Forum Klubu ROVERki.pl :: Odstapienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Odstapienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu
Autor Wiadomość
Vesper416 




Pomógł: 43 razy
Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 1138
Skąd: Poznań

Rover Coupe

Wysłany: Sob Cze 11, 2011 10:45   Odstapienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu

Witam,
Kupiłem samochód Forda Aerostara 2 dni temu. Nie ukrywam że miała to byc raczej taczka na budowe do rozwożenia ludzi i narzędzi. Trafiła sie okazja na miejscu za 2tys zł to brałem. Zapoznałem się z stanem samochodu ogólnym, ale po kupnie na drugi dzień od rana zaczeły sie problemy. Z gazem z odpalaniem z elektryką. Napisałem sobie takie pisemko i chce jechać zaawieźć je sprzedającemu dziś może jutro i chce się was poradzić czy dobrze napisane czy cos inaczej może napisać?


Cytat:
Poznań 11.06.2011


Odstąpienie od umowy kupna-sprzedaży samochodu



W związku zawarciem umowy kupna-sprzedaży samochodu Ford Aerostar rocznik 1993 nr VIN 1FMCA11U7PZA68301 zawartej w dniu 9.06.2011 pomiędzy Sprzedającym: Andrzej xxxxxxxxxxxxxxx, nr dowodu osobistego ATxxxx3 wydanym przez Wójta Gminy Czerwonak a Kupującym:xxxxxxxxxxxxxxxxxxźno, nr dowodu osobistego AGxxxxx2 wydanym przez Burmistrza Rogoźna.

Na podstawie artykułów: Art. 556. § 1 KC, Art. 560. § 1. KC, Art. 566. § 1. KC
Kupujący odstępuje od zawarcia wyżej wymienionej umowy.
Powód liczne wady pojazdu które ukazały się w trakcie już pierwszego dnia użytkowania:

1. Problem z rozruchem na zimnym silniku (sprzedający odpalał pojazd gdy był rozgrzany)
2. Podczas próby odpalania auta z kierownicy wydobywał się dym i swąd topiących się kabli
3. Podczas porannej próby odpalenia auta doszło do małego wybuchu gazu pod maską z powodu nieszczelnego układu dolotowego.
4. Podczas jazdy nie kiedy słychać pod środkową konsolą iskrzenie i dziwne strzelanie
5. Samochód ma problem z przeniesieniem napędu: słabo się rozpędza, skrzynia przełącza tylko dwa pierwsze biegi czasem zdarza się że wskakuje 3 bieg lecz wyzsze biegi w ogóle się nie załączają. Mechanik stwierdził potrzebe regeneracji automatycznej skrzyni biegów.
6. Auto w trakcie korzystania z instalacji LPG często gaśnie w trakcie zatrzymywania pojazdu ( pomimo napełnionego zbiornika gazu.


Na zawarcie umowy i informację udzielone przez sprzedającego posiadam 2 świadków. Posiadam również świadków na zaistniałe sytuacje które są przedstawione powyżej.

W związku z zaistniałą sytuacją proponuje następujące rozwiązania w mysl wyżej wymienionych przepisów:
Polubowne rozwiązanie umowy oddanie auta sprzedającemu i zwrot pieniędzy kupującemu w wysokości 1900zł

Sprzedający na Swój koszt usunie powyższe usterki bądź wypłaci kupującemu pieniądze za dokonanie napraw

W przypadku braku porozumienia Kupujący pozwie do sądu Sprzedającego i obciąży go kosztami sądowymi oraz adwokackimi.

Pismo dostarczone do rąk Sprzedającego osobiście uważa się za dostarczone i stanowi dowód w ewentualnej spawie.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez Vesper416 Sob Cze 11, 2011 20:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Cze 11, 2011 10:45   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
mikimisz 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 61
Skąd: inąd

Rover 25

Wysłany: Sob Cze 11, 2011 11:52   

Po pierwsze usuń dane osobowe z tego posta bo mogą być z tego problemy.

Po drugie zapoznaj się z TYM tematem
Jeżeli w umowie jest zapis "kupującemu znany jest stan techniczny pojazdu" lub podobny to raczej nic nie zwojujesz
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Sob Cze 11, 2011 14:42   

Za 2 tysiące spodziewałeś się cukierka ? Teraz za dobrego malucha trzeba zapłacić więcej.
Sama regeneracja skrzyni to koszt co najmniej kilka tysięcy, więc taka naprawa jest raczej małoopłacalna. Reszta usterek raczej też nie będzie łatwa do usunięcia.
 
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Sob Cze 11, 2011 20:51   

Myślę że jednak znajomość stanu auta, to nie koniecznie znajomość wad ukrytych. I tutaj działa rękojmia czyli jakieś szanse są ... ale nie znam się musisz poczytać o tym więcej
 
 
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Nie Cze 12, 2011 08:46   

ja bym sie cudow nie spodziewal. mozesz probowac dojsc do jakiegos porozumienia ale bedzie ciezko.
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pon Cze 13, 2011 21:42   

Vesper416, kolega trafnie skierował Cię do tematu memphisto. Podobna historia, tylko że z innego punktu widzenia.
Kupującemu naturalnie przysługują określone prawa i może się ich domagać, niemniej jednak praktyka jest bolesna: żaden sprzedający nie uzna Twoich praw, będziesz musiał iść ze swoim problemem do sądu, a tam czekają Cię opłaty sądowe, koszty postępowania, no i po Twojej stronie leży ciężar dowodu wskazanych faktów i okoliczności. A i tak nie masz gwarancji, że sąd nie stwierdzi, że nic Ci się nie należy, bo podpisałeś się na umowie pod stwierdzeniem, że zapoznałeś się ze stanem technicznym auta.
Sam wrzucałem na forum orzeczenia Sądu Najwyższego na temat praw przysługujących kupującemu w sytuacji np. jak Twoja. I nie znam z pierwszej ręki żadnego przypadku, który zakończyłby się uznaniem roszczeń przez sprzedającego albo wygraniem sprawy przed sądem.
Obawiam się, że niewiele możesz teraz zrobić.
_________________
It's all right...
 
 
 
Vesper416 




Pomógł: 43 razy
Dołączył: 11 Cze 2009
Posty: 1138
Skąd: Poznań

Rover Coupe

Wysłany: Pon Cze 13, 2011 23:04   

Sprawa zakończyła sie u radcy prawnego!
Co do paragrafów które podałem i w temacie memphisto sprawa sie ma tak że mają one takie samo zastosowanie do osób fizycznych jak i do komisów.
Pisemko napisaliśmy pojechałem do klienta. Poszedł na ugodę 1tys zł oddał i jeszcze powiedziałem że w takim razie nie zrzekę się jego ubezpieczenia w PZU tylko będę je ciągnął. Brachol jeszcze go podsumował że zataił fakt umierającej skrzyni bo jak powiedział brat sie pytał o prace i powiedział że jest w dobrym stanie i ze to kwestia przyzwyczajenia się.


Ogólnie jestem zadowolony bo auto mnie kosztowało 1tys w sumie. W tygodniu jade do Łodzi po drugiego takiego samego za również 1tys żeby przeszczepić skrzynie bo ponoć jest w idealnym stanie tylko blachy ma słabe i i tak wyszedłem na swoje.

Co prawda po przemysleniu sprawy doszedlem do wniosku ze i tak bym nie oddał samochodu tylko bym się sądził i co najwyzej dalbym te 2tys na regeneracje skrzyni bo przynajmniej wiem ze by mnie przeżyła.
Podsumowując mam muła roboczego w ektra stanie ogólnie blacha prawie nie ma korozji poza jednym małym pęcherzykiem. Jest instalaca gazowa no i do tego drugi samochód na przeszczepy nie wspominając o darmowym ubezpieczeniu na pół roku bo później i tak z niego zrezygnuje bo na firme mam za 50zł ubezpieczenie krótkoterminowe na 30dni i je będę ciągnął tak długo jak będę używać samochód.


A tak na marginesie za 2tyg żegnam się z marką "R" i dziewczyna mi robi wyrzuty że chce oddać swoje dziecko... nie powiem ale łezka się kręci jak pomyslę sobie że kto inny będzie użytkować moje maleństwo no ale cóż czas wydorośleć...
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
maciekmpl 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: Gdynia



Wysłany: Wto Cze 14, 2011 11:16   

Vesper416 napisał/a:
jeszcze powiedziałem że w takim razie nie zrzekę się jego ubezpieczenia w PZU tylko będę je ciągnął.



Tu nie ma nic do ciągnięcia. Wystarczy, ze poprzedni właściciel napisze do PZU, że w dniu takim to a takim sprzedał samochód takiej to a takiej osobie (czyli tobie) i dołączy ksero umowy i to już nie będzie jego ubezpieczenie, tylko twoje. Facet z całą pewnością to zrobi, bo niby dlaczego miałoby na nim wisieć ubezpieczenie samochodu, który juz do niego nie należy. Podobnie z przerejestrowaniem - nawet jeżeli nie przerejestrujesz go w ciągu 30 dni na siebie, to możesz być na 100% pewny, że poprzedni właściciel zawiadomi, albo już zawiadomił właściwy Urząd Komunikacji, o sprzedaży, bo byłby skończonym idiotą, gdyby tego nie zrobił.


M
 
 
machi12 



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 160
Skąd: Będzin



Wysłany: Wto Cze 14, 2011 18:37   

maciekmpl napisał/a:
Vesper416 napisał/a:
jeszcze powiedziałem że w takim razie nie zrzekę się jego ubezpieczenia w PZU tylko będę je ciągnął.



Tu nie ma nic do ciągnięcia. Wystarczy, ze poprzedni właściciel napisze do PZU, że w dniu takim to a takim sprzedał samochód takiej to a takiej osobie (czyli tobie) i dołączy ksero umowy i to już nie będzie jego ubezpieczenie, tylko twoje. Facet z całą pewnością to zrobi, bo niby dlaczego miałoby na nim wisieć ubezpieczenie samochodu, który juz do niego nie należy. Podobnie z przerejestrowaniem - nawet jeżeli nie przerejestrujesz go w ciągu 30 dni na siebie, to możesz być na 100% pewny, że poprzedni właściciel zawiadomi, albo już zawiadomił właściwy Urząd Komunikacji, o sprzedaży, bo byłby skończonym idiotą, gdyby tego nie zrobił.


M


To że zbywca zgłosi ubezpieczenie, nie znaczy że nowonoabywca nie może wykorzystać jego składki. Informacje o nabywcy są potrzebne tylko do tego aby ubezpieczalnia wiedziała skąd ściągnąć resztę nie opłaconych rat (jeśli było na raty) i żeby wiedzieli na kogo wznowić polisę jeśli obecna nie będzie wznowiona ;)
 
 
maciekmpl 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 08 Mar 2008
Posty: 85
Skąd: Gdynia



Wysłany: Wto Cze 14, 2011 21:03   

machi12 napisał/a:

To że zbywca zgłosi ubezpieczenie, nie znaczy że nowonoabywca nie może wykorzystać jego składki. Informacje o nabywcy są potrzebne tylko do tego aby ubezpieczalnia wiedziała skąd ściągnąć resztę nie opłaconych rat (jeśli było na raty) i żeby wiedzieli na kogo wznowić polisę jeśli obecna nie będzie wznowiona ;)


Otóż właśnie chodzi.

M
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Inne] Odstąpienie samochodu/umowa sprzedazy
czapaja Prawo i ubezpieczenia 10 Sro Sty 13, 2010 15:55
czapaja
Brak nowych postów [Inne] Potrzebna pomoc przy umowie kupna/sprzedaży
PILNE!
Markzo Prawo i ubezpieczenia 31 Nie Lis 08, 2009 14:35
sebrze
Brak nowych postów Podatek od kupna samochodu
Mundekk Prawo i ubezpieczenia 36 Sob Sie 06, 2011 22:30
PTE
Brak nowych postów wypowiedzenie umowy MTU
Pawkaz Prawo i ubezpieczenia 9 Nie Wrz 04, 2011 12:58
machi12
Brak nowych postów Wypowiedzenie umowy OC PZU
Gość Prawo i ubezpieczenia 3 Sro Kwi 07, 2010 10:24
zetes



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink