Forum Klubu ROVERki.pl :: CB-radio i antyradary - kwestie legalności
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
CB-radio i antyradary - kwestie legalności
Autor Wiadomość
Chester 




Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 895
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:36   

heh dlatego wożę CB w R :mrgreen:
no cóż nasi niebiescy teraz maja kamerkę z przodu i tyłu więc trzeba mieć oczy do o koła głowy
ostatnio widziałem jak sobie stali na poboczu w oznakowanym i nagrywali filmik..... :wink:
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:36   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
String 




Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 638
Skąd: Zielona Góra



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:41   

Chester napisał/a:
heh dlatego wożę CB w R

ototototototo!! :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
Ja już też śmigam od niedawna CB i ostatnio jak wracałem z Głogowa do Zielonej Góry czaił się w Nowym Miasteczku nieoznakowany mondeo - nie muszę dodawać, że na radiu wrzeszczano o nim od od 5 km przed NM aż do samej Nowej Soli (krajowa 3ka).
Lepiej byłoby te 500 PLN wydać na CB - zwraca Ci się po pierwszym ostrzeżeniu :D
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Chester 




Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 895
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:46   

String, tylko 5 km przed?? to i tak słabo ;) ja do Rzeszowa mam 10km i jak wyjeżdżałem z podwórka to już wiedziałem o srebrnym oplu :mrgreen:
 
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:54   

na malo uczeszczanych trasach, w nocy, albo wtedy kiedy nie jezdza samochody ciezarowe, mimo tego ze sie posiada CB to tez mozna wpakowac sie na mine
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
String 




Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 638
Skąd: Zielona Góra



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 20:59   

Chester napisał/a:
String, tylko 5 km przed?? to i tak słabo

:hm: no cóż słabe radyjko + standardowa antenka - więc nie słychac może z wielkiej odległości - ale zasięg tego kompletu zwyczajnie mi odpowiada :mrgreen: jest po prostu na miarę moich potrzeb (zwłaszcza że radio pożyczone - w ramach testów)

AndrewS napisał/a:
mimo tego ze sie posiada CB to tez mozna wpakowac sie na mine

Jak ze wszystkim - nic nie zastąpi 997 zmysłu. A "misiowie" potrafią zaskoczyć :twisted:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Chester 




Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 895
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 21:01   

AndrewS, na mało uczęszczanych rzadko można zobaczyć nieoznakowe auto, a co do ciężarówek to teraz w osobówkach też są CB tylko że od niektórych ciężko się cokolwiek dowiedziec :???:
 
 
 
Kozik 




Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 21:15   

Chester napisał/a:
ostatnio widziałem jak sobie stali na poboczu w oznakowanym i nagrywali filmik.....


A przytulali się misiaczki??? :lol:
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
Piotrass 




Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 430
Skąd: Lubsko

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 21:47   

Trzeba zainwestować w antyradar, ja już się zbieram do kupna od prawie roku i narazie nici ;-)
_________________
F.T.H8TER5 and join the music!
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 21:50   

Piotrass napisał/a:
Trzeba zainwestować w antyradar, ja już się zbieram do kupna od prawie roku i narazie nici

Ja jednak preferuję CB, ale wtedy akurat wyszarpałem kabel antenowy i trochę przerywało...
Po powrocie do domu polutowałem, ale nie da się ukryć, że był to najdroższy lut w moim życiu. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Bobas111 




Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 43
Skąd: GLIWICE



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 21:53   

Macie coś takiego: http://motoryzacja.interi...-mandatu,918058

Dla mnie to, że policja jedzie za pojazdem nie wiadomo przez jaki czas po to żeby kierowca musiał zapłacić jak największy mandat jest bez sensu. Zawsze się może tak zdarzyć, że jeśli go nie zatrzymają w porę to doprowadzi do wypadku. Nie wspominając, że w tym przypadku kierowca wiózł 40 pasażerów...

[ Dodano: Pon Kwi 21, 2008 21:55 ]
Piotrass napisał/a:
Trzeba zainwestować w antyradar, ja już się zbieram do kupna od prawie roku i narazie nici ;-)

Z CB można jeździć spokojnie. Jak policja by się pokapowała że masz antyradar buliłbyś karę.
_________________
>: 4 8 15 16 23 42
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 22:00   

Bobas111 napisał/a:
Dla mnie to, że policja jedzie za pojazdem nie wiadomo przez jaki czas po to żeby kierowca musiał zapłacić jak największy mandat jest bez sensu. Zawsze się może tak zdarzyć, że jeśli go nie zatrzymają w porę to doprowadzi do wypadku. Nie wspominając, że w tym przypadku kierowca wiózł 40 pasażerów...

ZTCW to oni mają obowiązek natychmiastowego "dążenia do zatrzymania" (oczywiście w granicach bezpieczeństwa) po stwierdzeniu pierwszego wykroczenia.
Czy to robią to inna bajka.
Mój przypadek był prosty - mrugnąłem "długimi" jadącym z przeciwka w momencie pomiaru suszarką, więc dwa wykroczenia w jednej chwili i natychmiastowe "dążenie do zatrzymania" przez podniesienie lizaka. :D
Bobas111 napisał/a:
Z CB można jeździć spokojnie. Jak policja by się pokapowała że masz antyradar mógłbyś bulić karę.

Dokłanie - używanie antyradarów jest karalne (a nawet chyba przewożenie w stanie "gotowym do użycia"), CB tylko jeśli policjant zobaczy Cię z "gruszką" w ręku.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Piotrass 




Dołączył: 08 Sty 2007
Posty: 430
Skąd: Lubsko

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 22:34   

Bobas111 napisał/a:
Jak policja by się pokapowała że masz antyradar buliłbyś karę.
Kupując antyradar montowany w ukryciu, nie taki przyklejany do szyby, fakt znalezienia go przez policję graniczyłby z cudem.

Co do CB - zgodzę się fajna sprawa, ale nigdy nie zdecyduję się na nie w aucie z jednego względu: Antena jakakolwiek by nie była szpeci linie samochodu, czasami auto wygląda wręcz komicznie jak duża zabawka sterowana na radio. To samo tyczy się wnętrza - gruszka z kablem też jakoś uroczo nie komponuje się we wnętrzu. Takie przynajmniej moje zdanie :)
_________________
F.T.H8TER5 and join the music!
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 22:45   

Piotrass napisał/a:
Kupując antyradar montowany w ukryciu, nie taki przyklejany do szyby, fakt znalezienia go przez policję graniczyłby z cudem.

To prawda.
Piotrass napisał/a:
Co do CB - zgodzę się fajna sprawa, ale nigdy nie zdecyduję się na nie w aucie z jednego względu: Antena jakakolwiek by nie była szpeci linie samochodu, czasami auto wygląda wręcz komicznie jak duża zabawka sterowana na radio. To samo tyczy się wnętrza - gruszka z kablem też jakoś uroczo nie komponuje się we wnętrzu. Takie przynajmniej moje zdanie

Moim zdaniem jak się ją założy symetrucznie do anteny radiowej to wygląda fajnie. :D
Poza tym nie wiem ile jeździsz w trasach, ale ja po dwóch wyjazdach z CB stwierdziłem, że już go nikomu nie oddam. :D
I nawet nie chodzi o funkcję "antyradaru", ale o "antykorek", "antypoślizg", "antywypadek" i kilka innych. :)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Bobas111 




Dołączył: 15 Kwi 2008
Posty: 43
Skąd: GLIWICE



Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 22:49   

Z małą anteną o zasięgu 5km auto wygląda całkiem nieźle.
PS: Dzięki antyradarowi nie dowiesz się o korkach, nie zapytasz się o drogę itd... :)
_________________
>: 4 8 15 16 23 42
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Pon Kwi 21, 2008 23:16   

maciej napisał/a:
Mój przypadek był prosty - mrugnąłem "długimi" jadącym z przeciwka w momencie pomiaru suszarką


ja to bym sie tlumaczyl ze mrugalem, bo widzialem kolege z forum, albo ze koles zjezdzal niebezpiecznie do lewej krawedzi jezdni :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 00:02   

AndrewS napisał/a:
ja to bym sie tlumaczyl ze mrugalem, bo widzialem kolege z forum, albo ze koles zjezdzal niebezpiecznie do lewej krawedzi jezdni

Sytuacja byłana tyle ewidentna, że uznałem, że tylko się pogrążę. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Chester 




Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 895
Skąd: Rzeszów



Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 00:12   

maciej napisał/a:
Dokłanie - używanie antyradarów jest karalne (a nawet chyba przewożenie w stanie "gotowym do użycia"), CB tylko jeśli policjant zobaczy Cię z "gruszką" w ręku.
Macieju co do antyradaru się zgodzę, choć co do CB to powiem tyle jest to temat śliski i z tego co wiem to nie można karać za używanie radia chyba że nie ma homologacji, a co do "CB tylko jeśli policjant zobaczy Cię z "gruszką" w ręku." to jeszcze nie słyszałem o tym żeby z to karali no chyba ze są i na to odpowiednie paragrafy. CB nie jest to telefon komórkowy gdzie za rozmowę podczas jazdy można zapłacić .
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 10:06   

Sprawa jest dyskusyjna.
Telefon generalnie to urządzenie do dwukierunkowego przekazywania mowy/dźwięków (jak będę miał chwilę to poszukam dokładniejszej definicji - prawdopodobnie będzie gdzieś w "Prawie Telekomunikacyjnym") i CB to spełnia.

Definicja jest szeroka, bo ciężko porównać telefon pana Grahama Bella z UMTS'em...

Tu są dwie z kilku dyskusji, które znalazłem na ten temat:
http://prawo.money.pl/gru...tek,218817.html
http://www.motomaniac.info/31_92790_3.html

Generalnie z dyskusji na portalu motomaniac:
Cytat:

Z braku jednolitej i jasnej definicji telefonu w polskim prawie:

1. PoRD - art 45 ust 2 pkt 1
Należy odpowiedzieć sobie na pytania: Czy telefon jest urządzeniem
telekomunikacyjnym? A czy CB radio jest urządzeniem telekomunikacyjnym?

2. Prawo telekomunikacyjne - art. 2 pkt 46 - definicja urządzenia
telekomunikacyjnego przeznaczonego do zapewnienia telekomunikacji

3. Prawo telekomunikacyjne - art 2 pkt 44 - definicja telekomunikacji.


Później przeczytam te artykuły, bo teraz jestem na szkoleniu. ;)

[ Dodano: Wto Kwi 22, 2008 10:20 ]
Dobra mam chwilę:

Ad. 1.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

Źródło:
http://www.kodeksdrogowy.....html#rozdzial5

Ad. 2.
Określenia użyte w ustawie oznaczają:
46) urządzenie telekomunikacyjne - urządzenie elektryczne lub elektroniczne przeznaczone do zapewniania telekomunikacji;

Ad. 3.
Określenia użyte w ustawie oznaczają:
42) telekomunikacja - nadawanie, odbiór lub transmisję informacji, niezależnie od ich rodzaju, za pomocą przewodów, fal radiowych bądź optycznych lub innych środków wykorzystujących energię elektromagnetyczną;

Źródło: http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/2637_u.htm

I trzeba pamiętać, ze w sądzie zostaną użyte te właśnie definicje.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3633
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 12:31   

maciej napisał/a:
1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;


cb radio to nie telefon tylko radiotelefon :mrgreen:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Wto Kwi 22, 2008 12:44   

AndrewS napisał/a:
cb radio to nie telefon tylko radiotelefon

No to komórka też będzie radiotelefonem - przecież to telefon korzystający z fal radiowych, nie?
Znajdź proszę w Prawie o Ruchu Drogowym lub Prawie Telekomunikacyjnym definicję "telefonu" i "radiotelefonu" - ja nie znalazłem, ale jak dla mnie to niestety cytowane definicje są spełniane zarówno przez telefon, jak i "radiotelefon" i raczej tak to zinterpretuje sąd...
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [GPS] Kontrola legalności - niech poczyta, kto się boi :P
Paul Offtopic 0 Sro Sie 05, 2009 09:46
Paul
Brak nowych postów CB Radio TTI 550
bartek-mrc Offtopic 3 Sob Kwi 03, 2010 13:21
piotr8
Brak nowych postów Ciekawe radio w R75
kalisz Offtopic 2 Sob Lut 06, 2010 20:20
Rowan
Brak nowych postów Radio Fabryczne Ford
Alexi Offtopic 0 Nie Lis 28, 2010 22:01
Alexi
Brak nowych postów [R ALL] CB radio i obkupkany dach ; DD
memphisto Offtopic 30 Sob Cze 13, 2009 18:47
memphisto



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink