Forum Klubu ROVERki.pl :: [R620] Ukręciło śrubę na wałku rozrządu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R620] Ukręciło śrubę na wałku rozrządu
Autor Wiadomość
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 18:31   [R620] Ukręciło śrubę na wałku rozrządu
Typ: SDi Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Witam.

Przeglądałem forum, ale nie znalazłem podobnego wątku poza zerwanymi paskami.

Podczas poniedziałkowej podróży (25.01) po przejechaniu w trasie ok 80km ukręciło mi śrubę na wałku rozrządu. Stało się to przy prędkości ok 120km/h. Śruba ta nie wygląda na taką w kij pierdział ATLAS 5.8. Ścięło również klin, wszystko spadło w obudowę. Auto było w pełni nagrzane 185000km (zalany magnatec 10w40). Zastanawiam się jak to możliwe. Od kupna zrobiłem 3000km. Zastanawiam się co dalej. Szukać nowej (dobrej) głowicy czy próbować robić tą. I najważniejsze jak to się mogło stać.
_________________
ROVER 600SDI;
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Lut 12, 2011 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Lut 01, 2010 18:31   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10907
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 19:02   

MpR napisał/a:
ATLAS 5.8.
to taka zwykła śruba jest, tam chyba powinny być mocniejsze... a z zerwanym klinem to dziwne.. przecież tam wielkich momentów nie ma :hm:
najpierw spróbuj poskładać tak jak jest, i sprawdź, czy panewek nie obróciło... na głowicy się może nie skończyć :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
keczu 




Pomógł: 121 razy
Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 1141
Skąd: Ostroleka/Dublin



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 21:36   

sTERYD napisał/a:
przecież tam wielkich momentów nie ma

Zgadza sie ,ale jesli sie zatarl na walku rozrzadu to juz calkiem mozliwy scenariusz. :/
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Pon Lut 01, 2010 21:37   

Masz może jakieś zdjęcie co to ukręciło oraz co tam rozdarło :neutral:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 22:12   

no właśnie wielkich momentów nie ma. Tak też myślałem, że mógł zatrzeć się wałek rozrządu, tylko od czego ? Zdjęć jeszcze nie mam, nie rozebrałem silnika, ale jak zrobię to wrzucę co tam się narobiło.
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
keczu 




Pomógł: 121 razy
Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 1141
Skąd: Ostroleka/Dublin



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 22:36   

MpR napisał/a:
Tak też myślałem, że mógł zatrzeć się wałek rozrządu, tylko od czego ?
To taka mozliwosc. Mazdy 6-stki w dieslu maja pewna przypadlosc, zapycha sie smok olejowy w misce szlamem z oleju. Moj kolega robil rozrzad w takim autku z 2004r. i trzy razy przeskakiwal rozrzad. Za cholere nie wiedzial o co chodzi do momentu jak silnik sie rozlecial i zdjeli miske olejowa. Za male cisnienie oleju i walek rozrzadu sie przycieral. Jakby czytal forum Mazdy to by wiedzial co i jak :razz: Ale za dobry z niego machanik i nie jeden rozrzad juz zrobil zeby jakies fora czytac :mrgreen: . Magnatec to wyjatkowo kiepski olej, mialem klopoty z zapchanymi popychaczami po zalaniu tego oleju i pare innych przypadkow w autach znajomych ,-ale to moje prywatne zdanie. Pozdr.
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Lut 01, 2010 23:44   

MpR napisał/a:
Szukać nowej (dobrej) głowicy czy próbować robić tą.


Raczej szukaj używki.
Jeśli wałek rozwalił szklanki (a na pewno rozwalił kilka) to mogły one uszkodzić głowicę w miejscu ich montażu.
Dało by się to wyfrezować ale z tego co wiem to nie istnieją nadwymiarowe szklanki.
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 19:16   

co do śruby palnąłem się przez pomyłkę jest ATLAS 8.8

Zdjąłem górną pokrywę, faktycznie po zluzowaniu śrub wałek rozrządu udało się pokręcić. Udało mi się też znaleźć taki punkt gdzie nie stykają się tłoki z zaworami tylko co mi po tym :neutral: .

Chyba najlepszą opcją będzie znalezienie sprawnego silnika. Moje kolejne pytanie czy silniki z 200/400 będą takie same jak w 600 ? Bo widzę różnicę w np kolektorze u mnie jest wypuszczony dolot z przodu, w seriach 2XX/4XX są chyba skierowane w tył. Kolejne pytanie czy jeśli moja głowica ma 4 świece żarowe to szukać takiego z 4 czy nie gra roli mogą być 3. Pompa wtryskowa też jest inna. Na co zwrócić jeszcze uwagę.
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 19:35   

MpR napisał/a:
Bo widzę różnicę w np kolektorze u mnie jest wypuszczony dolot z przodu, w seriach 2XX/4XX są chyba skierowane w tył

te skierowane w tył to wersje 86KM ... Ty szukaj wersji 105KM ... były takie też w R400 i R200 montowane i będą zamienne z R600.

MpR napisał/a:
Kolejne pytanie czy jeśli moja głowica ma 4 świece żarowe to szukać takiego z 4 czy nie gra roli mogą być 3

Bez znaczenia.
MpR napisał/a:
Pompa wtryskowa też jest inna

No właśnie inne pompy są w wersjach 86KM ... mechaniczne a nie elektronicznie sterowane :ok: Ty potrzebujesz silnik z pompą VP-37 (elektronicznie sterowaną)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 19:41   

dzięki Brt
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 20:27   

MpR napisał/a:
Zdjąłem górną pokrywę, faktycznie po zluzowaniu śrub wałek rozrządu udało się pokręcić. Udało mi się też znaleźć taki punkt gdzie nie stykają się tłoki z zaworami tylko co mi po tym :neutral: .


U mnie podobnie-tzn. wałek rozrządu się kręcił, wał korbowy się kręcił a po ściągnięciu głowicy okazało się,że dwa zawory i tak się nie domykają przy kręceniu wałkiem rozrządu.
Po rozpołowieniu głowicy okazało się,że 3 szklanki rozsypały się w drobny mak przy czym jedna z nich uszkodziła głowicę na tyle poważnie,że nie nadawała się ona do niczego ponieważ nie ma nad wymiarowych szklanek...
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 22:14   

u Ciebie Filo na czym się skończyło, tylko na wymianie głowicy czy robiłeś ją, czytałem Twój wątek ale jeszcze nie był w ukończeniu.


Po drobnym namyśle...

Czy jakby przezbroić 86KM w podzespoły z 105KM będzie to razem grało, czy raczej odpuścić. Reasumując, goły silnik 86 KM uda się opchnąć jako 105 konny (tak aby mnie nie zrobili w bambuko) :bezradny:
Pozdrowionka :wink:
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Sro Lut 03, 2010 23:27   

MpR, Zmiana głowicy. Poprzedniej nie dało się zrobić gdyż musiał bym zfrezować otwór na szklankę ale pomysł nie przejdzie z racji braku większych. Szklanki były robione w jednym rozmiarze a nie tak jak w przypadku tłoków,że można było kupić nadwymiarowe i szlifować cylindry.

MpR napisał/a:
Reasumując, goły silnik 86 KM uda się opchnąć jako 105 konny


Coś mi się wydaje,że to te same bloki i głowice a różnice są takie jak napisał Brt, jednak jeśli mocowania pompy są takie same to może można by z 86 zrobić 105.
Były gdzieś na forum wątki i porównania tych silników.
Z tego co pamiętam to te dodatkowe 19 KM wynikało z dodatkowego intercoolera,innej pompy i chyba komputera silnika ale nie jestem pewien.
Albo poszukaj wątków albo może ktoś bardziej obcykany się wypowie...

Ty masz 20T2N (105 KM) a 86 KM wersja ma oznaczenie 20T2R.
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Czw Lut 04, 2010 09:04   

Dzięki o to właśnie mi chodziło ;)

Jeszcze jakbyś mógł podać mi Filo przybliżony koszt naprawy to będę Ci bardzo wdzięczny :)

Pozdrawiam
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Czw Lut 04, 2010 13:19   

MpR napisał/a:
przybliżony koszt naprawy

-używana kompletna głowica - 400 PLN,
-uszczelka pod głowicę - 99 PLN,
-uszczelka pod pokrywę zaworów - 63 PLN,
-uszczelniacz wałka rozrządu, 2 sztuki - 58 PLN,
-uszczelniacz wału korbowego przód - 33 PLN,
-uszczelka kolektora dolotowego - 16 PLN,
-uszczelka (metalowa) kolektorów dolotowego i wydechowego - 48 PLN,
-uszczelniacze zaworowe, 8 sztuk - 70 PLN,
-kompletny rozrząd (pasek,rolka,napinacz paska rozrządu, pasek pompy wtryskowej,rolka paska pompy) - 470 PLN,
-planowanie głowicy, szlif/dotarcie zaworów i gniazd - 100 PLN,
-miedziane podkładki pod wtryskiwacze, 4 sztuki - 6 PLN
-świece żarowe, 4 sztuki - 100 PLN.

Nie całe 1500 PLN.
Na robociźnie zaoszczędziłem pewnie ponad 500 PLN bo robiłem wszystko sam oprócz planowania głowicy.

Za te pieniądze kupisz i zamontujesz nowy (używany) silnik.
Ale bez wymiany części o których napisałem.
W przypadku wymiany rozrządu już Ci się robi w sumie 2000 PLN więc przemyśl co się bardziej opłaca-kupić silnik i dołożyć do niego czy zainwestować w części i zrobić tak jak należy to co masz plus używana głowica...
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Pią Lut 05, 2010 15:55   

Dziś zdemontowałem głowicę.

Uszkodzenia:
- zatarty wałek rozrządu,
- druga szklanka na drugim cylindrze
- pierwsza na czwartym (pęknięta),
- zgięty zawór dolotowy.

Najbardziej zastanawia mnie jak się zatarł wałek, nie miałem problemów ze smarowaniem, nigdy lampka nie paliła się przez ponad sekundę. W grudniu zmieniłem pompę oleju bo urwałem przewód, może ta była już u kresu sił. Jakbym wiedział przerzuciłbym samą obudowę a resztę spróbował przełożyć z mojej.
Trochę boję się robić tego silnika, żeby znowu nie było to samo. Znalazłem cały goły słupek za 1000zł po przebiegu niby 170.000. Na razie przez weekend nie mam czasu się zająć tym tematem bo mam zjazd. Zrobiłem zdjęcia ale nie wziąłem ani czytnika, ani kabla. Postaram się to nadrobić :)
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pią Lut 05, 2010 16:38   

MpR napisał/a:
Znalazłem cały goły słupek za 1000zł po przebiegu niby 170.000.


Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to wymień tylny uszczelniacz wału, uszczelniacz skrzyni i sprawdź kondycję sprzęgła...

MpR napisał/a:
Najbardziej zastanawia mnie jak się zatarł wałek, nie miałem problemów ze smarowaniem, nigdy lampka nie paliła się przez ponad sekundę.


Może przytkał się któryś kanalik olejowy...
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Pią Lut 05, 2010 17:25   

filo napisał/a:

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to wymień tylny uszczelniacz wału, uszczelniacz skrzyni i sprawdź kondycję sprzęgła...


tak też zrobię, abym tylko dostał simmeringi

filo napisał/a:

Może przytkał się któryś kanalik olejowy...


też brałem to pod uwagę.

Powiem Ci jeszcze że dół całkiem ciekawy, gładzie cylindrów praktycznie nietknięte, jedynie trochę nagaru. Odkryłem też spaloną świecę tą do której się praktycznie dostać nie można za pompą.

Tamten o ile dobrze pamiętam ma 3 świece. Ta 4-ta jest tylko schowana czy jej nie ma ?
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pią Lut 05, 2010 17:47   

MpR napisał/a:
filo napisał/a:

Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie to wymień tylny uszczelniacz wału, uszczelniacz skrzyni i sprawdź kondycję sprzęgła...


tak też zrobię, abym tylko dostał simmeringi


Uszczelniacze bez problemu dostaniesz na www.tomateam.pl
Z tego co pamiętam to tylny wału sporo kosztuje...




MpR napisał/a:
Tamten o ile dobrze pamiętam ma 3 świece. Ta 4-ta jest tylko schowana czy jej nie ma ?


Jeśli ma 3 świece to miejsce na 4 jest fabrycznie zaślepione.
 
 
MpR 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 59
Skąd: Firley !!!



Wysłany: Pon Lut 15, 2010 18:55   

Super, dzięki Filo za pomoc :wink:

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 18:55 ]
Znalazłem silnik, mam go w garażu. Jak go oglądałem nie wyglądał tak źle, ale po przywiezieniu zmieniam zdanie. Nie podoba mi się że w dolocie jest tak dużo oleju, w moim też było ale nie aż tyle. Poza tym, jeszcze na tym cylindrze który nie ma świecy żarowej puszcza kompresję, słychać jak zwiewa sprężanie na grzybku zaworu dolotowego. Silnik nie palony ok roku (nie wiadomo ile w rzeczywistości). Co tu robić już mi ręce opadają... Chyba zawiozę go z powrotem.
_________________
ROVER 600SDI;
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R600] Jak odkręcić Srubę koła pasowego na wale korbowym.
Mario6001 Rover serii 600, Honda Accord 2 Czw Cze 13, 2013 00:13
Mario6001
Brak nowych postów [R620] Co ile wymiana rozrządu
Topolka Rover serii 600, Honda Accord 1 Nie Lut 27, 2011 22:32
kasjopea
Brak nowych postów [R620] Paski rozrządu
Janek123 Rover serii 600, Honda Accord 2 Pią Sty 04, 2008 17:59
Brt
Brak nowych postów [R620] Ile za wymianę rozrządu?
lookacz Rover serii 600, Honda Accord 10 Pią Sie 20, 2010 23:33
zimek-1985
Brak nowych postów [R620] Wymiana rozrządu co ile km?
pawelekcbr Rover serii 600, Honda Accord 17 Pią Maj 22, 2009 18:29
hrv



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink