Forum Klubu ROVERki.pl :: [R45] Wentylator chłodnicy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R45] Wentylator chłodnicy
Autor Wiadomość
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 13:23   [R45] Wentylator chłodnicy
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.8 Rok produkcji: 2000

Wiem, wiem... przejrząłem już archiwum forum...

Ale... od kilku dni zauważyłem, że nie załącza mi się wentylator chłodnicy. W korkach temperatura znacznie wzrasta (odkręcenie ogrzewania pomaga, ale to nie rozwiązanie). Sprawdzałem na postoju dodając gazu - temperatura wzrasta, a wentylator ni chu chu...
Poziom płynu chłodniczego ok, olej ok, przy jeżdzie a nie staniu temperatura jest ok.

Wiem, że mam sprawdzić wtyczkę, czy nie jest zaśniedziała...
Wiem, że mogę zewrzeć na krótko i w ten sposób wyeliminować (lub nie) awarią wentylatora...

Pytania:
1. Czy u Was wentylator chłodnicy chodzi równie lekko jak klimatyzacji (ruszony palcem). Ja u siebie wyczuwam opory (jakby wentylator o coś tarł).
2. Czy za entylator odpowiada jakiś bezpiecznik?
3. Czy dobrze rozumiem, że do wentylatora dochodzą dwa kable (1 zasilający 2 sterujący)? Mam zewrzeć na krótko ten sterujący?
4. Czy jak włączę klimę, to powinny się uruchomić oba wentylatory (chlodnica + klima)?
5. Czy jeśli wentylator zaczyna stawiać opór przy kręceniu, można go jakoś nasmarować? Wpuścić nieco WD40 w łożyska?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Sty 17, 2011 18:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Cze 25, 2008 13:23   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 14:18   

1- nie wiem muszę sprawdzić
2- tak Z tego co pamiętam to któryś pod maską
3- dochodzą dwa kable odpowiadające za dwa biegi silnika, żeby sprawdzić musisz podać na ktoryś + z akumulatora
4- tak
5- nie wiem :( przypuszczam, że silniczek jest na łożyskach ślizgowych i będzie trzeba wymienić tulejki :(

[ Dodano: Sro Cze 25, 2008 14:19 ]
sprawdź jeszcze czujnik temperatury, może to jemu coś sie stało... :idea:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 14:42   

sTERYD napisał/a:
1- nie wiem muszę sprawdzić
2- tak Z tego co pamiętam to któryś pod maską
3- dochodzą dwa kable odpowiadające za dwa biegi silnika, żeby sprawdzić musisz podać na ktoryś + z akumulatora
4- tak
5- nie wiem :( przypuszczam, że silniczek jest na łożyskach ślizgowych i będzie trzeba wymienić tulejki :(

[ Dodano: Sro Cze 25, 2008 14:19 ]
sprawdź jeszcze czujnik temperatury, może to jemu coś sie stało... :idea:


Apropos 3. To w jaki sposób niektórzy z roverkowiczów na stałe zwirali kable? Jesli to możliwe, to prosiłbym o jak najdokładniejszy opis jak to zrobić - jak zweryfikować sprawność wentylatora?

I jeszcze... który bezpiecznik odpowieada za wentylator? Nie mam odstępu w tym momencie do RAVE... niestety :( .

W jaki sposób sprawdzić czujnik temperatury? Gdzie go znajdę? Jesli to on jest winowajcą, to czy wymiana jest kłopotliwa i kosztowna?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 15:16   

Cherman napisał/a:
jak zweryfikować sprawność wentylatora?

to już Ci chyba napisałem ;)
na któryś z kabli trzeba podać plus z akumulatora...
najlepiej najpierw na jeden, a potem na drugi, żeby sprawdzić czy oba biegi działają...
Cherman napisał/a:
I jeszcze... który bezpiecznik odpowieada za wentylator? Nie mam odstępu w tym momencie do RAVE... niestety .

jakby to wytłumaczyć...
bezpiecznik K (może byc 15 lub 20 A) na rysunku poniżej ;)
Cherman napisał/a:
W jaki sposób sprawdzić czujnik temperatury? Gdzie go znajdę?

http://www.roverki.pl/mod...ies=Technika#61
można też sprawdzić jego wskazania np KTSem (jak coś to mam ;) )
Cherman napisał/a:
czy wymiana jest kłopotliwa i kosztowna?

czujnik w porywach do 50 złych wymiana to jakieś pół godzinki z piwem w trakcie ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 15:24   

sTERYD napisał/a:

jakby to wytłumaczyć...
bezpiecznik K (może byc 15 lub 20 A) na rysunku poniżej ;)


Na jakim rysunku?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
hoosar 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 71
Skąd: Zielonka



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 15:51   

Cherman napisał/a:
Apropos 3. To w jaki sposób niektórzy z roverkowiczów na stałe zwirali kable? Jesli to możliwe, to prosiłbym o jak najdokładniejszy opis jak to zrobić - jak zweryfikować sprawność wentylatora?


Jesli chodzi Ci o to zeby wentylator chodził na stałe, to wystarczy odpiac wtyczke od czujnika temperatury. Jest on na takim metalowym króćcu - patrzac od przodu silnika to po prawej stronie, mniej wiecej w polowie wysokosci glowicy.

Proponuję Ci sprawdzic jak drożna jest chłodnica. Miałem doklładnie takie same objawy jak Ty, okazało się, iż żeberka chłodnicy były już skorodowane i dosłownie odpadały po dotkinięciu ich palcem, a powierzchnia pomiędzy żebrami była pełna syfu. Po wymianie chłodnicy zero przegrzewania.
Ostatnio zmieniony przez hoosar Sro Cze 25, 2008 15:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 15:52   

:ups: wiedziałem, że o czymś zapomniałem :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 17:32   

Dzięki za obrazek. Zajrzałem do RAVE i sprawdziłem działanie wentylatorów przy włączonej klimie. Po jakimś czasie, kiedy chodzi klima, załącza się wentylator ten głębiej w komorze silnika (to chyba od chłodnicy silnika), więc działa jak należy.

Teraz wiem, że wiatrak, który ciężej chodzi to ten od klimy. Nie załączył się podczas testu na parkingu podczas włączenia klimy... ale mimo to klima chłodzi i tym się nie przejmuję.

Czyli teraz pozostaje mi tylko sprawdzenie bezpiecznika i styków - czy nie zaśniedziały, prawda?

W jaki sposób mogę sprawdzić poprawność działania wentylatora tego bardziej na zewnątrz (od klimy)? Czy powinien włączyć sięod razu jak tylko załączę klimę?

[ Dodano: Sro Cze 25, 2008 21:16 ]
Byłem w garażu, sprawdziłem bezpiecznik - wydaje sie ok - nie różni się od podobnych, więc wnioskuję że się nie przepalił.

Próbowałem zastosować się do rad kolegów i spiąć wentylator na krótko, ale nie za bardzo wiem jak to zrobić. Podobno tęż można odpiąć od wentylatora jedną z wtyczek i powinien chodzić cały czas...

Problem w tym, że ani w jednym, ani w drugim nie znalazłem dwóch wtyczek. Jeśli dobrze rozumiem, to wtyczkę którą przekazywane jest napięcie z czujnika powinienem odpiąć, a wtyczka, która przekazuje napięcie stale, powinna zostać.

Wiatrak zewnętrzny ma wtyczkę poprowadzoną jakby z boku do środka wentylatora, natomiast ten wewnętrzny ma wtyczkę jakby z góry.

1. Proszę wyjaśnijcie ciemniakowi co ma zrobić, żeby na stałe spiąć wentylator.
2. Proszę powiedzcie który z wentylatorów jest od czego.
3. Kiedy włącza się wentylator klimy - razem z włączeniem klimy?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Ciufa 




Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 2012
Skąd: Piekary Śląskie



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 22:35   

Cherman napisał/a:
3. Kiedy włącza się wentylator klimy - razem z włączeniem klimy?

włącz klime i nawiew w kabinie na 4 bieg powinny sie od razu oba wentylatory załączyć
na obrazku masz zanzaczony czujnik temperatury, wypnij wtyczke powinien wentylator chodzić nonstop (także po wyłączeniu silnika) :)
aha i uwaga na palce, bo jak ja wypiołem tą wtyczke to sie przestraszyłem że załączył się wentylator i prawie nie zrobiło mi ała :jezor:
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Sro Cze 25, 2008 22:43   

Dzieki wielkie. SPrawdzę z samego rana jak to wszystko się zachowuje. Rozumiem, że żeby wynetylator chodził nonstop musi być kluczyk przekręcony w stacyjce na I... bo jeśli nie i zostawię auto przed domem mając kluczyki w kieszeni, to wentylator też będzie chodził?

Czy dobrze z RAVE wywnioskowałem, że wentylator wewnętrzny jest od silnika, a zewnętrzny od klimy?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 00:07   

nie chodzi o to, żeby odpiąć wtyczkę od wentylatora, ale żeby odpiąć od czujnika temperatury ;) (tego z dwoma kabelkami)
Cytat:
Czy dobrze z RAVE wywnioskowałem, że wentylator wewnętrzny jest od silnika, a zewnętrzny od klimy?

tak ten z większym silnikiem (od strony silnika i chłodnicy "wody") jest od silnika, a ten całkiem z przodu jest tylko od klimy, ale przy włączeniu klimy oba powinny się zacząć kręcić w tym samym czasie, ten od xilnika tylko przyspiesza czasem jak się silnik mocno zagrzeje :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 07:47   

Z Waszą pomocą udało mi się zlokalizować odpowiedni czujnik i go wypiąć (do mnie trzeba jak do laika... naprawdę mam niewielkie pojęcie o mechanice).

Tak więc wypiąłem to co trzeba, przekręciłem kluczyk i wentylator zaczął pracować. Najpierw na wysokich obrotach przez około 2 sekundy, a potem się uspokoił i nadal pracował, ale już na tych niższych (czy tak ma być)?

Co do wentylatora klimy, to przy wczorajszym teście nie załączył się. Zaraz po włączeniu klimatyzacji zaczął obracać się tylko wentylator od silnika, a ten od klimy ani drgnął. Jednak klima chodzi jak powinna - chłodzi aż miło. Może jednak wentylator od klimy załącza się dopiero po jakimś czasie, co? Może silnik musi osiągnąć jakąć określoną temperaturę?

Po wypięciu czujnika wskazanego przez Was, nieco poskrobałem po stykach... jednak rano nie jest zbyt ciepło, i nie zdołałem zaobserwować wzrosty temperatury - nawet mimo nie włączającego się wentylatora.

Czy jeśli przeczyszczenie styków nie pomoże, to ojawy przeze mnie opisane definitywnie sugerują konieczność wymiany czujnika?

[ Dodano: Czw Cze 26, 2008 09:19 ]
Auto pojechało do mechanika. Po odbiorze opiszę co było nie tak. Większość z Was pewnie poradziła by sobie sama, ale niestety nie ja.

Tak czy inaczej dziękuję za rady i odpowiedzi.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:20   

na postoju ten wiatrak od klimy też powinien sie zacząć kręcić...
jeśli nie od razu po wciśnięciu guzika to po paru sekundach...
pewnie to nie problem silnika, tylko z kabelkami coś nie teges :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:24   

Jesli nie teges, to spece z Auto Ars powinni to wychwycić. Z miesiąc temu byłem u nich na przeglądzie i napełnieniu klimy. Od tamtego czasu wszsytko działało jak należy - w każdym razie tak mi się wydawało, bo na wiatrak od klimy nie zwracalem uwagi.

Tak, czy inaczej właśnie wszystko sprawdzają i w razie konieczności wymienią czujnik temperatury sterujący wiatrakiem od silnika. Przy okazji zobaczą co z tym wentylatorem klimatyzacji.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez Cherman Czw Cze 26, 2008 10:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:25   

Cherman napisał/a:
Może jednak wentylator od klimy załącza się dopiero po jakimś czasie, co?

A może sprawdzisz w to RAVE?
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:29   

No tak powinienem zrobić... sądziłęm, że koledzy znają to z autopsji...

Na większość pytań zadawanych na tym forum znaleźć można odpowiedzi w RAVE. I każdy z je zadających powinien tam najpierw zajrzeć. Jednak sądzę, że nie jestem odosobniony w swym mniemaniu, ze lepiej jest przeszukać archiwum lub/i później zadać pytanie kolegom charakteryzującym się znacznie większą wiedzą i doświadczeniem.

Opis w RAVE nie dla wszystkich jest czytelny i intuicyjny, stąd pytania. Jeśli wydają się niektórym zbyt śmieszne, to przepraszam i jednocześnie bardzo dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:39   

Cherman, już kilka osób pisało Ci kiedy załączają się wentylatory, a ty nadal zadajesz pytania w stylu "a może jednak nie macie racji?":
Cherman napisał/a:
Może jednak wentylator od klimy załącza się dopiero po jakimś czasie, co?


Jeżeli nie ufasz wypowiedziom kolegów, to RAVE w dłoń i szperaj ;-)
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:44   

Jeśli moje pytania zostały odebrane jako brak zaufania do autorytetów, to serdecznie przepraszam. Moje kolejne pytania postaram się precyzować dokładniej.

Szacun dla wszystkich roverkowych pomagierów... co złego to nie ja. :)

Jeśli mechanicy odkryją inną przyczynę niepoprawnego działania mojego R niż te opisywane na forum, natychmiast ją opiszę co by poszerzyć wiedzę kolegów.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10903
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 10:47   

z tymi autorytetami to nie przesadzaj ;)
po prostu staramy się pomóc :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Cherman 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Kwi 2007
Posty: 214
Skąd: Szczecin



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 11:07   

Wiem i szczerze doceniam. Kiedy ktoś pyta mnie o coś na czym się znam, to staram nie traktować go z góry, mimo, że rzeczy o które pyta wydają mi się dziecinnie oczywiste i proste. Wśród forumowiczów czuję się czasem jak małe dziecko prowadzone za rączke, co nie ukrywam bardzo mi odpowiada.

Tak więc nie wzbraniaj się steryd przed komplementami wobec swojej wiedzy i "pomocności", bo jest za co dziękować... Tobie, piterowi, Ciufci i wszystkim innym fachowcom... :)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R45 1.4 LPG 00r ] wentylator chłodnicy
baton Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 11 Nie Lis 29, 2009 23:46
truten23
Brak nowych postów [416] Wentylator chłodnicy
baksik28 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 6 Sro Maj 25, 2011 14:50
baksik28
Brak nowych postów [R45] Wentylator chłodnicy
Problem prawdopodobnie z elektryką
reed Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Wto Gru 18, 2007 16:06
reed
Brak nowych postów [R45] Wentylator chłodnicy
misiek409 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Czw Lis 18, 2010 19:30
baksik28
Brak nowych postów [R45] Wentylator chłodnicy wariuje
snake0908 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 3 Sro Sty 07, 2009 09:49
truten23



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink