Forum Klubu ROVERki.pl :: Kupno aparatu foto Nikon vs Canon
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Kupno aparatu foto Nikon vs Canon
Autor Wiadomość
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 09:02   Kupno aparatu foto Nikon vs Canon

Witam wszystkich serdecznie. Jako, że mamy na forum pasjonatów fotografii postanowiłem zapytać o opinie jaką lustrzankę dla amatora na początek warto by zakupić. Zastanawiam się nad Nikonem D5000 oraz Canonem 500D. Oczywiście jestem otwarty również na propozycje dotyczące innych producentów w przedziale cenowym do 3k PLN.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Gru 06, 2010 09:02   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Pływak 




Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 1918
Skąd: PPL

Rover 200

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:06   

Przyjrzyj się Pentaxowi K-r jest to następca udanego modelu K-x i może być ciekawą alternatywą dla ww aparatów...
_________________
Jeśli twierdzisz, ze szukałeś i nie znalazłeś to znaczy, ze kłamiesz.
 
 
PopaY 




Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:11   

Odwiedź forum fotograficzne :!:
 
 
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 10:19   

PopaY napisał/a:
Odwiedź forum fotograficzne


Zdania są tam podzielone praktycznie 50/50 :mrgreen:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
maniaq 



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 12:45   

a ja tradycyjnie odpowiadam - nie patrz na marke tylko co chesz robic tym aparatem i osprzet jaki potzrebny bedzie do tego... Bardziej patrz na obietywy , lampy ipt itd.

Puszke zmienia sie czesciej niz szkla. Szkoda wchodzic w jakas firme, jak za rok stwierdzisz, ze szkla lepsze sa drugiej firmy ;)

Ja wybralem C , bo wiecej znajomych mialo C, w studio szkla z najwyzszej polki, jakbym wybral N , nie mialbym dostepu do tego. Dla mnie obsluga C jest bardziej intuicyjna. a reszta to juz marketing ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 12:52   

Niestety gdzie nie zapytasz będzie 50/50.
Obie firmy praktycznie idą łeb w łeb jak ATI i nVidia :)
Raz jedna wypuści coś lepszego raz druga, ale generalnie jest podobnie.

Maniaq ma racje, kupując lustrzankę wybierasz raczej system niz aparat. U mnie w rodzinie dominuje Canon, bo akurat wtedy (2 lata temu) Canon miał lepszą ofertę. I tak juz zostanie bo szkła kupione też, lampy itd.
Choć w segmencie klasy średniej aktualnie zaszalał Nikon i jego D7000.

Z innych firm masz Pentaxa K-x, który niestety nie zrobił na mnie dobrego wrażenia (moze dlatego że był to różowy i biały egzemplarz który wyglądał jak tania zabawka).

Olympus ma mniejsze aparaty, ale też mniejsze matryce (=większe szumy). Dzięki mniejszym matrycom ma fajne szkła, niestety koszmarnie drogie.

Sony odpuść, chyba jeszcze nie dogoniły reszty.

I zostaje Panasonic ze swoimi bezlusterkowcami ze świetną optyką. Są nawet obiektywy F 0.95- ale przy obecnych cenach to raczej ciekawostka :/

Dużą zaletą dwóch największych producentów jest dostępność akcesoriów. Ja małą lampę błyskową do panasonica kupuje już dwa miesiące, mimo że są to te same lampy co do olympusa. Nic nie ma, a to co jest, czyli Metz 24 AF-1 "czekają na dostawę" i jest nieosiągalny nawet na ebay.

------

Na pytanie C czy N nie ma odpowiedzi. To pytanie bez sensu ;)
Musisz chyba przejść sie i zobaczyć, która filozofia bardziej Ci odpowiada.
Ostatnio zmieniony przez sobrus Pon Gru 06, 2010 13:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pływak 




Dołączył: 11 Mar 2008
Posty: 1918
Skąd: PPL

Rover 200

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 13:00   

sobrus napisał/a:

Obie firmy praktycznie idą łeb w łeb jak ATI i nVidia :)

Z tym, że ta pierwsza już nie istnieje ;)

Cytat:
Z innych firm masz Pentaxa K-x, który niestety nie zrobił na mnie dobrego wrażenia (moze dlatego że był to różowy i biały egzemplarz który wyglądał jak tania zabawka).

Akurat K-x kosztuje poniżej 2K więc jako alternatywę brał bym nowy model K-r w tym samym przedziale cenowym. Co do koloru jak to mówią jest popyt jest podaż, a ocenianie sprzętu po kolorze obudowy jest co najmniej śmieszne. Mam jeszcze poprzednika K-x'a obudowa co prawda nie jest różowa, ani biała ale nie sądzę aby nowsze kolorowe modele różniły się solidnością jej wykonania...
_________________
Jeśli twierdzisz, ze szukałeś i nie znalazłeś to znaczy, ze kłamiesz.
 
 
sobrus 




Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 13:08   

Wiadomo o co chodzi z tymi nVidiami ;)

Nie oceniam Pentaxa przez pryzmat koloru. Czytałem recenzję i wiem że jest niezły.
Ale ten różowy plastik sprawiał bardzo słabe wrażenie, co moze budzić wątpliwości co do jakości użytych materiałów.

Zaletą Pentaxa jest to, że pasują do niego wszystkie obiektywy pentaxa a stabilizacja jest na matrycy (więc automatycznie wszystkie mają stabilizację - coś co u Canona i Nikona sporo kosztuje przy każdym szkle).
 
 
Markzo 




Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 13:12   

bierz to do czego masz więcej zabawek i czym Ci się lepiej pracuje, mi bardziej podchodzi nikon i mam już 3 model tej firmy, generalnie czego nie weźmiesz, czy C czy N, to będziesz zadowolony :)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
shudder 




Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 84
Skąd: Brzesko/Kraków



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 13:48   

I bardzo ważna sprawa - trzeba samemu sprawdzić co w ręku lepiej leży i się trzyma, ponieważ nie wszyscy mają takie same dłonie, a komfort użytkowania aparatu wydaje mi się że jest dość znaczący. Mi np. osobiście dużo lepiej w ręce leży N :]
_________________
Doświadczenie to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
 
 
 
marthinez 



Dołączył: 02 Gru 2006
Posty: 932
Skąd: Szczecin



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 18:04   

darek_wp napisał/a:
Zastanawiam się nad Nikonem D5000
Osobiście posiadam ten model i jak dla mnie jest bardzo ok, nawet z kitowym szkłem 18-55.
Jeśli weźmiesz pod uwagę właśnie Nikona to przyjrzyj się modelowi D3100, tez fajny sprzęt dla fotoamatora.
Oba aparaty posiadają matryce CMOS.

Markzo napisał/a:
bierz to do czego masz więcej zabawek i czym Ci się lepiej pracuje
To w zasadzie najważniejsze kryteria. :smile:
_________________
Pozdrawiam
Marcin
 
 
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 21:45   

Dziękuje serdecznie za wypowiedzi.
Co do szkieł i systemu - jeszcze nie mam nic z żadnej z tych firm więc nie mam potrzeby dostosowywać się do istniejącego sprzętu. Służbowo również nie pracuję z aparatami więc jw.
Kryterium funkcji - oba modele mają tak zbliżone parametry, że czytając testy funkcje praktycznie się powtarzają. Cenowo również są bardzo zbliżone.
Aparat tak naprawdę planuję użytkować do uwieczniania wypadów w góry itp.
Przy wyborze w/w modeli miały dla mnie testy i opinie na forach foto ale patrząc praktycznie na zakup na razie najpoważniej rozważam Nikona - z błachej i prostej przyczyny - jako, że zakup będzie musiał być dokonany w formie ratalnej a obecnie najlepsza oferta tego typu jest w sklepie "(nie) dla idiotów" oni to mają właśnie w tej chwili w sprzedaży zestaw N5k z 2 szkłami za cenę jednego.
Jeszcze raz serdeczne dzięki za wyrażone opinie - a jako, że zakup nie będzie bardzo szybki temat uważam za nadal aktualny.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Markzo 




Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:05   

nie chodzi o opinie innych, weź jeden i drugi do łapki i kup ten, który Ci podpasuje, mi canon źle leży w ręce, innemu znowu nikon nie podejdzie, żebyś nie kupił aparatu, który będzie Cie męczył obsługą i zabije całą radość z focenia :/
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:14   

Markzo napisał/a:
nie chodzi o opinie innych, weź jeden i drugi do łapki i kup ten, który Ci podpasuje, mi canon źle leży w ręce, innemu znowu nikon nie podejdzie, żebyś nie kupił aparatu, który będzie Cie męczył obsługą i zabije całą radość z focenia :/


no właśnie ... dobrze piszą :ok: :) ... ja po prostu subiektywnie lubię nikosie .... i jak kiedyś sobie sprawie lustro to to będzie nikon :)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
wild_weasel 




Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:29   

[lizus] Brt, to czekaj aż Markzo będzie sprzedawał swojego D-cośtamcośtam [/lizus] :mrg:
Marek, kurka siwa, to był naprawdę dobry deal :D Chodzi jak złoto!

darek_wp, nie wiem jak zaawansowany jesteś, ale jak dla mnie - Nikonek oferuje naprawdę wszystko, czego potrzebuje początkujący fotoamator po przesiadce z "małpy" (być może Canon też) - opinia lajkonika, mało przydatna :P
_________________
It's all right...
 
 
 
darek_wp 




Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:37   

Markzo napisał/a:
nie chodzi o opinie innych, weź jeden i drugi do łapki i kup ten, który Ci podpasuje


Zgadam się z tym jak najbardziej i tak właśnie robię. Mnie jednak pytając o opinie na temat aparatów bardziej chodzi o subiektywne odczucia ich użytkowników. Niestety w żadnym sklepie nie da się wziąć 2 aparatów na kilka dni i porównać ich pracy robiąc kilkanaście/kilkadziesiąt zdjęć. Suche przeglądanie menu czy zabawa obiektywem nie dają żadnego wyobrażenia o pracy aparatu czyli m.in. ergonomii rozmieszczenia przycisków czy szybkości wybierania/zmiany ustawień w menu. Być może wsród Was jest ktoś, kto miał mozliwość pracy zarówno jednym jak i drugim urządzeniem i może wypowiedzieć się w tych kwestiach.
A tak poza konkursem - Brt mnie także zewnętrznie bardziej podoba się nikon i nie wiem dlaczego ale mam większe zaufanie do tej marki. :mrgreen:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
kingbuszek 




Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 39
Skąd: Elbląg/Hannover

Rover 75

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:40   

przyłączam się do wypowiedzi przedmówców, sprawdź oba systemy, ergonomia to ważna sprawa, a szkła zawsze możesz sobie dobrać i nie muszą to być oryginalne, na rynku masz wiele firm które oferują bardzo dobrej jakości obiektywy (signa , tamron) kwestia grubości portfela :grin: (ja osobiście wole Nikona, ze swojego jestem bardzo zadowolony)
 
 
Markzo 




Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 22:43   

wild_weasel napisał/a:
[lizus] Brt, to czekaj aż Markzo będzie sprzedawał swojego D-cośtamcośtam [/lizus]
Marek, kurka siwa, to był naprawdę dobry deal Chodzi jak złoto!

mówiłem, że będziesz zadowolony ;)
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Pon Gru 06, 2010 23:01   

:hahaha: :D

ja sie bawiłem kilkoma canonami i kilkoma nikonami (ostatnio D90) i pentaxem i po prostu w moim przypadku only nikon :) a że moze i inne robią lepsze fotki ... no trudno :D :mrg:
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
maniaq 



Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 2417
Skąd: Solec / k. wawy

MG ZS

Wysłany: Pon Gru 06, 2010 23:09   

aparat ma dobre zdejcia robic a nie lezec w dloni ;P


Mam priosty sprawdzian dla ciebie... Wez w pierwszym lepszym sklepie puszke, naucz sie przyciskow co gdzie i jak, tak na szybko. Potem przylz oko do muszli i patrzac prze obiektyw zmien podstawowe parametry - iso, czas, przyslona, doswietlanie, niedoswietlanie, kompensapcja blysku... tyle na poczatek potrzebujesz, zeby na szybko zmieniac bez patrzenia na puche i szukanie przyciskow... w ktorym robisz to bardziej intuicyjnie to go kup :)

Ja only Canon... jakos wczesniejsze puszki N mialy tak zagmatwane menu, ze w C odnajdywalem sie intuicyjnie. Nowsze N sa lepiej uporzadkowane, ale... no wlasnie

Maniak uzywa CANON-a :D ale nie logo robi zdjecia ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Pomoc w wyborze aparatu foto
Chester Offtopic 0 Sro Lip 20, 2011 21:09
Chester
Brak nowych postów Obiektyw do Canon EOS 400D
emes Offtopic 4 Pon Lip 21, 2008 14:02
maciej
Brak nowych postów Prośba fotograficzna, sprzętowa, NIKON, Warszawa
Przemek_Docent Offtopic 12 Pią Lis 21, 2008 22:33
Przemek_Docent
Brak nowych postów Nikon s 3000 C, Olympus MJU 5010 S a moze cos innego ?
Pawkaz Offtopic 7 Pon Lis 22, 2010 00:10
MaReK
Brak nowych postów Foto poradnik
wymiana przegubu zewnętrznego
Tomekk Offtopic 4 Pon Paź 15, 2007 09:59
Brt



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink