Forum Klubu ROVERki.pl :: [R416] Jakie napięcie na sondzie LAMBDA? 0-1V czy 0-5V???
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R416] Jakie napięcie na sondzie LAMBDA? 0-1V czy 0-5V???
Autor Wiadomość
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 19:19   [R416] Jakie napięcie na sondzie LAMBDA? 0-1V czy 0-5V???
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1996

Witam, czy ktoś wie jakie napięcie powinno być na sondzie lambda, bo w technicznym FAQ było tylko napisane, że na zimnym silniku powinno być podwyższone, ale do jakiej wartości, u mnie to jest ok. 2,25V jak się rozgrzał to spadło do 0,44V napięcie mierzyłem między czarnym przewodem sondy, a minusem akumulatora.
A potrzebne mi jest to do tego, że chciałem sobie ustawić sterownik do gazu BINGO S4 i jak włączyłem naukę to po chwili wyskoczył komunikat: "BLAD LAMBDA- nauka przerwana"
no i chciałbym wiedzieć czy sonda jest ok. i jaki zakres ma sonda bo w sterowniku mogę wybrać:
0-1V
0-5V-
0-5V+
5-0v-
5-0V+
0,8-1,6V
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Czw Mar 10, 2011 18:41, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Sty 24, 2009 19:19   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 19:25   

Z tego, co mi się kojarzy, to w Roverkach są sondy jednowoltowe, tak więc teoretycznie, na zagrzanym silniku, który jest sprawny, napięcie sondy powinno oscylować wokół wartości 0,5 V.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 19:33   

No tak to napisali w FAQu że przy wciśnięciu gazu powinno być ok 0,5V
ale jak napisałeś, że te sondy są jednowoltowe, a ja miałem na zimnym silniku 2,25V to chyba coś nie tak?
A morze ja źle to mierze?

[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 19:43 ]
A jezeli moja sonda jest uszkodzona to czy moge ja zastapic taka
http://www.allegro.pl/ite...przewodowa.html
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 20:06   

Ojezu, to bardzo dziwne, bo sonda lambda to urządzenie, które same generuje SEM, nie wymaga zasilania. Ale zastosowane w niej ogniwo galwaniczne (cyrkon - platyna) zazwyczaj osiąga napięcie do 1 V. Są też sondy pięciowoltowe, ale nie pamiętam, czy tam też cyrkon i platyna się ze sobą zabawiają, czy co innego.

Jak było 2,25 to sugerowałoby, że wstawiona jest sonda pięciowoltowa, ale z tego, co pamiętam, kompy silników Rovera działają z jednowoltowymi (z podgrzewaniem, stąd cztery a nie jeden przewód). Pięciowodna sonda z tym kompem robiłaby wariacje, dla niego 1 V do mieszanka maksymalnie bogata. Ale nie mam pojęcia, jakby taka sonda grała w praktyce z silnikiem. Na pewno byłyby niezłe pieriepałki.

Ale mierzysz dobrze - między czarnym przewodem a masą. Masę złap najlepiej od rury wydechowej w okolicach sondy, bo masa przy akumulatorze przy tak niskim napięciu generowanym na pewno dawać będzie przekłamania (ale w "dół" nie w "górę").
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Sob Sty 24, 2009 20:17   

Dobra ide jeszcze raz sprawdzic.

[ Dodano: Sob Sty 24, 2009 20:36 ]
Ok. na całkowicie zmnym silniku mam napięcie 4,62V w miare nagrzewania się napięcie spada aż do wartości 0,56 i miej wiecen na tym pozostaje, może dla tego miałem ten komunikat ze sterownika bingo "BLAD LAMBDA" bo wpisałem tam że sonda jest 0-1V.
oprawca_1978 czy na pewno ta sonda powinna byc jednowoltowa w moim R, a jeszcze czy to Twój artykół był na forum motonews odnośnie regulacji gazu, jesli tak to miałbym kilka pytan do Ciebie.
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 00:19   

Polecam zainstalowanie diodowego wskaźnika AFR, dopiero wtedy będzie widać czy sonda jest sprawna. Ja miałem jedną sondę uszkodzoną , ale w ten sposób że była zablokowana w jednym położeniu, na wskaźniku AFR paliły się cały czas zielone diody, czyli testując ją miernikiem niby wszystko ok, ale tak naprawde była uszkodzona.

A prawidłowa sonda będzie cały czas oscylować, czyli latać w prawo i w lewo po zielonych diodach.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10906
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 01:53   

r_afal, a mierzysz przy podłączonej sondzie, czy przy odłączonej ?? jeśli przy odłaczonej to może takie gupoty pokazywać ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 09:25   

Mierze przy podłączonej oczywiście. po prostu sondą miernika przebijam się przez izolację przewodu.
blue827, ale jeżeli przy zimnym silniku mam 4,62V to jest to sonda pięciowoltowa, a oprawca_1978, twierdzi, że ona powinna być jednowoltowa, czy jest możliwe, że mam złą sondę założoną?
Jeśli chodzi o wskaźnik to podłączyłem się też kompem pod centralkę bingo s4 od gazu i tam jest taka zakładka oscyloskop i można zaobserwować pracę sondy także na benzynie tylko tyle, że na tym oscyloskopie to ona czasami faktycznie ma taką poszarpaną sinusoidę a czasami jest to tylko linia prosta po dodaniu gazu lekko podskoczy, potem znów opadnie i jest prosta.
Za jakieś dwie godzinki dokładnie opiszę co pokazuje ten oscyloskop, tylko tyle, że w opcjach zaznaczyłem że jest to sonda 0-1V ale zmienie to na 0-5V i zobaczę co się stanie.
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 10:04   

Ja mierzyłem ostatnio wartości na sondzie w Civicu. Mierzyłem na odłączonej. Zgodnie z instrukcją na wysokich obrotach miało być powyżej 0.6V, a w trakcie szybkiego spadku obrotów miało spadać poniżej 0.4V.
Stara sonda dawała bardzo mierne napięcie, nowa pokazywała tak jak instrukcja pisze.
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
blue827 



Pomógł: 115 razy
Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 1079



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 10:46   

r_afal napisał/a:
blue827, ale jeżeli przy zimnym silniku mam 4,62V to jest to sonda pięciowoltowa, a oprawca_1978, twierdzi, że ona powinna być jednowoltowa, czy jest możliwe, że mam złą sondę założoną?


Nie wiem jaka powinna być sonda w Twoim silniku. Tak samo Oprawca przecież nie napisał że napewno tam jest 1 Voltowa sonda tylko że zwykle takie są w roverkach.
Może ktoś założył inną sondę, Czy kable sondy wyglądają na jeszcze oryginalne czy ktoś np lutował wtyczki?
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 10:53   

Kable wyglądają na oryginalne, nic nie jest lutowane, a kable mają kolory: dwa szare, biały, czarny.
Idę pomierzyć wszystko jeszcze raz.

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 10:58 ]
Mała pomyłka dwa białe, szary i czarny

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 11:14 ]
Przy wyłączonym silniku miernik pokazuje 4,69V a oscyloskop linię prostą na poziomie 4,72V odpalam i mam na oscyloskopie w miare nagrzewania sie silnika powoli opadajaca linie dopóki napięcie na sondzie nie spadło do 0,94V to silnik pracował troszke nierówno, teraz jest ok. teraz sonda cały czas pokazuje 0,41V bez względu na obroty, tylko jak dodam lekko gazu na chwilke to podskakuje do 1,19 ale to dosłownie na sekundę.
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 12:27   

r_afal napisał/a:
Kable wyglądają na oryginalne, nic nie jest lutowane, a kable mają kolory: dwa szare, biały, czarny.
Idę pomierzyć wszystko jeszcze raz.

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 10:58 ]
Mała pomyłka dwa białe, szary i czarny

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 11:14 ]
Przy wyłączonym silniku miernik pokazuje 4,69V a oscyloskop linię prostą na poziomie 4,72V odpalam i mam na oscyloskopie w miare nagrzewania sie silnika powoli opadajaca linie dopóki napięcie na sondzie nie spadło do 0,94V to silnik pracował troszke nierówno, teraz jest ok. teraz sonda cały czas pokazuje 0,41V bez względu na obroty, tylko jak dodam lekko gazu na chwilke to podskakuje do 1,19 ale to dosłownie na sekundę.


Acha - zapomniałem - wyłącz całkiem elektronikę od gazowni. Po prostu wyjmij z niej bezpiecznik. I sprawdź, zarazem, jak ma ona nastawione czytane sygnału z sondy. Możliwe, że jest włączona symulacja falą pięciowoltową.
Ja mam w swoim leciwym Polonezie elektronikę polską, made by LechoLpg (którą oceniam na doskonale opracowaną, bo przejechałem na niej już prawie 98 kkm przez cztery i pół roku i działa wzorcowo). Przez magików z gazowni miałem ją nastawioną na SYMULACJĘ SYGNAŁU SONDY - ale dobrze, bo sygnałem 0-1 V (zdaje się, zapodaje ona sygnał uśredniony, tj. 0,5 V).
Po pierwsze - przy pomiarach sygnału sondy - wyłącz gazownię całkowicie, a potem sprawdź, jak ma nastawiony rodzaj współpracy z sondą (może być symulacja sygnału dla sond jednowoltowych, pięciowoltowych, zwarcie sygnału do masy - ignorowanie wskazań sondy, albo czytanie sygnału z sondy, jednowoltowej lub pięcio).
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 12:51   

Więc jaki typ sondy powinienem ustawić w programie konfiguracyjnym, w tej chwili mam 0-5V+ ?
Ide sprawdzić przy wyłączonej elektronice "gazowni" :wink:

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 13:06 ]
No i nic się nie zmieniło. Czy sonda podczas prawidłowej pracy daje stałe napięcie czy jest to oscylacja wysokie-niskie ja mam praktycznie po nagrzaniu sie silnika stałe napięcie na sondzie. A gdzieś kiedyś czytałem że to napięcie powinno być oscyloskopie prostokątne i te prostokąty powinny być w miare równe tzn. takiej samej wielkosci raz góra, raz duł, czy faktycznie tak jest?

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 13:09 ]
To cytat z technicznego FAQ z klubowej strony:
"Po odpaleniu silnika sonda powinna podawać napięcie o dużej wartości (ssanie), a po nagrzaniu i ustabilizowaniu nominalnych obrotów jałowych napięcie powinno oscylować w zakresie 0,2-0,8 V (mniej więcej jedna oscylacja na sekundę)" u mnie po nagrzaniu sie oscyloskop pokazuje linie prostą.
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 14:57   

r_afal napisał/a:
Więc jaki typ sondy powinienem ustawić w programie konfiguracyjnym, w tej chwili mam 0-5V+ ?
Ide sprawdzić przy wyłączonej elektronice "gazowni" :wink:

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 13:06 ]
No i nic się nie zmieniło. Czy sonda podczas prawidłowej pracy daje stałe napięcie czy jest to oscylacja wysokie-niskie ja mam praktycznie po nagrzaniu sie silnika stałe napięcie na sondzie. A gdzieś kiedyś czytałem że to napięcie powinno być oscyloskopie prostokątne i te prostokąty powinny być w miare równe tzn. takiej samej wielkosci raz góra, raz duł, czy faktycznie tak jest?

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 13:09 ]
To cytat z technicznego FAQ z klubowej strony:
"Po odpaleniu silnika sonda powinna podawać napięcie o dużej wartości (ssanie), a po nagrzaniu i ustabilizowaniu nominalnych obrotów jałowych napięcie powinno oscylować w zakresie 0,2-0,8 V (mniej więcej jedna oscylacja na sekundę)" u mnie po nagrzaniu sie oscyloskop pokazuje linie prostą.


Jeśli w Roverku jest sonda jednowoltowa - to albo powinna być włączona symulacja sygnału typu 0-1 V, albo włączone czytanie sygnału z sondy jednowoltowej.

W silniku prawidłowo działającym, po nagrzaniu, sygnał sondy powinien oscylować teoretycznie wokół wartości 0,5 V dla sondy jednowoltowej.
Jeśli masz oscyloskop - to świetnie. Ale sprawdź, jaką stałą czasową nastawiłeś w nim i poziom sygnału wchodzącego.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
r_afal 



Dołączył: 27 Gru 2008
Posty: 52
Skąd: warszawa



Wysłany: Nie Sty 25, 2009 19:41   

Ok. więc po ustawieniu typu sondy na 0-1V wykresy na tym oscyloskopie z sądy mają sie tak jak na rysunkach:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R400] Grzałka w sondzie lambda
js Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Pon Maj 07, 2007 16:59
piter34
Brak nowych postów [R400] Jakie napięcie na świecach??
bizon Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 11 Nie Paź 26, 2014 09:39
wooy11
Brak nowych postów [R416] Problem z alternatorem za duże napięcie
ziomek Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 16 Nie Lut 08, 2009 12:48
ziomek
Brak nowych postów [R416] Sonda lambda.
kolory przewodów
Lechos Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Czw Maj 08, 2008 15:44
piter34
Brak nowych postów [R416] Sonda lambda
cin1 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Sob Paź 18, 2008 23:42
AndrewS



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink