Forum Klubu ROVERki.pl :: [PoRD] Jak jeździć po rondach?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[PoRD] Jak jeździć po rondach?
Autor Wiadomość
_papa_ 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 424
Skąd: Płock

Rover 600

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 20:21   

Super! :grin:
Teraz to już dla mnie wszystko jasne.

PS. Zadziwiasz mnie Macieju swoja znajomością prawa... :mrgreen:
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Sty 21, 2009 20:21   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 20:37   

_papa_ napisał/a:
PS. Zadziwiasz mnie Macieju swoja znajomością prawa... :mrgreen:

Bez przesady - to nie jest "znajomość" - znajomością może się tu chwalić kolega wild_weasel, ja tylko z wrodzonym uporem zgłębiam tematy mnie interesujące, a z racji "zakręcenia" motoryzacyjnego i tego, ze sporo jeżdżę, to staram się być na bieżąco, zwłaszcza jak coś mnie nurtuje - po prostu otwieram PoRD w Acrobat Reader'e i szukam właściwych fragmentów. :)
Do tego mam łatwiej, bo jak czegoś prawnie nie rozumiem, to mam w rodzinie dwóch sędziów i dobrą znajomą - prokuratora, więc mam kogo przepytywać. :D
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
_papa_ 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 424
Skąd: Płock

Rover 600

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 20:54   

Aproppo rond w Polsce. To co miasto to inne przepisy (czyt. interpretacje).
Nie wiem jak w innych miastach (mam doświadczenia z Toruniem, Płockiem i Olsztynem) ale w Olsztynie najbardziej mi się podobała organizacja rond.
Tam teoretycznie i w praktyce ronda są bezkolizyjne (z założeniem że jeździ się zgodnie z przepisami) i nie ma możliwości aby doszło do sytuacji kolizyjnej.
Mianowicie:
wszystkie ronda są dwu- trzypasmowe. A zasada poruszania się po nich są takie same jak we francji, czyli z prawego skrajnego pasa musimy skręcić na pierwszym zjeździe z ronda (czyli albo zaraz na prawo, albo prosto), natomiast z lewego pasa możemy jechać na wprost albo zawrócić na rondzie.

I uważam że wszystkie ronda zwykłe powinny mieć takie rozwiązanie. Bez korków i bez kolizji. A natomiast to co się dzieje w płocku to jest porażka. Druga sprawa, że to jest jedno z najgorszych miast do poruszania się, ale to temat na osobny wątek....
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 21:06   

maciej, słodzisz :mrg: (ale dziękuję za komplement :zawstydzony: ) Ty masz za to mnóstwo uporu, cierpliwości i oleju w głowie ;)
Co do dziwnych rozwiązań w miastach - czasem bardzo chciałbym się dowiedzieć, jaka idea przyświecała konstruktorom danego rozwiązania, bo ja nie mogę pojąć niektórych pomysłów... W Poznaniu również.
maciej napisał/a:
Nie, no własnie ten, który zmieniał pas będzie winny i z jego OC pójdzie szkoda, bo to jego działanie było BEZPOŚREDNIĄ przyczyną - źle zmienił pas.
Ten, który prawym pasem jechał w lewo dostanie najwyżej mandat za wjazd na skrzyżowanie ze złego pasa.

Tu akurat polemizowałbym... Sytuacja jest podobna do tej z citroenem vs. mini w kwestii ustąpienia pierwszeństwa przy lewoskręcie. Czyli odpowiedź "to zależy" :lol: Na rondzie dałoby się wykazać winę jednego i drugiego kierowcy, w zależności od szczegółowych okoliczności. Ten, kto korzysta ze swojego uprawnienia do poruszania się na rondzie w odpowiedni sposób, nie może być karany za to, że wskutek czyjegoś przekroczenia przepisów dochodzi do kolizji. Ale zostawmy ten temat ;)
_________________
It's all right...
 
 
 
Zukowaty 




Pomógł: 155 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 2438
Skąd: Uć-Poznań



Wysłany: Sro Sty 21, 2009 21:36   

_papa_ napisał/a:
wszystkie ronda są dwu- trzypasmowe. A zasada poruszania się po nich są takie same jak we francji, czyli z prawego skrajnego pasa musimy skręcić na pierwszym zjeździe z ronda (czyli albo zaraz na prawo, albo prosto), natomiast z lewego pasa możemy jechać na wprost albo zawrócić na rondzie.

W Łodzi jest dokładnie to samo.Jeździ się super ale zawsze znajdzie się jakaś sierota co się wyłamie.
Cytat:
I uważam że wszystkie ronda zwykłe powinny mieć takie rozwiązanie. Bez korków i bez kolizji. A natomiast to co się dzieje w płocku to jest porażka. Druga sprawa, że to jest jedno z najgorszych miast do poruszania się, ale to temat na osobny wątek....
wild_weasel napisał/a:
Co do dziwnych rozwiązań w miastach - czasem bardzo chciałbym się dowiedzieć, jaka idea przyświecała konstruktorom danego rozwiązania, bo ja nie mogę pojąć niektórych pomysłów... W Poznaniu również.

:brawo: :ok: Poznań jest tragiczny pod tym względem.Nie mówiąc już o kulturze jazdy... :/
_________________
Koła wystarczą 4...cylindrów musi być 5
 
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 21:37   

maciej napisał/a:
Ale ten gość mówi, że lewy nie jest "szkodliwy". :)

Tak mówił oraz wiele innych rzeczy... ;)

Dla mnie sprawa przejazdu przez ronda się nie zmieniła, tzn. gdy jest sygnalizacja świetlna i oznakowanie poziome, to sygnalizuję zamiar przed wjazdem i nie sygnalizuję wyjazdu. Gdy rondo jest bez oznakowania i świateł, to sygnalizuję wyłącznie wyjazd z ronda lub zmianę pasa na rondzie ;)
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
_papa_ 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 424
Skąd: Płock

Rover 600

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 21:43   

Zukowaty napisał/a:
W Łodzi jest dokładnie to samo.Jeździ się super ale zawsze znajdzie się jakaś sierota co się wyłamie.


To pewnie przyjezdni.... :mrgreen:
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Sty 21, 2009 22:07   

wild_weasel napisał/a:
Ten, kto korzysta ze swojego uprawnienia do poruszania się na rondzie w odpowiedni sposób, nie może być karany za to, że wskutek czyjegoś przekroczenia przepisów dochodzi do kolizji.

ZTCW praktyka jest taka, że karze się za nieprawidłową zmianę pasa, bo "tak łatwiej". :(
Do tego już sobie wyobrażam to przekonywanie policjantów "kto skąd jechał". ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Czw Sty 22, 2009 07:48   

maciej napisał/a:
bo "tak łatwiej"
:roll: No niestety, tu muszę się zgodzić. Wynik mógłby być inny, gdyby orzekano na podstawie rzetelnej analizy, a nie np. "winny jest zawsze samochód czerwony" :/
_________________
It's all right...
 
 
 
_papa_ 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 424
Skąd: Płock

Rover 600

Wysłany: Czw Sty 22, 2009 13:00   

heh.
Niepotrzebnie dziś w pracy poruszyłem temat poruszania się po rondzie. Koledzy się mało nie pobili - tak była skrajna różnica zdań. Ale to dowodzi tylko jedno, że tak na prawdę to mało kto wie jak poruszać się po rondzie. A jak zacząłem mówić o tym że spotkać można kilka typów rond, to mnie wynieść z pracy chcieli, że herezje szerze :/

A ja tylko chciałem poznać opinie innych.... :neutral:
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Czw Sty 22, 2009 13:02   

Patrząc jaką goracą dyskusję tu to wywołało, to trudno się dziwić. ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Czw Sty 22, 2009 23:28   

Przeczytalem te posty od deski do deski.
Przykro mi, podobnie jak piter34, na rondach stosuje kierunek tylko przy zjezdzie lub zmianie pasa ;)

Rok temu mialem stluczke na rondzie. Wjechalem na rondo z prawego pasa i jechalem swoim pasem nie zjezdzajac w pierwszy wyjazd. Pan jechal z lewej strony pasem obok (wewnentrznym), wlaczyl kierunek i wpakowal mi sie prosto w blotnik.
Sam siebie uznal za winnego, ja jego tez :) Wszystko odbylo sie w ciagu 10 min.
Oswiadczenie, przeprosiny z jednej i drugiej strony i do domu.

Pozniej ktos mi powiedzial, ze wina bylaby moja gdyby przyjechala policja ;)
Wiec zaczalem szukac, az w koncu trafik sie "wypadek przypadek" i tam bylo takie samo zdarzenie. Rozmiar zniszczen wiekszy, ale wszystko odbylo sie tak samo.

Wyjasniono tam rowniez, ze mimo iz wjechalem prawym pasem na rondo i chcialem jechac dalej, to mialem do tego prawo i moj pas to swietosc ;)
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 09:06   

MaReK napisał/a:
Rok temu mialem stluczke na rondzie. Wjechalem na rondo z prawego pasa i jechalem swoim pasem nie zjezdzajac w pierwszy wyjazd. Pan jechal z lewej strony pasem obok (wewnentrznym), wlaczyl kierunek i wpakowal mi sie prosto w blotnik.
Sam siebie uznal za winnego, ja jego tez :) Wszystko odbylo sie w ciagu 10 min.
Oswiadczenie, przeprosiny z jednej i drugiej strony i do domu.

Pozniej ktos mi powiedzial, ze wina bylaby moja gdyby przyjechala policja ;)
Wiec zaczalem szukac, az w koncu trafik sie "wypadek przypadek" i tam bylo takie samo zdarzenie. Rozmiar zniszczen wiekszy, ale wszystko odbylo sie tak samo.

Wyjasniono tam rowniez, ze mimo iz wjechalem prawym pasem na rondo i chcialem jechac dalej, to mialem do tego prawo i moj pas to swietosc ;)

MaReK, ale jaki to ma związek z naszą dyskusją?

Bo nie rozumiem co nam chciałeś przekazać?

Przecież wszyscy piszą, że prosto można jechać z każdego pasa, jesli strzałki nie wskazują inaczej - art. 22 + Rozp. o ZiS....

Co do jazdy "swoim pasem" to jadąc prawym pasem po rondzie w lewo łamiesz art. 22 i nie ma od tego odwołania - art 22 jest jasny, tylko niestety Policja idzie na łatwiznę i karze ludzi za złą zmianę pasa zamiast za złe ustawienie się przed skrzyżowaniem i to się raczej nie zmieni, bo przy każdej stłuczce powinni wtedy brać materiały z monitoringu (jesli takie są) i ustalać kto skąd jechał, a do tego zawsze jest dokładnie taka dyskusja jak przy wypadku z mini - czy to, że próbowałeś z prawego pasa jechać w lewo, było przyczyną wypadku, czy nie - i to za każdym razem sąd może orzec inaczej.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 10:53   

MaReK napisał/a:
Przykro mi, podobnie jak piter34, na rondach stosuje kierunek tylko przy zjezdzie lub zmianie pasa ;)

Ja tak robię tylko na rondach bez sygnalizacji i bez oznakowania poziomego (strzałki), takich klasycznych (okrągłych). ;)
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 11:13   

Jak już ustaliliśmy ten kierunek ma mniejsze znaczenie (choć osobiście uważam, że niesłusznie, boon jest przydatny, zwłaszcza w gęstym ruchu miejskim).

Mnie bardziej ciekawi z którego pasa wjeżdżacie na takie rondo i kiedy zmieniacie pasy, gdy chcecie pojechać w lewo, tylko uczciwie!!! ;)
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
_papa_ 




Pomógł: 26 razy
Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 424
Skąd: Płock

Rover 600

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 11:40   

Szczerze, to w Płocku na rondzie na ul. Dobrzyńskiej inaczej jak po zewnętrznym pasie, to się nie da jeździć :???: Ludzie nie potrafią się wogóle po tym rondzie poruszać. Środkowy pas jest zawsze wolny podczas, gdy na zew. tworzą się korki. (problem leży w tym, że rondo ma dwa pasy, ale drogi wyjazdowe już nie, a przynajmniej nie wszystkie.
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 11:43   

To nic nie zmienia - jeśli chce się skręcić w lewo powinno się jechać wewnętrznym pasem, a potem zmienić na zewnętrzny.
Wtedy na zewnętrznym zostaje miejsce dal tych jadących w prawo i prosto, a zjeżdżać trzeba z prawego wogóle, a zwłaszcza jak jest tylko jeden pas w zjeździe.
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 13:44   

maciej napisał/a:
gdy chcecie pojechać w lewo, tylko uczciwie!!!

bardzo roznie, zaleznie od sytuacji. W korkach, ktore sa niczym zwyczajnym przed rondem starzynskiego jade z prawego na wprost (czyli omijam jeden zjazd i jeden wyjazd).
W drodze do domu, gdzie jest rondo o dwoch pasach (na tarchominie) ustawia sie zawsze kolejka na prawym i ludzie jada i pierwszym zjazem i drugim. Wtedy omijam ten korek pasem lewym, wjezdzam na wewnetrzny pas i zmieniam pas od razu wlasciwie skrecajac w prawo bo jest to dosc male rondo, o malym promieniu i ciezko w dwoch manewrach to zrobic. Autobusy natomiast, mimo iz zjezdzaja dopiero 3 zjazem zawsze laduja sie na pas prawy. Podejrzewam, ze to z uwagi na gabaryty...
Ja nie powolujac sie na zadne paragrafy i zapisy w kodeksie uwazam, ze jesli wjade ktorym pasem chce na rodno, to moge sobie pozniej jezdzic w kolko i nikt nie powinen miec do mnie pretensji. Natomiast sprawa zupelnie inaczej ma sie w momencie, kiedy to linie poziome reguluja ruch. Tak jak w przypadku nowego ronda "radosława" :)

I oczywiscie uwazam, ze aby zjechac pierwszym zjazdem nalezy sie ustawic na prawym pasie.

maciej napisał/a:
MaReK, ale jaki to ma związek z naszą dyskusją?
Bo nie rozumiem co nam chciałeś przekazać?

Yyyy... no chcialem sie podzielic z Wami przygoda moja i tym com zaslyszal w telewizorze. Wiem, ze telewizja klamie, ale w tym przypadku chyba nie ;)

Co do sytuacji z mini, to troche jednak roznica.
Bo jakby nie bylo tam gosc mial zielone i byl na pierwszenstwie (teoretycznie).
Tutaj gdzie ma swiatel, a sa tylko pasy ruchu, to jak ktos mi wjedzie w lewy bok to tylko i wylacznie w momencie jesli przetnie pas ruchu.
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4528
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 14:08   

MaReK napisał/a:
Ja nie powolujac sie na zadne paragrafy i zapisy w kodeksie uwazam, ze jesli wjade ktorym pasem chce na rodno, to moge sobie pozniej jezdzic w kolko i nikt nie powinen miec do mnie pretensji.

I dlatego ronda klasyczne to taka masakrra w Polsce. :(

Jak chcesz jeździć w kółko to jeździj lewym pasem, wtedy przynajmniej na prawym pasie będzie mógł się toczyć normalny ruch, a jeżdżąc prawym blokujesz całe rondo. :P
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
MaReK 
Instytucja wspierająca


Pan
Wszechomogący :)


Pomógł: 131 razy
Dołączył: 08 Kwi 2005
Posty: 7983
Skąd: Warszawa/Mokotów

MG ZT

Wysłany: Pią Sty 23, 2009 14:11   

maciej napisał/a:
I dlatego ronda klasyczne to taka masakrra w Polsce. ;)

Tak macieju, ale jezdzac w lato po Chorwacji, Włoszech, Austrii i Wegrzech wiekszosc rond wyglada tak samo :)

A jedno we Włoszech, przed bramkami jak zjazd nad Garde jest, to taaaakiieee wielkie rondo tam bylo i konstrukcja jak nasze klasyczne ;)

Pozdrawiam,
_________________
Chiptuning: R25, R45, R75, 200/600 SDi, BMW (tuning, dpf serwis), VW Group (tuning, dpf serwis)
ROVER 75/ZT: diagnostyka, kodowanie, adaptacja zegarów, dodawanie kluczyków: używane piloty, nowy transponder (immo)
Kontakt: PW, 512 208 367, marek@roverki.eu

dolny śląsk:marcin.misek
wielkopolska: longer86
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [PoRD] Kilka przydatnych informacji.
Alexi Prawo i ubezpieczenia 0 Pią Lis 04, 2011 10:57
Alexi
Brak nowych postów Czy można jeździć na żółtych tablicach niemieckich?
piter34 Prawo i ubezpieczenia 31 Sro Cze 04, 2008 08:21
piter34
Brak nowych postów [PoRD] Kolizja
magneto Prawo i ubezpieczenia 26 Sob Lis 21, 2009 23:52
dyla_m
Brak nowych postów [PoRD] Pas awaryjny
MaReK Prawo i ubezpieczenia 72 Czw Lis 27, 2008 13:50
maciej
Brak nowych postów Wyprzedzanie zgodnie z PoRD
_papa_ Prawo i ubezpieczenia 4 Sro Sty 13, 2010 19:54
_papa_



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink