Dołączył: 09 Paź 2007 Posty: 250 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 18:10 Lokal uzytkowy = 2/3 lokal mieszkalny + 1/3 lokal uzytkowy
Przymierzam sie pomalu do wyprowadzki na swoje. "Mam" lokal, dosc duzy, podzielony w stosunku 2/3 na 1/3. Kazda z czesci ma swoje, osobne wejscia i sa od siebie odgrodzone sciana.
Rzecz jest w tym, ze chce ta wieksza czesc lokalu przekwalifikowac na lokal mieszkalny (ze wzgledu na podatek od nieruchomosci - 16 zl/m2 dla uzytkowego i 0.6 zl/m2 dla mieszkalnego). Niestety nie mam o tym bladego pojecia i nie wiem nawet gdzie uderzyc z tym problemem, jakie do tego moze byc potrzebne papiery i ile taka zabawa moze kosztowac i czy w ogole jest to wykonalne.
Bylbym wdzieczny za kazde info w tej materii. Dodam jeszcze, ze sprawa jest o tyle pilna, ze bez tego nie moge planowac zadnego dalszego kroku.
Z gory podziekowal
_________________ Naczelny Maruda Kraju.
Heretyk.
SPAMU¦
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 18:10 Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)
Pomógł: 74 razy Dołączył: 28 Maj 2007 Posty: 625 Skąd: Opole
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 18:45
1. sprawdzić w Urzędzie Gminy/papierach lokalu jaki jest obecny jego status.
2. sprawdzić w Urzędzie Gminy czy budynek jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
3. jeżeli jest to sprawdzić jak brzmi tekst planu na tym terenie - jakie funkcje i na jakich warunkach są możliwe. W razie wątpliwości przepisać dokładnie treść zapisu w planie i napisać na Forum.
4. jeżeli nie ma planu to udać się do architekta, żeby:
a) na podstawie aktualnej funkcji budynku stwierdził, czy Twoje zamierzenia są możliwe do realizacji,
b) jeżeli tak, to żeby przygotował wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla zmiany funkcji, którą planujesz (jeżeli będzie to wynikało z analizy pkt a)
c) na podstawie tej decyzji wykonał projekt budowlany przebudowy i uzyskał w Twoim imieniu pozwolenie na budowę. W ramach tego powinieneś otrzymać warunki techniczne dostawy i odbioru mediów wraz z niezbędnymi uzgodnieniami technicznymi.
To (w skrócie) czynności niezbędne do oficjalnego użytkowania obydwu lokali.
W przygotowaniu jest zmiana ustawy Prawo Budowlane, która (teoretycznie) ma skrócić tą procedurę. Mam na ten temat zdanie odrębne.
Prawo Budowlane w swojej jednoznaczności przepisów i procedur jest bardzo zbliżone jakościowo do przepisów podatkowych. Jedne i drugie są cały czas zmieniane w celu upraszczania - z wiadomymi efektami.
_________________ Pozdrawiam, Henryk
Ostatnio zmieniony przez henryk Sro Sty 23, 2008 19:15, w całości zmieniany 1 raz
Dołączył: 09 Paź 2007 Posty: 250 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 19:04
Lokal przez ostatnie chyab 30 lat byl uzytkowany jako sklep, dopiero jakies 10 lat temu zostal podzielony na 2 lokale z wlasnymi wejsciami (tj 1 okno zostalo przerobione na okno+drzwi).
Pomógł: 74 razy Dołączył: 28 Maj 2007 Posty: 625 Skąd: Opole
Wysłany: Sro Sty 23, 2008 19:14
Mogą (szczególnie w śródmieściu) być lokalne ograniczenia sytuowania mieszkań na parterze, wynikające z planów Gminy.
Musisz przejść pkt 1-3, bez tego to wróżenie z fusów.
Pkt 4 musisz robić na miejscu, zdalnie nie da się tego przeprowadzić.
Odnoszę wrażenie, że bez projektu budowlanego się nie obędzie.
Wejdź na stronie Sejmu na wyszukiwarkę aktów prawnych, znajdź ustawę Prawo Budowlane, odszukaj w niej hasła: przebudowa, pozwolenie na budowę, projekt budowlany, obowiązki uczestników procesu budowlanego. Da Ci to ogólny obraz przedsięwizięcia.
Odnoszę wrażenie, że bez projektu budowlanego się nie obędzie.
Jeśli będa wykonywane jakiekolwiek roboty budowlane (ingerencja w elementy konstrukcyjne, zmiana elewacji), to będzie potrzebny projekt przebudowy (4 egz.) Jesli nic nie będzie robione (poza malowaniem i tego typu wykończeniówką, to w Starostwioe Powiatowym wystarczy zgłosic zmiane sposobu użytkowania lokalu usługowego z przeznaczeniem na lokal mieszkalny. Poza tym rób tak jak pisze henryk_w
Ps. henryk_w masz coś wspólnego z administracją architektoniczno-budowlaną?? Jesli tak, to witam kolege po fachu... Ja od 1996r. prowadziłem nadzór budowlany w Urzędzie Rejonowym, później (od 1999r.) w Starostwie administrację budowlaną, a od 2004r. ciągnę wydział urbanistyki i architektury w Urzędzie Miasta Więc ciągle w tych samych papierkach
Dołączył: 09 Paź 2007 Posty: 250 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sro Sty 30, 2008 15:00
Generalnie przebudowa by sie odbywala tylko wewnatrz i to bez ingerencji w konstrukcje, tylko cos typu regipsy w ramach scianek i jakies plytki na podloge i sciany...
Pozatym temat jest w zasadzie zatopiony, bo sie okazalo, ze Factor twardo idzie z remontami, na Winiarni beda stawiac bloki, a dziadki na Jasnej nie beda zyc wiecznie, wiec lokal uzytkowy w tamtym rejonei miasta moze sie jeszcze przydac.
Obecnie jestem zamyslony raczej w strategie, zeby rodzicow wyslac an KTBS, a sobie zostawic mieszkanie, gdzie obecnie pomieszkiwuje
Temat ogolnie mozna zamknac, chyba ze sie komus przyda
Dołączył: 09 Paź 2007 Posty: 250 Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pią Lut 01, 2008 10:06
3500-4500zl nie liczac KTBS, bo oni maja tam rozne swoje procedury i w sumie mieszkanie nigdy nie jest w 100% twoje... Ale srednio w zaleznosci od lokalizacji i standardu wykonczenia tak to wyglada. Ceny z kosmosu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum