Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Tempomat nie działa
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Tempomat nie działa
Autor Wiadomość
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sob Cze 06, 2009 10:41   [R75] Tempomat nie działa
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Witam wszystkich
mam problem z tempomatem w roverze 75 cdt
po wymianie silnika tempomat nie działa, mechanik mówi że to jest wina czujnika ABSu który też nie działa, podłączył komputer i wykrył uszkodzone oba czujniki po lewej stronie, czy ma to jakiś związek z tempomatem? po włączeniu tempomatu przyciskiem głównym świeci się zielona lampka, ale już nie da się go włączyć przy kierownicy, bezpieczniki ok
proszę was o pomoc, bo akurat na tempomacie się nie znam, a chcę, żeby to działało
pozdrwiam wszystkich
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Lis 30, 2010 12:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Cze 06, 2009 10:41   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1130 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10885
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Cze 06, 2009 10:48   

poszukaj postów o czujniku wciśnięcia pedału sprzęgła, pewnie to przez niego.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sob Cze 06, 2009 10:48   

jabyś miał uszkodzone czujniki to nie działałby Ci prędkościomierz a o tym nie wypomniałeś. Weź odkręć plastiki pod kierownicą. Jak będziesz widział już pedał sprzęgła to powyżej jest taki biały czujnik który powinien dotykać pedału - weź go dosuń i sprawdź czy chodzi :) Jak nie znajdziesz to poszukaj bo na forum było już parę razy dokładnie opisane gdzie to się znajduje.
 
 
 
Zukowaty 




Pomógł: 155 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 2438
Skąd: Uć-Poznań



Wysłany: Sob Cze 06, 2009 12:38   

kris-tofer napisał/a:
po wymianie silnika tempomat nie działa

To podłącz kostkę której nie podłączył mechanik. W benzyniaku jest podłączona do przepustnicy od spodu a jak w klekocie niestety nie wiem. MOżliwe jescze że nie podłączył podciśnienia do siłownika tempomatu. Sprawdź wszystkie połączenia.
kris-tofer napisał/a:
mechanik mówi że to jest wina czujnika ABSu który też nie działa, podłączył komputer i wykrył uszkodzone oba czujniki po lewej stronie, czy ma to jakiś związek z tempomatem?


Od tempomatu jest czujnik w prawym przednim kole.Tak samo jak od licznika i wskaźnika paliwa (tak:paliwa)
_________________
Koła wystarczą 4...cylindrów musi być 5
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Nie Cze 07, 2009 11:53   

Dam-Kam napisał/a:
jabyś miał uszkodzone czujniki to nie działałby Ci prędkościomierz
jeśli to by był prawy przedni , a kris-tofer, pisze
kris-tofer napisał/a:
wykrył uszkodzone oba czujniki po lewej stronie,
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Wto Cze 09, 2009 19:20   [tempomat]

Prędkościomierz działa i wskaźnik paliwa też (chociaż trochę okłamuje) szukałem tego tempomatu ale nawet nie wiem jak on wygląda więc nie wiem czego mam szukać. Co gorsza najlepszy mechanik jakiego znam w mojej okolicy też nie wie..
I jeszcze jedno pytanko przy okazji, ostatnio po dłuższym nieużywaniu klimy w końcu dobiłem czynnik chłodzący bo w środku już było sucho, klima raz działa raz nie, tzn po około 30min się wyłącza i nawet na maksymalnym chłodzeniu się nie załączy...

[ Dodano: Wto Cze 09, 2009 19:31 ]
a odnośnie czujników za pedałami sprzęgła i hamulca to co jakiś czas poprawiałem je przy okazji dolewania płynu do pompy sprzęgła jak miałem rozwalony wysprzęglik u układ mi się zapowietrzał
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Wto Cze 09, 2009 19:52   

kris-tofer napisał/a:
szukałem tego tempomatu ale nawet nie wiem jak on wygląda więc nie wiem czego mam szukać.
Dam-Kam napisał/a:
Weź odkręć plastiki pod kierownicą. Jak będziesz widział już pedał sprzęgła to powyżej jest taki biały czujnik który powinien dotykać pedału - weź go dosuń i sprawdź czy chodzi :) Jak nie znajdziesz to poszukaj bo na forum było już parę razy dokładnie opisane gdzie to się znajduje.


[ Dodano: Wto Cze 09, 2009 21:55 ]
kris-tofer napisał/a:
a odnośnie czujników za pedałami sprzęgła i hamulca to co jakiś czas poprawiałem je
poprawienie czujnika sprzęgła ma polegać na : wciśnięciu pedału sprzęgła ,dociśnięciu czujnika i bardzo wolnym puszczaniu pedału do pozycji wyjściowej.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Wto Cze 09, 2009 21:57   

szukajka na stronie naprawdę jest darmowa :)

Tutaj masz widok na kawałek pedału sprzęgła. Pompkę widać więc u siebie też ją znajdziesz :P



powyżej tej sprężyny jest ten biały czujnik (hallotron) który należy dosunąć do tego metalowego kawałka



Jak teraz tego nie znajdziesz to widocznie tego nie masz :P
 
 
 
Zukowaty 




Pomógł: 155 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 2438
Skąd: Uć-Poznań



Wysłany: Sro Cze 10, 2009 07:15   

kris-tofer napisał/a:
I jeszcze jedno pytanko przy okazji, ostatnio po dłuższym nieużywaniu klimy w końcu dobiłem czynnik chłodzący bo w środku już było sucho, klima raz działa raz nie, tzn po około 30min się wyłącza i nawet na maksymalnym chłodzeniu się nie załączy...

A wentylator się załącza?? Ustaw temperaturę na LOW i powinien włączyć się wentylator. Jeśli się nie załączy to masz szczotki do wymiany na silniku lub co gorsza cały silnik. Sprawdź też czy klima działa podczas jazdy (ok. 50-60km/h i szybciej).
_________________
Koła wystarczą 4...cylindrów musi być 5
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 10, 2009 10:29   

czujniki poprawiałem i nic, tempomacik nie działa,
odnośnie klimy to działa nawet na postoju i przy wolnej jeżdzie, ale po ustawieniu maksymalnego chłodzenia wentylator nie załącza się... Chodzi Ci o szczotki na silniczku wentylatora? jak to sprawdzić? Jeśli ktoś dysponuje zdjęciem tempomatu, to będę wiedział, czego mam szukać pod maską, być może, że jest tylko odłączony od sterowania?
 
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Cze 10, 2009 10:45   

tempomat jest chyba w kabinie za schowkiem pasażera, problemem może być nie podłączona wtyczka od dołu przepustnicy
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Dam-Kam 




Pomógł: 38 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1182
Skąd: Przejdź do mapy



Wysłany: Sro Cze 10, 2009 10:51   

sknerko, zauważ, że kris-tofer ma CDT a tam przepustnicy nie znajdzie :grin:

kris-tofer, robisz wszystko jak należy ?? Czujnik jest dosunięty i styka do tej blaszki ?? Włącz przycisk tempomatu pod panelem klimatyzacji (zaświeca się dioda), rozpędź się powyżej 45kmh i naciśnij SET+ powinien pójść. Nie sądzę żeby przy wymianie coś można było nie podpiąć...
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Cze 10, 2009 11:07   

no właśnie oba czujniki na pedale sprzęgła i hamulca tez poprawiałem. Włącznik pod sterownikiem klimy włączam i świeci na zielono, jechałem koło 80km/h i wciskam set+ i nie działa, nie włącza się tempomat. Wydaje mi się, że przy zmianie silnika mechanior musiał czegoś nie podłączyć, bo jak mi się wydaje coś musi być podłączone do silnika, żeby tempomat dawał gazu.. Mechanik oczywiście zrobił wielkie oczy i powiedział że tempomatu się nie dotykał i może to mieć związek z uszkodzonymi czujnikami ABS ale jak ktoś pisał prawy przedni czujnik odpowiada za tempomat i prędkościomierz a ten mam na bank sprawny bo sprawdzał komputerem
 
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Cze 10, 2009 11:20   

Dam-Kam napisał/a:
sknerko, zauważ, że kris-tofer ma CDT a tam przepustnicy nie znajdzie

no fakt, :oops: nie spogladałem na pierwszego posta a z jego profilu to niestety nie wynika :bezradny:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Cze 18, 2009 16:31   

Zatem, szanowni koledzy, gdzie mogę znaleźć tempomat o którym mowa w moim temacie przy silniku CDT w R75?
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Czw Cze 18, 2009 19:26   

kris-tofer, tempomat w dieslu to sterownik, który współpracuje z komputerem silnika.Sterownik tempomatu powinien być za schowkiem pasażera.
http://www.mgf.ultimatemg...ntrol/index.htm
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pią Cze 19, 2009 09:54   

Dzięki za podanie stronki z fotkami i opisem. Wydaje się, że u mnie jest wszystko podłączone jak należy, przypuszczam jednak, że wina nie działania tempomatu leży po stronie czujników ABS po prawej stronie mam dobre ale z tymi z lewej coś się dzieje nie tak. Ktoś już pisał, że prawy przedni czujnik odpowiada za prędkość i tempomat, po podłączeniu komputera wykazuje, że prawy czujnik jest sprawny, ale komputer silnika nie widzi prędkości samochodu, zatem widocznie nie może włączyć tempomatu... Chyba zacznę od tych czujników, a może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł jak ten problem rozwiązać?
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pią Cze 19, 2009 10:29   

czujnik w prawym przednim kole , we współpracy z pierścieniem magnetycznym łożyska , pełni rolę czujnika ABS i czujnika sygnału prędkości VVS. Sygnał VVS przewodem biało/popielatym , pinem 6 w 12 pinowej ( czarnej ) wtyczce zegarów , jest przekazywany w postaci impulsów (w ilości 39000 na 1 milę) do modułu szybkościomierza i po przeliczeniu,
wysyłany dalej magistralą CAN do innych sterowników , także tempomatu.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pią Cze 19, 2009 11:03   

Zatem nie muszą to być czujniki tylko wina pierścienia magnetycznego bądź zegarów???
Fakt wyciągałem zegary ale wszystko podłączyłem jak należy i wszystko gra i świeci oprócz diody ABS którą ktoś wcześniej musiał uszkodzić...
Hmm poprawie jeszcze raz czujniki pod pedałami, posprawdzam wszystkie kostki i sprawdzę, bo nie sądzę, żeby przepaliła się centralka od tempomatu, bo główny włącznik pod panelem klimatyzacji świeci na zielono.
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pią Cze 19, 2009 11:19   

Skoro działa szybkościomierz , to teoretycznie wykluczyłbym czujnik , pierścień i moduł w liczniku.Czy masz kontrolę trakcji ?.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Tempomat - nie działa
Tordal Rover serii 75, MG ZT 2 Wto Maj 14, 2013 15:39
Tordal
Brak nowych postów [R75] Tempomat - jak działa ?
Olo12 Rover serii 75, MG ZT 39 Sro Lip 16, 2008 19:39
Dam-Kam
Brak nowych postów [R75]Nie działa tempomat
roverr Rover serii 75, MG ZT 11 Pią Maj 27, 2016 09:50
SeniorA
Brak nowych postów [R75] nie działa tempomat
curaasan Rover serii 75, MG ZT 30 Nie Sty 21, 2018 21:58
curaasan
Brak nowych postów [R75] Tempomat - nie działa
Hirek Rover serii 75, MG ZT 15 Sob Kwi 04, 2009 23:44
MaReK



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink