Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Zbieżność tył, tylny wahacz
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Zbieżność tył, tylny wahacz
Autor Wiadomość
Matty 



Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 31
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 09:06   [R75] Zbieżność tył, tylny wahacz
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 1999

Witam
mam problem z tylnym kołem (prawym) w swoim roverku. Wymieniałem wahacz, sprężyny i amortyzatory ( wahacz był wymieniany bo został zgięty po bocznym uderzeniu w krawężnik) i byłem na ustawieniu geometrii kół. I tu się pojawia problem gdyż w tym kole mam odchyłkę 1 stopień - dopuszczalne jest chyba 0,08 (sprawdzę) i nie można tego ustawić ponieważ śruba stawia już opór, że nie można przekręcić. Chciałem zapytać czy istnieje możliwość złego zamontowania tego wahacza? Albo czy jeszcze coś się mogło tam powyginać? Mechanik nie mógł dojść co jest źle.
Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez apples Sob Maj 21, 2011 23:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Maj 17, 2011 09:06   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 11:17   

Matty napisał/a:
i nie można tego ustawić ponieważ śruba stawia już opór, że nie można przekręcić.
Czy ustawia w miejscu zaznaczonym na zdjęciu?

Niech sprawdzi tuleje oznaczoną nr 2 oraz czy nie masz pękniętej którejś sprężyny z tyłu. Sprężyna najczęściej pęka na ostatnim zwoju w gnieździe wahacza. Patrząc z boku lub z dołu nie widać że pękła i dlatego trzeba włożyć głowę głębiej aby zobaczyć dolny zwój.U mnie przy pękniętej sprężynie pokazywało rozjechaną zbieżność z tyłu, a po wymianie sprężyn zbieżność OK.
 
 
Matty 



Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 31
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 12:05   

Sprężyny były wymieniane 2 miesiące temu (więc zakładam że to nie one). A co do tego zdjęcia to jakoś tego nie widzę ale raczej kręcił dobrą śrubą bo lewą stronę ustawił. Chyba że można jeszcze jakąś dodatkową wyregulować? A co do tej tulei - to może to mieć wpływ na brak zakresu regulacji?
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 13:38   

Matty napisał/a:
Sprężyny były wymieniane 2 miesiące temu (więc zakładam że to nie one).
Jeżeli prawidłowo wsadzone to nie są przyczyną.
Matty napisał/a:
A co do tego zdjęcia to jakoś tego nie widzę ale raczej kręcił dobrą śrubą bo lewą stronę ustawił. Chyba że można jeszcze jakąś dodatkową wyregulować? A co do tej tulei - to może to mieć wpływ na brak zakresu regulacji?
Trzeba popuścić wszystkie 3 śruby trzymające uchwyt wahacza (zdjęcie) i przesunąć wahacz w odpowiednim kierunku. Tak ustawiasz kąt wyprzedzenia. Podejrzewam, że kręci drążkiem i ustawia kąt pochylenia.

Nie jestem pewien, ale zalecenie jest aby podczas ustawiania zbieżności w R75 była połowa baku paliwa w celu dociążenia auta. Musisz przeszukać RAVE bo chyba tam o tym czytałem.
 
 
Matty 



Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 31
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 14:58   

Aha, czyli jak dobrze rozumiem to odkręcając te 3 śruby będę mógł wyregulować wahacz do takiego poziomu żeby była możliwość później regulacji śrubą? Na wydruku z geometrii później zobaczę ale jest tam 1st. odchylenie tak jakby koło było nie równo z nadwoziem tylko skręcało w prawo-to jest chyba ten kąt wyprzedzenia (i zżera oponę od wewnątrz). A co do baku to miałem lekko ponad połowę zbiornika.
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 16:58   

Matty napisał/a:
Aha, czyli jak dobrze rozumiem to odkręcając te 3 śruby będę mógł wyregulować wahacz do takiego poziomu
Tak.
Matty napisał/a:
możliwość później regulacji śrubą?
Żadną śrubą. Mocowanie wahacza do nadwozia (zdjęcie wyżej) ma 3 owalne otwory w które wchodzą 3 śruby i po poluzowaniu ich przesuwasz wahacz w lewo lub prawo ustawiając kąt wyprzedzenia.


Na oko chcesz ustawiać zbieżność? ;>
 
 
Matty 



Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 31
Skąd: Szczecin



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 23:12   

Aż tak dobrego oka to nie mam he he. Dzięki za informację w sobotę mam nadzieje że coś poradzimy. Dam znać co i jak.
 
 
automechanik 



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 756
Skąd: Tychy



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 23:36   

apples, Przepraszam, zwrócę Ci uwagę na fakt ,że w tylnym zawieszeniu jakiegokolwiek auta nie ma pojęcia kąta wyprzedzenia (dotyczy to przedniego zawieszenia ) tył to tylko kąt pochylenia i zbieżność.
A wracając do regulacji zmiana kąta pochylenia koła wpływa również na zbieżność połówkową. Dlatego najpierw ustawia się kąt pochylenia a następnie zbieżność. Oczywiście należy w trakcie regulacji zbieżności kontrolować i ewentualnie korygować kąt pochylenia.
_________________
rom
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 23:44   

automechanik napisał/a:
apples, Przepraszam, zwrócę Ci uwagę na fakt ,że w tylnym zawieszeniu jakiegokolwiek auta nie ma pojęcia kąta wyprzedzenia (dotyczy to przedniego zawieszenia ) tył to tylko kąt pochylenia i zbieżność.
:ok2:
 
 
bpilkarz 



Dołączył: 26 Sty 2014
Posty: 7

Rover 75

  Wysłany: Sro Lip 08, 2015 17:02   

Witam, mam problem właśnie ze zbieżnością. Pojechałem dziś na stacje diagnostyczną i pan mi powiedział że mam z tyłu złe śruby, niby powinny być na mimośrodzie a są zwykłe. powiedział mi że muszę kupić orginalne i wtedy będzie mógł mi ustawić zbieżność z tyłu. proszę o jakąś opinie i radę, bo nie wiem nawet jaką śrubę kupić i gdzie. załączam zdjęcie i zaznaczam śruby o których mowa.
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 08, 2015 17:54   

Zmień diagnostę. Śruby są zwykłe, dokrecasz nimi mocowanie wahacza. Jak poluzujesz wszystkie 3 śruby to mocowanie wahacza ma otwory w kształcie fasolki ustawiasz wahacz, dokrecasz śruby i po zabawie.
_________________
75 Red Edition
 
 
oloko3 



Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 8



Wysłany: Pią Lip 10, 2015 20:02   

Dokładnie śruby są dobre. Również polecam zmianę diagnosty.
 
 
antek124 



Dołączył: 12 Lis 2011
Posty: 76
Skąd: czeremcha



Wysłany: Nie Sie 27, 2017 11:44   

A ja mam pytanie co do tych śrub. Jakie to śruby 10.9 z gwintem metrycznym M12x60 zwykły czy drobnozwojny lub M14x60 zwykły czy drobnozwojny. Będę wymieniać tuleje wahaczy tył i wymienię śruby mocowania wahacza. Nim się zabiorę to wolę mieć wszystko pod ręką.
 
 
adam_26 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 16 Cze 2014
Posty: 1001
Skąd: Rzeszów

Rover 75

Wysłany: Nie Sie 27, 2017 19:42   

Tylko pytanie po co zmieniać te śruby ?? Odkręcasz, można przeczyścić wiertarką potem główki dobrze ze starej rdzy zakręcasz i tyle. Można jeszcze na koniec jakimś smarem główki posmarować żeby nie korodowało.
_________________
:pisze:
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Nie Sie 27, 2017 23:27   

Nie smarem tylko woskiem do podwozi potraktować zawieszenie.
 
 
antek124 



Dołączył: 12 Lis 2011
Posty: 76
Skąd: czeremcha



Wysłany: Sro Sie 30, 2017 16:35   

A no po to, że mam ponad 10 lat już auto. A auto z 99r. I nie robiłem prawie nic w tylnym zawieszeniu. Prócz sprężyn. A z główki sześciokątnej 19, zrobiła się dwunastka. Śruby do odcięcia i pójdą nowe. Więc takie moje pytanie. Bo, z dokumentacji BMW wychodzi że jest dwunastka. Ale muszę mieć pewność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Jak wymontować tylny wahacz??
miecho1986 Rover serii 75, MG ZT 2 Sob Cze 22, 2013 18:19
miecho1986
Brak nowych postów [R75] wahacz tylny dolny jaki pasuje
cynio22 Rover serii 75, MG ZT 1 Sob Wrz 15, 2012 23:18
chdn
Brak nowych postów [r75] wahacz
plonex25 Rover serii 75, MG ZT 7 Nie Sie 14, 2016 21:07
pablo
Brak nowych postów [R75] wahacz
dario1282 Rover serii 75, MG ZT 1 Sro Maj 09, 2012 18:40
kris-tofer
Brak nowych postów [R75] wahacz
grota10 Rover serii 75, MG ZT 11 Sob Kwi 21, 2012 15:19
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink