Forum Klubu ROVERki.pl :: [wszystkie] czy są chętni na rozwój alternatywnego T4?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: sTERYD
Pią Lis 19, 2010 12:02
[wszystkie] czy są chętni na rozwój alternatywnego T4?
Autor Wiadomość
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 12:10   [wszystkie] czy są chętni na rozwój alternatywnego T4?
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Witam,
jako, że sprzęt i software jest drogi, firmy które go mają też tanio sobie nie liczą za usługi (chociażby za skasowanie błędu) pomyślałem sobie, że rozwinięcie opensource'owego rozwiązania może nie być wcale trudne.

Mam trochę znajomych, którzy znają się na sniffowaniu protokołów szeregowych, na tej podstawie możnaby zrobić reverse engineering i stworzyć coś własnego. Kwestia interfejsu to na końcu byłaby już zabawa :)

Szukałem trochę na ten temat i znalazłem info, że już ktoś się za to zabrał i nawet jakiegoś opensource'a wypuścił.

Jeśli jest ktoś ciekaw to zapraszam na stronkę http://www.swiftcomm.co.uk/alt4/ .

Napewno na forum znajdują się jakieś osoby zaznajomione z konstrukcją urządzeń elektronicznych, oprogramowywanie mikrokontrolerów itp.

Ja jestem chętny na tego typu rozwój, znam się częściowo na mikrokontrolerach, programowaniu itp.

Jeśli projektem miałaby się zajmować jakaś grupa to podejrzewam, że jakieś drobne na zakup sprzętu by się wykombinowało w ramach klubu albo z własnej kieszeni.

Czy są jacyś chętni z odrobiną wolnego czasu wieczorami do podłubania w kodzie?
Ostatnio zmieniony przez sTERYD Pią Lis 19, 2010 12:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Gru 01, 2008 12:10   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 19:18   

To chyba nie sprzet a oprogramowanie jest drogie.
Moja zona Grape proponowala zakup testbook T4.
Uwazala, ze max za 1200 funtow mozna bylo go "wyrwac" ale nikt nie chcal podjac dyskusji kto gdzie i jak bedzie tego uzywal.
Nie prosciej poszukac i kupic cos w tym stylu?
Aukcja ebay nr. 260319453954
 
 
 
zapal 



Pomógł: 22 razy
Dołączył: 01 Lis 2008
Posty: 508
Skąd: Z Google :)



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 19:53   

hmm temat by zalozyc na elektrodzie tam szybciej by sie znalazl jakis chetny ktory za kase by sie tego podjal...
_________________
www.dvhk.eu nowe forum nowe mozliwosci :)
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 22:29   

zapal napisał/a:
za kase by sie tego podjal...

Mombrey napisał/a:
zakup testbook


chyba niezbyt mnie zrozumieliście. chodziłoby o opracowanie własnego interfejsu i software'u. liczę się z tym, że to droga przez mękę dla niewielkiej liczby osób, ale za to kupa frajdy ja się uda, a do tego zasadniczo zerowy koszt wyprodukowania...a korzystaliby wszyscy forumowicze ;)
 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:24   

leszek95b napisał/a:
chodziłoby o opracowanie własnego interfejsu i software'u.


Nie zdajesz sobie sprawy jakie to jest skomplikowane.
Chyba ze masz na mysli wtyczke z przelaczniczkiem do kasowania inspeckji.
 
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:32   

Mombrey napisał/a:
Nie zdajesz sobie sprawy jakie to jest skomplikowane.

no właśnie zdaję sobie sprawę, dlatego piszę na forum a nie rozpoczynam pisanie samemu.
grunt to się nie bać i nie mówić "napewno się nie da" !

...ale po odzewie widzę, że właśnie tak ludzie myślą :(
 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:35   

Widziales jak wyglada Testbook T4 i wszystkie jego akcesoria?
 
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:40   

jep ...
w omawianym przeze mnie przypadku nie mówię jeszcze o maksymalnej funkcjonalności testbooka, funkcje można przecież dopisywać z biegiem czasu, jakby projekt się ruszył.
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:43   

nie jest to na pewno proste, ale nie jest też pewnie "nie do zrobienia"...
problem polega na skopiowaniu protokołu komunikacji, a przy tym emulatorów sprzętu, które będą akceptowane przez moduły sterujące samochodów (zwłaszcza R75 i LR-FL bo one mają najwiecej możliwych modułów kontrolnych) i pozwolą na dwustronną komunikację...
takie powiedzenie technologów... - wszystko da się wykonać, ale czy to się sprzeda poniżej kosztów... :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Pon Gru 01, 2008 23:54   

To inaczej...
Probowales napisac jakis program? Moze przerobiles/poprawiles jakis soft? Jezeli tak to zobacz ile zajelo Ci to czasu.
A co masz na mysli "opracowanie własnego interfejsu"?
Dobra jestes zdolny, opracowales schemat. I co dalej? Plytke bedziesz w chlorku wytrawial i scalaczki lutowal?
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 00:01   

Mombrey napisał/a:
I co dalej? Plytke bedziesz w chlorku wytrawial i scalaczki lutowal?

nawet jeśli... to wszystko ok póki płytka będzie działać, a taka wytrawiona ręcznie ze ścieżkami szerokości rzędu 2mm będzie na pewno trwalsza niż SMD :P

też boję się, że może to nie będzie takie proste i tanie, ale jeśli ktoś chce się tego podjąć i będę mógł (w swojej skromnej i ograniczonej wiedzy elektroniczno-informatycznej) pomóc to czemu nie :)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Mombrey 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 434
Skąd: Płock/Belfast



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 00:02   

sTERYD napisał/a:
nie jest to na pewno proste, ale nie jest też pewnie "nie do zrobienia"...
problem polega na skopiowaniu protokołu komunikacji, a przy tym emulatorów sprzętu, które będą akceptowane przez moduły sterujące samochodów (zwłaszcza R75 i LR-FL bo one mają najwiecej możliwych modułów kontrolnych) i pozwolą na dwustronną komunikację...
takie powiedzenie technologów... - wszystko da się wykonać, ale czy to się sprzeda poniżej kosztów... :/

Kolega leszek95b chce opracowac własny interfejs i softwar. Dodatkowo "zasadniczo zerowy koszt wyprodukowania"
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 00:10   

zasadniczo zerowy koszt, to pewnie oznacza więcej własnej (i kolegów) pracy niż to mogłoby wynikać z jakiejkolwiek kalkulacji... moze jednak nie studźmy zapału póki nie pokazali co potrafią... :)
a może to własnie jest tak, że "wszyscy wiedzą, że czegoś się nie da zrobić, aż przyjdzie jeden co nie wie, że się nie da i to zrobi" (że zacytuję czyjś podpis ;) )

nie ma co stosować automatycznie pesymistycznego nastawienia :)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Dukes 




Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 38
Skąd: Pniewy



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 00:17   

To jest do wykonania. Roverki to przecież tylko samochody, a nie promy kosmiczne...odwiedzajcie czasami elektrode i zobaczcie co ludzie potrafią zrobić w domu ;)

Mogę to pokazać na własnym przykładzie. Rok temu pod pojęciem mikroprocesor widziałem kawałek plastyku z metalowymi nóżkami. Dzisiaj potrafię zaprojektować i oprogramować jakieś tam nie za bardzo skomplikowane urządzenie.
Morał?
Wszystko jest dla ludzi, ważne żeby mieć chęci i próbować zrobić coś samemu, nawet jeśli to na początku nie wychodzi.

Dlatego nie zniechęcajcie kolegi, który wg. mnie ma bardzo dobry pomysł.
Jeśli będe mógł w czymś pomóc to chętnie pomoge :)
_________________
Pozdrawiam,
Paweł
 
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Wto Gru 02, 2008 07:43   

Nie zniechęcajcie człowieka - wszystko da się zrobić, a wy z T4 robicie jakiegoś demona elektroniki - a to zwykły pecet z konkretnym oprogramowaniem i (zapewne) zmodyfikowanymi protokołami RS.
Pracując przez tyle lat w firmie ISP widziałem już takie cuda które zastępowały sprzęt za grube tysiące że łohohoho ;)))
Z drugiej strony widziałem też sprzęty za grube tysiące, gdzie po zdjęciu obudowy okazywało się że "król jest nagi" a w środku to po prostu powiązane sznurkiem podzespoły ;)))
Więc - jak będę mógł w czymś pomóc - z chęcią.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
lamer 



Pomógł: 29 razy
Dołączył: 21 Sie 2006
Posty: 423
Skąd: Zachodniopomorskie



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 08:14   

Koledzy od BMW już jakiś czas temu poradzili sobie z softwareową emulacją głowicy do BMW na zwykłym kabelku OBDII. Zresztą podrzucałem już kiedyś tamat.
 
 
leszek95b 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Cze 2008
Posty: 870
Skąd: Gdynia



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 08:22   

argail napisał/a:
to zwykły pecet z konkretnym oprogramowaniem

argail napisał/a:
sprzęty za grube tysiące, gdzie po zdjęciu obudowy okazywało się że "król jest nagi" a w środku to po prostu powiązane sznurkiem podzespoły


dokładnie...
jak to się mówi: dla chcącego nic trudnego :)
 
 
MiL999 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 118
Skąd: Lublin



Wysłany: Wto Gru 02, 2008 09:45   

Swoją drogą trochę dziwi mnie to że do sieci nie wyciekło jeszcze oprogramowanie i schematy tego urządzenia. Może to jest spowodowane małą jego popularnością.
Co do tego czy się da to zrobić czy nie to na pewno się da. Ludzie nie takie rzeczy robią a T4 to nie jakaś kosmiczna technologia tylko zwykła elektronika.
_________________
Rover 214i Lublin
 
 
seyfer 




Pomógł: 22 razy
Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 735
Skąd: PCT

Rover 75

Wysłany: Wto Gru 02, 2008 09:56   

wprawdzie z elektroniki się nic nie znam a przedsięwzięcie jak najbardziej szczytne, to ze swojej strony mogę zaproponować chyba tylko zimne piwo dla kolegów :grin: każdy pomaga jak może :razz:
 
 
 
kostas 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 30 Wrz 2008
Posty: 228
Skąd: Kłodzko

Rover 400

Wysłany: Wto Gru 02, 2008 10:44   

Każde urządzenie da sie podrobić, zrobić podobne przy odrobinie chęci masz rację, ze jakieś cuda na kiju za paredziesiąc tysięcy da sie zastąpić zwykłymi kablami i sznurkami, przykładem może być sprzet do monitoringu odbiorników światłowodowych który zastąpiłem zwykłym PCtem i zbiorem paru programików ii skryptów w BASHu (wtajemniczeni wiedzą co to jest) czyli jak to mówią nie taki diabeł straszny jak tesciowa, jakby było więcej chętnych to można rozpocząc jakieś prace nad tym testbookiem :)
_________________
Najlepszym dowodem na to, że w kosmosie istnieje inteligecja jest to, że się z nami nie kontaktują.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Wszystkie] Opony.
Krzysi3k Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 160 Wto Paź 30, 2012 20:41
kangaroo69
Brak nowych postów [MG i R wszystkie] rozmiar kół a ABS
jaka maksymalna dopuszczalna róźnica obwodu kół
spider666 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 14 Pią Sty 30, 2009 09:03
spider666
Brak nowych postów [wszystkie] T4 testbook ?
plemaster Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 3 Czw Lip 07, 2011 21:17
des
Brak nowych postów [wszystkie] A może tak bez T4?
lamer Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 26 Sro Lip 09, 2008 08:00
rolando
Brak nowych postów [wszystkie] Modifikator plus
Darulek Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 3 Wto Paź 05, 2010 20:37
liberoy



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink