Forum Klubu ROVERki.pl :: [PoRD] Fotoradar i trzy możliwości
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[PoRD] Fotoradar i trzy możliwości
Autor Wiadomość
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 11:15   [PoRD] Fotoradar i trzy możliwości

Witam.

Dostałem wczoraj, hmm, zdjęcie. Niestety nie przypominam sobie co to za odcinek i czy faktycznie jechałem ja za szybko i czy w ogóle tamtędy jechałem... Ale do czego zmierzam...

Dostałem pismo ze Straży Gminnej z jakiejś tak gminy, że gdzieś tam, na jakiejś wsi przekroczyłem prędkość o ponad 50km/h (było podobno ograniczenie do 50). Dostałem do wypełnienia dokument stwierdzający kto prowadził pojazd. W tym dokumencie coś mną ruszyło, bo, jako, że nigdy wcześniej nie dostałem tego typu mandatu, to nie wiem jak się zachować. W tym piśmie są 3 punkty opisane następująco:

Przypadek 1: (wypełnia kierujący pojazdem, sprawca wykroczenia drogowego)
Oświadczam, że zapoznałem się z treścią raportu z fotoradaru. Kierującym pojazdem marki ... o nr rej XXXXXXX, w dniu ..., którym popełniono wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości o XXkm/h, na ograniczeniu do 50km/h jestem ja:
............................
W związku z powyższym:
1. przyznaję się do popełnienia wykroczenia w ruchu drogowym i zgadzam się na ukaranie mnie grzywną w drodze mandatu karnego w wysokości 500zł, który zostanie do mnie przesłany po otrzymaniu przez Straż Gminną w XXXX wypełnionego oświadczenia. Ponadto zdaję sobie sprawę z faktu, że wykroczenie to podlega wpisowi do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego z ilością 10 pkt. karnych.


Przypadek 2: (wypełnia właściciel/użytkownik pojazdu, wskazując kierującego)
Zgodnie z art.78 ust.4 Prawo o ruchu drogowym: "Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub użytkowania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec" oświadczam, że osobą a) kierującą pojazdem b) użytkującą pojazd (wybrać) marki ......... o nr rej. XXXXXXX, którym popełniono wykroczenie drogowe był:
..........................................., której pozostałe dane personalne w zakresie posiadanej wiedzy przedkładam na drugiej stronie niniejszego oświadczenia - verte.


Przypadek 3: (wypełnia właściciel/użytkownik pojazdu, który nie potrafi wskazać kierującego)
Oświadczam, że nie potrafię wywiązać się z ciążącego na mnie obowiązku określonego w dyspozycji art.78 ust.4 ustawy PrD polegającego na tym, że jako właściciel pojazdu jestem zobowiązany wskazać uprawnionemu organowi komu użyczyłem pojazd do użytkowania, a którym to pojazdem popełniono wykroczenie w ruchu drogowym. Tym samym zdaję sobie sprawę, że popełniam wykroczenie opisane wyżej (wykroczenie nie podlega wpisowi do ewidencji punktów karnych).
Z związku z powyższym:
1. Przyznaję się do popełnienia wykroczenia wskazanego w przypadku III i zgadzam się na ukaranie mnie grzywną w drodze postępowania mandatowego w wysokości 250zł.


Czyli rozumiem, że przypadek 1 jest jasny, przypadek 2 w sumie też o ile wskażę kierującego, ale...
Drodzy forumowicze: o co chodzi z tym przypadkiem nr 3??? Jeśli zakreślę przypadek nr 3 to uniknę mandatu 500zł i 10pkt karnych??? Podkreślę, że zdjęcie zrobione jest jak auto odjeżdża czyli tyłu auta i nie widać kto prowadzi. Proszę, niech ktoś obeznany w temacie się wypowie.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 11:15   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 12:00   

Miałem podobnie i skorzystałem z punktu 3 ... straż miejska nie dopytywała się o nic więcej, tylko wystawiła mandat na 100PLN bez punktów (przekroczyłem o 21km/h).
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
dobryziom 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 10 Maj 2007
Posty: 2528
Skąd: WWA

Rover Coupe

Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 12:54   

zgadza się strażakom zależny na szybkim załatwieniu sprawy wiec idą tak jak by na rękę... zakreślaj 3.
_________________
Tomcata na części info na PW
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 13:39   

a to juz teraz honoruje sie w polsce zdjecia z tylu?? wiem ze byl o tym dym w senacie z rok temu ale chyba nie weszlo to czy jestem do tylu z wiedza?:D
 
 
Homi 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
Posty: 111
Skąd: Kraków



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 13:44   

PopaY, po jakim czasie od wykroczenia otrzymałeś list?
Wybaczcie mały offtop.
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 15:19   

List otrzymałem w dniu wczorajszym, wykroczenie z dnia 21-ego sierpnia.
 
 
maciekmpl 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: Gdynia



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 17:11   

Miałem podobną sytuację rok temu (tyle że zdjęcie z przodu, ale twarz kierowcy niewidoczna). Wybrałem wariant 3, z tym że grzywna była w moim przypadku identyczna z tą, którą zapłaciłbym gdybym wybrał wariant 1 -ale nie dostałem punktów.

M
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Wto Wrz 14, 2010 18:19   

No nic, nie pozostaje mi chyba nic innego jak wybrać pkt.3 i wysłać im to faksem...
 
 
verbat 



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 29 Maj 2009
Posty: 32
Skąd: Gołdap

Rover 75

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 09:04   

dobryziom napisał/a:
zgadza się strażakom zależny na szybkim załatwieniu sprawy wiec idą tak jak by na rękę... zakreślaj 3.

Nikt nikomu nie idzie na rękę. To jest celowe działanie Straży Gminnej/Miejskiej. Sprawa z mandatem musi być rozpatrzona (załatwiona) w określonym czasie, wówczas kasa idzie na konto właściwego Urzędu Gminy/Miasta. Jeżeli termin zostanie przekroczony lub nie przyjmujemy mandatu sprawa idzie do Sądu, a wtedy to już różnie bywa. Nawet jeżeli zostaniemy ukarani to kasa dla Skarbu Państwa, a nie dla Gminy/Miasta. Jeżeli właściciel nie wskaże kierującego, zostaje ukarany z innego paragrafu i kasa zawsze idzie dla Gminy/Miasta. Treść przytoczonego pisma jednoznacznie sugeruje wybór pkt. 3. Podsumowując, to jest niezły interes dla Gminy/Miasta, a nie pójście na rękę.

Dla szybko jeżdżących polecam http://antyradary.phi.pl/...550ebf3af8954cc
_________________
Pozdrawiam
Verbat
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 09:21   

verbat napisał/a:
Podsumowując, to jest niezły interes dla Gminy/Miasta, a nie pójście na rękę.

IMHO, pozwolenie prywatnym gwardiom wójtów/burmistrzów/prezydentów na używanie fotoradarów, to grube nieporozumienie (delikatnie mówiąc).
Prawda jest, jaka jest, tzn. nastawienie na wyciąganie jak największej kasy dla gminy, strażnicy, zamiast wykonywać swoje podstawowe zadania, bawią się w Policję.
Osobna historia to dobór, przygotowanie i wyszkolenie takich "strażników". Wieeeeelu z nich to ludzie przypadkowi, nie nadają się do pilnowania parkingu nawet :( (Żeby nie było, że uogólniam - piszę o tych, z którymi miałem do czynienia, a miałem i mam, z racji pracy, wiele).

Żeby nie było całkiem offtopicowo, zagadka:

Znak "Zakaz zatrzymywania i postoju" obowiązuje:
1) po obu stronach jezdni i chodniki
2) po obu stronach jezdni
3) po jednej stronie jezdni i na chodniku
4) po jednej stronie ??

Podpowiedź: Według 'moich' charcerzy (to nie błąd, bo to nie są Harcerze) .......... 1 :haha:
 
 
borsi 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 747
Skąd: Poznań Koło

Rover 400

Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 09:35   

4.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 09:37   

Paul, ja osobiście nie mam nic przeciwko takiemu zachowaniu Straży Miejskiej/Gminnej. Niech rozstawiają fotoradary, mi to nie przeszkadza. Ja od zawsze byłem za tym by fotoradarów było jak najwięcej i by mandaty były jak najwyższe. Polskie drogi są beznadziejne, a polscy kierowcy uważają się za najlepszych (co często kończy się wizytą w szpitalu lub na cmentarzu). Nawet jeśli dostałem zdjęcie i mandat to i tak uważam, że fotoradarów powinno być więcej. Popełniłem błąd jadąc za szybko i muszę ponieść tego konsekwencje i tyle.
A co do zabawy w policjantów: policja niestety nie dostaje tylu pieniędzy z budżetu ile potrzebuje na tego typu rzeczy jak fotoradary czy radary więc im więcej gmina/miasto będzie w to inwestować tym lepiej.

Pzdr.
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 10:43   

borsi,

EDIT :brawo: :)
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 11:23   

Paul napisał/a:
Znak "Zakaz zatrzymywania i postoju" obowiązuje:
1) po obu stronach jezdni i chodniki
2) po obu stronach jezdni
3) po jednej stronie jezdni i na chodniku
4) po jednej stronie ??

Pierwszych dwóch odpowiedzi nawet nie "tykam", bo oczywistym jest, że nie pasują- fajnych masz charcerzy...
Jeśli dobrze kojarzę, kiedyś taki znak dotyczył tylko jezdni, a w przypadku, gdy miał dotyczyć również chodnika, wisiała pod nim stosowna tabliczka. Później to się zmieniło i znak obligatoryjnie dotyczy zarówno jezdni jak i chodnika, a w przypadku, gdy ma chodnika nie dotyczyć, ma wisieć informująca o tym tabliczka...
Mylę się ??
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 11:27   

mcteusz, dobrze mowisz
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Wrz 23, 2010 14:00   

Kodeks Drogowy napisał/a:
Art. 46. [Zatrzymanie i postój pojazdu] 1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.

3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Art. 47. [Zatrzymanie lub postój na chodniku] 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;

3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [PoRD] Kilka przydatnych informacji.
Alexi Prawo i ubezpieczenia 0 Pią Lis 04, 2011 10:57
Alexi
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [PoRD] Fotoradar - jak uniknąć kary ?
Lisus Prawo i ubezpieczenia 11 Nie Paź 24, 2010 23:44
wild_weasel
Brak nowych postów Fotoradar
zagi Prawo i ubezpieczenia 3 Pon Sie 05, 2019 11:16
Zigg
Brak nowych postów fotoradar ITD
magneto Prawo i ubezpieczenia 196 Czw Mar 24, 2016 22:24
sowa15
Brak nowych postów fotoradar
dobryziom Prawo i ubezpieczenia 15 Czw Lut 25, 2010 14:12
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink