Forum Klubu ROVERki.pl :: Komputer pokładowy - wasze propozycje
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Komputer pokładowy - wasze propozycje
Autor Wiadomość
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 12:39   Komputer pokładowy - wasze propozycje

Witam!

Pewnie część osób wie że pracuje nad komputerem pokładowym do naszych autem (i być może nie tylko), więc chciał bym tutaj założyć wątek aby może jakoś razem spróbować tworzyć go, bo jak wiadomo, im więcej głów tym więcej pomysłów :wink:

W chwili obecnej tak wygląda:


Software:
Jak widać jeszcze nie skończony jest algorytm pisania znaków, ale to jakoś niedługo się zmieni.
Wymyśliłem coś takiego, aby wyświetlacz podzielić na kilka części, w dolnej była by wyświetlana godzina i data, na samej górze napis "Temperatura", poniżej w komórkach temperatura na zewnątrz i wewnątrz auta.
Po środku standardowo wyświetlało by się spalanie oraz by się przełączało między np. parametrami silnika (temperatura, obroty, prędkość, napięcie na akumulatorze) czy jakimiś gadżetami jak pomiar przyśpieszenia auta.

A może macie jakiś lepszy pomysł ? :wink:
Od razu informuję że animacje raczej nie wchodzą w grę (chyba że mocno proste), przynajmniej na razie.

Hardware:
Co do sprzętu, to wyświetlacz jest rozdzielczości 131x131 pikseli i 12bit skala kolorów (czyli 4095 barw).
Można wstawić jakiś nieco większy, np. z telefonu Siemens S65 (rozdzielczość 132x176 i 65'536 kolorów), ale potrzebował bym jaki do testów i źródła skąd za w miarę ludzką cenę takie wyświetlacze zdobyć (zdobyć raczej by się zdobyło).

W razie pytań czy propozycji proszę pisać :wink:
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 12:39   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
leszczu 




Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 12:47   

ADI-mistrzu napisał/a:
A może macie jakiś lepszy pomysł ? :wink:

Myślę, że twój pomysł jest bardzo dobry. :grin:
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
bociannielot 
Moderator




Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Pią Lut 04, 2011 12:48   

Jak dla mnie to mogę powiedziec - widzę już odwalony kawał dobrej roboty :brawo: :ok: . No myślę że nad czcionkami popracujesz i już będzie dobrze - ew. jakiś ciekawszy układ wizualny - wszak kolorów i pikseli trochę jest.
 
 
 
Drill 



Dołączył: 25 Maj 2009
Posty: 36
Skąd: Bolesławiec



Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:00   

Pięknie się zapowiada :) teraz tylko czekać aż się rozwinie i zbierać kase :D
 
 
 
Markzo 




Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:02   

Puść mi na PW adres, to Ci wyśle 1 lub 2 telefony, bo się dokopałem do nich wreszcie ;)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
JJJJ
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:08   

Wstępny zarys jest już imponujący ale mam takie pytanie dało by rade wrzucić to na wyświetlacz który zmieściłby się w miejscu zegarka (mam na myśli rovera 200). Tylko czy istnieje wyświetlacz o takich wymiarach. Ogólnie to wszystkie wymienione funkcje jak dla mnie to aż za dużo. A jeszcze jedno pytanie czy ten twój komputer obsłuży silnik dislowski SDi i iTD?

Pozdrawiam, zazdroszczę umiejętności. :)
 
 
azer 




Dołączył: 18 Cze 2008
Posty: 1058
Skąd: Poznań

Rover 25

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:15   

JJJJ, były opisywane już projekty z komputerkiem w miejsce zegarka w 200tkach. Trzebaby poszukać.

Budowane to było z gotowców z allegro
_________________
R25 sprzedany :( | Mazda 3
 
 
 
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:17   

Komputer jest przewidziany w miejsce po zegarku właśnie, wszystko w planie ma być montowane typu Plug&Play :grin:

Będzie obsługiwał silniki diesla, pewnie nie od razu, ale jak tylko ruszy wersja benzynowa to i diesla się pojawi :wink:
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:22   

on ma sie miescic w zegarku chyba, choc te ekrany jakies duze:) ja wole duze niz wciskac na sile w zegarek:)
Ostatnio zmieniony przez hvil Pią Lut 04, 2011 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JJJJ
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:22   

azer, czytałem te tematy ale nikt nie był w stanie odpowiedzieć czy pokaże spalanie w dieslu (przynajmniej ja nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi) Poza tym projektADI-mistrzu, jest bardziej "luksusowy". Mam na myśli kolory, czcionka.

Edit:
Jeśli tak to wstrzymuję się z kupnem tego z allegro.
 
 
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:33   

Jak patrzy się na zegarek w R200 to otwór na wyświetlacz jest faktycznie mały. Ale w rzeczywiści całe obramowanie wyświetlacza jest zegarkiem, wiec wyciągając go mamy otwór sporej wielkości. Tak wiec zrobię przedni panel z plastiku, opis oczywiście nadrukowany i będzie wyglądał jak fabryka (mam taką nadzieję przynajmniej :razz: )

A ten ekran ze zdjęcia (strefa gdzie piksele się wyświetlają) to 27x27mm jak by ktoś ciekaw był :wink: .
 
 
 
kzrr 




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 2080
Skąd: Brzeg Dolny

Rover 200

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 13:46   

Kurcze coś czuje że chyba otworzysz niedlugo seryjną produkcję :)

Ja bym się pisał na coś takiego, mam zresztą rozwaloną Nokie N91 więc może się przydać ;) Plug and Play hmmm czyli powiedzmy dostaje taki zestawik, podpinam i działa :D ? Dla mnie świetna sprawa :D
_________________
Bo fruwać jest generalnie nieroztropnie, więc nie pijcie przy otwartym oknie!
 
 
 
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 14:04   

Zestaw to 2 urządzenia (jeden sterownik pod maską a drugi zamiast zegarka z wyświetlaczem do ogarniania danych), 3 czujniki temperatury i trochę przewodów. Czujniki przykręca się lub przykleja w odpowiednie miejsce i kabelek od niego do układu wpina.
Do kabiny z pod maski trzeba przeciągnąć drobny kabel 5 żyłowy i podłączyć do drugiego urządzona (z wyświetlaczem).

Jak się wszystko dobrze złoży to układ od razu się włączy i zacznie pokazywać dane :wink:

P.S.
Rozdzieliłem projekt na 2 urządzenia, ponieważ pozwoli mi to obniżyć cenę produkcji (więc i sprzedaży), ponieważ układ z wyświetlaczem będzie uniwersalny dla każdego samochodu, różnica będzie tylko w tym drugim sprzęcie pod maską, inny dla benzyny, inny dla diesl'ów.
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 14:12   

sprytne:)

Ja sie pisze, ino najpierw dawce w lotka musze wsadzic:)
 
 
Deamian 




Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 477
Skąd: Józefów k/Łukowa

Rover 600

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 14:54   

Fajna sprawa taki komputerek :wink: A nie było by lepszym miejscem umieszczenie go gdzieś w zegarach ?? :smile: To tylko propozycja bo nie wiem czy było by gdzieś tam jakieś miejsce. A i chyba lepszym rozwiązaniem by było jak by podświetlane napisy były a nie cały wyświetlacz :/ Nie wiem czy da się takie coś zrobić ale myślę że było by czytelniejsze w nocy :wink:
_________________
Na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść.
Chyba dlatego ten świat jest taki pokręcony. ;)
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 04, 2011 15:21   

to by wymagalo chyba wiekszej ingerencji w oprogramowani i cenowo w wyswietlacze:) kolega bierze te z telefonow niskobudzetowe by nam z ceny zejsc. a takie jak Ty mówisz to chyba drozej by wyszlo:) Mam troche zegarów do freelanderów i 75 moge jakies oddac na próbę wmontowania, od 200 nie posiadam:)
 
 
leszczu 




Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 15:24   

hvil napisał/a:
od 200 nie posiadam:)

Do 200-tki ciężko myślę by było wstawić taki wyświetlacz. Za mało moim zdaniem jest w liczniku. :/
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
Squid 




Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 167
Skąd: Łęczna

Rover 400

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 15:27   

No super super, ja również chętnie pisałbym się na takie urządzonko więc czekam na rozwój prac i trzymam kciuki :ok:
 
 
 
leszczu 




Dołączył: 01 Kwi 2009
Posty: 8942
Skąd: Białystok

Rover 200

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 15:29   

Squid napisał/a:
ja również chętnie pisałbym się na takie urządzonko

Nie tylko ty. :mrgreen: Chętnych na pewno nie zabraknie. :mrgreen:
_________________
DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA, PROGRAMOWANIE PILOTA ROVER/MG
CZĘŚCI http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=75342
 
 
ADI-mistrzu 




Dołączył: 11 Sie 2009
Posty: 4437
Skąd: Legionowo

Rover 45

Wysłany: Pią Lut 04, 2011 16:09   

Deamian, wersja z czarnym tłem i białymi literkami :wink:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Komputer pokładowy
Daraz2 Offtopic 4 Sro Gru 28, 2011 17:13
Daraz2
Brak nowych postów [R600] Komputer pokładowy
_papa_ Offtopic 3 Czw Kwi 02, 2009 10:21
NEOSSS
Brak nowych postów Propozycje na zimowe wieczory [Filmy]
NiceMan Offtopic 8 Nie Wrz 30, 2012 14:34
rovek
Brak nowych postów Wasze ulubione drinki
kepo Offtopic 17 Pon Sty 03, 2011 12:59
kajox1
Brak nowych postów Wasze sukcesy w 2010
Pawkaz Offtopic 6 Nie Sty 02, 2011 22:14
colin1983



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink