Forum Klubu ROVERki.pl :: Ściągnięcie ubezpieczenia OC ze sprawcy wypadku
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ściągnięcie ubezpieczenia OC ze sprawcy wypadku
Autor Wiadomość
aston Dołączył: 25 Lut 2015
Posty: 70Wysłany: Sob Cze 02, 2018 09:27   Ściągnięcie ubezpieczenia OC ze sprawcy wypadku

Czy istnieją takie sytuacje, w których ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie za wypadek spowodowany przez kierowcę żąda zwrotu wypłaconego odszkodowania, bo np doszło do złamania warunków umowy ubezpieczeniowej?
 
 
SPAMU¦


Wysłany: Sob Cze 02, 2018 09:27   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)
 
 
pietka 
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 83
Skąd: WarszawaWysłany: Pon Cze 04, 2018 07:12   

Tego typu informacje zapisane są zwykle w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czyli OWU.
Kiedy ubezpieczony jest chroniony w 100%, a w jakich sytuacjach trzeba się liczyć z tym, że TU nie weźmie na siebie ciężaru wypłaty odszkodowania. Tzn, gdyby doszło do wypadku, to odszkodowanie poszkodowanemu zostanie wypłacone, po prostu później TU będzie mogło żądać zwrotu, bo kierowca np dopuścił się rażącego niedbalstwa lub wina była umyślna.
Na https://www.transbrokers....-winy-umyslnej/ nasz opisane sytuacje, co grozi w sytuacji rażącego niedbalstwa lub winy umyślnej.
 
 
christopher7 
Klubowicz

Pomógł: 24 razy
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 746
Skąd: Poznan

Rover 75

Wysłany: Wto Cze 05, 2018 13:11   

Niestety zdarzają się takie sytuacje :twisted:
Na forum https://forumprawne.org jest trochę tego...
Np tutaj:

Kiedy ubezpieczyciel może żądać zwrotu odszkodowania od ubezpieczonego ?
_________________
Kontakt: 780177880
email
wiadomość
nadmiarowe części, gadżety i akcesoria do Rovera 75 :szoping:
 
 
maciej 
KlubowiczWielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 18 Kwi 2002
Posty: 4496
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Cze 05, 2018 18:11   

pietka, mylisz się - tego nie ma w OWU, bo przypadku OC to wynika bezpośrednio z Ustawy:

http://prawo.sejm.gov.pl/.../D20031152L.pdf

Art. 43.
Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii,
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa,
4) zbiegł z miejsca zdarzenia.

Art. 58.
Zakładowi ubezpieczeń przysługuje uprawnienie do dochodzenia od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC rolników odszkodowania, jeżeli wyrządził on szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.


oraz

Art. 16.
1. W razie zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym, o którym mowa w art. 4 pkt 1-3, osoba uczestnicząca w nim, z uwzględnieniem ust. 2, jest obowiązana do:
1) przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, starania się o złagodzenie skutków zdarzenia oraz zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również w miarę możliwości zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych,
2) zapobieżenia, w miarę możliwości, zwiększeniu się szkody,
3) niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, a w szczególności o wypadku z ofiarami w ludziach, o wypadku powstałym w okolicznościach na- suwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, w szczególności przestępstwo drogowe lub zagrażające bezpieczeństwu uczestnikom ruchu drogowego.
2. W przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym, o którym mowa w art. 4 pkt 1-3, uczestnicząca w nim osoba objęta tym ubezpieczeniem jest ponadto obowiązana do:
1) udzielenia pozostałym uczestnikom zdarzenia niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia,
2) niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu zakładu ubezpieczeń, udzielając mu niezbędnych wyjaśnień i przekazując posiadane informacje.
3. Osoba, której odpowiedzialność jest objęta ubezpieczeniem obowiązkowym, a także osoba występująca z roszczeniem, powinny przedstawić zakładowi ubezpieczeń, Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu lub Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadane dowody dotyczące zdarzenia i szkody oraz ułatwić im ustalenie okoliczności zdarzenia i rozmiaru szkód, jak również udzielić pomocy w dochodzeniu przez zakład ubezpieczeń, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych roszczeń przeciwko sprawcy szkody.

Art. 17.
Jeżeli osoba objęta ubezpieczeniem obowiązkowym odpowiedzialności cywilnej lub osoba występująca z roszczeniem, z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, nie dopełniły obowiązków wymienionych w art. 16, a miało to wpływ na ustalenie istnienia lub zakresu ich odpowiedzialności cywilnej bądź też na zwiększenie rozmiarów szkody, zakład ubezpieczeń może dochodzić od tych osób zwrotu części wypłaconego uprawnionemu odszkodowania lub ograniczyć wypłacane tym osobom odszkodowanie. Ciężar udowodnienia faktów, uzasadniających zwrot zakładowi ubezpieczeń części odszkodowania lub ograniczenia odszkodowania, spoczywa na zakładzie ubezpieczeń.


W przypadku OC podstawową przyczyną żądania zwrotu wypłaconego odszkodowania od sprawcy jest jazda 'pod wpływem', 'ucieczka z miejsca zdarzenia' lub przyczynienie się do zwiększenia szkody (wtedy żądany zwrot powinien być proporcjonalny do winy).

christopher7, nie pisałbym, że 'niestety', bo Ustawa jest jasna i określa przypadki, w których, moim zdaniem wypłata odszkodowania z własnej kieszeni jest jak najbardziej słuszna.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie SzkodnikB, znów MX-5 i dwa silnikowe wózki na zakupy ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
 
christopher7 
Klubowicz

Pomógł: 24 razy
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 746
Skąd: Poznan

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 06, 2018 09:17   

maciej napisał/a:


christopher7, nie pisałbym, że 'niestety', bo Ustawa jest jasna i określa przypadki, w których, moim zdaniem wypłata odszkodowania z własnej kieszeni jest jak najbardziej słuszna.

Ustawa jest bardzo jasna. Kwestia interpretacji i zastosowania jej zapisów...

NIESTETY: bo takie przypadki jednak się zdarzają a oznacza to że wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela względem kierowcy wynika z:

1. Braku uprawnień (prawa jazdy lub kategorii) do kierowania danym pojazdem.
2. Kierowania pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających (narkotyki, dopalacze).
3. Nieważnej polisy OC/AC.
4. Niesprawnego pojazdu w chwili zdarzenia (np. brak świateł, hamulców, łyse opony). (AC)
5. Braku badań technicznych. (AC)
6. Pojazdu o zmienionych parametrach technicznych (np. odblokowany motorower będący motocyklem). (Jako jazda bez uprawnień).
7. Działania umyślnego (celowe spowodowanie kolizji/wypadku).
8. Ucieczki z miejsca zdarzenia.

NIESTETY: bo firmy ubezpieczeniowe często szukają możliwości interpretacji zapisów na własną korzyść co w pewnych przypadkach może prowadzić do patologii...
_________________
Kontakt: 780177880
email
wiadomość
nadmiarowe części, gadżety i akcesoria do Rovera 75 :szoping:
 
 
bzet Dołączył: 03 Lip 2018
Posty: 13Wysłany: Wto Paź 23, 2018 06:16   

W przypadku stłuczki, usunąć auta z drogi (żeby jej nie blokowały). Jeśli jesteś poszkodowany, to wezwać policaji (a jeśli jesteś sprawcą to zaproponować napisanie oświadczenia).
Można przecież dogadać się jak ludzie a jak się nie da to ostatecznie policja. Wezwanie policji jest równoznaczne z ukaraniem w postaci mandatu i nałożeniem punktów karnych (dodatkowy koszt) całą reszta i tak poleci ze składki ubezpieczeniowej. Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj: https://wygodnie.pl/porady/czy-kazda-szkode-warto-zglaszac-ubezpieczycielowi - o tym czy warto zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi.
Ostatnio zmieniony przez bzet Nie Paź 28, 2018 09:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SyntaX Pomógł: 92 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2165
Skąd: ŁódźWysłany: Wto Paź 23, 2018 06:39   

Przypadek mojego kolegi.
Został napadnięty i zabrano pojazd (Odnalazł się w 20% zdekompletowany w lesie pod Tomaszowem).
Auto skradziono z kluczykami i dokumentami.
Drugie kluczyki w domu miał.
Firma odmówiła wypłaty odszkodowania z uwagi na to że powinien natychmiast udać się na obdukcję celem ustalenia że do uszkodzenia ciała doszło w wyniku napadu.
Jak to określiła "Obrażenia nieznaczne w stosunku do wartości pojazdu,co może sugerować próbę wyłudzenia odszkodowania"
Sprawa w sądzie aktualnie
Firma to Link 4
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Ubezpieczenia] Źródła i wyjaśnienia kwestii prawnych
Linki do stron zawierających wyjaśnienia nt. najczęściej występujących problemów
maciej Prawo i ubezpieczenia 4 Pon Cze 22, 2009 12:00
maciej
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Zasady kącika "Prawo i ubezpieczenia"
piter34 Prawo i ubezpieczenia 0 Pon Gru 01, 2008 13:18
piter34
Brak nowych postów Auto zastępcze z ubezpieczenia sprawcy
kierowcazlbn Prawo i ubezpieczenia 5 Sob Wrz 30, 2017 07:23
Ricardus
Brak nowych postów Kolizja i odszkodzowanie z OC sprawcy
dawidd Prawo i ubezpieczenia 2 Czw Lip 26, 2012 09:29
maciej
Brak nowych postów [R600SDI] Szkoda z OC sprawcy
Gość Prawo i ubezpieczenia 2 Sro Lut 15, 2012 21:54
machi12Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink