Forum Klubu ROVERki.pl :: Śmierć i niedokończony projekt budowlany
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Śmierć i niedokończony projekt budowlany
Autor Wiadomość
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Wto Lut 02, 2016 15:05   Śmierć i niedokończony projekt budowlany

Mam taki dość (chyba) poważny problem:
Zmarł mój tata który prowadził 1os firmę (był architektem). Pozostał jeden niedokończony temat za który klient mu zapłacił a tata wystawił FV(zapłacił VAT).
Pieniądze są aktualnie na koncie firmowym. Klient domaga się aby ktoś dokończył temat lub oddać mu pieniądze.
Aktualnie nie ma jeszcze wyjaśnionej sprawy spadkowej w sądzie (mama dopiero składa wniosek)
Czy ktoś się orientuje w jaki sposób rozwiązać ta sprawę z klientem?
Czy jest jakiś paragraf który jasno opisuje taką sytuację. Co z pieniędzmi.
Czy jest to na zasadzie "mąż prowadził firmę ja nie wiem co on tam robił i nic nie wiem". Ale co wtedy z pieniędzmi na koncie?
Mama nie może znaleźć umowy z tym klientem dzisiaj gdy była na spotkaniu poprosiła aby klient skserował ją i jej dał a ten jej na to że jak odda mi pani wszelkie dokumenty to pani skseruję umowę. Nie wiemy gdzie są te dokumenty... i jesteśmy w kropce.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lut 02, 2016 15:05   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Wto Lut 02, 2016 18:46   

Przejmując po tacie majątek, zobowiązujecie się też do przyjęcia jego zobowiązań, długów i pieniędzy.

Prawnikiem nie jestem, ale ze względów czysto ludzkich i uczciwości wypadało by się z klientem dogadać :)
 
 
wellman 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 28 Lis 2013
Posty: 934
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 75

Wysłany: Czw Lut 04, 2016 15:53   

Jeśli klient chce zwrotu pieniędzy, nie rozumiem dlaczego nie chce przedstawić kopii umowy. Wówczas sprawa byłaby jasna. Tak patrząc "czysto ludzko", powinien też w tej sytuacji mieć wzgląd na Waszą trudną sytuację i wykazać odrobinę zrozumienia.

Nadto, jakie dokumenty chciałby odzyskać? Też powinien wskazać. Jeśli chciałby otrzymać niedokończony projekt i oprócz tego odzyskać całą wpłaconą kwotę to nie jest zbyt uczciwe z jego strony.

Co do zasady, jeśli Twoi Rodzice nie mieli rozdzielności majątkowej, za zobowiązania finansowe wynikające z działalności gospodarczej odpowiadają wspólnie, szczególnie jeśli działalność Twój Tata rozpoczął po zawarciu związku małżeńskiego. Do tego pozostaje kwestia podziału spadku, ale to zostanie określone w postępowaniu spadkowym.

Jeśli nie jest znana ilość ewentualnych roszczeń klientów, można zawsze przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (co jest na ogół opcją domyślną, ale można na wszelki wypadek stosowne oświadczenie w sądzie lub u notariusza złożyć) i wówczas za zobowiązania zmarłego jego spadkobiercy odpowiadają tylko do wysokości majątku jaki posiadał.

Gdyby z tym panem klientem nie udało się Wam normalnie porozumieć to najlepiej, gdyby swoje roszczenie zawarł na piśmie. Z resztą bez wcześniejszego wezwania do zapłaty i tak nie mógłby skutecznie złożyć pozwu o zapłatę. Na takie wezwanie wówczas możecie - zgodnie z prawdą - odpowiedzieć wskazując na śmierć Taty i pisemnie poprosić o przedstawienie dokumentu jakim jest umowa, co pozwoli na polubowne rozwiązanie sporu.
_________________
"Mówisz, że możesz - to możesz. Mówisz, że nie możesz - to nie możesz.
Więc sobie wybierz."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Śmierć współwłaściciela auta
cin1391 Prawo i ubezpieczenia 17 Nie Sie 28, 2016 19:25
tolik



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink