Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Ogrzewanie
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Ogrzewanie
Autor Wiadomość
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Sro Lis 07, 2007 12:40   [R75] Ogrzewanie
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2001

Po odpaleniu samochodu i włączenia ogrzewania na full (kimatronic) z nawiewu ciepłe powietrze zaczyna lecieć dopiero wówczas gdy nagrzeje się silnik (po około 2 min).
Czy przypadkiem nie powinno wiać od razu ciepłym powietrzem - Rover chyba standardowo jest wyposażony w nagrzewnicę ....
Jeśli jest z nią coś nie tak, jak mogę sam zdiagnozować usterkę ?
Czy komputer informował by o problemie z nagrzewnicą, lub też jej bezpiecznikiem ?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Lis 29, 2010 01:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Lis 07, 2007 12:40   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 12:58   

Ciepło w nagrzewnicy nie bierze się nagle po włączeniu stacyjki. To musi chwilę trwać. :mrgreen:
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
romans 



Dołączył: 06 Kwi 2007
Posty: 34
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 13:03   

2 minuty to trochę długo. U mnie jakoś po 30 sek. czuję ciepłe powietrze. Może to czasowa sugestia :) ?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Sro Lis 07, 2007 13:28   

Ja rozumiem, że musi chwilę potrwać - ale tak jak pisałem - ciepłym powietrzem zaczyna dmuchać dopiero wówczas, gdy ruszy się strzałka temperatury silnika ....
Czy nagrzewnica działa bez włączonego zapłonu ?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 14:40   

2 minuty w silniku CDT to norma. Poczekaj do zimy - wtedy trwa to jeszcze dłużej. U romans-a jest szybciej bo ma benzynkę.

argail napisał/a:
Czy nagrzewnica działa bez włączonego zapłonu ?
Nagrzewnica, to w uproszczeniu powyginane rurki metalowe przez które przepływa ciecz chłodząca silnik. Wentylator kabiny dmucha powietrze na nagrzewnicę dzięki czemu do wnętrza dolatuje powietrze ogrzane. Oczywiście powietrze będzie ogrzane tylko w przypadku, gdy ciecz chłodząca silnik się nagrzeje (od silnika i webasto), a to w dieselku musi potrwać trochę dłużej niż w benzyniakach.
Nagrzewnica "działa" więc tylko po uruchomieniu silnika. Przy wyłączonym zapłonie działa tylko wtedy, gdy masz ogrzewanie postojowe (webasto z programatorem lub pilotem).

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Sro Lis 07, 2007 15:06   

Khmm ... rozumiem ....
Pytam tyle bo
a. 75 to mój pierwszy Rover
b. 75 to mój pierwszy diesel

:)))

W poprzednim samochodzie (Vectra B) miałem elektryczną nagrzewnicę z wentylatorem, która po włączeniu silnika nagrzewała się niezależnie od silnika, i niemalże w kilkanaście sekund dmuchała ciepłym powietrzem po samochodzie - do odmrażania szym w zimie idealne - myślałem że mając klimatronic i samochód klasy rovera tego typu wyposażenie jest w standardzie .... ;)))

[ Dodano: Sro Lis 07, 2007 15:13 ]
btw - pytanie - czy jest wogóle sens włączać klimę w zimie (chodzi mi o opcję auto) - może do ogrzania samo eco starczy ?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 15:18   

argail napisał/a:
W poprzednim samochodzie (Vectra B) miałem elektryczną nagrzewnicę
Ciekawy bajerek - szkoda, że w Roverku tak nie ma :cry: .

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
Wolek 



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 139
Skąd: Dębica



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 18:47   

Cześć.Ja jak jest zimno włączam tylko eco.Co pewien czas klime ale tylko po to że tak wyczytałem podobno by się nasmarowała.Szybciej dmuchnie Ci ciepłym gdy odetniesz dopływ powietrza zewnątrz pokrętło na środku pod środkowymi nawiewami skręcone w stronę białej kropki.
_________________
Wolek
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 21:22   

argail napisał/a:
czy jest wogóle sens włączać klimę w zimie (chodzi mi o opcję auto) - może do ogrzania samo eco starczy ?
Oczywiście do ogrzania auta wystarczy tryb "ECON". Klima przydaje się w przypadku odparowania szyb (wysusza powietrze, więc para szybko znika).
Fachowcy od klimy twierdzą, że czasem zimą trzeba włączyć klimę (tak jak napisał Wolek). Znam takich, którzy jeżdżą na włączonej klimie (tryb "AUTO") przez cały rok. Zrobisz jak zechcesz ...

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Sro Lis 07, 2007 21:25   

Przecież Vectra ma normalne ogrzewanie, nie elektryczne.
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Sro Lis 07, 2007 22:53   

R-200 napisał/a:
Przecież Vectra ma normalne ogrzewanie, nie elektryczne.

Nie wiem jakie miała twoja - moja (Vectra B 1.6 16 V) miała nagrzewnicę elektryczną - sprawdzone, obmacane, przetestowane ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Czw Lis 08, 2007 11:47   

argail napisał/a:
R-200 napisał/a:
Przecież Vectra ma normalne ogrzewanie, nie elektryczne.

Nie wiem jakie miała twoja - moja (Vectra B 1.6 16 V) miała nagrzewnicę elektryczną - sprawdzone, obmacane, przetestowane ;)
Piszesz o dogrzewaniu silnika, tak to rozumiem. :bezradny:
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Czw Lis 08, 2007 11:54   

Yyy ... no chyba nie - chodzi mi o dogrzewanie kabiny w Vectrze ;)) Działa tylko po włączeniu silnika (pewnie chodzi o oszczędność akumulatora).. Taka ... farelka ;)
Jeden z mechaników też się dziwił co to jest - po dokładym obejrzeniu stwierdził, że jest to zainstalowane fabrycznie - nie dodawane przez kogoś.
Nie mogę niestety pokazać już zdjęć ;/
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
jarema 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Kwi 2004
Posty: 207
Skąd: sztum



Wysłany: Czw Lis 08, 2007 12:32   

teraz pewnie sie usmiejecie co napiszę ale takie lub całkiem podobne rozwiązanie było już w starach 266 tym z przednim napędem. jak było zimno to otwierało się z przodu samochodu maskę i tam były takie dwa przyciski. jednym włączało się grzanie świecy a drugą bodajże dopływ paliwa i to było takie ogrzewanie, które grzało płyn chłodzący w całym układzie silnika. grzało to do temperatury około60stopni, wtedy wchodziłes do środka łapałes za kluczyk i auto lekko odpalało nawet podczas dużych mrozów. ciepło leciało po odpaleniu bo silnik był już ciepły. miało to też swoje wady, bo jak akumulator był troche słaby to po takim grzaniu, które było elektryczne nie starczało prądu na rozruch silnika więc aku musiał być idealny.
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10894
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Czw Lis 08, 2007 13:09   

tak, to było coś w rodzaju webasto, ale bez komputeryzacji :razz:
mam takie w garażu, ale do samochodu bym sobie nie zamontował :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Wto Lis 20, 2007 00:15   

Korzystając z artykułu na stronie zacząłem testować webasto :
Resetowałem komputer webasto na około 1H - bez skutku
Odpowietrzałem webasto - bez skutku
Podawałem napięcie bezpośrednio na 1 Pin - coś zaczęło się dziać - webasto zaczęło lekko szumieć, a z różnych stron silnika słyszałem dźwięk przelewającego się płynu - jednak to również nie zmusiło urządzenia do grzania silnika.
Dodatkowo w zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego pojawiła się wówczas jakaś galareta jak parafina ... ?? ? ... wpadłem w lekką panikę, ale po odpaleniu silnika to znikło.
Płynu również dolałem - a zimnym silniku wlazło około 0,8L.
Wentylator webasto pracuje - z tego co słyszę.
Pompka również - przykład z pinem to pokazał.
Jak pisałem uprzednio - po wyłaczeniu alarmu spod maski zaczyna dobywać się niskie wycie - po spojrzeniu pod maskę okazuje się że to wyje własnie webasto - przez jakieś 15~20 sec - po czym cisza - dzieje się to bez włączonego zapłonu czy też włożonego kluczyka do stacyjki ....
Czy mogę się jeszcze czegoś czepić ?

Samochód nagrzewa się po przejechaniu około 7 km na wyższych obrotach ... a ja z domu do pracy mam 4 ;/ - przez kilka świateł.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Wto Lis 20, 2007 08:25   

argail napisał/a:
po wyłaczeniu alarmu spod maski zaczyna dobywać się niskie wycie - po spojrzeniu pod maskę okazuje się że to wyje własnie webasto - przez jakieś 15~20 sec - po czym cisza - dzieje się to bez włączonego zapłonu czy też włożonego kluczyka do stacyjki ....

piszesz ze po 15-20sek sie wylacza. A jestes tego pewien? Mi udalo sie podlaczyc webasto i nawiew na pilota (dzieki wielkie dla Mariana_K za czesc schematow i opis dzialania) i co sie dzieje? Jak wlacze to webasto chodzi wlasnie 15-20sek potem sie ucisza zeby powoli... bardzo powoli zaczelo sie "rozkrecac". Wiec jak nie czekales to moze poczekaj i sprawdz czy i u Ciebie sie ozkreci i zacznie grzac :smile:
 
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Wto Lis 20, 2007 09:31   

Dam-Kam napisał/a:
moze poczekaj i sprawdz czy i u Ciebie sie ozkreci i zacznie grzac

Wiesz .. wydaje się mi, że jeśli po przejechaniu samochodem kilku kilometrów silnik wciąż jest zimny, to jednak webasto nie działa tak jak powinno.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Lis 20, 2007 10:38   

argail napisał/a:
Jak pisałem uprzednio - po wyłaczeniu alarmu spod maski zaczyna dobywać się niskie wycie - po spojrzeniu pod maskę okazuje się że to wyje własnie webasto - przez jakieś 15~20 sec - po czym cisza - dzieje się to bez włączonego zapłonu czy też włożonego kluczyka do stacyjki ....
No to masz to samo co ja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (wiem - żadne to dla Ciebie pocieszenie, ale w "kupie" zawsze raźniej :razz: ). Napiszę wiecej - wentylator w webasto "odzywa" nie tylko po wyłączeniu alarmu. Otwórz drzwi, maskę i poczekaj kilkanaście sekund...

Co z tym zrobić - na początek sprawdziłbym pompkę paliwa. Odłącz przewód paliwowy i zobacz czy leci paliwo (po wcześniejszym uruchomieniu webasto - "+12V" na pin "1"). Ewentualnie świeca żarowa padła - tak pokazał mi testbook w wakacje, ale nie wiem czy to był stary błąd, czy aktualny.
Niestety sam zajmę się problemem w bliżej nieokreślonej przyszłości, bo z czasem u mnie coraz gorzej :sad: . Nawet na forum zaglądam teraz baaaardzo rzadko :sad: , co negatywnie wpływa na moje samopoczucie ...

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Wto Lis 20, 2007 17:54   

Pompka paliwa webasto lub świeca ... Khmmm ... Napisz proszę czy są to elementy wymienne - jeśli tak, to jakich firm szukać - widzę że na allegro i ebay sporo tego jest do różnych typów ....
Ew zamówię od znajomych z anglii od jakiegoś "rozbitka" - rozumiem że wersja angielska nie robi różnicy ?
Sprawdzę jutro na zimnym silniku jak z tą pompką paliwa - rozumiem że jeśli działa to zostaje tylko świeca ....
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Ogrzewanie
sysekp Rover serii 75, MG ZT 14 Sob Gru 04, 2010 09:06
Dziadek
Brak nowych postów [R75] Ogrzewanie
lukasz1980r1 Rover serii 75, MG ZT 1 Nie Wrz 12, 2010 11:54
SeniorA
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Ogrzewanie
lukasz1980r1 Rover serii 75, MG ZT 1 Wto Wrz 07, 2010 16:09
apples
Brak nowych postów [R75] Ogrzewanie
2km Rover serii 75, MG ZT 18 Sro Mar 27, 2013 11:25
rafalmis1
Brak nowych postów [R75] Ogrzewanie
Makis Rover serii 75, MG ZT 11 Nie Gru 28, 2008 16:01
thef



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink