Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200]Problemy z elektryczna szyba od strony kierowcy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R200]Problemy z elektryczna szyba od strony kierowcy
Autor Wiadomość
finger 



Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 14
Skąd: Opole



  Wysłany: Pon Lut 02, 2009 01:34   [R200]Problemy z elektryczna szyba od strony kierowcy

Posiadam R200, pewnego ranka moja szybka od strony kierowcy przestala poprostu dzialac. Przy nacisnieciu przycisku otwierania szyby slychac jak sterownik szyby tyka (YWC 103780), wiec postanowilem sie do calego mechanizmu dokopac zdejmujac tapicerke. Teraz nie wiem zabardzo co moze byc uszkodzone i jak to sprawdzic tym bardziej iz jak odpinam ten sterownik szyba od strony pasazera nadal dziala ( a wiem ze od strony pasazera nie ma takiego sterownika bo tez zagldalem)
Pomocy

Dzieki
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Lut 02, 2009 01:34   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
drlubicz 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 17 Wrz 2008
Posty: 239
Skąd: Wrocław



Wysłany: Pon Lut 02, 2009 08:28   

Nie wiem czy miałem tą samą usterkę ale na pewno miałem ten sam objaw , u mnie wina leżała w tym przekaźniku który jest od sekwencyjnego otwierania szyby kierowcy , próbowałem to naprawić ale okazało się że występuje tam takie dziwne podłączenie jak by były dwie masy . niestety żaden ze mnie elektryk i nie doszedłem jak to ma być podłączone i może to nie profesjonalne ale podłączyłem szybę na krótko obchodząc te przekaźniki. Wada tego jest taka ze nie działa sekwencja w szybie ale wszystko po za tym jest ok. , może ktoś powie ze bez przekaźnika to się szybciej przepali przełącznik ale to czy będzie to działało 5 czy 10 lat nie interesuje mnie ;) ale jeszcze na wszelki wypadek pozamieniaj przewody z tej działającej szyby czy nawet zamień przełączniki dla pewności czy to nie jakiś banał.
 
 
 
lysy229 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 21 Wrz 2008
Posty: 69
Skąd: Tychy



Wysłany: Pon Lut 02, 2009 10:11   

Witaj w mojej 416 nie działała szyba tzn.raz sie otwierała raz nie i stawała sobie w połowie kiedy chciała więc pierwsze co to posprawdzałem wszystkie kable (były ok.)
później dorwałem się do przełącznika rozbierając go na części pierwsze (było ok.)
jak mnie szyba doprowadzała do szału zacząłem rozbierać tapicerkę i sprawdzać silnik tzn.z prostownika kable bezpośrednio do silniczka zamykając i otwierając chyba tak ze 100 razy (zamieniałem bieguny w prostowniku)i też się okazało że jest ok.puźniej aż wstyd się przyznać jak wszystko poskładałem zacząłem się bawić siedząc po stronie pasażera szybą jeżdząc nią z przełącznika w górę i w dół i nagle zachaczyłem nogą w drzwi i szyba znowu nie działała rozwiązanie tego dziadostwa było takie, KOSTKA :oops: łącząca wszystkie przewody począwszy od kabli głośniki,centralny,zasilanie no i szyba była luźna rozebrałem wyczyściłem podociskałem i jest dobre do teraz.Moja rada posprawdzaj dokąd dochodzi prąd jak zewrzesz przełącznik na otwieranie mierz wszystkie połączenia od przełącznika w stronę silniczka jak nie masz miernika wystarczy mała żaróweczka 12v z dolutowanymi dwoma kabelkami lub dioda.
_________________
ŁYSY
 
 
 
finger 



Dołączył: 09 Sty 2009
Posty: 14
Skąd: Opole



Wysłany: Pon Lut 02, 2009 11:45   

Dzieki koledzy za rady. Posprawdzalem wszystko i co sie okazalo, ze nie mam wogule napiecia na wyjsciu z przekaznika. A wiec zrobilem jak drlubicz radzil ( w koncu doktor :smile: ) zlaczylem kable na krotko obchodzac przekaznik i szybka dziala jak nalezy, strzelony przekaznik najwyrazniej. Nie mam tej sekwencji, ale jakos mi to nie przeszkadza, a zawsze 100 zaoszczedzona. A nie sadze by przelacznik spalil sie zbyt szybko skoro od strony pasazera wszytko dziala i to juz od 10 lat bez przekaznika :grin:

Dzieki raz jeszcze i pozdrowka.
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pon Lut 02, 2009 11:50   

Pewnie wystarczy rozebrac moduł i wymienić jakąś pierdołę za kilka PLN ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
arturky 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 254
Skąd: Białystok



Wysłany: Wto Mar 31, 2009 21:35   

U mnie również występuje czasami problem opisany przez fingera.
Mamy moduł CONTROL UNIT POWER WINDOW YWC 103780 12V PEKTRON DERBY D0399. Dochodzą do niego dwie kostki. Wewnątrz "czarnej" skrzynki, jest płytka a na niej dwa obok siebie przekaźniki NAIS JSM1-12V-5 AJSM631 806 24F THAILAND :-) (każdy ma pięć nóżek przylutowanych do płytki PEKTRON LTD).
Czy to właśnie te przekaźniki zwieraliście lub odlutowaliście z tej płytki sterownika? Nowe kosztują po ok. 2.5zł/sztuka.
Co oznacza "brak sekwencji"?
Proszę o dokładną instrukcję jak obeszliście te przekaźniki, może przydać się nie tylko mnie ale i kolejnym osobom na forum. :smile:

[ Dodano: Czw Kwi 02, 2009 00:28 ]
Aha pytanie kieruję szczególnie do: drlubicz'a i finger'a, jako że poradzili sobie z tym problemem. Dzięki :-)

Sterownik "automatu" przedniej szyby od strony kierowcy przykręcony jest do drzwi, u mnie wygląda dokładnie tak:



Wewnątrz płytka PEKTRON z 1995r. a auto według VIN 1999 :-)

_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
tkuboszek 




Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 21
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Sob Kwi 11, 2009 21:56   

Bardzo proszę aby ktoś wypowiedział się w tym temacie jak zrobić obejscię przekaznika z góry dzieki :beczy: :beczy:
 
 
 
adrian23 




Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 63
Skąd: anglia



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 03:58   

Ja mam pytanie.

Czy silniczek można wymontować z mechanizmu podnoszenia szyby?

Mam rovera 45 i chyba zepsuł mi się silniczek bo jak podłączyłem miernik do przewodów, to dochodzi prąd.

A nie chciałbym kupować całego mechanizmu tylko sam silniczek.
_________________
adrian23
Rover 45 1.6l is '00
 
 
Bordos 




Pomógł: 11 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 278
Skąd: Gda



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 12:12   

tkuboszek napisał/a:
Bardzo proszę aby ktoś wypowiedział się w tym temacie jak zrobić obejscię przekaznika z góry dzieki :beczy: :beczy:


Żeby obejść przekaźnik, musisz w obwód który oryginalnie załączany był przez cewkę przekaźnika, w miejsce występowania przekaźnika podpiąć przełącznik.

Należało by tu jednak zwrócić uwagę na przekroje przewodów, ponieważ te zasilające cewkę przekaźnika mogą być o mniejszym przekroju niż te, które załącza przekaźnik.

Ogólnie rzecz biorąc, lepszym rozwiązaniem była by wymiana przekaźnika na nowy (nie są to wielkie koszta), niż zabawa z wywalaniem ich. Zobacz np na www.tme.eu myślę, że coś powinni mieć, a jeśli nie to idź do najbliższego elektronicznego, najlepiej ze starym przekaźnikiem w ręce i na pewno coś znajdą.
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 14:03   

Najprostrza metoda naprawy to wymiana przekaźników. Występują tam miniaturowe przekaźniki przełączne z cewką 12V. Dobrze jeśli są podobnego typu i wchodzą na płytkę. Jeśli nie można podłączyć przewodami i umieścić poza modułem. :cool:
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
arturky 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 254
Skąd: Białystok



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 16:25   

tkuboszek, tak jak pisałem wcześniej czekamy na odpowiedzi/instrukcję szczególnie od: drlubicza i fingera :-)

adrian23, oczywiście można wymienić sam silniczek mechanizmu sterowania szyby. Na pewno jest uszkodzony? Odpinałeś od niego wtyczkę, podłącz miernik i sprawdź czy jest napięcie przy zamykaniu i otwieraniu przełącznikiem sterowania szyby.

Bordos i R-200, ja ze swoim modułem YWC 103780 byłem u elektryka. Sprawdził przekaźniki (wspomniane NAISy) po podłączeniu napięcia od razu "tykały". Powiedział, że winny może być "scalak" lub któreś styki, skoro raz szyba działa raz nie. Niestety nie miał więcej czasu, by się tym zająć.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
adrian23 




Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 63
Skąd: anglia



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 20:54   

Dzięki arturky.

Sprawdzałem napięcie po podłączeniu miernika równolegle w obwód (blisko silniczka). I przy pstrykaniu przełącznikiem pokazywało raz 12V drugi raz -12V. Czyli niby wszystko dobrze.

Podejrzewam, że może coś się zblokowało albo silniczek się przepalił. Wolę jednak kupić najpierw silniczek zanim zajmę się rozbieraniem mechanizmu. Nie chcę jeździć z opuszczoną szybą. Chcę od razu zrobić tak jak powinno być.W ostateczności zostanie mi zapasowy silniczek.
_________________
adrian23
Rover 45 1.6l is '00
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 21:45   

Sprawdzenie czy do silniczka dochodzi prąd powinno być wykonane pierwsze!
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
arturky 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 254
Skąd: Białystok



Wysłany: Nie Kwi 12, 2009 22:39   

adrian23, dochodzi napięcie do silniczka, więc jest już nieźle! :-) Nie wiem jak dokładnie jest przykręcony wspomniany silniczek w 45-tce, ale po odkręceniu od mechanizmu i podaniu napięcia będzie wiadomo czy wymaga wymiany. Tak jak piszesz, najlepiej podmienić na używany i to rozwiąże problem. Przynajmniej na jakiś czas...

Ja mam podobnie z modułem YWC 103780, mój jest z 99roku - nie chciałbym kupić starszego. Na szczęście pasują od 25-tki i takiego właśnie szukam. :wink:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
tkuboszek 




Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 21
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Pon Sie 17, 2009 09:44   

Nie mam w ogóle prądu na kablach od przekaźnika i od przycisku. Centralny zamek dalej działa. Myślałem że problem polega z braku masy ale tam nie ma żadnego napięcia. Podłączyłem przycisk na krótko do kabli od przekaźnika aby go ominąć i nic !! żadna kombinacja nie działa ;/
 
 
 
adrian23 




Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 63
Skąd: anglia



Wysłany: Pon Sie 17, 2009 13:56   

Ostatnio kupiłem z ebayu używany cały mechanizm podnoszenia szyby z R400. Zamontowałem i działa. :mrgreen: Wymiana zajęła mi około godziny.

tkuboszek, sprawdź miernikiem (podłącz równolegle przed przekaźnikiem) czy masz prąd. Pamiętaj przekręcić kluczyk w pozycję II. Jak sprawdzisz to napisz.
_________________
adrian23
Rover 45 1.6l is '00
 
 
arturky 




Pomógł: 37 razy
Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 254
Skąd: Białystok



Wysłany: Pon Sie 17, 2009 16:29   

tkuboszek, bezpiecznik sprawdziłeś? :>
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
tkuboszek 




Dołączył: 25 Mar 2009
Posty: 21
Skąd: Wałbrzych



Wysłany: Wto Sie 18, 2009 09:46   

bezpiecznik jest cały :mrgreen:

[ Dodano: Wto Sie 18, 2009 11:05 ]
BARDZO PROSZĘ aby ktoś dokładnie mógł opisać i wstawić zdjęcia jak podłączyć tą szybę na krótko. Nie radzę sobie z tym problemem sprawdzałem na szybie miernikiem tam w ogóle nie ma napięcia już nie wiem co robić. Boje się że jak kubie przekaźnik to i tak działać nie będzie :/ czekam na pilne odp. pozdrawiam Tomek
 
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Wto Sie 18, 2009 18:38   

Jak nie masz nigdzie napięcia to i przekaźnik nawet nowy nie będzie chodził. Jeśli masz taki problem z prądem to podjedź do elektryka napewno Ci zrobi. Może kable w przepuście się przetarły lub przekaźnik się skończył. :roll:
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
adrian23 




Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 63
Skąd: anglia



Wysłany: Pon Sie 24, 2009 10:51   

A czy masz fabrycznie zamontowane elektryczne szyby, czy dopiero potem były zamontowane po przerobieniu z manualnych?
_________________
adrian23
Rover 45 1.6l is '00
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R200/25, MG ZR] Workshop Manual ROVERki.pl
sknerko Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 23 Sro Paź 03, 2018 14:24
Prescenn
Brak nowych postów [R200] Elektrycznie sterowana szyba od strony kierowcy :-|
arturky Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Nie Maj 31, 2009 12:28
NEOSSS
Brak nowych postów [MG ZR]Szyba od strony kierowcy nie podnosi sie I
TommyMGZR Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Sob Mar 28, 2020 18:02
TommyMGZR
Brak nowych postów [R200 okrągły] Problem z wyjęciem fotela od strony kierowcy
agat Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 3 Czw Gru 04, 2008 15:48
Brt
Brak nowych postów [R200 Si, 1.4, '98] Szyba kierowcy
Radek001 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 6 Czw Lut 10, 2011 10:26
Mombrey



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink