Forum Klubu ROVERki.pl :: Zakup NIE ubezpieczonego pojazdu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Zakup NIE ubezpieczonego pojazdu
Autor Wiadomość
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

  Wysłany: Wto Maj 17, 2011 17:16   Zakup NIE ubezpieczonego pojazdu

Witam

Załóżmy, że chce kupić samochód, problem w tym ze to auto nie jest na chwilę obecną ubezpieczone. Poprzedni właściciel po zakupie nie ubezpieczył auta. Czy po zakupie mogą mnie czekać jakieś niespodzianki? W dziale informacji mojej ubezpieczalni dowiedziałem się, że to zależy od tego czy Fundusz Gwarancyjny zainteresuje się tym przypadkiem, ale powiedzieli tez że ja odpowiadam za samochód od momentu jego kupna, wcześniej poprzedni właściciel. Czyli zakładając, że kupie samochód bez aktualnej polisy OC, i ubezpieczę go jeszcze tego samego dnia, mogę być spokojny? Dodam, że autko nie ma ubezpieczenia od około pół roku.

z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Maj 17, 2011 17:16   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 18:49   

Jeśli w umowie k-s będzie zapis dotyczący braku polisy OC i poprzedni właściciel to podpisze to powinno być ok. Jeśli natomiast nie będziesz mieć tego na piśmie możesz być pociągnięty jako współodpowiedzialny do zapłaty wszelkich kosztów jakie wynikną z powodu braku ubezpieczenia. Najlepszym wyjściem było by, aby obecny właściciel auta ubezpieczył je a Ty po zakupie możesz rozwiązać tę umowę i ubezpieczyć się gdzie indziej.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 19:50   

darek_wp napisał/a:
możesz być pociągnięty jako współodpowiedzialny do zapłaty wszelkich kosztów jakie wynikną z powodu braku ubezpieczenia.
A to na jakiej podstawie ? :roll:

IMO, jest (powinno być) tak: kupuję auto -> ubezpieczam -> śpię spokojnie ;p
 
 
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 21:03   

tylko uwazaj na date na umowie i ubezpiecz w ten sam dzien
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 21:10   

Paul napisał/a:
A to na jakiej podstawie ?


Proponuję lekturę "Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych"

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na wypowiedzenie poprzedniej umowy OC. Jeśli nie ma czego wypowiedzieć bo auto nie ma polisy to agent TU powiadomi o tym odpowiednie komórki FG a na nowego posiadacza samochodu przynajmniej przez pierwsze dni dopóki nie wypowie umowy przechodzą z dniem zakupu auta prawa i obowiązki ciążące na tej nieistniejącej polisie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 21:31   

darek_wp napisał/a:
Proponuję lekturę "Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych"
Dzięki :D

Poczytałem i wychodzi na to, że ubezpieczając pojazd W DNIU NABYCIA, nabywca dochowuje ustawowego obowiązku, więc jest "kryty", a z UFG musi bujać się poprzedni właściciel (zbywca).
Art. 31 Ust. 3 w tym tekście: http://www.codziennikpraw...y_prawne/83.pdf
Cytat:
3. W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie
zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany
zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu
mechanicznego.



slax, z tego wynika, że możesz spać spokojnie (w przeciwieństwie do sprzedawcy ;p ), jeżeli tylko furę ubezpieczysz :mrgreen:

[ Dodano: Wto 17 Maj, 11 21:31 ]
darek_wp napisał/a:
przez pierwsze dni dopóki nie wypowie umowy

Jakiej umowy, skoro jej nie ma ?
darek_wp napisał/a:
prawa i obowiązki ciążące na tej nieistniejącej polisie
Ja z tego wyczytałem, że: 1. w razie jakiegoś zdarzenia, objętego OC i 2. w przypadku, gdy nie została zgłoszona do TU zmiana właściciela (ogólnie: formalności) w ustawowym terminie 30 dni. ;p
Cytat:
Art. 32. [Zbycie pojazdu] 1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania
nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów
mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu
mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
2. Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego
pojazdu.
3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu
ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia
powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
4. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do posiadacza pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 31 ust. 4.
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Wto Maj 17, 2011 21:58   

Ponadto stara polisa może być ważna, bo najprawdopodobniej została automatycznie przedłużona o kolejny rok jeżeli tylko poprzednia składka została opłacona w całości. Warto to sprawdzić.
 
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Sro Maj 18, 2011 10:50   

Dzięki Panowie za dobre rady. Okazało się jednak że R827, którego chciałem kupić nie jest warte zainteresowania, tak czy inaczej dzięki wielkie
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Czw Maj 19, 2011 00:07   

W przypadku R827 koszt ubezpieczenia nawet przy dobrych zniżkach zazwyczaj przekracza wartość auta, więc rzadko kiedy warto kupować ten model bez polisy OC.
 
 
 
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Czw Maj 19, 2011 06:56   

yyyyy a czy przy zmianie wlasciciela czasami nie ma przeliczania polisy dla nowej osoby?
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Czw Maj 19, 2011 08:52   

Tomek1212 napisał/a:
W przypadku R827 koszt ubezpieczenia nawet przy dobrych zniżkach zazwyczaj przekracza wartość auta, więc rzadko kiedy warto kupować ten model bez polisy OC.
no aż tak źle to nie jest, dowiadywałem się co i jak w mojej ubezpieczalni za ubezpieczenie 827 Coupe krzyknęli nie całe 900 przy moich obecnych 30% zniżkach
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
bociannielot 
Moderator




Pomógł: 142 razy
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Czw Maj 19, 2011 13:20   

bolcik napisał/a:
yyyyy a czy przy zmianie wlasciciela czasami nie ma przeliczania polisy dla nowej osoby?
różnie z tym bywa - raz jest raz nie - zależy od TU, od agenta - nie ma po prostu reguły.
 
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Pią Maj 20, 2011 01:29   

slax napisał/a:
Tomek1212 napisał/a:
W przypadku R827 koszt ubezpieczenia nawet przy dobrych zniżkach zazwyczaj przekracza wartość auta, więc rzadko kiedy warto kupować ten model bez polisy OC.
no aż tak źle to nie jest, dowiadywałem się co i jak w mojej ubezpieczalni za ubezpieczenie 827 Coupe krzyknęli nie całe 900 przy moich obecnych 30% zniżkach


No to i tak sporo. Ja płacę 550zł za 827, czyli mniej więcej połowę wartości samochodu.
 
 
 
polofix 



Pomógł: 26 razy
Dołączył: 20 Gru 2009
Posty: 661
Skąd: TUREK/DOBRA

Rover 400

Wysłany: Nie Maj 22, 2011 16:11   

w moim przypadku zakupilem samochod, ktory nie mial zaplaconej ostatniej raty [trzymiesiecznej i nie bylo wplaty] ale polisa byla jeszcze na jakis czas. jezdzilem prawie miesiac bo taki jest prawny okres w jakim moge sie poruszac,wypowiedzialem umowe i ubezpieczylem samochod w swojej firmie. po kilku miesiacach przyszlo wezwanie do zaplaty za ten okres. wyslalem do nich kopie umowy,polis, i poprzedni wlasciciel musial pokryc koszty.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Czw Cze 09, 2011 22:22   

polofix napisał/a:
w moim przypadku zakupilem samochod, ktory nie mial zaplaconej ostatniej raty [trzymiesiecznej i nie bylo wplaty] ale polisa byla jeszcze na jakis czas. jezdzilem prawie miesiac bo taki jest prawny okres w jakim moge sie poruszac,wypowiedzialem umowe i ubezpieczylem samochod w swojej firmie. po kilku miesiacach przyszlo wezwanie do zaplaty za ten okres. wyslalem do nich kopie umowy,polis, i poprzedni wlasciciel musial pokryc koszty.

Mogli Cię pociągnąć do odpowiedzialności za ten nie cały miesiąc.

Natomiast jeśli chodzi o zakup autka bez polisy. To najlepiej jest sprawdzić czy nie wznowiło się automatycznie (jak to już ktoś powiedział). Ale jeśli ubezpieczymy w ten sam dzień zakupu wszystko będzie ok możemy spać spokojnie.

I czy polisa będzie przepisana czy nie to nie zależy od AGENTA TU tylko nas czy chcemy. I to nie AGENT TU sprawdza UFG. To są specjalne komórki w ubezpieczalniach odpowiedzialne za to :)
 
 
bociannielot 
Moderator




Pomógł: 142 razy
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Pią Cze 10, 2011 08:45   

machi12 napisał/a:
I czy polisa będzie przepisana czy nie to nie zależy od AGENTA TU tylko nas czy chcemy.
- nie kumam w jakim kontekście to napisałeś, polisę trzeba przepisać na siebie lub z niej zrezygnować i wykupić własną.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Pią Cze 10, 2011 15:57   

bociannielot napisał/a:
machi12 napisał/a:
I czy polisa będzie przepisana czy nie to nie zależy od AGENTA TU tylko nas czy chcemy.
- nie kumam w jakim kontekście to napisałeś, polisę trzeba przepisać na siebie lub z niej zrezygnować i wykupić własną.


Mój drogi kolego. Jeżeli jest ochrona na pojazd z tej polisy NIE MA OBOWIĄZKU w świetle prawa "rekalkulować" jej na siebie. Chyba że się kończy okres Ubezpieczenia, to wtedy ją wypowiadasz (max dzień przed końcem) i robisz na siebie. Ale jeśli kupujesz pojazd i ma on OC przez 6 miesięcy to możesz z tego korzystać jeżdżąc z umową kupna sprzedaży
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pią Cze 10, 2011 20:53   

machi12 napisał/a:
Ale jeśli kupujesz pojazd i ma on OC przez 6 miesięcy to możesz z tego korzystać jeżdżąc z umową kupna sprzedaży


Mylisz się kolego - masz obowiązek w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu zarejestrować go na siebie i również na swoje dane przepisać umowę OC. Przy odbieraniu dokumentów samochodu z wydziału komunikacji musisz przedstawić ważną polisę OC zarejestrowaną na swoje dane osobowe.
Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – „Prawo o ruchu drogowym” (tekst jednolity Dz.U.Nr 58, poz.515 z 2003 r. z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.Nr 133, poz.1123 z 2002 r. z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U.Nr 192, poz.1878 z 2003 r. z późn.zm.)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Pią Cze 10, 2011 23:34   

darek_wp napisał/a:
machi12 napisał/a:
Ale jeśli kupujesz pojazd i ma on OC przez 6 miesięcy to możesz z tego korzystać jeżdżąc z umową kupna sprzedaży


Mylisz się kolego - masz obowiązek w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu zarejestrować go na siebie i również na swoje dane przepisać umowę OC. Przy odbieraniu dokumentów samochodu z wydziału komunikacji musisz przedstawić ważną polisę OC zarejestrowaną na swoje dane osobowe.
Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – „Prawo o ruchu drogowym” (tekst jednolity Dz.U.Nr 58, poz.515 z 2003 r. z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U.Nr 133, poz.1123 z 2002 r. z późn. zm.),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U.Nr 192, poz.1878 z 2003 r. z późn.zm.)


Miło że czytasz rozporządzenia. Bo to ważne i szacun dla Ciebie. Ale ja pracuje w dość dużej korporacji ubezpieczeniowej. I wybacz, ale konstytucja regulująca prawo OC, pozwala wykorzystać ubezpieczenie OC.
Tak jak mówiłem wcześniej istnieje okres 30 dni aby podjąć decyzję co zrobić (3 wyjścia).
Jeśli termin minie, to pozostaje Ci rekalkulacja lub korzystanie. Chyba że chcesz mi powiedzieć, że ja źle wykonuje swoją pracę, i 2 tysiące innych doradców w mojej firmie oraz tysiące w innych. Naprawdę, to jest sprawdzone. Sam tak jeżdżę. Kupiłem auto specjalnie 2 dni po zawarciu umowy żebym nie płacił ponad 2000 zł tylko 500 z groszami za ten rok.
Mam nadzieję że nie odbierzesz tego jako ataku. Ogólnie jestem nowy na forum, ale ogólnie czuję się tutaj dość dobrze i o ile to będzie w mojej mocy pomogę wam.
 
 
bociannielot 
Moderator




Pomógł: 142 razy
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 3960
Skąd: Pieszyce



Wysłany: Sob Cze 11, 2011 07:23   

machi12 napisał/a:
Chyba że chcesz mi powiedzieć, że ja źle wykonuje swoją pracę, i 2 tysiące innych doradców w mojej firmie oraz tysiące w innych.
no ja bym się przychylił do tej opinii - bez obrazy, ale co to za firma? bo jak tak doradzacie klientom - to ja bym nie chciał trafić do was, bez obrazy.
machi12 napisał/a:
Ogólnie jestem nowy na forum, ale ogólnie czuję się tutaj dość dobrze
no i to się chwali :wink:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przerejestrowanie pojazdu
TheKOktajl Prawo i ubezpieczenia 13 Pią Sty 10, 2014 21:23
soviet100
Brak nowych postów Karta Pojazdu
Zawyżona opłata- zwrot nadpłaty
magneto Prawo i ubezpieczenia 7 Sro Sty 21, 2009 10:27
piter34
Brak nowych postów Darowizna części pojazdu
Bordos Prawo i ubezpieczenia 6 Czw Lip 28, 2011 14:17
PTE
Brak nowych postów SOS zaginela karta pojazdu
caczek Prawo i ubezpieczenia 14 Pon Lis 29, 2010 08:59
maciej
Brak nowych postów [Wszystkie] Złomowanie pojazdu
Verneur Prawo i ubezpieczenia 18 Wto Wrz 30, 2014 09:22
Throttle



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink