Forum Klubu ROVERki.pl :: [R214] Wentylator chłodnicy nie działa
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R214] Wentylator chłodnicy nie działa
Autor Wiadomość
alter6 




Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 101

Rover 200

Wysłany: Wto Wrz 19, 2017 20:54   [R214] Wentylator chłodnicy nie działa
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.4 16v Rok produkcji: 1998

Witam,
Wiem, wiem już było w tym temacie ale jednak po przeglądnięciu tematów nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem nie włączającego się wentylatora oraz nie działający wskaźnik temperatury.
- Wymieniłem obydwa czujniki brązowy i czarny - brak efektu

- Dołożyłem klimatyzację bez zamontowanych wentylatorów - czy może to mieć wpływ na pracę tego od chłodnicy

Po podłączeniu kompa brak błędów jedynie z czujnika ciśnienia klimatyzacji,
Wentylator został zamontowany z wersji 1.6 ze względu na średnice i dwa biegi działania o ile się nie mylę (na stary wentylator ta sam sytuacja nie działa), sprawdzony przekaźnik w skrzynce i dobry pstryka, ale przy próbie testu z kompa tylko słychać pstrykanie ale się nie załącza.

po wypięciu kostki od czujnika dolnego czarnego wentylator załącza się na maksa

Głownie chodzi mi czy załączenie wentylatora chłodnicy uzależnione jest od układu klimatyzacji oraz ciekawa jest sytuacja z niewskakiwaniem na desce temperatury.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Wrz 19, 2017 20:54   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
nitek44
[Usunięty]






Wysłany: Sob Wrz 23, 2017 00:13   

Temat tak wisi bez odpowiedzi, także postaram się chociaż dodać coś od siebie. Poza tym co napisałem w innym temacie, czyli wiązka tylnej klapy i sprawdzenie masy (przez problemy z jednym czy z drugim może świrować elektronika, jak np. czujniki czy tak jak napisałeś w tamtym temacie światło wstecznego).
Co do klimatyzacji - dołożyłeś tzn. jakąś niefabryczną? W oryginale, gdy nie ma klimy wentylator ma tylko jeden bieg, jeśli jest klima to dwa - jak w oryginale masz jeden bieg to (ale to moje domysły) może komputer jest do tego odpowiednio zaprogramowany, przy danym oporze czujnika temperatury załącza wentylator i tyle - a jak wsadziłeś wentylator dwubiegowy to coś może się gubić. Ale to takie gdybanie, trudno mi powiedzieć jak to dokładnie działa.
Zerknij w mój temat z problemem zbyt późnego załączenia się wentylatora, tam pewien użytkownik wrzucił ostatnio fajne schematy całego systemu chłodzenia i przekaźników, może Ci to coś rozjaśni :)
 
 
alter6 




Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 101

Rover 200

Wysłany: Sob Wrz 23, 2017 10:43   

Witam,
Sprawa ma się następująco.
Został zakupiony R200 1.4 8V z 98r., z uszkodzoną uszczelką pod głowicą.
Została zastosowana głowica 16V z 2004 + nowa uszczelka, nowa magistrala olejowa, nowa aluminiowa miska + nowa podstawa filtra z czujnikami temp.
Wiązka elektryczna została przełożona z MG ZR (gdyż głowica zakupiona była na cewki) z opcją klimy (w domyśle montażu klimy w przyszłości, został zamontowany w kabinie chłodnica od klimy z czujnikiem i tyle w tym temacie klimy).
Wentylator od wersji 1.8 z dwoma biegami gdyż nowa wiązka przewiduje 2 biegi(po sprawdzeniu na krótko działają dwa biegi).
nowy komputer z 1.8 + imobilizer., dolot z 1.8 oraz wtryski z 1.8.
Po odpaleniu wszystko gra, komputer wywala tylko jeden błąd czujnika ciśnienia klimatyzacji którego nie ma (jeszcze)
Nowe czujniki temperatury na trójniku.
Zastosowane zostały dwa zegary ze względu, iż podejrzenie było że wskaźnik był walnięty, ale okazało się że na jednym i drugi nie wyświetla temp.
Wentylator wewnętrzny załącza się po odłączeniu kostki od dolnego czujnika (czarnego) i w momencie kiedy zewrze ręką przekaźnik w skrzynce ale tylko w tedy kiedy zamostkowana jest wtyczka od wentylatora klimy. Po podpięciu kompa i wymuszeniu testu wentylatora słychać jedynie cykanie przekaźnika.
Na komputerze wyświetlane są temperatury prawidłowo i prawidłowo rosną w miarę nagrzewania silnika.
Na dodatek zaobserwowałem, iż brak jest ogrzewania kabiny, ciepłe powietrze w ogóle nie leci dlatego postanowiłem zakupić nowy korek od zbiorniczka wyrównawczego ciekawe czy to pomoże.
Wobec powyższego uznaje że gdzieś brakuje mi jednego sygnału na przekaźnik do załączenia wentylatora tylko jaki to sygnał.
 
 
LilJohn 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Mar 2016
Posty: 62



Wysłany: Sob Wrz 23, 2017 11:14   

Masz drugi wentylator? Ten z przodu chłodnicy do klimy?
Kup potencjometr o odpowiednim oporze, włącz go w obwód zamiast czujnika temperatury i przy pomocy odczytu temperatury z komputera przekręcaj go. W okolicach 104 stopni powinien załączyć się wentylator na 1 biegu, powyżej 110-112 powinna wskoczyć pełna prędkość.
Obstawiam że u Ciebie uruchomi się wentylator dopiero przy 112 stopniach bo temperatury od 104 do 112 wentylatory(oba) uruchamiane są szeregowo a od 112 stopni równolegle. Bez drugiego wentylatora czyli obwód otwarty, ruszy tylko przy 112 stopniach.
Tyle z teorii sprawdź to potencjometrem i będziesz mieć pewność.
A potencjometr żeby na spokojnie dawać komputerowi temperaturę a nie gotować bez sensu autko ;)
 
 
alter6 




Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 101

Rover 200

Wysłany: Sob Wrz 23, 2017 21:55   

drugiego wentylatora nie mam, od klimy ale zmostkowałem wtyczkę.
wiązka sprawdzona w tylnej klapie wszystko ok.
Brak wyświetlenia temperatury na blacie oraz paląca się lampka ręcznego oraz palące się światła wstecznego non stop
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R 220 SDi, '99r.] Wentylator chłodnicy nie działa
niedziu Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 2 Pon Sie 18, 2008 16:56
niedziu
Brak nowych postów [R214Si 1.4 103KM 97r] Nie działa wentylator chłodnicy
frodo45 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 5 Pon Wrz 08, 2008 10:53
PHJOWI
Brak nowych postów [r214 si 97r] wentylator chłodnicy
pcmirek Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 2 Pią Sie 01, 2008 22:15
pcmirek
Brak nowych postów [R214 Si] wentylator chłodnicy i klimatyzacji
mentos1509 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 7 Sob Kwi 26, 2014 14:12
mentos1509
Brak nowych postów [R214] Nie włącza sie wentylator chłodnicy
yez Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 22 Pon Lip 16, 2012 22:45
brkzzz



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink