Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?
Autor Wiadomość
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



  Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 13:29   [R75] Wymiana oleju - jaki olej wlać ?
Typ: SE Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.8 Rok produkcji: 2004

Witam
Prosiłbym o podpowiedź jaki olej wlać do mojego R75 2005 1.8 T przebieg 96 tyś km
nie wiem co było wlane wcześniej.
ile tego oleju wchodzi ?
czy napełniać nowy filtr przed założeniem ?
Czy polecacie specyfiki, które wlewa się do silnika przed wymianą ?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 13:29   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 14:54   

Najpierw wlej płukankę np. Archoil.
A pod tym adresem masz idealnie wyjaśnione jaki olej się opłaca
http://forum.kosmetykaaut...hp?f=35&t=20823
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1130 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10886
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 14:59   

Albo wlej porządny 10W40 i tyle. Oszczedzisz na plukance.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 15:11   

5w40 będzie dobrym wyborem ?
 
 
R75 



Pomógł: 15 razy
Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 561



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 16:22   

https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=96850 tylko nie wiem czy do 1.8T tez będzie ok ...
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 16:30   

kosaaro, zaloguj się na stronie co podałem i poczytaj
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 17:22   

zalogowałem się poczytałem i nie jestem mądrzejszy niż przed lekturą
 
 
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 18:06   

Nie zaleca się płukania silników jeśli ktoś regularnie wymienia olej.
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 18:24   

zedziczek napisał/a:
Nie zaleca się płukania silników jeśli ktoś regularnie wymienia olej.


Dlaczego ? rozwiń
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 18:33   

kosaaro napisał/a:
zalogowałem się poczytałem i nie jestem mądrzejszy niż przed lekturą

Zalej prawdziwego syntetyka.
Jak nigdy nie było płukanki, to ja wlej. Jak lejemy olej niskiej klasy, to zaleca się płukankę, jeżeli nie było nigdy przeprowadzona.
Na tej stronie co podałem jest sporo wyjaśnione. Trzeba też trochę postów przeczytać, więcej się wyjaśni.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 19:01   

kosaaro, powiem Ci że faktycznie ma zedziczek trochę racji.

Miałem i mam do czynienia z różnymi silnikami. W tych co olej był regularnie raz na rok wymieniany, a dodatkowo nie miały dużych przebiegów między wymianami to silnik w środku jest czysty. Natomiast jeśli ktoś olewał temat wymian oleju i kręcił na oleju spore przebiegi to silniki są zawalone w środku syfem.

Jeśli masz długo silnik i jest on sprawny oraz znasz jego historię to bym nie lał płukanki, tylko dał dobry olej. Ale jeśli nie znasz zbytnio historii silnika to płukankę bym wlał.

Ja osobiście jestem bardzo ZA płukankami, pieniądz nie wielki a syfu potrafi sporo wyciągnąć z silnika.
 
 
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 19:21   

Wystarczy pomyśleć jeśli się szuka oleju do samochodu to sprawdza się jakie właściwości ma mieć ten olej, jeśli dolejemy taki płyn do płukania to nam on zmieni na 100% włąściwości tego oleju jeszcze bardziej niż to zostało zmienione paliwem i temperaturą przez cały czas użytkowania, nastepnie spuszczamy ten cały syf z silnika i myślicie że cały ten płyn wam ścieknie ? :) Jak rafal napisał w drugim jego poście czasami opłaca się stosować płukanki: jeśli nie znamy historii silnika lub wiemy, że właściciel poprzedni chciał zaoszczędzić na wymianie oleju lub silnik po remoncie, wtedy może się okazać, że taka płukana przyniesie jakieś kożyści. Z tego co kiedyś czytałem nie było producenta samochodów, który by zalecał zazwyczaj odradzali a w szczególności jeśli chodzi o nowe silniki tzn nowej generacji, może coś się zmieniło trzeba by było znowu poszukać :)

Jeszcze jedna sprawa, jeśli ktoś nie jest leniwy i poczyta szukając oleju a nie liczy na podane :p to dowie się, że obecne oleje zawierają środki czyszczące ;)
Na rynku obecnie jest spory wybór wiele z nich ma podobne parametry a na koniec i tak ostatecznie wy sami wybierzecie olej podyktowany bardziej błachymi warunkami jakimi będą min: dostępność w pobliskim sklepie, cena ;) podobnie jak z oponami :) tyle opcji ile opini :) warto sie sugerować opiniami które marki są renomowane, takie opinie można znaleś na forum bo koledzy już nie raz sie na ten temat wypowiadali lub na necie.
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 19:35   

Nie znam historii silnika, ale na 99% mam zalany 10w40 bo taki rekomendują do R75 w każdym sklepie w UK, a tu jak pan w sklepie powie (przeczyta w książki), że taki ma być, to świętość i taki leją
Mam auto 1,5 roku, kupiłem z nowiutkim olejem (sprawdzałem i był jak z bańki, czyściutki). Robię przebiegi rzędu 200km / miesiąc ( krótkie odcinki )
Ale postanowiłem że po 1,5 roku zmiennie olej, i myślę o zalaniu fully synthetic 5w40
 
 
AdaskoC 




Pomógł: 86 razy
Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 1730
Skąd: Ciechanów



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 19:43   

Ja bym lał 10W40, dobrze te silniki chodzą na nim.
 
 
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 19:44   

Po pierwsze przyznałeś się, że nie wymieniasz oleju regularnie ;) bo olej wymienia sie w naszych autach co 12 miechów lub częściej jeśli robi się wieksze przebiegi niż 15k mil ( podaje w milach bo masz pewnie licznik tak wyskalowany ;)) druga spraw to popełniasz spory bład sugerując się jedynie zakresami temperatur w jakich silnik pracuje ;) bo wlaśnie takie podałeś masz jeszcze inne parametry równie ważne :) ale to już było:p

Adasko sprawdzając na stronie producentów olejów chyba już rzaden nie zaleca do naszych aut 10w40 tzn 1.8 nie sprawdzałem zaraz zobacze :p

tak jak mówiłem wiekszość zaleca już inne ale można lać 10w40 bo to i tak tylko nam mówi w jakich temp może silnik na danym oleju pracować ;)
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 20:11   

zedziczek napisał/a:
Po pierwsze przyznałeś się, że nie wymieniasz oleju regularnie ;) bo olej wymienia sie w naszych autach co 12 miechów lub częściej jeśli robi się wieksze przebiegi niż 15k mil ( podaje w milach bo masz pewnie licznik tak wyskalowany ;)) ;)


Po roku użytkowania miałem zrobione 2300km i miąłem zmieniać olej ?
do teraz zrobiłem w 1,5 roku 3500km

zedziczek co ty proponujesz zalać ?
 
 
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 20:20   

Auto Swiat:

"Kilka zimowych miesięcy mogło źle wpłynąć na kondycję oleju silnikowego. Dlatego warto wymienić go nawet wcześniej, niż zaleca producent auta

Duże wahania temperatury powodujące skraplanie pary wodnej w silniku, zimne rozruchy sprawiające, że nadmiar paliwa spływa po gładziach cylindrów do miski olejowej –zimowe warunki jazdy były bardzo niekorzystne dla oleju silnikowego.

Jeśli samochodu używano głównie do jazdy na krótkich odcinkach, to silnik prawdopodobnie często był niedogrzany, co z kolei oznacza, że ani domieszka wody, ani rozcieńczające olej paliwo nie zostały z niego odparowane. "

nie twierdzę, że są autorytetem ale akurat jeden z pierwszych artykułów jaki wyskoczył w google żeby zaoszczedzić mi pisania :p po za tym sprawdzasz jaki olej lać ale co ile producent podaje to już cię nie interesuję ;)

ja do swojego leje Motul 8100 x-cess 5w40 ale masz inne oleje na rynku też, ja mam po za tym inny silnik niż twój

po za tym jeszcze pozostaje wybór filtra ;) no i skoro nie zwracasz uwagi na terminy wymiana to przypomne, że płyn hamuclowy co 2 lata trzeba wymieniać :p podobnie filtr kabiny i powietrza do silnika ;)

Jeśli sam wymiane robisz to pomyśl o czymś takim:

https://www.youtube.com/watch?v=eaaT5a13xY8

ułatwia życie ;)
 
 
kosaaro 




Dołączył: 29 Wrz 2013
Posty: 92
Skąd: Dębica



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 21:06   

zedziczek napisał/a:
Auto Swiat:

"Kilka zimowych miesięcy mogło źle wpłynąć na kondycję oleju silnikowego. Dlatego warto wymienić go nawet wcześniej, niż zaleca producent auta

Duże wahania temperatury powodujące skraplanie pary wodnej w silniku, zimne rozruchy sprawiające, że nadmiar paliwa spływa po gładziach cylindrów do miski olejowej –zimowe warunki jazdy były bardzo niekorzystne dla oleju silnikowego.

Jeśli samochodu używano głównie do jazdy na krótkich odcinkach, to silnik prawdopodobnie często był niedogrzany, co z kolei oznacza, że ani domieszka wody, ani rozcieńczające olej paliwo nie zostały z niego odparowane. "

nie twierdzę, że są autorytetem ale akurat jeden z pierwszych artykułów jaki wyskoczył w google żeby zaoszczedzić mi pisania :p po za tym sprawdzasz jaki olej lać ale co ile producent podaje to już cię nie interesuję ;)

ja do swojego leje Motul 8100 x-cess 5w40 ale masz inne oleje na rynku też, ja mam po za tym inny silnik niż twój

po za tym jeszcze pozostaje wybór filtra ;) no i skoro nie zwracasz uwagi na terminy wymiana to przypomne, że płyn hamuclowy co 2 lata trzeba wymieniać :p podobnie filtr kabiny i powietrza do silnika ;)

Jeśli sam wymiane robisz to pomyśl o czymś takim:

https://www.youtube.com/watch?v=eaaT5a13xY8

ułatwia życie ;)


zim w UK nie ma i minusowe temperatury są rzadkością :)
dla ciekawości powiem że w UK nikt nie wymienia płynów hamulcowych :) chyba że wycieknie
filtry oleju wymieniają co drugą trzecią wymianę oleju :)
filtr powietrza mało kto wymienia
a o filtrze kabinowym to nikt nie słyszał (powaga, pytałem kolegów z pracy nikt nie wymieniał)
dziękuje za zainteresowanie tematem i za podpowiedzi
 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 21:36   

Powiedz im ze cala Polska im gratuluję :!:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
zedziczek 



Pomógł: 34 razy
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 497



Wysłany: Pon Kwi 06, 2015 21:59   

filtr kabinowy wymienia się dla własnego zdrowia głownie, najlepiej na węglowy szczególnie w UK to ważne przy smogu jaki mają, co do wymiany nie pytaj ludzi co wymieniają bo większość z nich oddaje samochód na serwis i poprostu płacą, co do wymiany płynu hamulcowego to w Polsce jest podobnie, jedynie sie dolewa, nie wszyscy są mechanikami żeby to wiedzieć a wstręt do czytania instrukcji to chyba międzynarodowa domena :p
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Olej silnikowy - wymiana oleju, jaki olej
Ml777 Rover serii 75, MG ZT 22 Czw Lis 28, 2013 17:59
janio
Brak nowych postów [R75] Olej silnikowy - wymiana oleju, jaki olej KV6
rambo1111 Rover serii 75, MG ZT 7 Czw Lip 09, 2009 23:09
rambo1111
Brak nowych postów [r75]Jaki olej wlać do półosi
sebol11 Rover serii 75, MG ZT 3 Pią Sty 23, 2015 20:33
sebol11
Brak nowych postów [R75] Mieszanie oleju ATF w skrzyni automatycznej?Jaki Olej?
ToXiC Rover serii 75, MG ZT 4 Sro Sty 14, 2015 21:09
Gość
Brak nowych postów [R75] Olej silnikowy - wymiana oleju KV6
Piotr_75_V6 Rover serii 75, MG ZT 26 Wto Kwi 07, 2015 21:02
MatiNitro



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink