiedni szablon
- stanąć w odpowiedniej odległości, dokładnie prostopadle do tej ściany
- dokładnie ustawić światła

Tyle zachodu, to chyba nie warte tych 10, czy maksymalnie 20 zł (Wawa). ;)

Tu możesz trochę poczytać i obejrzeć szablony, którym powinny odpowiadać ułożenia wiązek świateł:
http://zssplus.pl/prasa/39.htm

Ten artykuł to skrót - wszytko wynika z PORD i Rozporządzenia o Obowiązkowym Wyposażeniu Pojazdów oraz pośrednio z 'Regulaminów ECE' (chyba R48 dokładnie - rozpisałem się o tym kiedyś w wątku o 'xZenonach' ;) ), które regulują wyposażenie samochodów dopuszczonych na rynki europejskiej.

A dziennych się chyba w ogóle nie reguluje, bo w ich przypadku nie mają nic oświetlać, a tylko 'ma je być widać' - ważne jest miejsce ich montażu oraz moc świetlna (liczona w kandelach ztcp).

W obu MX-5 miałem, i jedyne co kogokolwiek obchodziło, to znaczek Exx w kółku oznaczający homologację w EU (co ciekawe nawet ta z 1992 roku, była z Kanady albo USA, ale lampy miała europejskie, tak przełożone, że światła dzienne miała w oryginalnych miejscach z homologacją).
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 09:23   

U mnie gdzie 'serwisuje' (znaczy robią to czego ja nie dam rady albo nie chcę) samochód i robię przeglądy to wchodzę proszę żeby zerknęli na światła i ustawiają za free.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 09:33   

A ja ustawiłem sam kilka razy, demontowalem pas przedni, skladalem itd itp, nie chce mi sie wierzyć ze robię to idealnie, ale jadac na stację diagnostyczną usłyszałem ze nie będę placil bo nie ma co ustawiać.

Nie chciało im sie ? Czy jednak mozna ustawić samemu?
_________________
75 Red Edition
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 09:46   

Mi też nie raz machnęli ręką jak było minimalnie wyżej niż powinno (ale faktycznie minimalnie wyżej a nie w kosmos).
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 10:08   

longer86, można, oczywiście, że można - to nie jest technika rakietowa, tylko albo masz szczęście albo niesamowite 'oko', żeby bez dużej praktyki na pewno ustawić dobrze.

Oczywiście nic nie zaszkodzi, jeśli ustawisz sam, a potem od razu pojedziesz na stacje sprawdzić, ale jak pojedziesz, bo sorry, ale to jest koszmar jeżdżenia po Polsce w nocy, jak co drugie auto Cię oślepia, bo nie ustawił albo lepiej 'ustawił tak, żeby było dalej widać'.
Kiedyś słyszałem 'na wiosce' tekst: 'o panie... ja to sobie sam ustawiam, bo potem to i na 200m widzę, a nie tak jak było, to ledwo na 50'...

Mechanik mojego ojca (ponad 40 lat doświadczenia) tak ustawia 'na ścianie' u siebie w warsztacie, i potem na stacji nic już nie chcą, ale ja bym się nie podjął, bo jak kiedyś ustawiłem 'na dojazd' do stacji, to potem miałem problem, bo ustawiałem za nisko, 'żeby na pewno nikogo nie oślepić' i jadąc nie wiele widziałem... ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 13:05   

maciej, tak. Koszmar potworny, choć w takich pcimiach dolnych ludzie ustawiają światła samodzielnie niejednokrotnie z przymusu. U mnie na przykład, jak ostatnio się spytałem o korektę świateł to było: "20zł od sprawdzenia, 50zł, jeżeli trzeba poprawić".

Mam jednego specjalistę u mnie, człowieka starej daty tylko i wyłącznie od mechaniki. Z resztą trzeba ganiać dalej. :P
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
prebenny 




Pomógł: 46 razy
Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 2319
Skąd: Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Gru 28, 2016 13:22   

No przyjemnie się u nas w nocy nie jeździ to fakt.

Dla mnie hitem był d* w swoim zayebistym ałdi... z lewą lampą z anglika gdzie jak włączył swoje długie (może dlatego, że ja się nie cackam i jak ktoś mnie oślepia to włączam moje długie - a u nas w 75 na prawdę ładnie świecą ;) ) to długie światła oślepiały mnie mniej niż ta jego mijania angielska świecąca mi idealne w oczy.
_________________
https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?p=874423
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów ECU chipping - 200 SDi = radość z jazdy!
scanikwwo Tuning mechaniczny 125 Sob Lip 16, 2011 23:20
Jugol



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink