Forum Klubu ROVERki.pl :: [R620si 94] jaka moc głośników w stosunku do mocy radia
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R620si 94] jaka moc głośników w stosunku do mocy radia
Autor Wiadomość
KRYS 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 766
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 20:37   [R620si 94] jaka moc głośników w stosunku do mocy radia

Większość odtwarzaczy samochodowych ma moc 40 - 50 watt ( razy 4)
Jakiej mocy głośniki mam wsadzić z przodu a jakie z tyłu by dobrze grały :?:
A może fabryczne dadzą radę
Oczywiście basior musi wymiatać :mrgreen:
_________________
http://www.fundacja-smolenia.org/
Ostatnio zmieniony przez Brt Sro Lip 18, 2007 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Lip 17, 2007 20:37   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
ADAM1 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 22 Sty 2006
Posty: 487
Skąd: Poeldijk



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 22:18   

KRYS napisał/a:
A może fabryczne dadzą radę


Na fabrycznych glosnikach mozna posluchac tylko wiadomosci.........

Na temat glosnikow do R600 bylo wiele na tym forum dyskusji i niema potrzeby ich powtarzac, wystarczy zejsc pare tematow w dol
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
KRYS 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 766
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 22:41   

ADAM1 napisał/a:
Na temat glosnikow do R600 bylo wiele na tym forum dyskusji i niema potrzeby ich powtarzac, wystarczy zejsc pare tematow w dol

Tak wszystkie przeczytałem. :neutral:
Ale nigdzie nic na temat moc radia vs moc głośników. :sad:
I nadal nie wiem czy do w/w radia kupić 50W 100W 150W
By wykorzystać jego pełną moc i mieć dobry dźwięk
_________________
http://www.fundacja-smolenia.org/
 
 
 
Ficek33 



Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 29
Skąd: Poznań



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 22:45   Re: [R620si 94]

KRYS napisał/a:
Większość odtwarzaczy samochodowych ma moc 40 - 50 watt ( razy 4)
Jakiej mocy głośniki mam wsadzić z przodu a jakie z tyłu by dobrze grały :?:
A może fabryczne dadzą radę
Oczywiście basior musi wymiatać :mrgreen:


Witam

Większość standardowych ("średnich" cenowo) odtwarzaczy ma moc 27-36 watt (oczywiście oznakowane są jako 4x40, 4x45 itd)
Fabryczne (Goodmans-y jeżeli się nie mylę) głośniki są niezłe - oczywiście jak na fabryczne.
Jeżeli chcesz wymienić głośniki, to musisz się zastanowić ile chcesz na ten cel przeznaczyć.
Jeśli masz do dyspozycji około 600 pln i więcej - to możesz śmiało wymieniać (w tej cenie (2+2+zwrotnice) przód + 2xtył+grubszy kabel). Jeżeli mniej, to niestety fabryczne będą grały lepiej. Oczywiście zakładam, że radio już wymieniłeś.

Pozdrawiam
 
 
KRYS 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 766
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 23:36   

Ficek33 napisał/a:
Jeżeli chcesz wymienić głośniki, to musisz się zastanowić ile chcesz na ten cel przeznaczyć

Nie chodzi o kasę tylko o STOSUNEK MOCY RADIA DO GŁOŚNIKÓW
O ile watt powinny być mocniejsze głośniki od radia
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
_________________
http://www.fundacja-smolenia.org/
 
 
 
Ficek33 



Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 29
Skąd: Poznań



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 00:02   

Powiem tak.

Jak ja wymieniałem głośniki nie zastanawiałem się nad tą kwestią. Pojechałem do serwisu car-audio i powiedziałem facetowi, że chcę wsadzić coś co będzie grało lepiej. Gość w serwisie obejrzał radio i zaproponował mi parę rozwiązań różniących się nieznacznie ceną. W swoich wypowiedziach na temat głośników operował cm a nie watt-ami. I tak: z przodu wrzucił 2 tweetery (proponował umieścić je w słupkach), w drzwi 2x13,5cm + zwrotnice, a na tył 2x17cm "jajka" + gruby kabel. Dodatkowo zaproponował "wzmachol" JBL (jakiś z serii GTO) + skrzynka JBL - ale z tym się na razie wstrzymałem. Co do mocy tych głośników - jak odpaliłem sprzęt zauważyłem kolosalną różnicę w stosunku do nagłośnienia fabrycznego (które dotychczas wydawało mi się niezłe), więc nie za bardzo interesowałem się czy podane: na kartonach zestawu przedniego 150 watt a tylnego 300 watt jest prawdziwe.
Radio ma 4x45 watt (chyba faktyczne)

Pozdrawiam
 
 
Alpine 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 73
Skąd: Świebodzin



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 11:13   

KRYS napisał/a:
ADAM1 napisał/a:
Na temat glosnikow do R600 bylo wiele na tym forum dyskusji i niema potrzeby ich powtarzac, wystarczy zejsc pare tematow w dol

Tak wszystkie przeczytałem. :neutral:
Ale nigdzie nic na temat moc radia vs moc głośników. :sad:
I nadal nie wiem czy do w/w radia kupić 50W 100W 150W
By wykorzystać jego pełną moc i mieć dobry dźwięk


Pod samo radio radzil bym nie kupywac glowsnikow ktore maja wiesza moc niz 50rms, bo przewaznie radyjak maja 4x 20-23RMS(faktycznia moc). Kupuja glosniki np.70rms poprostu nie beda graly jak trezba..bedze brakowalo mocy :twisted:
 
 
 
cz58y 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Posty: 53
Skąd: Opole

Rover 600

Wysłany: Sob Lip 21, 2007 09:38   

Jak słuchasz radia na normalnym poziomie głośności (nie na pełnej mocy), to głośniki mogą mieć moc nawet i 2 razy większą moc od mocy radia. W niczym to nie przeszkadza, bo obciążeniem dla wzmacniacza jest impedancja głośników, a nie ich moc. Otrzywiście moc głośników, nie powinna być mniejsza od mocy wzmacniacza. Dla głośnego słuchania szkoda katować radia, lepiej dokupić wzmacniacz i do niego dopasować głośniki.
_________________
Pozdrawiam.
 
 
 
markos620SDi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 103
Skąd: Mińsk Mazowiecki



Wysłany: Sob Sie 04, 2007 15:14   

KRYS włóż na tył trójdrożne elipsy Magnat'a 6x9 cali (koszt w MediaMarkt ok. 160 PLN) a gwarantuję Ci,że będziesz zadowolony. One mają oznaczenie: max power 150 W, nominal power 70 W. Pamiętaj, żeby zawsze patrze na moc nominalną, ta podawana maksymalna moc muzyczna to z kosmosu chyba się tam bierze. Bez wzmacniacza nie ma co kombinowac z oddzielnymi głośnikami o różnych tonach bo z a mała moc i jeszcze na rozdzieleniu straty będą. Na przód wchodzą ładnie 13-stki (kup jakiejś dobrej firmy, nie wiem ile kasy chcesz przeznaczy - jak mniej to magnat lub sony, jak więcej to infinity)

Nie będzię to jakiś super - hiper dzwięk ale różnica między fabrycznymi będzie kolosalna ! Trójdrożne elipsy z tyłu dadzą Ci nawet niezły basik
 
 
KRYS 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 766
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Nie Sie 05, 2007 11:46   

markos620SDI
A masz wzmacniacz?
A jakie masz radio 4 x ? ??
Bo mi chodzi o to by nie wkładać super extra mocnych głośników bo pieca nie bede miał tylko same radio 20 - 30 RMS. I bez sensu przepłacać na mocy jak moge za te same pieniadze kupić lepszej firmy dopasowane do mocy radia.
I z tego co juz wiem to "za mocne" głosniki radyjko nie uciągnie dając przytłumiony dźwiek.
_________________
http://www.fundacja-smolenia.org/
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Nie Sie 05, 2007 20:16   

KRYS napisał/a:
I z tego co juz wiem to "za mocne" głosniki radyjko nie uciągnie dając przytłumiony dźwiek.


Raczej szybciej pojawią się zniekształcenia "odradiowe" niż jakieś "tłumienie" Radio 20W RMS uciągnie głośniki 70W RMS przy "standardowych" poziomach głośności. RMS = nominal power ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
markos620SDi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 103
Skąd: Mińsk Mazowiecki



Wysłany: Nie Sie 05, 2007 23:11   

KRYS mam radio Clarion 4x50W (nie wiem ile ma naprawdę nominalnej) i bez wzmacniacza spokojnie napędza te elipsy, wcześniej Pioneer 4x45 też spoko sobie z nimi radził,
będziesz zadowolony, wiem że za dużych bez wzmacniacza nie można wstawić bo radio ich nie napędzi, próbowałem większe i nie grały a te są idealne
 
 
js 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Kwi 2006
Posty: 89
Skąd: Katowice



Wysłany: Pon Sie 06, 2007 17:16   

Dobre radia mają 4x15...25W.
Moc głośników może być dowolna. Jeśli słuchasz cicho, wystarczą Ci głośniki 20W. Równie dobrze, możesz podłączyć głośniki 100W.

Bez zewnętrznego wzmacniacza i tak zawsze będzie kiepsko.

Jeśli ktoś chce słuchać głośno to proponuję głośniki o dużej średnicy. Takie 20cm w tylne półce potrafią narobić sporo hałasu. Lub elipsy 22x16cm.

Moc praktycznie nic nie mówi o tym, jak głośniki głośno grają. Jest jeszcze coś takiego jak efektywność. Natężenie dźwięku to w uproszczeniu iloczyn mocy i efektywności.

Przykład:
głośnik nr1: średnica 13cm, moc 50W, efektywność 82dB
głośnik nr2: średnica 13cm, moc 25W, efektywność 85dB
głośnik nr 3: średnica 13cm, moc 6W, efektywność 91dB

Wszystkie głośniki, grając przy swojej pełnej mocy osiągną takie samo natężenie dźwięku.

Co Wy na to? Głośnik nr 3 z radiem 6W zagra tak samo głośno, jak głośnik nr1 z radiem 50W.


Teoretycznie i w dużym uproszczeniu - czym większa średnica głośnika, tym wyższa jego efektywność. Dlatego bezpieczniej jest kupić głośnik większy. Oczywiście musi być odpowiedniej jakości.

Podsumowując - moc nie ma znaczenia, teraz wszystkie głośniki mają ponad 40W, więc więcej niż radio samochodowe.

Pamiętajcie, że praw fizyki nie da się przeskoczyć. Duży głośnik zawsze będzie grał głośniej i będzie miał lepszy bas.
Cały czas mówimy o głośnikach podobnej jakości.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: Zasady kącika "Car-audio, nawigacje, radia cb"
piter34 Car-audio, nawigacje, radia CB 0 Pon Kwi 02, 2007 11:09
piter34
Brak nowych postów [R220] Dobór głośników, radia itd
Sabz Car-audio, nawigacje, radia CB 7 Wto Cze 05, 2012 23:06
Pływak
Brak nowych postów [R25] wymiana radia i głośników. Co wybrać?
tromarek1 Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Sob Maj 07, 2016 13:59
tromarek1
Brak nowych postów [R25] przymiarka do nowych głosnikow i radia
niuton Car-audio, nawigacje, radia CB 24 Nie Cze 07, 2009 10:04
Botanix
Brak nowych postów [R214i 1.4 98] Jaka moc głośników ??
Benitez Car-audio, nawigacje, radia CB 23 Sro Paź 10, 2007 21:58
Dziekan



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink