Forum Klubu ROVERki.pl :: [Ubezpieczenie] Zmarł właściciel, OC nie płacone przez 5 lat
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Ubezpieczenie] Zmarł właściciel, OC nie płacone przez 5 lat
Autor Wiadomość
UniculTLX 




Pomógł: 15 razy
Dołączył: 12 Gru 2009
Posty: 176
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:36   [Ubezpieczenie] Zmarł właściciel, OC nie płacone przez 5 lat

Witam serdecznie :smile:

Jak w temacie, ale po kolei. Jakieś 6 lat temu zmarł ojciec mojej ciotki, na którego samochód był zarejestrowany. Po zgłoszeniu tego faktu w ubezpieczalni pewna pracowniczka powiedziała, że w tej sytuacji nie trzeba płacić OC aż do rozpatrzenia sprawy spadkowej i orzeczenia kto jest nowym właścicielem - wtedy zgłosić to jak najszybciej. Sprawa została przeprowadzona, orzeczenie sądu - nowym właścicielem staje się ciotka i... i zapomina o samochodzie, nie zgłaszając faktu stania się właścicielką woza w ubezpieczalni. Autko stoi przez 5 lat w zapomnianym garażu, aż do tej chwili, kiedy przypomina sobie o samochodzie - coś trzeba z nim zrobić (broń Boże, żadnego złomowania, zbyt cenny to okaz :wink: ). I tutaj moje pytanie - czy w takiej sytuacji trzeba będzie płacić teoretycznie zaległe OC? Bo wydaje mi się, że przez te 5 lat dla ubezpieczalni samochód nie istniał, więc może da się uniknąć tych opłat?

Dzięki za wszelaką pomoc :smile:
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:36   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Sob Mar 13, 2010 18:45   

Z tego co wiem - nie trzeba, ale pod warunkiem, że auto było wyrejestrowane.
 
 
harinezumi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 60
Skąd: Łódź



Wysłany: Sob Mar 13, 2010 19:52   

Teoretycznie jest tak, że umowa ubezpieczenia nie przedłużyła się na następny rok jeżeli zmarły ojciec Twojej ciotki lub ona sama (a z tego co piszesz wynika że tak było) nie zapłacili kolejnej składki. Nie ma więc ,moim zdaniem, podstaw do żądania zaległej składki skoro nie było umowy. Na marginesie dodam że roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem 3 lat.
Może być jednak tak, że jeżeli teraz sprawa się "rypnie" (np. przy przerejestrowaniu lub wykupieniu nowego OC) to będzie obowiązek zapłaty opłaty na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Roszczenia z tytułu tej opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli która ujawniła brak OC, nie później jednak niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
_________________
ROVER 400 - BLUESMOBIL
 
 
maciej 
Klubowicz



Wielki Migrator


Pomógł: 196 razy
Dołączył: 19 Kwi 2002
Posty: 4527
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Nie Mar 14, 2010 19:48   

Moim zdaniem powinieneś przerejestrować na kogoś innego na podstawie darowizny lub umowy kupna-sprzedaży, tego samego dnia ubezpieczyć i liczyć, że przez 3 lata się nie wyda, choć baza UFG jest coraz pełniejsza...
_________________
Pozdrawiam, Maciek (podWawa - WPR)
Obecnie MX-5 NC '07, XC60 'Słoń 2' i wózek na zakupy (Fabia III) ;)
Były 2*R623Si Lux '95 LPG, R827Si '93 LPG, R416 Si '99 LPG, MX-5 '92 i kilka innych nieroverków :)
 
 
chudson 



Pomógł: 31 razy
Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 619
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Nie Mar 14, 2010 22:27   

baza UFG jest coraz pełniejsza ale nadal skupia się na wprowadzaniu nowo rejestrowanych i nowoubezpieczanych aut. Nikt nie przegląda i wklepuje starych papierów bo zbyt wiele w nich samochodów widm danwo nie istniejących.

Nic nie powinno wyjśc na jaw. Ubezpieczalnia ciotki nie może ścigać gdyż umowa wygasa automatycznie po roku jeśli ubezpieczony nie uiści opłaty za mijający okres. Jedyne co to UFG za brak OC mógłby nałożyć karę.
Pozatym od kary można składać odwołanie w stylu "niestać mnie" " nie wiedziałam bo auto spadkowe" itp i mogą umożyć ale najlepiej sie nie przyznawać.

UFG i ubezpieczyciele niewiele wiedza o swojej pracy tak naprawde. Ja przez 5 lat próbuje ustalić jak płacić ubezpieczenie za uato które mam zarejestrowane na próbnych ale dowód i tablice zabrał wydział komunikacji tłumacząc się ,że "po 30 dniach straciły ważność" Wielokrotnie pisałem do UFG i nic mi nie odpisali.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC
magnat43 Prawo i ubezpieczenia 11 Sro Paź 17, 2007 13:35
Eddek
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC
Ostry Prawo i ubezpieczenia 1 Sob Wrz 26, 2009 00:27
Joa
Brak nowych postów Ubezpieczenie
adinek221 Prawo i ubezpieczenia 9 Sob Maj 25, 2013 01:14
han2
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC
Czyli rutynowa kontrola i masa problemów.
sir.Dariusz Prawo i ubezpieczenia 2 Sro Lip 23, 2008 12:56
maciej
Brak nowych postów Ubezpieczenie OC auta
mojego roverka [416]Si z 97r.
tolik Prawo i ubezpieczenia 3 Sob Cze 23, 2007 20:27
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink