Forum Klubu ROVERki.pl :: Wystawienie rachunku za usługę - osoba fizyczna
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Wystawienie rachunku za usługę - osoba fizyczna
Autor Wiadomość
NoPE 




Pomógł: 51 razy
Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 1422

MG ZR

  Wysłany: Sro Maj 03, 2017 14:15   Wystawienie rachunku za usługę - osoba fizyczna

Szukam i jednoznacznej odpowiedzi nie umiem znaleźć więc muszę Was zapytać.
Nie prowadzę działalności i na razie nie zamierzam ale co jakiś czas podejmuję się pewnych prac, za które pobieram wynagrodzenie w dularach lachistańskich :)

1. mogę wystawić rachunek będąc tylko osobą fizyczną ale czy musi być zawarta jakaś umowa na piśmie między stronami?
2. na takim rachunku, poza danymi, musi być mój NIP czy PESEL?
3. jak to później rozliczać z US czy kim tam trzeba i czy w ogóle trzeba.
4. wyczytałem gdzieś, że przy dochodach nie przekraczających 1000zł (teraz nie wiem czy w skali roku) nie trzeba tego nigdzie odnotowywać ani rozliczać się.
5. zleceniobiorca musi rachunek przedstawić w jakiejś tam instytucji prawnej (formalność). Kim wtedy ja jestem dla tejże instytucji - pełnoprawny wykonawca zlecenia czy Zdzisiu z Rolnej 5, którego mogą w jakiś sposób podważyć? Usługa/praca wykonana jest zgodnie ze sztuką, posiadanymi kwalifikacjami i prawem z danej gałęzi gospodarki.
_________________
Jak Kolonko, mówię jak jest.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Maj 03, 2017 14:15   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Sro Maj 03, 2017 21:19   

1. Z tego co wiem to jako osoba fizyczna wystawiasz rachunek do umowy zlecenia / umowy o dzieło. Do każdego rachunku umowa ze zleceniodawcą.

3. Ponoć podanego to 20% przychodu

Powyższe odpowiedzi znalazłem tutaj:

https://forumprawne.org/prawo-finansowe-podatkowe/35176-wystawianie-rachunku-firmie-przez-osobe-fizyczna-itp.html
_________________
75 Red Edition
 
 
NoPE 




Pomógł: 51 razy
Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 1422

MG ZR

Wysłany: Czw Maj 04, 2017 22:02   

Czytałem ten podlinkowany temat. Problem w tym, że nie zawieram umowy z firmami - na razie wyłącznie z innymi osobami fizycznymi ale chyba to nie ma większego znaczenia.
_________________
Jak Kolonko, mówię jak jest.
 
 
longer86 
Moderator




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 4792
Skąd: Mosina/Poznań

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 04, 2017 22:06   

Gdyby ktos przyszedł do Ciebie panie zrób mi rzeźbę, robi umowę z toba opisuje itd. I zaś wystawiasz rachunek za to z czego sie wywiązałeś. Mysle ze to tyle
_________________
75 Red Edition
 
 
Harry 


Członek Zarządu


Pomógł: 93 razy
Dołączył: 19 Cze 2010
Posty: 2816
Skąd: Łódź

Rover 200

Wysłany: Pią Maj 05, 2017 15:31   

najlepiej to idz do urzędu skarbowego i zadaj to pytanie.
Myślę, że jeżeli będziesz dużo takich zleceń wykonywał to może być potraktowane jako niezarejestrowana działalność gospodarcza.
Tak jest podobnie jak byś sprzedawał samochody i odprowadzał podatek legalnie, a nie masz zarejestrowanej działalności to sprawa zakończy się w sądz

Drugi przykład: Osoba A ma działalność mobilny zakład fryzjerski, przenośną kasę fiskalną, odprowadza podatek vat i dochodowy,
Osoba B wykonuję tą samą pracę, też zgodnie z sztuką, ale nie ma kasy i zarejestrowanej działalności, tylko tak jak Ty chcesz podpisuję umowy z zleceniodawcami, Urząd możę to potraktować jako nie zarejestrowana działalność, ponieważ jest mniejszy wpływ z podatków.

Ale tak jak wspomniałem najlepiej idz do US i się dowiedz będziesz pewny na 100%
 
 
 
NoPE 




Pomógł: 51 razy
Dołączył: 12 Lis 2012
Posty: 1422

MG ZR

Wysłany: Pią Maj 05, 2017 18:23   

Harry napisał/a:
Myślę, że jeżeli będziesz dużo takich zleceń wykonywał to może być potraktowane jako niezarejestrowana działalność gospodarcza

A to wiem, bo w tym chorym kraju inaczej być nie może.
Jeśli będę rejestrował działalność, to na pewno nie w Polsce - dosyć już ssania mnie z pieniędzy na każdym kroku.
_________________
Jak Kolonko, mówię jak jest.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink