Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Webasto
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Webasto
Autor Wiadomość
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



  Wysłany: Pią Gru 21, 2007 21:52   [R75] Webasto
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam

Koledzy pomóżcie brakuje mi już pomysłów jak postawić swoje WEBASTO na nogi.
Zrobiłem już chyba wszystko co pisaliście na forum oraz odwiedzłem kilka serwisów WEBASTO na śląsku.

Opisuje co uczyniłem:

Wiem że takie elementy jak pompa wody, pompka paliwa, grzałka, wentylator, czujnik temp. zewnętrznej są sprawne uruchomiłem je ręcznie.

Problem natomiast chyba u mnie jest z elektroniką tzn jak podam na pin "1" 12V to cisza webasto ani nie drgnie. nawet jak odpale silnik i jestem z autem na dworze (temp. około 0') to napięcie z czujnika temp. dochodzi do modułu a webasto jak milczało tak milczy.

Kupiłem nawet na allegro używane webasto rzekomo sprawne i z R75 ale po jego przełożeniu całego bądź elektroniki nadal cisza, mam nawet inny moduł pożyczony od znajomego ale też nie wiem czy on jest sprawny i dalej wszystko stoi.

Rozłączałem również napięcie (odłączenie klemy +) na ponad 4 godziny i też cisza nic nie rusza.

Wiec mam ogromną do was porśbę abyście jak tylko jesteście w stanie doradzili mi co moge jeszcze uczynić. Te dwa serwisy webasto (rzekomo autoryzowane) też nic sensownego nie potrafiły zrobić tylko kasowały za diagnostyke jedyna propozycja z ich strony to nowy moduł elektroniczny za 1800 zł (koszmar).

Może któryś z was ma sprawne webasto u siebie w Roveru i mieszka wmiare niedaleko odemnie i byłby chętny mi udostępnić swój modulik celem sprawdzenia.

Reasumując posiadam teraz 2 Webasta kompletne i jeden moduł elektroniki dodatkowo i nic nie chce działać :cry:
Opadam juz z sił a mrozy coraz większe a mój R75 stoi na zewnątrz i szkoda śilnika.
Ostatnio zmieniony przez apples Sob Cze 11, 2011 19:38, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Gru 21, 2007 21:52   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 00:00   

Spyder napisał/a:
Wiem że takie elementy jak pompa wody, pompka paliwa, grzałka, wentylator, czujnik temp. zewnętrznej są sprawne uruchomiłem je ręcznie.

Dziwne, bo jezeli wszystkie te elemnty są sprawne powinno działac, wsadziłes modul z działajacego webasto czyli ten element odpada, a wiec:
- pierwsze primo nie wim czy masz (nie napisałes) sterownik webasto ( w podłokietniku) jesli mas to + na pin 1, jesli masz podstawowe webasto to podaj -(minus) na pin 3 (ale pewny nie jestem :!: ) Drugie primo nie pisałes nic na temat zsilania webasto na kostce 2 pinowej sprawdz napiecie( czy wogole jest). Pisales o czujniku temperatury ze sprawdziłes napiecie na nim, sprawdz przejcie (przedzwoń) jest taka mozliwosc ze termopara (czujnik) jesli jest uszkodzony podaje złą temperature bardzo dodatnią lub ujemną.

Sprawdz i daj znac jak cos słuze swoim webasto, podmienimy i wsio sie wyjasni, mieszkam kolo czestochowy take daleko nie jest.
 
 
pawelresz 



Dołączył: 30 Lis 2007
Posty: 31
Skąd: Maszewo



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 00:11   

Witam!
Sorki, że się wcinam, ale jesśli juz tu mowa o webasto to chciałbym zapytać o jedną rzecz, mam coś takiego pod maską koło akumulatora, jest tam napisane webasto, czasem jak odpalę silnik to dziwne dzwieki dochodza jakby bojler gazowy. nie wiem, gdzie to sie zalacza czy dziala samoczynnie.
Pozdro.
_________________
Najpiękniejszy Rover wszech czasów "R 75" - tym jeździ się z klasą... innymi słowy fura nie z tej ziemi...
Ostatnio zmieniony przez pawelresz Nie Lis 23, 2008 11:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 10:28   

Zrubo,

Zrubo napisał/a:
wsadziłes modul z działajacego webasto czyli ten element odpada


Tego nie jestem pewien ponieważ ja go kupiłem jako urzywane na allegro i tylko en koleś co sprzedawał twierdził ze jest ok. Tak wiec daje mu 50% szans ze jest sprawny.

Zrubo napisał/a:
pierwsze primo nie wim czy masz (nie napisałes) sterownik webasto ( w podłokietniku)


Sterownika w podłokietniku nie posadam (wersja dogrzewacza silnika)

Zrubo napisał/a:
jesli masz podstawowe webasto to podaj -(minus) na pin 3 (ale pewny nie jestem )


Sprawdze ale wolałbym byś był bardziej tego pewien ;) Sprawdze to

Zrubo napisał/a:
Drugie primo nie pisałes nic na temat zsilania webasto na kostce 2 pinowej sprawdz napiecie( czy wogole jest).


Od tego zaczołem prace z moim piecem był spalony bezpiecznik ale teraz jest OK

Zrubo napisał/a:
Pisales o czujniku temperatury ze sprawdziłes napiecie na nim, sprawdz przejcie (przedzwoń) jest taka mozliwosc ze termopara (czujnik) jesli jest uszkodzony podaje złą temperature bardzo dodatnią lub ujemną.


Z tego co mi wiadomo to ten czujnik działa na zasadzie włącz wyłącze przy +5' wiec w garaży przy włączonym silniku niema napięcia. Natomias na zewnątrz temp. około 0' przy włączonym silniku napięcie sie pojawia. WNIOSEK - czujnik sprawny.

[ Dodano: Sob Gru 22, 2007 11:22 ]
Witaj pawelresz,

pawelresz napisał/a:
chciałbym zapytać o jedną rzecz, mam coś takiego pod maską koło akumulatora, jest tam napisane vebasto, czasem jak odpalę silnik to dziwne dzwieki dochodza jakby bojler gazowy. nie wiem, gdzie to sie zalacza czy dziala samoczynnie.


Zerknij tutaj: http://www.roverki.pl/article.php?sid=448
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 14:57   

Spyder napisał/a:
Wiem że takie elementy jak pompa wody, pompka paliwa, grzałka, wentylator, czujnik temp. zewnętrznej są sprawne uruchomiłem je ręcznie.
Wszystkie wspomniane elementy łatwo sprawdzić - za wyjątkiem jednego: grzałki. Grzałka w Webasto zainstalowanym w R75 pełni dwojaką funkcję: grzałki, jak również czujnika płomienia. Grzałka może grzać prawidłowo, ale czujnik płomienia może działać niewłaściwie. Ręcznie sprawdzić się tego nie da (ja przynajmniej nie potrafię i nigdzie nie uzyskałem informacji jak to zrobić). Da się to jednak zrobić testerem diagnostycznym Webasto na stacjach serwisowych. Skoro jednak byłeś na dwóch stacjach serwisowych i diagnoza jest taka, że płytka sterująca padła - to domyślam się, że serwisanci mieli problem ze skomunikowaniem się ze sterownikiem Webasto. Widziałeś jak podłączali się do Webasto? Udało im się skomunikować? Jeśli nie - to obawiam się że rzeczywiście płytka sterująca "umarła", lub coś "blokuje/zakłóca" magistralę K.

Rzeczywiście jedynym sposobem, aby to sprawdzić jest podmiana elektroniki ze sprawnego urządzenia. U mnie Webasto rusza, ale nie grzeje (pompka cieczy i wentylator pracują) więc raczej elektronika jest OK (podejrzewam żarnik czyli grzałkę).

Daj znać jak uda Ci się coś ustalić.

Powodzenia i pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 15:12   

tak z ciekawości: jakie wymiary ma webasto w R75?? :]
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 18:44   

Marian_K napisał/a:
Widziałeś jak podłączali się do Webasto? Udało im się skomunikować?


Tak widziałem jak podłączali sie do webasto i moja oryginalna płytka nie łączyła sie z programem. Natomiast inna jaką posiadałem łączyła sie i wszystkie wspomniane wcześcniej elementy testowały sie osobno natomiast start webasto nie był możliwy.

Dlatego wołam o pomoc kogoś kto by mógł mi pożyczyć swój i sprawdzić czy na jego module wystartuje moje webasto.

Zrubo napisał/a:
podaj -(minus) na pin 3 (ale pewny nie jestem )


U mnie pin 3 nie jest podłączony do kabli natomiast jest na nim +12 V wygląda jakby było stabilizowane ponieważ trzyma cały czas 12v wiec Zrubo, raczej masy niema co tam podłączać.

Brt napisał/a:
tak z ciekawości: jakie wymiary ma webasto w R75??


Webasto ma wymiary szer. 10/19/21 cm szer./wys./dł.
_________________
Taki sobie R75
 
 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 20:16   

Spyder napisał/a:
U mnie pin 3 nie jest podłączony do kabli natomiast jest na nim +12 V wygląda jakby było stabilizowane ponieważ trzyma cały czas 12v wiec Zrubo, raczej masy niema co tam podłączać.


Już wiem dlaczego cos mi sie kojarzyło z tym pinem 3 taki opis znalazłem w Technicznym FAQ, teraz na szybko doczytałem ze problem moze byc spowodowany :
"zbyt niskim (poniżej 10,5V) lub zbyt wysokim (powyżej 15,5V) napięciem z akumulatora/aternatora "
moze napiecie masz słabe lub za mocne chociarz pisze to bez przekonania ,tak tylko wyskoczyłem z tym napieciem bo wczesniej napisałes ze był spalony bezpiecznik a bezpiecznik ma tylko dwie mozliwosci smierci albo za duzy prąd albo zwarcie (sprawdz jeszcze raz bezpiecznik dla zaspokojenia mojej ciekawosci :wink: )

PS Z jakiej dzielnicy Rudy Śląskiej pochodzisz w dziecinstwie spedzałem tam latami całe wakacje, piekny czas i jeszcze lepsi ludzie
 
 
Wolek 



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 139
Skąd: Dębica



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 20:49   

mam tez problem z webastem jak odpale silnik zaczyna chodzic przez jakies 5 minut ,a pozniej milczy.Jak kuoiłem autko było wszystko oki.
_________________
Wolek
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 22:46   

Zrubo napisał/a:
moze napiecie masz słabe lub za mocne chociarz pisze to bez przekonania ,tak tylko wyskoczyłem z tym napieciem bo wczesniej napisałes ze był spalony bezpiecznik a bezpiecznik ma tylko dwie mozliwosci smierci albo za duzy prąd albo zwarcie (sprawdz jeszcze raz bezpiecznik dla zaspokojenia mojej ciekawosci )


Napięcie z aku. mam na poziomie 13-14V bezpiecznik trzyma sie nadal zmierze jeszcze jutro prądy ale skoro bezpiecznik sie trzyma to prądy są ok.

Zrubo, Ja pochodze z Katowic a w Rudzie sie zaobrączkowałem :wink: zamieszkuje słynną Halembe.

Wolek napisał/a:
mam tez problem z webastem jak odpale silnik zaczyna chodzic przez jakies 5 minut ,a pozniej milczy.Jak kuoiłem autko było wszystko oki.


U mnie też identycznie sie zachowuje jeden z modułów wiec być może właśnie to on jest u ciebie powodem probelemu z piecykiem.
_________________
Taki sobie R75
 
 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Sob Gru 22, 2007 22:54   

Jeśli chcesz moge udostepnić swoje webasto zamienimy odpowiednie czesci i bedzie wsio jasne.
Ja urzedowałem na Bykowinie takze po sąsiedzku :wink:
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 09:37   

Cytat:
Jeśli chcesz moge udostepnić swoje webasto zamienimy odpowiednie czesci i bedzie wsio jasne.


Dzieki za propozycjie chyba sie na nią skusze. kiedy byśmy mogli sie spotkać? Podjechałbym do Ciebie na teścika :wink: .

Zrubo napisał/a:
Ja urzedowałem na Bykowinie takze po sąsiedzku


Za kawalera wynajmowałem tam mieszkanie przez 2 lata.
_________________
Taki sobie R75
 
 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Nie Gru 23, 2007 23:43   

Do nowego roku jestem dostepny cały czas, przy okazji chciałbym (jesli sie zgodzisz) porównac osiągi i niektóre elementy estetyczne ( prowadzenie, głosnosc itp) odwdziecze sie tym samym, bedziemy mieli porównanie co poprawić.
Napisz kiedy Ci pasuje sie spotkac i damy rade :grin:
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Pon Gru 24, 2007 06:13   

I wszytko sie wyjaśniło.

Dzieki uprzejmości kolegi Zrubo, dowiedziałem sie iż mam na 100% uszkodzony sterownik webasto. Spotakliśmy sie u niego w domu i przełożyliśmy jego sterownik do mojego R75 i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu moje webasto ruszyło jak nowe:).
Niestety kolega Zrubo, nie chciał sie zamienić i musiałem mu oddać spowrotem jego sterownik :beczy:

W związku z powyszym apeluje do kolegów rowerkowców:
Jeśli któryś z was posiada takowy sprawny sterownik i chciał by sie go pozbyć jestem chętny :grin:

Pozdrawiam

[ Dodano: Pią Gru 28, 2007 12:17 ]
Posiadam cały kompletny piec i moge sie nim wymienić na ten sterownik. Niestety w nim też jest uszkodzony sterownik

Pozdrawiam
 
 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Sob Gru 29, 2007 00:25   

Spyder, polecam sie na przyszłosc, ciesze sie ze mogłem pomoc :smile:

Spyder napisał/a:
Niestety kolega Zrubo, nie chciał sie zamienić i musiałem mu oddać spowrotem jego sterownik
słaby mam charakterek :twisted:

Spyder, teraz tak na spokojnie jak siadłem w domu wydaje mi sie ze jestem w stanie naprawic jeden z twoich sterowników dziw mnie bierze ze nie zaproponowałem tego u mnie ale az wstyd sie przyznac niedosc ze byłem po imprezie to jeszcze wzieła mnie jakas grypa czy cos (mam nadzieje ze nie było widac :oops: ), w sumie masz ich tyle :wink: ze gdybys mi podesłał jeden moge dac rade go zrobic za ewentualne koszty wymiany elementów elektronicznych (grosze po pare złotych), jak cos to wal smiało wyjdzie taniej niz nowy moduł.

Pozdrawiam
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Sob Gru 29, 2007 02:58   

oki
Zrubo napisał/a:
teraz tak na spokojnie jak siadłem w domu wydaje mi sie ze jestem w stanie naprawic jeden z twoich sterowników dziw mnie bierze ze nie zaproponowałem tego u mnie ale az wstyd sie przyznac niedosc ze byłem po imprezie to jeszcze wzieła mnie jakas grypa czy cos (mam nadzieje ze nie było widac ), w sumie masz ich tyle ze gdybys mi podesłał jeden moge dac rade go zrobic za ewentualne koszty wymiany elementów elektronicznych (grosze po pare złotych), jak cos to wal smiało wyjdzie taniej niz nowy moduł.


Skoro uwazasz ze dasz mu rade to dlaczego nie. Podaj namiary na PRIVa a wyśle ci go pocztą. Jak go opanujesz to podjade na testa i rozliczenie ;)

Ale oczywiście moje ogłoszenie jest nadal aktualne i jakby ktoś posiadał taki sterownik to jestem chetny zakupu.

Pozdrawiam.
_________________
Taki sobie R75
 
 
 
PD 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 270
Skąd: Rybnik



Wysłany: Pon Gru 31, 2007 01:06   

Zrubo, mam ppodobny problem tzn wszycy ci "mechanicy" stwierdzili ze to sterownik
mam walniety i z faktu tego ze sie zaoferowales naprawy tego elementu koledze;] (a ja nie umie znalesc elektronika ktory by to naprawil) moze znalazlbym pomoc u ciebie i bym sie podpial pod to?:D
pozdrawiam
_________________
Był R75 CDT 2.0 2001r. automat sedan, jest R75 Tourer CDT 2.0 , 2001r.
 
 
 
Spyder 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 122
Skąd: Ruda Śląska



Wysłany: Pon Gru 31, 2007 09:00   

PD, Jak tak Zrubo, bedzie sie oferował to zaniedługo nic innego nie będzie robił jak naprawiał sterowniki. zamast jezdzić swoim rowerkiem to bedzie miał stertę walniętych sterowników D
_________________
Taki sobie R75
 
 
 
wieslaw_b. 




Pomógł: 11 razy
Dołączył: 30 Lip 2007
Posty: 64
Skąd: Sulechów



Wysłany: Pon Gru 31, 2007 11:30   

Z tą naprawą elektroniki do webasto to niezły pomysł :lol: oczywiście dla takich jak ja.
Także mam uszkodzone na 100 %sterownik.
Tak więc Spyder nie zniechęcaj kolegi Zrubo, może okażę trochę życzliwości a przy okazji zarobi.
Kilka dni temu kontaktowałem się z osobą która ogłasza się na Allegro w temacie napraw sterowników i zażyczyła sobie 300 ZL polskich. W porównaniu do nowych modułów to niewiele ale skoro za 500 można mieć całe sprawne webasto to ....
Jeśli kolega Zrubo chciałby się podjąć naprawy po "przyzwojtej" cenie to chętnie skorzystam.
Pozdrawiam!
_________________
Wiesław B. (wawwie@wp.pl)
Poszukuję przewodów ze skrzynką przekaźników do wentylatora chłodnicy Rover 75, jeśli ktoś ma na zbyciu to chętnie odkupię.
 
 
Zrubo 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Sie 2007
Posty: 80
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Pon Gru 31, 2007 11:56   

Hehe a ludzie zastanawiaja sie jaką działalnosc gospodarcza załozyc :mrgreen:
Moge sprobowac tylko naprawde niczego nie obiecuje :!: , jeszcze jedna rzecz zeby sprawdzic pewne elementy musze je wylutowc ( w sumie prawie wszystkie) nawet jesli nie uda mi sie tego naprawic sterownik bedzie wyglądał delikatnie mówiąc "troche gorzej" tymbardzej ze to elektronika i elementy są tycie tycie MIEJCIE TEGO SWIADOMOSC (zebym sobie wrogów nie narobił :wink: ) podejrzewam ze gdybyscie chcieli go nawet potem sprzedac jako uszkodzony nikt go nie kupi, chociaż z drugiej strony i tak (chyba ) nic Wam nie zalezy bo i tak nie działa.
Wiesław B. napisał/a:
Jeśli kolega Zrubo chciałby się podjąć naprawy po "przyzwojtej" cenie to chętnie skorzystam.


Nie chce za to zadnych pieniedzy, jezeli cos znajde kupie odpowiedni element wysle paragon a Wy mi tylko oddacie za czesci tak zrobimy(chyba ze ktos sie bardzo upiera :wink: ).
PD, iWiesław B., podeslijcie zobaczymy moze sie uda :smile:
Tylko tak jak mówie jesli mi sie uda naprawic to ok ale jesli nie to w sumie bedzie juz tylko do wywalenia.

[ Dodano: Sro Sty 02, 2008 18:40 ]
Odzyskałem swoja stacje lutownicza a wiec nie bedzie tak zle ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Webasto
maras62 Rover serii 75, MG ZT 8 Pon Lut 13, 2023 10:19
maras62
Brak nowych postów [R75] Webasto
gumus12 Rover serii 75, MG ZT 7 Nie Lut 21, 2010 12:41
Marek_75
Brak nowych postów [R75] Webasto
sogreg1 Rover serii 75, MG ZT 5 Sro Wrz 24, 2008 12:01
sogreg1
Brak nowych postów [R75] Webasto do kv6 2.5 v6
Brat Rover serii 75, MG ZT 15 Nie Gru 10, 2017 16:42
PiotrVN
Brak nowych postów [R75] WEBASTO
Jakie są różnice?
Kubowy Rover serii 75, MG ZT 7 Sro Maj 07, 2008 11:01
sTERYD



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink