Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Brak klimatyzacji
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Brak klimatyzacji
Autor Wiadomość
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 10:13   [R75] Brak klimatyzacji
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam i proszę o wyrozumiałość. Jako że to pierwszy mój samochód z klimą i to juz zaawansowaną mam problem. Byłem u majstra od klimy bo kupiłem je już bez niej, i jak sie podpieli pod kompa okazało się ze nie była nabita. Myśle sobie spoko to tylko to. Ale jak się nabiła i szczelność była ok powiedzieli ze nie działa sprężarka. Nie wiem czy ma to znaczenie ale jak włączałem silnik mówili mi żeby włączyć klimę. A u mnie panel klimy się włączał przy uruchamianiu silnika. Pewnie głupie pytanie i nie ma to znaczenia. Fakt myślałem że włączenie klimy to naciśnięcie auto. Jednak ona chodzi cały czas. Musze kupić sprężarkę używaną bo koszt regeneracji bedzie dużo wyższy. I tu moje zasadnicze pytanie czy jak kupię te sprężarkę to powinno być wszystko czy jeszcze coś może być od czego klima nie działa. Nie było wcale ciśnienia jak mówili fachowcy.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Lis 27, 2010 13:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Maj 20, 2010 10:13   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 10:42   

To Cie pewnie skosili na kasie jeszcze dodatkowo za komputer, w sumie nie potrzebnie go podpinali. Wystarczyło nabić trochę czynnika chłodzącego.
Ogólnie jeśli czynnik chłodzący już jest i nie widać wycieku to do uruchomienia klimy wystarczy wcisnąć AUTO i zjechać strzałkami w dół aby obniżyć temperaturę po obu stronach np. do 16 stopni C.
Jeśli kima się nie uruchomiła, czyli nie włączyła się sprężarka, to pewnie uszkodzony jest tam elektromagnes (czyli regeneracja lub wymiana) lub przerwany jest kabelek biegnący do sprężarki włączający ją - przed wymianą najlepiej to sprawdzić.
Najlepiej to sam włącz jeszcze raz klimę bo może być tak, że klima chodzi tylko masz uszkodzony wentylator, a samo działanie klimy ciężko jest wyczuć przy niskich temperaturach na zewnątrz. Dlatego po włączeniu klimy podnieś maskę i sprawdź czy po kilku minutach rurki od klimy po prawej stronie auta nie robią się ciepłe. Jeśli tak to klima działa. Słuchaj też, czy włącza się wentylator na chłodnicach. Jeśli sprężarka się nie włączy, to wentylator też nie będzie się kręcił...
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 10:47   

Zapłaciłem tylko 30 zł. A płyn spuścili spowrotem. Co do rurek to sami sprawdzali czy sa ciepłe. A wentylator ten duży z przodu chodzi bo słychać. Chyb aż ejest tam jeszcze inny wentylator. Mi chodzi o ten co nawet jak wyłączam silnik to śłychać jeszcze go.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 10:50   

Czytaj ten temat: http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=54757
masz tu dużo linków dotyczących testów klimatyzacji, wentylatora, oraz innych problemów, które mogą przydarzyć się w R75
Temat wykonany przez eksperta działu "Usterki" więc wszelkie porady zawarte w linkach są rzetelnie przedstawione. Używaj też funkcji "szukaj" na forum, bo tematów z klimatyzacją było już naprawdę dużo, więc po co dublować te same tematy :wink:

[ Dodano: Czw Maj 20, 2010 10:48 ]
markozalko, wentylator się włączał już po nabiciu i uruchomieniu klimatyzacji?

[ Dodano: Czw Maj 20, 2010 10:50 ]
a te rurki robiły się ciepłe jak sprawdzali?
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 11:02   

Widzisz tępy jestem jak nic. Dla mnie wentylator działa chyba zaraz po odpaleniu auta. Słysze go a co do rurek to nie wiem czy były ciepłe czy zimne bo nie mówili.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 11:13   

markozalko napisał/a:
Dla mnie wentylator działa chyba zaraz po odpaleniu auta

jeśli masz włączoną klimatyzację i jest sprawna to tak. Przy silniku CDT z panelem klimatyzacji włączonym w tryb ECON wentylator nie powinien się włączać.
Oczywiście cały czas mam na myśli ten duży wentylator z przodu samochodu przed chłodnicą. Najlepiej jest odpalić auto, wyjść z samochodu i posłuchać czy się kręci czy nie.
Ustaw panel klimatyzacji na tryb ECON a potem na AUTO
Jeśli miałbyś wbity czynnik chłodzący i sprawną klimę w trybie ECON wentylator na chłodnicach nie kręci się, w trybie AUTO kręci się. To będzie taki główny znak sprawności klimatyzacji.
Wracając do tematu: jak masz możliwość to sprawdź teraz to co napisałem, czyli zobacz czy kręci się ten wentylator w trybie ECON czy nie
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 11:18   

Ok sprawdzę tylko później jak będę w pracy po południu. Mam nadzieję ze za twoją pomocą zrozumiem o co wtym chodzi. Wielkie dzięki. Nie chciałbym ładowac się w koszty niepotrzebnie wiec lepiej dojść dokładnie o co chodzi.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 11:20   

markozalko napisał/a:
Nie chciałbym ładowac się w koszty niepotrzebnie
dokładnie tak, to wszystko jest bardzo proste :wink:
poczytaj posty odnoszące się do klimatyzacji z tematu do którego wyżej dałem Ci link.
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 17:28   

Sprawdziłem wiatrak i tak: jak jest klima włączona (mimo że nie działa) to wiatrak się kręci. Z kolei jak włączę econ wiatrak przestaje chodzić. Czyli wszystko w porządku. To czyżby na serio sprężarka do wymiany??
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 17:38   

To wychodziłoby na to, że jest OK. Żeby pewnym być, czy sprężarka jest sprawna trzeba by posłuchać lub zobaczyć czy się włącza. Jeśli będziesz stał przy prawej stronie silnika i ktoś włączy klimę wówczas będzie słychać typowe stuknięcie i pracę dodatkowego urządzenia. Jeśli się wyłączy to odpsztykuje :) sprężarka włącza się na zasadzie elektromagnesu. Jeśli sprężarka i wentylator się włączają, to trochę czynnika w układzie zostało. A po włączeniu klimy nie czuć, że leci zimne powietrze z nawiewów?
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 17:46   

No właśnie nie czuć wcale zimna. Jak leci to takie ciepłe ze aż nie dobrze się robi. Okna trzeba otwierać. A to z kolei głośno i szumi. Wieczorem jest ok jak jest chłodniej ale wystarczy jak auto postoi na słońcu to tragedia :)
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 18:07   

sprawdziłeś sam czy włącza się sprężarka? słyszałeś takie stuknięcie i jej pracę?

[ Dodano: Czw Maj 20, 2010 18:07 ]
ale skoro leci ciepłe powietrze to lipa...
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 18:50   

Sam nie dam rady sprawdzić czy się włącza a nikogo przy mnie nei ma. A czemu mówisz że lipa jak leci ciepłe powietrze. Jak jest ciepło na dworzu to i powietrze które sie dostaje do wewnątrz też jest ciepłe. To nie klima niestety.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 19:21   

Skoro mechanik stwierdził, że uszkodzona jest sprężarka to pewnie tak jest. Zastanawia mnie tylko ten wentylator, bo skoro nie włącza się sprężarka, to wentylator też nie powinien przy naciśnięciu przycisku AUTO
Jeśli w trybie auto leciciepłe powietrze to naturalnie klima nie działa.
Możesz sam sprawdzić po włączeniu klimy, czy te rurki, a szczególnie ta cieńsza robią się ciepłe. Odpal samochód, klimę i poczekaj z 5 min, jeśli robią się ciepłe, to znaczy, że trochę czynnika zostało, a sprężarka musi chodzić, w innym przypadku albo nie ma czynnika, albo nie działa sprężarka - co powinno też wynikać z braku czynnika, bo sprężarka się nie włączy gdy czynnik nie jest dobity w układ.
Jesteś pewny, że mechanik wbijał czynnik chłodzący a nie np. jakiś gaz w celu sprawdzenia szczelności układu?
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 22:41   

Kiedy byłem u nich sprawdzali szczelnośc . Było ok, potem wprowadzili ten czynnik chłodzący bo mówili ze jest pusta. A co do wiatraka. Jak zapalam silnik i mam włączony panel klimy to wiatrak chodzi cały czas. Nie naciskam auto i chodzi, bo przecież jak nie jest włączone auto to klima i tak działa tylko ze sterowana ręcznie. Więc wiatrak dmucha ale zimna nie ma. Na econ wiatrak się wyłącza więc chyba jest ok z nim.
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 22:43   

Cytat:
Na econ wiatrak się wyłącza więc chyba jest ok z nim.

Tak wiatrak sprawny
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Maj 20, 2010 23:12   

Tylko dlaczego włącza się ten wiatrak? skoro nie ma czynnika i nie włącza się sprężarka to i wiatrak nie powinien się włączać, bo obie te części są równolegle włączane przez sterownik.
 
 
 
sknerko 




Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Czw Maj 20, 2010 23:33   

wiatrak chodzi zawsze czy sprężarka działa czy nie. rok temu nie miałem czynnika i sprężarka nie chodziła a wiatrak tak. Z reszta jak jedziesz autem z klimą to sprężarka też cały czas nie pompuje tylko wtedy kiedy musi, to by wiatrak też musiał się wyłączać a przecież działa bez przerwy.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pią Maj 21, 2010 00:03   

sknerko, coś mnie się zdaje, że bajki opowiadasz :)
po co miałby ten wiatrak się włączać jeśli klimatyzacja nie działa? silnik zimny, klima zimna to dla samej zasady wiatrak się kręcić nie powinien.
 
 
 
markozalko 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 11 Kwi 2010
Posty: 1051
Skąd: Ostrołęka



Wysłany: Pią Maj 21, 2010 06:49   

Not o teraz kto ma rację?? A nie jest tak przypadkiem że "wiatrak nie wie" że klima nie działa a sam się włącza automatycznie? Skoro na ECON się wyłacza to chyb ajest w porządku.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Brak klimatyzacji na postoju.
patrysgn Rover serii 75, MG ZT 25 Wto Cze 16, 2015 11:26
radareks
Brak nowych postów [R75] Wypadanie zapłonu, brak ładowania, brak mocy.
Ramzes120 Rover serii 75, MG ZT 2 Pon Lip 22, 2019 20:17
Ramzes120
Brak nowych postów [R75] Brak majonezu, brak cappuccino a płynu ubywa
zetkaii Rover serii 75, MG ZT 17 Wto Kwi 26, 2011 17:38
lukasz416
Brak nowych postów [R75] Uszczelnianie klimatyzacji..
Grzesiek_Gdynia Rover serii 75, MG ZT 3 Pon Lis 15, 2010 16:44
apples
Brak nowych postów [R75] Sprężaka klimatyzacji
ninja28 Rover serii 75, MG ZT 5 Czw Mar 31, 2011 20:21
kris-tofer



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink