Forum Klubu ROVERki.pl :: [K series] wyciek płynu chłodzącego z okolic pompy oleju
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sTERYD
Czw Lis 18, 2010 09:10
[K series] wyciek płynu chłodzącego z okolic pompy oleju
Autor Wiadomość
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 12:04   [K series] wyciek płynu chłodzącego z okolic pompy oleju

Jakiś miesiąc temu spostrzegłem małą plamę (kilka kropel) płynu chłodzącego na posadzce garażu. Po zajrzeniu pod spód auta zauważyłem kroplę płynu chłodzącego na krawędzi miski olejowej oraz wilgotny korpus pompy olejowej na połączeniu z blokiem silnika. Pierwsza ma myśl była taka, że padł uszczelniacz pompy wody (przy wymianie rozrządu 4 lata temu pompy nie wymieniałem mimo że ją kupiłem - mechanik powiedział, że stara była w idealnym stanie). Ale ona jest z drugiej strony wału. W związku z tym nasuwają mi się następujące pytania:

1. Czy pompa oleju jest w jakiś sposób chłodzona płynem? Czy możliwy jest w ogóle wyciek płynu spod jej uszczelki?

2. Aby wymienić ową uszczelkę (którą już zresztą nabyłem) trzeba ściągać rozrząd, na którym od października 2006r. przejechałem jakieś 25 tys. km (wymieniany był pasek i napinacz). Co wymieniać? Pasek na pewno ze względu na upływa czasu, pompę wody pewnie też. Napinacz? Uszczelniacz wału i wałków rozrządu? W sumie za jednym zamachem lepiej chyba zrobić całość...


Czytałem ten wątek i oglądałem zawarte w nim zdjęcia. U mnie dół nie jest mokry, raczej górna część korpusu pompy oleju. Jeśli silnik będzie suchy, postaram się wrzucić wieczorem zdjęcie.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 12:04   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
snake0908 




Pomógł: 33 razy
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 371
Skąd: Pszczyna



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 16:01   

PTE napisał/a:
1. Czy pompa oleju jest w jakiś sposób chłodzona płynem? Czy możliwy jest w ogóle wyciek płynu spod jej uszczelki?

2. Aby wymienić ową uszczelkę (którą już zresztą nabyłem) trzeba ściągać rozrząd, na którym od października 2006r. przejechałem jakieś 25 tys. km (wymieniany był pasek i napinacz). Co wymieniać? Pasek na pewno ze względu na upływa czasu, pompę wody pewnie też. Napinacz? Uszczelniacz wału i wałków rozrządu? W sumie za jednym zamachem lepiej chyba zrobić całość...


Z tego co wiem pompa oleju nie jest w żaden sposób chłodzona, a co do wymiany, to pasek rozrządu i pompa na pewno. Uszczelniacze tez można przy okazji wymienić ale rolkę bym zostawił jak ma tylko 25 tys przejechane. Z reszta rozkręcisz, to zobaczysz jak wygląda.

pozdrawiam
Ale jest to tylko moje skromne zdanie.
_________________
[R 45 1.8 00r]
 
 
borsi 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 747
Skąd: Poznań Koło

Rover 400

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 16:29   

a uszczelka pompy wody ?
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 18:08   

borsi napisał/a:
a uszczelka pompy wody ?


Ten oring? Jest w zestawie z pompą wody. Przynajmniej w SKF był.

Dołączam zdjęcia sprzed kilku godzin. Dziś jechałem na krótkiej trasie (niecałe 3km),więc ślady są małe. Wyraźnie jednak widać skąd ucieka płyn...







Od spodu sucho. Pompę więc raczej wykluczam.

Ślady wilgoci na elementach zawieszenia oraz przewodach czujników ciśnienia i temperatury oleju to woda z jezdni.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
borsi 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Posty: 747
Skąd: Poznań Koło

Rover 400

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 19:29   

snake0908 napisał/a:
Z tego co wiem pompa oleju nie jest w żaden sposób chłodzona
wiec to co mówi snake0908,
fajnie by było jak by PHJOWI się wypowiedział . hmm. a dokręć śruby od pompy.
ale tam jest spocone ;/ a z rozrządu cieknie ? choć ciut coś widać . rozkręć ten plastik od rozrządu.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
snake0908 




Pomógł: 33 razy
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 371
Skąd: Pszczyna



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 19:57   

PTE napisał/a:
Dołączam zdjęcia sprzed kilku godzin


Wygląda na wyciek z pompy wody. Pompa jest wyżej i zgodnie z zasadami grawitacji ciecz chłodząca idzie w dol i stad złudzenie choćby ciekło spod obudowy pompy olejowej. Rozbierzesz te plastikowe osłony i uważam ze moja teoria sie potwierdzi.

A i nie dokręcaj tych śrub tylko od razu wymień te pompę, jak juz to rozebrane bedzie.

Chyba ze to nie ciecz chłodząca tylko olej, to wtedy trzeba uszczelnić ta obudowę.

A i ta pompa olejowa napewno nie jest chłodzona cieczą.

pozdr
_________________
[R 45 1.8 00r]
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 20:58   



Tam, gdzie zaznaczyłem na czerwono, to tłusty nalot - uszczelka miski się poci. Na niebiesko - płyn chłodzący. Po dłuższej jeździe z tego rejonu płyn spływa kroplami na ziemię. Ubytek jest niezauważalny, przez 2 m-ce w zbiorniczku wyrównawczym ubyło może kilka milimetrów. Ale i tak chcę to zrobić. Tak czy inaczej, trzeba zdjąć rozrząd. Uszczelkę pompy jakby co już mam, dokupię resztę i jeszcze w tym roku pojadę do mecha.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
des 



Pomógł: 47 razy
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 1080
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 21:41   

Sorry, że się wtrącę. Nie jestem mechanikiem więc mogę się mylić ale na żadnym ze zdjęć nie widać pompy wody więc skąd pomysł, że cieknie właśnie z niej?

Na ostatnim twoim zdjęciu tam gdzie zaznaczyłeś na niebiesko płyn chłodniczy pokazuje się on znikąd. Mówiąc o grawitacji to płyn chłodniczy powinien być widoczny nad paskiem rozrządu a go nie widać.

Daj sobie na razie z tym spokój bo wyciek jest maksymalnie minimalny jeśli to w ogóle można nazwać wyciekiem. Poza tym jeśli to byłby płyn chłodniczy to przecież odparowałby po kilkukilometrowej przejażdżce i nie byłoby po nim śladu tym bardziej, że piszesz, że wyciekło przez ostatnie 2 miesiące kilka milimetrów ze zbiorniczka.

Kiedyś musiałem dolewać ok. 0,5l płynu codziennie rano bo tak mi wyciekał przez uszczelkę kolektora ssącego i po 10min. pracy silnika po płynie nie było ani śladu bo błyskawicznie odparował.
_________________
Był --> Rover 400 1.6 LPG 1999
Jest --> Audi A4 Avant 1.8T LPG 1999
 
 
 
IROLA 



Pomógł: 17 razy
Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 406
Skąd: Przemyśl



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:15   

Moim zdaniem także wygląda to na problem z pompą wody. Może spróbuj po chwili jazdy (15 minut ?) odkręcić górną część osłony paska rozrządu (choć kilka wkrętów - chyba 8 mm) i popatrz (z latarką) na pasek czy jest suchy - jeżeli to mały wyciek to chyba nic się złego "na teraz" nie dzieje i płyn spływa omijając "małe koło rozrządu" ale jeżeli -aby nie- nosi ślady wilgoci - natychmiast (moja subiektywna ocena) wymieniałby pompę, pasek itd.
 
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:21   

aiwer napisał/a:

Daj sobie na razie z tym spokój bo wyciek jest maksymalnie minimalny jeśli to w ogóle można nazwać wyciekiem. Poza tym jeśli to byłby płyn chłodniczy to przecież odparowałby po kilkukilometrowej przejażdżce i nie byłoby po nim śladu tym bardziej, że piszesz, że wyciekło przez ostatnie 2 miesiące kilka milimetrów ze zbiorniczka.


To jest na 100% płyn chłodzący - kolor i "śliskość" się zgadza :wink: Po długiej jeździe jest go tam więcej - na tyle, ze na "rogu" silnika w m-cu połączenia miski olejowej z kadłubem silnika tworzą się krople.

Denerwują mnie takie usterki :mrgreen:

IROLA - cztery lata temu odkręcałem górną osłonę rozrządu i pamiętam, że ciężko było poluzować położoną najniżej śrubę - zarówno od dołu, po zdjęciu koła, jak i od góry. W końcu zluzowałem ją odgiętą oczkową "dwunastką" albo "dziesiątką" chyba. W każdym razie zajęło mi to sporo czasu. Rok temu założyłem klimatyzację i teraz dostęp jest jeszcze gorszy (najpierw muszę odłączyć główny przewód od alternatora, który teraz idzie górą a nie wzdłuż miski olejowej oraz odkręcić mocowania jednego z przewodów idących do parownika). No nic, zajrzę do tego pewnie gdy skończę remont w chałupie, który ciągnie się już ponad 2 miesiące :neutral: [/b]
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
Ostatnio zmieniony przez PTE Sro Wrz 29, 2010 22:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:29   

aiwer napisał/a:
na żadnym ze zdjęć nie widać pompy wody

Dokładnie, mam takie same odczucia. Gdzie jest pompa wody na tych zdjęciach?
PTE, zdejmij górę obudowy rozrządu i tam zobacz co jest grane. Po tych zdjęciach to nic nie wymyślimy, bo pokazałeś nam spód koła pasowego przykręconego do korbowodu.

...a poza tym może byś wpadł na Trójmiejskiego spota w końcu ;)
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:32   

leszek95b napisał/a:
aiwer napisał/a:
na żadnym ze zdjęć nie widać pompy wody

Dokładnie, mam takie same odczucia. Gdzie jest pompa wody na tych zdjęciach?
PTE, zdejmij górę obudowy rozrządu i tam zobacz co jest grane. Po tych zdjęciach to nic nie wymyślimy, bo pokazałeś nam spód koła pasowego przykręconego do korbowodu.


Na dwóch pierwszych zdjęciach jest widoczny korpus pompy oleju. Spód koła jest na trzecim :wink:

Cytat:
...a poza tym może byś wpadł na Trójmiejskiego spota w końcu ;)


Permanentny brak czasu - vide poprzedni mój wpis. Jak się w końcu ogarnę, to na pewn wpadnę ;)
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:44   

PTE napisał/a:
ciężko było poluzować położoną najniżej śrubę

Faktycznie sporo z tym roboty, ale jak podniesiesz auto na lewarze i zdejmiesz koło to dojście jest idealne jak masz klucz nasadowy sześciokątny 8 mm albo 10 mm z długą przedłużką.


PTE napisał/a:

Na dwóch pierwszych zdjęciach jest widoczny korpus pompy oleju. Spód koła jest na trzecim :wink:


No offence, ale ja tutaj nie widzę nigdzie pompy wody....bo o pompę wody chodzi a nie oleju...?
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:53   

leszek95b napisał/a:

No offence, ale ja tutaj nie widzę nigdzie pompy wody....bo o pompę wody chodzi a nie oleju...?


Mi chodziło o pompę oleju. W pierwszym poście pytałem o to, czy pompa oleju jest w jakikolwiek sposób chłodzona płynem, co mogłoby tłumaczyć jego obecność na styku jej mocowania z blokiem silnika :)
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Sro Wrz 29, 2010 22:57   

PTE napisał/a:
W pierwszym poście pytałem o to, czy pompa oleju jest w jakikolwiek sposób chłodzona płynem, co mogłoby tłumaczyć jego obecność na styku jej mocowania z blokiem silnika

Ok, ale i tak nie widać na fotkach czy nie cieknie spod pompy wody. Musisz zdjąć górną osłonę rozrządu i zobaczyć jak wygląda pompa wody - będzie wiadomo, czy cieknie z pompy, czy nie.

Jak u mnie ciekła pompa wody to po zdjęciu obudowy widziałem rozbryzgującą się ciecz wokół pompy wody :) Ciekawy widok ;)
 
 
snake0908 




Pomógł: 33 razy
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 371
Skąd: Pszczyna



Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 15:45   

leszek95b napisał/a:
Dokładnie, mam takie same odczucia. Gdzie jest pompa wody na tych zdjęciach?


A kto pisal ze na zdjeciach jest pompa wody?
Pisalem ze cieknie prawdopodobnie z pompy wody, poniewaz znajduje sie ona wyzej ( zaraz pod glowica ) i stad ciecz chlodzaca cieknie w dol po bloku i jest mokro nizej . Nie wiem czego nie rozumiesz?
Jak juz pisalem trzeba zdjac obudowe paska rozrzadu i stwierdzic to definitywnie.

pozdrawiam
_________________
[R 45 1.8 00r]
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Sro Paź 27, 2010 10:48   

Znalazłem dziś chwilę czasu i zdjąłem górną pokrywę rozrządu. Pasek był suchy, co widać na załączonym zdjęciu. Na wewnętrznej części pokrywy były dwie zaschnięte plamki płynu. Gdy włożyłem rękę w okolice rolki pompy wody, po wyjęciu na palcach pozostał mi śladowe ilości płynu. Czyli pompa wody lekko popuszcza, a płyn znalazł sobie ujście w takim miejscu, że spływa po korpusie pompy oleju. Badałem dziś organoleptycznie to, co zbiera się na korpusie pompy i muszę przyznać, iż nie jest to już tylko czysty płyn, ale oleista substancja - wygląda na płyn zmieszany z olejem. Myślę, że płyn przez swe agresywne działanie na papierową uszczelkę pompy oleju spowodował jej uszkodzenie, w związku z czym nastąpił również wyciek oleju. Załączam dwa zdjęcia:





Widzę że nie ma już co czekać z wymianą - w domu mam już nowy rozrząd (pasek, napinacz i pompę), płyn chłodzący, uszczelkę pompy oleju, w poniedziałek powinna nadejść przesyłka z uszczelniaczami wałków rozrządu i wału. Jak wszystko zgromadzę, biorę się (a raczej mechanik) za wymianę.

[ Dodano: Sro Paź 27, 2010 10:48 ]
Wypada dopisać zakończenie tej historii.

W poniedziałek oddałem auto do mechanika. Gotowe było dopiero wczoraj po południu. Okazało się, że źródłem wycieku była tylko pompa wody. Nie obyło się bez komplikacji. Pomimo posiadania udarowych kluczy pneumatycznych panowie stracili sporo czasu na odkręcenie śruby koła pasowego wału, którą sami zakręcili 4 lata temu. Ponadto, gdy już wszystko złożyli, okazało się, że nowy uszczelniacz wału nie trzyma i trzeba wszystko jeszcze raz rozbierać - trzeba było założyć o pół milimetra mniejszy/większy (nie dopytałem, czy chodziło o średnicę wewn. czy zewn.). Ki diabeł?

Koszty:
* pasek rozrządu Bosch (1 987 949 519), napinacz SNR (de facto GMB w opakowaniu SNR /GT 361.15/), pompa Ruville (66103) - 333 zł z przesyłką (motoneo.pl);
* olej Mobil 10W-40 4l - 90 zł;
* filtr oleju Filtron - 20 zł;
* płyn chłodzący Texaco XLC 3x1l - 45 zł;
* woda destylowana 3x1l - 6 zł;
* uszczelniacze wałków rozrządu (4 szt., kierunkowe) i przedni wału korbowego Corteco - 86 zł z przesyłką (Allegro);
* robocizna (wymiana paska rozrządu, napinacza, pompy, 3 przednich uszczelniaczy, wymiana płynu chłodzącego i oleju) plus nowy uszczelniacz wału - 408zł (drogo chyba). Razem: 988 zł :oczy: Oleju i filtra można w sumie nie doliczać, bo i tak miałem wymieniać w tym miesiącu.

Ten popuszczający uszczelniacz nosił oznaczenie 15026220B i miał wymiary 27,5x39,5x7. Na angielskim forum w pewnym wątku dot. wymiany przedniego uszczelniacza wału w silniku K przeczytałem, że stary miał wytłoczone następujące wymiary: 28,4x39,5x6,5. :bezradny:

EDIT: Po kilku miesiącach uszczelniacz wału zaczął lekko puszczać olej. W kwietniu 2011 r. pojechałem z reklamacją do warsztatu, w którym był wymieniany rozrząd. Następnego dnia odebrałem samochód z wymienionym simmeringiem. Naprawa odbyła się w ramach gwarancji, więc płacić nie musiałem :wink:
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [L-series] Wymiana uszczelki pompy oleju a demontaż miski ol
mustek3 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 4 Wto Mar 21, 2017 10:26
mustek3
Brak nowych postów [L-series IDT]Diagnostyka problemow pompy wtryskowej VP30
Remigiusz Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 10 Pią Kwi 13, 2018 10:12
mentos
Brak nowych postów [All k-series] Diagnostyka pompy paliwa-tansza alternatywa.
keczu Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 2 Nie Sty 23, 2011 15:34
keczu
Brak nowych postów [K series] Wymiana rolki napinającej pasek pompy wspomagania
rov987 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 10 Pon Lut 28, 2011 16:23
hudy23_1985
Brak nowych postów [L-Series] Ciśnienie oleju
win32 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 18 Nie Lis 07, 2010 12:04
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink