Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200] Wymiana mieszka drążka zmiany biegów.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R200] Wymiana mieszka drążka zmiany biegów.

Opis postępowania.
Autor Wiadomość
Homi 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
Posty: 111
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 16:01   [R200] Wymiana mieszka drążka zmiany biegów.

Dziś podjąłem sie wymiany mieszka w moim R.
Oto krótki opis postępowania, może się komuś przyda.


Opis wymiany mieszka drążka skrzyni biegów w Rover 200

Czas: 1.5h
Potrzebne: nowy mieszek, śrubokręt krzyżak, śrubokręt płaski, coś małego do odkręcania krzyżakowych śrubek (ja użyłem bitu z przedłużką)

Kolejno:

1. Wyjmujemy radio, zapalniczkę i popielniczkę. Z tyłu zapalniczki wyciągamy kabel zasilający oraz żaróweczkę podświetlenia. Ściągamy mieszek w dół, alby odłączyć go od gałki (trzyma się na zatrzaskach) i odkręcamy gałkę zmiany biegów. Przesuwamy przednie fotele maksymalnie do tyłu.
2. Wyjmujemy panel przełączników elektrycznych szyb. Jest on mocowany na zatrzaskach, więc najlepiej podważyć go płaskim śrubokrętem. Nie szarpiemy, żeby nie urwać kabli od przełączników. Wyjmujemy 2 białe kostki, żeby rozłączyć (zdjęcie 1)
3. Konsola środkowa mocowana jest na 4 śrubach i 4 zatrzaskach. Śruby łatwo znaleźć, są dobrze widoczne (2 po lewej 2 po prawej stronie), 2 zatrzaski znajdują się u samej góry konsoli, 2 w okolicy przełączników szyb. Po odkręceniu śrub wystarczy lekko pociągnąć plastik w dół i panel wychodzi z zatrzasków.
4. Zaraz jak odepniemy panel zauważymy, że od przycisków na górze konsoli odchodzi masa kabli, są one dość krótkie, więc nie szarpiemy (zdjęcie 2). Tam gdzie damy radę ściągnąć kostkę zdejmujemy dla bezpieczeństwa. W tym momencie proponuje odkręcić 4 małe śrubki mocujące panel przycisków do reszty (troszkę się trzeba pomęczyć, ale da się po paru minutach). Dodatkowo zdecydowałem się na to ponieważ mój przycisk od klimatyzacji nie posiadał kostki (kable były przylutowane), więc byłem zmuszony do takiego postępowania. Jeżeli uda się zdjąć wszystkie kostki możemy sobie darować ten punkt.
5. Wyjmujemy cały plastikowy panel. Przeszkadza tu trochę lewarek hamulca ręcznego, więc musimy przekręcić lekko plastik w prawą stronę (nie będzie przeszkadzała kierownica) i pod kątem możemy go wyjąć. Tu przydają się odsunięte fotele.
6. Przewracamy wyjętą konsolę do góry nogami i zauważamy blaszkę trzymającą się na 2 śrubkach (zdjęcie 3). Odkręcamy te 2 śrubki, zdejmujemy blaszkę i możemy wyciągnąć mieszek.
7. Na końcu mieszka znajduje się plastikowa część mocująca go do gałki, aby ją wyjąć musimy przewrócić mieszek na „lewą” stronę i zdjąć gumkę wokół plastiku. Staramy się nie zniszczyć gumki (przyda się).
8. Przygotujemy nowy mieszek do montażu (zdjęcie 4). Przewracamy mieszek na „lewą” stronę. Wkładamy w niego wyjęty przed chwilą ze starego plastik i mocujemy gumką tak, aby wpadła w rowek na plastiku. przewracamy mieszek z plastikiem na „prawą” stronę. mocujemy nowy mieszek za pomocą blaszki i 2 śrubek, tak jak przymocowany był stary, do konsoli środkowej.
9. Przygotowujemy się do założenia konsoli, uważamy, żeby nie przyciąć żadnych kabli i mieć dobry dostęp do kabli zasilania zapalniczki i radia (zdjęcie 5). Wkładamy konsole (tak jak poprzednio, pod kątem) i mocujemy ją na zatrzaskach. Uważamy, aby nie potargać mieszka o wystający drążek. Przykręcamy 4 śruby mocujące.
10. Zakładamy przełączniki elektrycznych szyb, podłączając przy tym kable. Podłączmy zasilanie i podświetlenie zapalniczki. Wkładamy radio.

Zapewne można to zrobić szybciej, ale ja nie mam wprawy i się nie spieszyłem.
Napisane na podstawie własnych doświadczeń i wypowiedzi z forum.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Cze 26, 2008 16:01   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Czw Cze 26, 2008 16:05   

Homi, możesz to wrzucić do DOCa i wysłać do mnie wraz z JPEGami na maila?
Dodam jako artykuł na stronę klubową.

Nie masz zdjęć lepszej jakości?
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Homi 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 12 Kwi 2008
Posty: 111
Skąd: Kraków



Wysłany: Czw Cze 26, 2008 16:19   

Nie ma problemu.

Co do zdjęć to lepszych nie mam, ale postaram się trochę podrasować te.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R200/25, MG ZR] Workshop Manual ROVERki.pl
sknerko Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 23 Sro Paź 03, 2018 14:24
Prescenn
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R200] wymiana mieszka drążka zmiany biegów
m166 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Pią Kwi 25, 2014 11:46
Adrian
Brak nowych postów [R25] Wymiana mieszka ochronnego drążka zmiany biegów
Drwal85 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Pią Cze 01, 2012 22:19
Drwal85
Brak nowych postów [r200] Wymiary mieszka zmiany biegow
grzesiek_96 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 3 Sro Mar 15, 2017 07:31
m166
Brak nowych postów [R200, 1,4Si, 98r] luz drążka zmiany biegów...
wymiana poduszki?
shudder Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Sro Sie 26, 2009 17:48
shudder



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink