Forum Klubu ROVERki.pl :: MD - Rover 75 V6 "Dinosaur"
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
MD - Rover 75 V6 "Dinosaur"
Autor Wiadomość
tommasino 
Moderator




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 472
Skąd: Rzeszów

MG ZT

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:11   

Chciałbyś dać te listwy chromowe po bokach zderzaka?
Jak dla mnie odpada.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:11   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:16   

tommasino, mówię o dokładce z tyłu. Cały ten element z czarnego plastiku wraz z tą zawiniętą listwą można kupić jako całość. Boczne listewki w ogóle by nie pasowały. :P
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
tommasino 
Moderator




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 472
Skąd: Rzeszów

MG ZT

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:21   

Nie wiem... musiałbym zobaczyć na żywo. Wydaje mi się że ta listwa w M jest szersza. Tak czy inaczej bez rzeźby by się nie obyło.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:42   

tommasino, w takim razie podsyłam szkic poglądowy, taki na szybko nakreślony.

Myślałem o dodaniu czegoś chromowanego na dół z jeszcze jednego powodu. Tylne zderzaki w 75 kończą się wysoko nad ziemią. Coś takiego powinno optycznie go obniżyć.
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
tommasino 
Moderator




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 25 Mar 2013
Posty: 472
Skąd: Rzeszów

MG ZT

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 12:53   

MD, zdolniacha z Ciebie jeśli sam tak naszkicowałeś :razz:

Taki mode podoba się nawet bardzo. Ciekaw jestem jak by to na żywca wyglądało
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Wrz 12, 2018 13:04   

tommasino, jak już kupię jakiś poliftowy zderzak to spróbuję znaleźć mesiową dokładkę jak najbliżej. Zawsze mogę z nim podjechać i po prostu przymierzyć - czy to będzie kwestia podgięcia czegoś na gorąco i przeszlifowania krzywizn, czy zwyczajnie nic z tego nie wyjdzie.

Nie mam pomysłu, co innego mogłoby podpasować. A jak mówię, optycznie obniżyłoby to auto + zbalansowało ten nagły brak wszechobecnego chromu. :D
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
Brat 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Cze 2016
Posty: 200
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Czw Wrz 13, 2018 09:46   

Z tego co wiem to ta dokładka nazywa się fachowo dyfuzor. Jak dla mnie pomysł ciekawy i przy dobrym wykonaniu wyjdzie bardzo ciekawie i nowocześnie. Jeśli nie masz nic do stracenia to próbuj, ktoś musi :D
_________________
Rover 75, 2.5 kv6 LPG '01
 
 
Nagash 




Dołączył: 05 Lip 2017
Posty: 87
Skąd: Baczyn

Rover 75

Wysłany: Czw Wrz 13, 2018 12:49   

No, no, MD dołoży dyfuzor :D To nawet Kubicy w 2008 w Sauberze tego nie dali :D Po wywaleniu rurki z filtra powietrza da to kombo takie, że 2.5 z 190 KM będzie poczciwe 2.0 zostawiało w tyle :D
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Czw Wrz 13, 2018 13:29   

Brat, jakoś mam problem z nazywaniem tego dyfuzorem. To zwykła, wizualna dokładka. Prawdziwy dyfuzor wpływa na aerodynamikę pojazdu. :P

Nagash, panie. Demon, nie auto będzie. :D
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
Malignus 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 09 Lis 2016
Posty: 560
Skąd: Wrocław

MG TF

Wysłany: Pią Wrz 14, 2018 19:11   

Relatywnie może być to ciekawe.Swego czasu tez miałem male myśli jak zmodyfikować tyl w MGF.Bo niestety tylek miał mocno odsadzony od ziemi.Widac było (jak we wszystkich mgf) tłumik.Ale mi przeszlo bo przesiadłem się na TF.Tam przynajmniej wszystko jest zbalansowane.Tez jestem ciekaw jak Ci to wyjdzie MD i trzymam kciuki.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Wto Lut 19, 2019 23:28   

Ohoho, a kogo tu nie było trochę czasu.

Podziało się trochę przy autku. Wylały mi amortyzatory jeszcze pod koniec ubiegłego roku. W styczniu na przeglądzie miałem stan idealny zawieszenia, po intensywnym jeżdżeniu gierkówką - łata na łacie - rozleciało się ono. Amortyzatory, łączniki stabilizatora, gumy stabilizatora z tyłu i niestety - coś jeszcze stuka z przodu po prawej (mimo, że na przeglądzie żadnych luzów nie dostrzegli, a prosiłem o dokładne przyjrzenie się temu). Niestety, przy okazji zapowietrzył mi się układ chłodzenia. Wcześniej obserwowałem minimalne ubytki płynu chłodniczego, ale nie było tragedii. Objechałem sobie trochę tras i na drugi dzień na gaz się nie przełączył po osiągnięciu temperatury roboczej. Otóż zdezintegrowały się oringi w rurce termostatu, założonego ok. 1,5 roku wcześniej - nowy komplet razem z rzeczonymi rurkami. Oring dochodzący do bloku silnika by idealny, dalej sprężysty, te na rurce zostały całkowicie sprasowane i poparciały. Do tego wpadły nowe uszczelki kolektorów dolotowych. Razem z amorkami przyjemność ta kosztowała mnie niemal półtorej tysiąca złotych. Finalnie skończyło się jeszcze wizytą u gazownika, bo mechanik źle poskładał instalację i spalił jeden wtryskiwacz...

Dobre wieści jednak też są! Zdobyłem poliftowy zderzak, bez żadnych pęknięć, uszkodzeń mocowań i w ogóle, jedynie porysowany. Całe 39 zł. Myślę, że najpierw go polakieruję i założę na auto, a później dopiero będę jeździć i szukać dyfuzorów, dających się łatwo dopasować. Rzeźba zderzaka nie wchodzi w grę, tylko doszlifowanie (dogięcie na gorąco) dokładki tak, by dało się to ładnie połączyć.



Polutowałem też nowe oświetlenie rejestracji. Diody, które wstawiłem sobie w podsufitkę, jeżdżą 3 lata i są cudne. Natomiast te nad rejestracją (zimne 5030 1-chipowe) paliły się ja głupie. Często wymieniałem je pojedynczo, aż się wkurzyłem i kupiłem 5050 3-chipowe (takie jak w podsufitce), lecz o barwie neutralnej. Miałem też rezystory dobrane do trzech diod w szeregu (ciut ponad 30 ohmów). Uznałem więc, że jak podepnę cztery w szeregu to będą pracować z mniejszym obciążeniem i na dłużej wystarczą. Niestety, mrugały. Podpiąłem je na moment bez rezystora. Według specyfikacji (diody 2,8-3,6V każda) nie powinno się z nimi nic stać. Niestety, rozlutowały się, topiąc przy tym moje staranne ich uszczelnienie. Ostatecznie spiąłem dwa rezystory równolegle, miernik pokazał mi 16 ohmów z groszami po przecinku. Oświetlenie nie jest super jasne, ale równe i ma ładną barwę. Oby wytrzymało trochę dłużej, niż ostatnie. Bo kwestię gotowych żarówek sklepowych pomijam całkowicie, są beznadziejne i świecą głównie w dół.



Wziąłem też się w końcu za VISy. A raczej spróbowałem. Dziarsko wykręciłem powera z dziwnym otworkiem w obudowie i... nie mogłem go otworzyć, aż złamałem jeden z zatrzasków. Nie dziwota, skoro silniczek przypalił płytkę drukowaną i przyspawał się do pokrywy, przy okazji wytapiając w niej dziurkę. Mikroswitche są super (VIS od Dzieja), ale niestety, płytka spalona. Muszę kupić inny nastawnik, po czym z dwóch zrobić jeden. Bo nawet, jakbym znalazł nowy silniczek, to i tak musiałbym robić jakąś rzeźbę kabelkami między punktami lutowniczymi oraz łataniem obudowy.


_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Sro Lut 20, 2019 06:36   

MD, przetwornice musial bys dac zeyb dawalo stabilne napiecie innaczej to tez przepali sie. W sensie te ledy na tyl :-D

Podepnij sobie oscilloscope pod zarowki z tylu to bedzies widzial jak lata napiecie :-D
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Lut 20, 2019 13:40   

Remigiusz, aktualnie diody są przy praktycznie dole swoich parametrów pracy, więc nawet wyższy skok nie powinien im zaszkodzić + rezystory zostały wyciągnięte poza lampki, aby gdzie indziej oddawały ciepło. Może się uda. Jak nie to się wkurzę i kupię jakieś oryginalne oświetlenie z nowych bełemwu czy innego łałdi. :D
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Sro Lut 20, 2019 13:56   

Problem nie jest rezystor tylko diody nie lubi niestabilnego napiecia. A w aucie nie mamy równego ładnie napięcia DC tylko straszne fale przeważnie i przez to ich sprawność spada.

Za niskie i za wysokie napiecie dioda też nie lubi. Ja wróciłem już dawno temu to zwykłych żarówek :-)

Najchętniej to bym wolał niech DC w cale oświetlenia z tyłu tablicy, ale tego nie można :-)
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sro Lut 20, 2019 14:09   

Remigiusz, naprawiając połamaną płytkę całkowicie wyciąłem blaszki do żarówki. Nie posiadam też oscylatora. Jakiś układ z kondensatorem nie załatwiłby sprawy?
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Czw Lut 21, 2019 18:27   

MD, Remigiusz, trochę teorii ;)

LED-y się steruje prądem, a nie napięciem. Tak w skrócie i łopatologicznie - trzeba ją zasilić tak, żeby bez względu na warunki płynął przez nią stały prąd. Rezystor szeregowo wpinany z diodą to rodzaj takiego najprostszego źródła prądowego, które stabilizuje ten prąd płynący przez diodę. Im więcej diod szeregowo, tym większe jest ich napięcie oraz tym mniejsze napięcie odłoży się na rezystorze i gorsza stabilność prądu.

Można się pobawić i dać po jednym rezystorze na diodę - wtedy nawet przy sporych wahaniach napięcia nie zauważysz różnicy w świeceniu. Minusem rozwiązania jest więcej zabawy z lutownicą i większa moc wydzielana w rezystorach - będą się trochę mocniej grzały, bo odłoży się na nich większe napięcie.
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Czw Lut 21, 2019 20:04   

karolj, teorie to ja znam :-) mimo to ja sobie dałem spokój z choinkami w tablicy bo nawet jedna LED na jeden rezystor mi tak samo pozbyło jak w szeregu. Hehe.. a po drugie najgorzej jest jechać w nocy za kimś co tablica rejestracyjna tak mocno świeci jak światła mijania :-)

Warunki z alternatora nie są przyjazne dla ledow :-) a po drugie w zimie wielkie skoki temperatury też robią swoją bo się zmienia cała wartość rezystor przy np minus 20 :-)
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Czw Lut 21, 2019 20:21   

Remigiusz napisał/a:
jedna LED na jeden rezystor mi tak samo pozbyło jak w szeregu.
Znaczy co? Uszkodziła się? Czy o co chodzi? Bo ja pisałem o stabilnym świeceniu przy wahaniach napięcia.

Remigiusz napisał/a:
Hehe.. a po drugie najgorzej jest jechać w nocy za kimś co tablica rejestracyjna tak mocno świeci jak światła mijania
Kwestia dobrania odpowiedniego prądu, żeby świeciło podobnie jak na żarówkach. Inna sprawa, że oświetlenie tablicy traci homologację i jakiś upierdliwiec może się do tego przyczepić.

Remigiusz napisał/a:
Warunki z alternatora nie są przyjazne dla ledow
Coooo? :) A sterowanie LEDów PWMem?

Remigiusz napisał/a:
a po drugie w zimie wielkie skoki temperatury też robią swoją bo się zmienia cała wartość rezystor przy np minus 20
Cooooo? :D Wg noty katalogowej diody Cree:
Operating temperature °C -40 ... 105
 
 
MD 




Pomógł: 30 razy
Dołączył: 22 Lut 2013
Posty: 946
Skąd: Krzepice

Rover 75

Wysłany: Sob Mar 20, 2021 14:40   

Remigiusz, zawsze oświetlenie tablicy dobierałem tak, aby było nie za jasne i nie świeciło prosto w dół. W wewnątrz mam wklejone dodatkowe dyfuzory, zrobione z ryflowanej części lampki podsufitki z BMW E39. W dodatku aktualne diody świecą dużo ciemniej od poprzedniego zestawu - powiedziałbym nawet, że może ciut za ciemno, ale trudno. Światło u mnie też nie jest aktualnie agresywnie zimne.

Co do warunków z alternatora - diody mam wszędzie. W podsufitce jeżdżą 3 lata, w bagażniku z 2. Nic się z nimi nie dzieje. :D

karolj, na homologację oświetlenia tablicy chyba aż tak nie zwracają uwagi. Przede wszystkim: nie widziałem nigdzie nabitej homologacji, ani na kloszu, ani wewnątrz. Jednak ustawa takową przewiduje. Zawsze można kupić lampki z BMW, Audi, Merca czy innego nowoczesnego samochodu, który ma dobre, LEDowe oświetlenie tablicy.

[ Dodano: Sob Mar 20, 2021 14:40 ]
Niestety, Roverek idzie do sprzedania. Służył wiernie 6 lat i przejechał ze mną 100 000 km. Szkoda mi się go pozbywać, ale przez Covid bardzo wiele zadziało mi się prywatnie i zostałem z dwukrotnie młodszym autem + roboczym, nie ma sensu utrzymywać tylu samochodów. :(

Osoby zainteresowane mają całą historię powyżej. Kontakt do mnie: 509 022 117.
_________________
Jam jest MD, władca Dinożaurów
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink