Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200] Jak podłączyć wzmacniacz i filtr z kitów AVT??
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R200] Jak podłączyć wzmacniacz i filtr z kitów AVT??
Autor Wiadomość
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 13:52   [R200] Jak podłączyć wzmacniacz i filtr z kitów AVT??

Witam

Mam mały problemik.
Mianowicie posiadam wzmacniacz 4x40W na TDA8571 Philipsa z kitu AVT 2499 Link do opisu i PDF AVT 2499, oraz "filtr" dolnoprzepustowy też AVT 2449, link TUTAJ.

Wzmacniacz działa pięknie i pod zasilaniem 12v w domu jak i w samochodzie. Niestety mam problem z podłączeniem, według standardowego opisu filterka, podpinam punkty P,N pod zasilanie, C,D pod sygnał chwilowo z odtwarzacza mp3 lub lapka (syngał i masę pod C i D), a E i F traktuję jako bieguny wyjścia na wejście wspomnianego wzmacniacza AVT2499.

Bez filtra działa to to cudownie, lecz gdy podłączę filtr, cisza wydobywa się z głośnika. Filtr jest na pewno dobrze polutowany, biegunowość, rozmieszczenie elementów i poprawne luty, wszystko ok. Podobno samo AVT dało ciała robiąc ten kit bo zestaw jest mało czytelnie opisany a dokładniej trzeba to jakoś inaczej podłączyć niż w instrukcji (gdzie indziej uziemienia).
Sam problem jest opisany na ELEKTRODZIE między innymi w tym wątku.

Niestety jest tam niezrozumiale opisane i nie jestem w stanie stwierdzić gdzie co podłączyć.
Dodam że zasilanie będzie standardowe samochodowe symetryczne +12v i masa.

Byłbym wdzięczny jakby ktoś spojrzał na schematy i potrafił coś podpowiedzieć co robię źle i jakie punkty połączyć z jakimi kabelkami z wzmacniacza.

Pozdrawiam,

Darek

[ Dodano: Pon Paź 18, 2010 13:52 ]
Znalazłem wskazówkę podłączenia ale jestem jeszcze w pracy i nie mam jak sprawdzić i w domu to zrobię....

Według wskazówki, masa źródła do N na płytce (tam też jest masa zasilania filtra) a sygnał do C, zasilanie standardowo +12 do P a masa do N, styk masowy wejścia wzmacniacza do N na płytce a sygnał do wzmacniacza wziąć z punktu E lub F i potem standardowo sub podłączyć do wyjścia wzmacniacza....

Wychodzi więc na to, że zmienia się jedynie przełączenie wszystkich mas sygnałowych do punktu N i powinno działać??
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
Ostatnio zmieniony przez apples Sro Cze 15, 2011 14:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Paź 18, 2010 13:52   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Pon Paź 18, 2010 14:21   

Według opisu to:
Cytat:
Zasilanie napięciem pojedynczym. Nie
montować elementów C3, C4. Źródło zasilania
(16...35V) podłączyć do punktów P, N. Masą
sygnału jest ujemny biegun zasilania – dołą−
czyć go do masy współpracujących urządzeń.

I tak układ powinieneś mieć zmontowany.
Ale jest jeden problem. Nie będzie ten układ działał w samochodzie :/
On wymaga napięcia zasilania (przy podłączeniu pojedynczego napięcia) 16 V i więcej. A w samochodzie jest co najwyżej 14,4.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 14:57   

Tzn....według sprzedawcy i oficjalnej informacji na pierwszej stronie opisu układu jest info że pojedyncze zasilanie w zakresie 10-35v jednak od 16v trzeba zamontować stabilizator LM...... z zestawu elementów :) W innym wypadku w jego miejsce zwora.

Co do potwierdzenia jak to z tymi masami to mam nadzieję, że dobrze rozumiem, masa wejścia sygnału, wyjścia na wzmak, mają być podpięte pod główną masę czyli N?? :)

Jak tylko wrócę do domu, podłączę w ten sposób i dam znać, dzięki :)
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Pon Paź 18, 2010 15:32   

Aha no fakt, zmylił mnie ten opcjonalny LM.
Wydryszek napisał/a:
Co do potwierdzenia jak to z tymi masami to mam nadzieję, że dobrze rozumiem, masa wejścia sygnału, wyjścia na wzmak, mają być podpięte pod główną masę czyli N?? :)

Tak dobrze rozumiesz :) Wszystkie masy muszą być połączone razem z minusem zasilania.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 15:36   

springonion napisał/a:

Tak dobrze rozumiesz :) Wszystkie masy muszą być połączone razem z minusem zasilania.


Yesssss, sprawdzę od razu w domu, a jak nie będzie działać to pozabieram Ci wszystkie znaczki z R :D i zdrapię chromy :P
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Pon Paź 18, 2010 16:09   

Cytat:
pozabieram Ci wszystkie znaczki z R :D i zdrapię chromy :P

No to dużo do stracenia nie mam :)
Jeden znaczek już mi zabrali, a chromy w zderzakach już też nie wyglądają jak chromy :P
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pon Paź 18, 2010 20:25   

Łeeee, to nie ma co zabierać....a już miałem jechać.

Niestety nie działa. Zasilanie 12v stabilizowane ze starego konkretnego zasilacza komputerowego standard AT.

Sam wzmacniacz pięknie chodzi a po podłączeniu filterka, nic się nie wydobywa.
Sprawdzałem wszystkie kombinacje, w tym tą kiedy masa wejścia audio, masa wyjścia audio, masa zasilania wzmacniacza i masa zasilania filtra są podłączone pod N. Próbowałem zamieniać C z D (sygnał wejściowy) i E z F (sygnał wyjściowy) oraz odwracać biegunowość głośnika i nic to nie dało. Z głośnika dalej wydobywa się buczenie.

Wejście jest poprzez minijack, jak dotknę palcem czubka wtyczki, słychać "stuknięcie" w głośniku, jak dotknę dalej (styki sygnałowe) to wydobywa się buczenie połączone ze znacznym wychyleniem membrany o dużej częstotliwości. Po podłączeniu iPoda, laptopa, mp3, efekt taki sam.....błoga cisza.

Napięcie dokładnie 10,38v jak się okazuje, wzmacniacz super pracuje.
Na zasilaniu z samochodu nie sprawdzałem pod dokładne 12v ale przypuszczam że jest to samo, filtr od 10v działa.

Nie wiem już co mam o tym myśleć.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Pon Paź 18, 2010 22:19   

To możesz spróbować teraz tak:
Podłączyć filtr w ten sposób z połączonymi masami
Do wejścia wzmacniacza doprowadzić sygnał tylko z punktu E (a masę, czyli O1 połączyć z N filtra).
Głośnik podłączyć między dwa wyjścia odpowiadające temu podłączonemu wejściu
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Wto Paź 19, 2010 09:05   

Tzn....właśnie O1 jest połączone z N filtra a wyjście z filtra E jak i F podłączałem pod sygnałowe wejście wzmacniacza i zamieniałem biegunowości głośnika na wyjściu wzmacniacza bo nie wiedziałem czy może w tym problem.

Sęk w tym że w żadnej z kombinacji to nie działa.
Sprawdzę jeszcze w domu napięcia na stykach TL074 bo mają być połówki wejścia na niektórych i ogólnie na każdym jakieś napięcie od 1v wzwyż.
Żeby nie wyszło że w jakiś sposób uwalona ta kość, kosztuje 0,80PLN ale żeby ją zdobyć muszę kawałek drogi dojechać w mało przyjaznych godzinach.

...zaraz chyba zawinę na przerwę w pracy i pojadę na Bielany po tę kość w razie czego.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Wto Paź 19, 2010 14:11   

Ale zostaw wyjście F niepodłączone nigdzie.
Biegunowość głośnika nie ma znaczenia, tylko ważne żeby podłączyć wszystko pod jeden - ten sam kanał.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Wto Paź 19, 2010 19:08   

Ok, tak zrobię. Na wszelki wypadek podjechałem do AVT po ten "czterokanałowy wzmacniacz operacyjny" czy jakoś tal TL074 który jest wrażliwy i mógł się sypnąć jak zmieniałem rodzaj zasilania. Kupiłem na zapas 4 sztuki.
Będę testował i dam znać.

[ Dodano: Wto Paź 19, 2010 19:08 ]
Nic nie dały zmiany.

Zaznaczam, że sygnał biorę do punktu C z małego odtwarzacza mp3 Samsunga lub z iPoda, niewzmocniony sygnał z jakiegokolwiek przedwzmacniacza. Nie ma niestety różnicy ani na A/B ani na C/D.

Śledzę TEN WĄTEK na elektrodzie i jest tam niby wszystko ładnie opisane (nie mam tam konta). Według OBRAZKA powinny być takie kostki kondensatorki 100nF i 220uF a ja mam w kompletnym kicie z AVT zamiast żółtych kostek, małe okrągłe pastylki "rutinoscorbin" o tych parametrach :D , taki zestaw kupiłem w AVT więc musi działać.

Zasilanie biorę z zasilacza AT starego/solidnego ze stabilizowanymi napięciami.
Dokładnie na linii 12v wychodzi 10,7v.

Podłączyłem nową kostkę TL074 czyli główny układ i pomiary napięć na nóżkach TAKIE JAK NA TYM OBRAZKU u mnie niestety nie występują.

Na nóżce 3 u góry od prawej i 3 na dole od lewej według rysunku pomiarów, występuje u mnie połówka napięcia znamionowego (10,7v) czyli 5,35-5,4v.
Inne nóżki wskazują miernikowi 0v lub 0,06.

Sprawdzałem rezystancję rezystorów (po kolorach i miernikiem), pojemności i napięcia kondensatorów oraz biegunowość i wszystko trzyma parametry jak w instrukcji i spisie elementów kitu. Podstawka i układ TL074 zamontowany prawidłowo, luty bardzo dobre, wszystko ma idealny styk, nic nie przegrzane.

Niestety nawet na samym zasilaniu +10,7v/0 bez czegokolwiek podpiętego wskazania napięć są jak napisałem wyżej.
Nie wiem co mam o tym myśleć
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Wto Paź 19, 2010 20:48   

A próbowałeś może wylutować R13 i R14 i wtedy uruchomić. Najważniejsze żebyś miał poprawnie wlutowany tl074 i napięcie między środkowymi nóżkami z góry i z dołu równe napięciu z zasilacza.

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy, spróbuj zasilić układ napięciem wyższym niż 12 V (teoretycznie do poprawnej pracy jest potrzebne 6 V, ale przy tym sposobie zasilania nie jestem pewny czy nie będzie potrzebne 2x6V)
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Sro Paź 20, 2010 12:58   

springonion, poleciało pomógł bo już wykazałeś dużo zainteresowania i chęć pomocy.

Zgłosiłem się z tematem na Elektrodę ale trafiłem na nieprzyjemnego moda który poprawiony temat uznał za notoryczne powielanie tematu tematu i przeniósł znowu do kosza nakazując mi nabycie wiedzy z zakresu zasilania wzmacniaczy operacyjnych.....ludzie, chyba się nie znam i opisałem najdokładniej jak mogłem a ten odrzuca i nakazuje zdobyć fachową wiedzę.

Znalazłem też na Elektrodzie obrazek któy przedstawia dokładnie "mój" filtr tzn tyle i takiego rodzaju elementów się znajduje na płytce. http://obrazki.elektroda.net/37_1285578585.jpg

Nie wiem jak z wymontowaniem samych tych rezystorów, czy coś to da w kwestii tego zasilania??
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 13:54   

To jakiego rodzaju elementy są na płytce to nie ma znaczenia, bo to jest tylko inna technologi wykonania, parametry są takie same. Czasami też mam problemy z modami na elektrodzie, w sumie nie wiadomo o co czasami im chodzi, ale spieranie się z nimi niestety nic nie daje, chyba mają jakąś presję żeby się wykazać.

Z wymontowaniem tych rezystorów sugerowałem się wypowiedzią jednego z pomagających w wątku na elektrodzie - nie wiem czy może coś pomóc.

Ale właśnie skupiłbym się bardzo na zasilaniu i tak jak napisałem wcześniej, można by spróbować zasilić układ napięciem wyższym niż 12 V i wtedy posprawdzać poziomy napięć na nóżkach TL074 względem minusa zasilania.

Tak dla upewnienia się zapytam czy zostawiasz punkt O na filtrze nigdzie nie podłączony? Bo to też jest ważne.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Sro Paź 20, 2010 14:48   

Z tymi rezystorami chyba na razie zostawię ale sprawdzę inaczej, podepnę jakiś zasilacz od laptopa na 19v żeby była pewność że napięcie jest wystarczające, oczywiście wlutuję stabilizator.

Punkt O oczywiście zostawiony wolny bo mam pojedyncze zasilanie.
Ale pięćdziesiąt razy go sprawdzałem :D czy przypadkiem nie zwarłem go z czymkolwiek itd :D Już fioła dostaję, wszystko niby ok a nie działa,

Denerwuje mnie to. Kilka głupich elementów, podłączyć już wiem jak dzięki Tobie i podpowiedziom z Elektrody, podpiąć zasilanie, wzmacniacz, źródło..... i to wszystko a tu nie działa.
Elementy sprawdzane, ścieżki nie popalone, nie popękane, luty trzymają.
Ciekawi mnie jeszcze bo pod układem Tl074 znajdują się nadruk i cztery otworki, między parami otworów poprowadzone są białe kreseczki łączące z oznaczeniem "zw" co oznaczałoby jak się domyślam zworę.

Niestety instrukcja jak i inne źródła milczą w tej kwestii a same styki znajdują się pod kościąTL074 otoczone socketem na tenże układ. Nie mam tam zwartych punktów.


[ Dodano: Sro Paź 20, 2010 14:48 ]
Dołączam baardzo prymitywny schemat jak to jest podłączone żeby rozwiać wątpliwości dot. zasilania i innych.

Jest to tylko graficzne przedstawienie podłączenia więc proszę bez komentarzy, że schematy robi się w inny sposób, siedzę w pracy i nie mam czasu na nic więcej, tym bardziej na projekt w programie.

Co do wejścia zasilania we wzmacniaczu, nie pamiętam dokładnie kolejności + i GND ale to nie istotne (na obrazku dokładnie nie widać). Tak samo wyjście głośnika jest na obrazku czwarty kanał a w rzeczywistości jest podłączony do pierwszego wyjścia (uproszczenie celem zachowania czytelności rysunku :P ).

_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 15:07   

Wydryszek napisał/a:
Ciekawi mnie jeszcze bo pod układem Tl074 znajdują się nadruk i cztery otworki, między parami otworów poprowadzone są białe kreseczki łączące z oznaczeniem "zw" co oznaczałoby jak się domyślam zworę.

Czyli nic nie robiłeś, aby połączyć te punkty ze sobą tak jak jest oznaczone na płytce?
W takim razie być może tu tkwi problem, bo przy projektowaniu płytek jednostronnych przy bardziej skomplikowanych układach nieuniknione jest stosowanie zworek.
Musisz więc wlutować, tak jak pokazują białe kreski na płytce kawałki drucików, które połączą ze sobą odpowiednie punkty. Jeżeli będziesz wstawiał zwory od strony elementów (a to jest wskazane) to wystarczą zwykłe druciki aluminiowe lub miedziane bez izolacji. Natomiast gdybyś chciał szybko połączyć punkty bez wylutowywania scalaka to możesz wlutować kabelki izolowane od strony lutowania elementów, tak żeby z niczym innym nie zrobić zwarcia.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Sro Paź 20, 2010 15:42   

Właśnie te zwory wskazują mi na jedyną możliwość powstania problemu.
Najgorzej że w spisie elementów znajduje się info gdzie ma być zwora a druga w miejscu stabilizatora i nic więcej. A na to wychodzi że potrzebne są dwie dodatkowe zwory, nie chcę czegoś popalić.

Według opisu płytki (obrazek) ma to sens bo zwory łączyłyby przerwane na dole ścieżki które by się krzyżowały. Absurdem jest jednak dla mnie kiedy w tak łopatologicznym opisie do kitów, wyszczególnieniem co gdzie i w jaki sposób ma być wlutowane oraz zaznaczeniem jednej i drugiej zwory, ktoś nie umieszcza informacji, że pod kością trzeba wlutować według oznaczenia zwory.
_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
springonion 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Gru 2009
Posty: 54
Skąd: Grudziądz/Gdynia



Wysłany: Sro Paź 20, 2010 16:17   

Nie popalisz niczego, to jest standardowe rozwiązanie płytek jednostronnych. A nie było opisane być może dlatego, że autorowi wydało się to zbyt oczywiste. A nie jest oczywiste dla ludzi, którzy zabierają się pierwszy raz za samodzielny montaż kitu.
 
 
Wydryszek 




Pomógł: 16 razy
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 534
Skąd: Warszawa

Rover 200

Wysłany: Pon Paź 25, 2010 08:56   

Właśnie to mnie najbardziej "boli", że opisana nawet głupia biegunowość i nóżki stabilizatora i wszystko, wszystko inne a tu brak info ze zwory mają być. Wczoraj nie miałem możliwości ale dzisiaj wlutuję zwory i zobaczę co się stanie, mam nadzieję, że z głośnika popłynie mięciutki basik.

Teraz mam sub podpięty zwyczajnie pod jeden z kanałów w samochodzie czyli leci pełne pasmo, nie brzmi to zbyt fajnie, jak odfiltruję to mam nadzieję będzie ciekawie :)

[ Dodano: Pon Paź 25, 2010 08:56 ]
Mały update.....

W zeszłym tygodniu dokończyłem "dzieło" i w domu zagrało to to ale bardzo cicho i sprawiało wrażenie jakby nie za bardzo chciało działać normalnie przez dłuższy okres czasu.

Projekt został porzucony po podpięciu do samochodu gdzie wzmacniacz piszczał (bez pętli na masie).


W chwili obecnej rozbebeszam zestaw głośników Logitech X-230 z którego będzie wzmacniacz z regulacją głośności basu, sprawdzałem już na samym subwooferze z tych głośników i gra to fajnie ale w aucie będzie subwoofer od zestawu PowerMax 1300 firmy TEAC, taki fajniuchny ładnie grający i utrzymujący podwyższone ciśnienie wewnątrz kabiny :D

Subik TAKI

_________________
"Jest cechą głupoty dostrzegać błędy innych a zapominać o swoich" - Cyceron
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Wzmacniacz - jak podłączyć
Saio Car-audio, nawigacje, radia CB 15 Pon Cze 22, 2009 23:24
Botanix
Brak nowych postów [R416] Wzmacniacz - jaki wzmacniacz do VIBE black air 6?
paweldzial Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Czw Sie 19, 2010 13:08
paweldzial
Brak nowych postów [R200 8V 97] Jak podłączyć głośniki ( jakie złącze )
strala1 Car-audio, nawigacje, radia CB 5 Nie Lip 12, 2009 17:42
0L0
Brak nowych postów [R200] skrzynka i wzmacniacz...
marcin5xd Car-audio, nawigacje, radia CB 20 Pią Sty 08, 2010 00:32
marcin5xd
Brak nowych postów [R200] Gdzie zamontować wzmacniacz?
marcingv Car-audio, nawigacje, radia CB 5 Nie Sty 09, 2011 20:23
mdb14



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink