Forum Klubu ROVERki.pl :: Auto sprowadzone, a ubezpieczenie?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: kasjopea
Nie Kwi 03, 2011 17:45
Auto sprowadzone, a ubezpieczenie?
Autor Wiadomość
magnat43 



Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 12
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Paź 24, 2007 16:59   Auto sprowadzone, a ubezpieczenie?

Kupiłem auto z Niemiec, któremu skończyło się już ubezpieczenie. Na tablicach ma date 20.10.07. O ile sie orientuje takim autkiem nie moge jezdzic. I stąd moje pytanie:
Czy abym mógł jezdzić to musze zarejestrowac auto w Polsce, ubezpieczyc i dopiero jezdzic czy wystarczy ze zrobie przeglad i ubezpiecze go na tablice przejazdowe i bede mógł jezdzic dopóki nie załatwie polskich tablic, a pozniej po prostu zmienią mi numer rejestracyjny w danych ubezpieczenia gdy juz dostane polskie tablice?

Dzieki za pomoc
Pozdrawiam
---------------------
dopisek moderatora:
temat przeniesiony z działu Usterki i porady techniczne
--------------------
Ostatnio zmieniony przez giewu Sro Paź 24, 2007 17:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 24, 2007 16:59   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Paź 25, 2007 10:17   

magnat43, możesz ubezpieczyć na niemieckie tablice (czerwone), ale dokładnej procedury nie znam. Zadzwoń do jakiejś agencji ubezpieczeniowej.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
magnat43 



Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 12
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 14:39   

1. Data napisana na tablicy po prawej stronie to data konca waznosci rejestracji czy konca waznosci ubezpieczenia przejazdowego?

2. Czy jeżeli ubezpieczenie przejazdowe miałem wazne do 20.10, a teraz nowe w Polsce wykupiłem 24.10 to grozi mi jakaś kara za brak ciągłości czy jeżeli mnie nie złapali przez te 4 dni to po prostu już teraz sie nie mam o co martwic?
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Paź 25, 2007 14:44   

magnat43 napisał/a:
1. Data napisana na tablicy po prawej stronie to data konca waznosci rejestracji czy konca waznosci ubezpieczenia przejazdowego?

To drugie.

magnat43 napisał/a:
Czy jeżeli ubezpieczenie przejazdowe miałem wazne do 20.10, a teraz nowe w Polsce wykupiłem 24.10 to grozi mi jakaś kara za brak ciągłości czy jeżeli mnie nie złapali przez te 4 dni to po prostu już teraz sie nie mam o co martwic?

Nie mam zielonego pojęcia, ale rozsądek podpowiada, że powinna być ciągłość i czeka Ciebie mandat.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 25, 2007 14:53   

piter34 napisał/a:
Nie mam zielonego pojęcia, ale rozsądek podpowiada, że powinna być ciągłość i czeka Ciebie mandat.

Raczej nikt tego nie ma szans sprawdzić.
Musiałbyś mieć niezłego pecha, żeby ktoś na to wpadł, więc się tym nie chwal, bo CBA słucha!!! ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
morris 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Mar 2007
Posty: 219
Skąd: Kraków/Lublin



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 19:54   

piter34 napisał/a:
Nie mam zielonego pojęcia, ale rozsądek podpowiada, że powinna być ciągłość i czeka Ciebie mandat.

Nie chce mi się sprawdzać ale czy ubezpieczenie nie jest potrzebne do korzystania z dróg publicznych. W ogródku mogę sobie chyba trzymać nieubezpieczone auto?
_________________
Zdrowy sen nie tylko przedłuża życie, ale i skraca dzień roboczy.
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 20:11   

morris napisał/a:
W ogródku mogę sobie chyba trzymać nieubezpieczone auto?

Pewnie, że możesz :D Pod warunkiem, że jest wyrejestrowane :P
Zarejestrowany pojazd MUSI być ubezpieczony :| I wcale niekoniecznie muszą Cię od razu 'złapać' na tym, że masz/miałeś przerwę. Wystarczy, że w ciągu jakiegoś czasu (chyba 3 lata) się połapią i masz pozamiatane :(
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 20:11   

morris napisał/a:
...W ogródku mogę sobie chyba trzymać nieubezpieczone auto?

wedle dzisiaj obowiązujących przepisów ... nie możesz :twisted: ...chyba, że je wyrejestrujesz ;)
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 20:17   

magnat43 napisał/a:
to grozi mi jakaś kara za brak ciągłości

Spróbuj pogadać z agentem ubezp. - może uda mu się wpisać wsteczną datę (tylko jeżeli auto jest całe)
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 20:30   

maciej napisał/a:
Raczej nikt tego nie ma szans sprawdzić.
- b. łatwo: jest data na tablicach i w ubezpieczeniu.
Uwaga: sprawdzone - jak masz polskie ubezpieczenie to musisz mieć ważny przegląd techniczny bo bez tego ubezpieczenie OC nie jest ważne i zostaniesz potraktowany jak nieposiadający polisy OC.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 22:26   

henryk_w napisał/a:
... jak masz polskie ubezpieczenie to musisz mieć ważny przegląd techniczny bo bez tego ubezpieczenie OC nie jest ważne i zostaniesz potraktowany jak nieposiadający polisy OC.
wybacz, że zaneguję, ale bzdura to totalna :twisted:
polisa OC nie ma nic wspólnego z przeglądem technicznym ...
to dwa zupełnie różne tematy jeśli chodzi o pojazd poruszający się po drogach
(najprostszy przykład ... posiadam samochód, którym jeździłem dotychczas, na dzień dzisiejszy kończy mi się polisa OC, nie mam zamiaru go wyrejestrowywać ani sprzedawać, a chciałbym np. w nim zrobić kurnik dla moich kur i kogutów :twisted: ... w takiej sytuacji muszę zapłacić OC, natomiast na pewno nie muszę robić przeglądu technicznego.... (nie do końca tak jak opisałem, ale również sprawdzone na podstawie własnych doświadczeń :twisted: )
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 22:40   

giewu napisał/a:
wybacz, że zaneguję
- nie wybaczę:
OC musisz mieć i to wystarczy do zrobienia z auta kurnika, ale jeżeli będziesz chciał wyjechać na drogę publiczną to musisz mieć ważny przegląd. Jedyna różnica jest taka, że nie musisz mieć ciągłości przeglądów technicznych. Chcesz jeździć musisz mieć przegląd, chcesz kurnik nie musisz.
Temat zrozumiałem jednak tak, że pytającemu nie chodziło o posiadanie kurnika. Kupowanie i ubezpieczanie auta aby mieć kurnik to nie bzdura?
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
magnat43 



Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 12
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 22:40   

A co sądzicie o tym:
"Posiadacz pojazdu nie zarejestrowanego nie ma obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Obowiązek taki jednak powstaje z chwilą wprowadzenia takiego pojazdu do ruchu, mimo zakazu administracyjnego. Konsekwencje niedopełnienia obowiązku ubezpieczenia są analogiczne jak w przypadku posiadaczy pojazdów zarejestrowanych, a dotyczą one również kierującego tym pojazdem."

W sumie taki sprowadzony samochód jest wyrejestrowany w Niemczech i niezarejestrowany w Polsce także jakby go nie bylo. Nie moze sie wiec nim poruszac po polskich drogach, a ubezpieczenie natomiast (zgodnie z tym co tam jest napisane) trzeba kupić w dniu zarejestrowania pojazdu, a więc od chwili w której zaczyna istniec jako pojazd polski.

Mam racje?
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 22:43   

henryk_w napisał/a:
... Kupowanie i ubezpieczanie auta aby mieć kurnik to nie bzdura?
oczywiście, że bzdura, ale ja swoim postem odniosłem się jedynie do Twojej poprzedniej wypowiedzi :rotfl:
chodzi mi tylko i wyłącznie o to, że zupełnie logicznym i wiadomym faktem jest by pojazd się poruszał po drogach to muszą aktualnymi być polisa OC i przegląd techniczny :twisted: ... natomiast jedno z drugim nie ma nic wspólnego ;)
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 22:49   

magnat43 napisał/a:
taki sprowadzony samochód jest wyrejestrowany w Niemczech
- ale ma tablice rejestracyjne wyjazdowe i można (ale nie ma przymusu) zrobić przegląd i OC. Czas jazdy autem na takich rejestracjach określają chyba odrębne przepisy - gdzieś czytałem o 30 dniach od daty wprowadzenia na teren RP.
Jest obowiązek wykupienia OC w dniu zarejestrowania na polskich próbnych lub stałych tablicach.
Wniosek z cytatu jest również taki, że samochód niezarejestrowany, z polisą OC, która nie będzie ważna bez przeglądu (musisz mieć ważny przegląd), możesz wprowadzić do ruchu - konsekwencje są dużo mniejsze niż jazda bez OC - sam to sprawdziłem nieświadomie.

[ Dodano: Czw Paź 25, 2007 22:54 ]
giewu - pytanie brzmiało: "Czy abym mógł jezdzić ..."
I odpowiedź była na pytanie, nie pisałem co ma jedno z drugim wspólnego.
Aby OC zostało uznane podczas jazdy, a nie na podwórku, to musisz mieć ważny przegląd. Jeżeli nie będziesz go miał to zostaniesz potraktowany jako nieposiadający OC - bo ono nie chroni w przypadku jazdy pojazdem niedopuszczonym do ruchu.
Pisałem o konsekwencjach a nie o teorii.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
magnat43 



Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 12
Skąd: Łódź



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 23:08   

henryku - dzięki, uspokoiłeś mnie że nie będe musiał płacić kary za przerwe w ubezpieczeniu. Znalazłem też już strone: http://www.ufg.pl/broszura_info_stronaw.pdf na której jest to co powiedziałeś a więc że trzeba ubezpieczyć pojazd sprowadzony "najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji tego pojazdu w Polsce" , a więc jeżeli jeszcze go nie zarejestrowałem to ubezpieczenia mieć nie musze.

Jednak zrobiłem już przegląd i kupiłem to ubezpieczenie dzis, tak na wszelki wypadek, wolałem jak najszybciej. Słyszałem, że niby moge w takiej sytuacji z tym przegladem, ubezpieczeniem i na tablicach przewozowych juz jezdzic zanim sobie nie zarejestruje w Polsce. Jednak jak napisałes to (o ile dobrze zrozumiałem) spotkała Cie jakas kara za taka jazde. Moglbys to troche przyblizyc czy moge jezdzic juz czy dopiero jak zarejestruje??
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Czw Paź 25, 2007 23:18   

Mnie spotkała kara bo jechałem (nieświadomie) bez tablic, tzn. miałem zrobione w Polsce plastikowe (niezauważyłem, tylna była nawet na oryginalnej blaszanej podkładce z "B") tablice podrabiane na belgijskie, tak jak auto miało papiery w Belgii. Jednak oryginalne tablice zostały w Belgii, czyli został on całkowicie wyrejestrowany (przyjechał do Polski na lawecie). Twój ma oryginalne, blaszane wyjazdowe tablice niemieckie, czyli (sprawdzić te 30 dni bo nie jestem pewien), zrobić przegląd, OC i jeździć do czasu zarejestrowania.
Przy okazji kontroli uratowało mnie to, że miałem ważny polski przegląd i OC na numer VIN. Uświadomiono mi w tym momencie bardzo dokładnie zasady - w sumie mogłem jechać całkowicie bez tablic i by było to samo.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Paź 26, 2007 11:16   

henryk_w napisał/a:
Mnie spotkała kara bo jechałem (nieświadomie) bez tablic, tzn. miałem zrobione w Polsce plastikowe (niezauważyłem, tylna była nawet na oryginalnej blaszanej podkładce z "B") tablice podrabiane na belgijskie, tak jak auto miało papiery w Belgii. Jednak oryginalne tablice zostały w Belgii, czyli został on całkowicie wyrejestrowany (przyjechał do Polski na lawecie).

Spoko, Kruchy jeździł tak przez pół roku, tylko go nie złapali. ;)
Oczywiście miał OC i przegląd.
henryk_w napisał/a:
b. łatwo: jest data na tablicach i w ubezpieczeniu.

Tylko trzeba wiedzieć i chcieć to sprawdzić - tym nie zajmuje się Policja, tylko chyba Ubezpieczeniowy Fundusz Gwaranycjny - Policję interesuje bieżące ubezpieczenie.

A mandat za brak do 3 dni, to chyba 700 zł (1500 do 14 dni i 3000 za każdy zaczęty rok powyżej 14 dni, czy jakoś tak) - ostatnio gdzieś czytałem artykuł na ten temat.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
ezy 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 31 Sty 2006
Posty: 134
Skąd: Góra Kalwaria



Wysłany: Pią Paź 26, 2007 18:25   

giewu napisał/a:
wedle dzisiaj obowiązujących przepisów ... nie możesz ...chyba, że je wyrejestrujesz

Mnie tam się wydawało, że obecne przepisy nie pozwalają na wyrejestrowanie w Polsce samochodu. Mozesz jedynie zezłomować.

giewu napisał/a:
chodzi mi tylko i wyłącznie o to, że zupełnie logicznym i wiadomym faktem jest by pojazd się poruszał po drogach to muszą aktualnymi być polisa OC i przegląd techniczny ... natomiast jedno z drugim nie ma nic wspólnego

Moze i nie ma wiele wspólnego ale ja przynajmniej miałem taki przypadek, że kiedy chciałem ubezpieczyć po raz piewrszy w Polsce swój samochód musiałem okazać dowód potwierdzający wykonanie tzw pierwszego przeglądu (no pierwszy tylko z nazwy sie ma rozumieć) - wykonywanego bardziej kompleksowo i z naniesieniem wszelkich danych z Briefu (przetłumaczego Briefu).
_________________
R620SDi (Super Diesel installed) BRG '96
 
 
giewu 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 19 Kwi 2007
Posty: 1907
Skąd: Łódź



Wysłany: Pią Paź 26, 2007 18:44   

ezy napisał/a:
... Mnie tam się wydawało, że obecne przepisy nie pozwalają na wyrejestrowanie w Polsce samochodu. Mozesz jedynie zezłomować.
obawiam się, że nie do końca masz rację ;) ... rzeczywiście najważniejsza jakby podstawa wyrejestrowania auta to jego zezłomowanie, ale ... auto należy wyrejestrować również po sprzedaży jak i np. po kradzieży (gdy wiesz, że już nie masz szans na jego odzyskanie lub gdy nie chcesz go odzyskać) :razz:

ezy napisał/a:
... ja przynajmniej miałem taki przypadek, że kiedy chciałem ubezpieczyć po raz piewrszy w Polsce swój samochód musiałem okazać dowód potwierdzający wykonanie tzw pierwszego przeglądu (no pierwszy tylko z nazwy sie ma rozumieć) - wykonywanego bardziej kompleksowo i z naniesieniem wszelkich danych z Briefu (przetłumaczego Briefu).
a to bardzo dziwne było .... ubezpieczający nie ma prawa zapytać Cię o stan techniczny pojazdu (czyli o badanie techniczne), bo nie ma ono nic wspólnego z ubezpieczeniem pojazdu .. nie ubezpieczający jest od tego, by sprawdzać nasze dokumenty (przypominam, że po sprowadzeniu auta powinna być zachowana kolejność załatwiania spraw urzędowych i przegląd techniczny jako taki ważny jest przede wszystkim dla urzędu Celnego, a nie ubezpieczyciela)
_________________
zanim się wygłupisz polecam: nasza strona główna, techniczny FAQ, forumowa szukajka, punkty pomógł ...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Prawo celne] Sprowadzone auto i pismo-Nachprüfung von Urspr
Robert_ Prawo i ubezpieczenia 0 Sob Lut 13, 2010 14:44
Robert_
Brak nowych postów [Roverki i inne sprowadzone] Legalizacja krok po kroku
redcloud Prawo i ubezpieczenia 2 Nie Maj 30, 2010 10:37
staf
Brak nowych postów Ubezpieczenie
adinek221 Prawo i ubezpieczenia 9 Sob Maj 25, 2013 01:14
han2
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC
Ostry Prawo i ubezpieczenia 1 Sob Wrz 26, 2009 00:27
Joa
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC
Czyli rutynowa kontrola i masa problemów.
sir.Dariusz Prawo i ubezpieczenia 2 Sro Lip 23, 2008 12:56
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink