Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] ABS
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] ABS
Autor Wiadomość
lukasz5992 




Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 194
Skąd: Świętokrzyskie

Rover 75

Wysłany: Nie Sie 22, 2010 10:50   [R75] ABS
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Problem polega na tym że kilka dni temu podczas jazdy zapaliła się kontrolka ABS który przestał działać ku mojemu zdziwieniu nie było też tempomatu.Kiedy zapaliłem ponownie zgasła i ABS działał (tempomat też) a teraz cały czas na desce kontrolka świeci się i nie działa.Co mogło się stać i czy samodzielnie mogę to naprawić, jakie będą ewentualne koszty naprawy?
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Lis 23, 2010 22:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Sie 22, 2010 10:50   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
witgut 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 499
Skąd: Szczytno/Lidzb.Warm.



Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:04   

Problem może być z którymś z czujników abs Gdyby udało Ci się zlokalizować z którym, to jego wymiana nie jest trudna i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Koszt nowego czujnika od ok 150 zł w górę
 
 
lukasz5992 




Dołączył: 26 Kwi 2010
Posty: 194
Skąd: Świętokrzyskie

Rover 75

Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:09   

wielkie dzięki a może wiesz jak zlokalizować ten uszkodzony czujnik?
 
 
 
witgut 




Pomógł: 47 razy
Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 499
Skąd: Szczytno/Lidzb.Warm.



Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:13   

Najprościej podłączyć pod kompa. Gdyby nie działał Ci prędkościomierz- to byłby czujnik przy przednim kole od strony pasażera. Obejrzyj dokładnie przewody idące do czujnika. W swoim przypadku znalazłem przetarty kabel czujnika .
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:14   

niedziałanie ABS i tempomatu świadczy o braku sygnału z czujnika w lewym przednim kole . Sprawdź najpierw czy przewód nie jest uszkodzony.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Pawel_Plotalski 



Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 1
Skąd: Janikowo



Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:14   

Ja mam to samo od miesiąca z tym ze mi nie działa też prędkościomierz.Dowiedziałem się że czujnik prędkościomierza jest w prawym przednim kole.Byłem też z tym na komputerze lecz nie mogli się połączyć ze sterownikiem.Czy mam wymieniać w ciemno? Pomocy...
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Nie Sie 22, 2010 11:28   

Każdy z 4 czujników ABS daje sygnały do ECU , które są wykorzystywane do działania różnych układów. Prawy przód to prędkościomierz , lewy przód to tempomat.Czujnik ABS działa wykorzystując zjawisko Halla, czyli jest zasilany ( 12 V) i podczas obrotu koła na skutek przecinania pola magnetycznego wytwarzanego przez zmienne biegunowo elementy magnetyczne, umieszczone na pierścieniu łożyska piasty , wysyła sygnał do ABS ECU ,proporcjonalny do prędkości zmian.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
sebol11 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 558
Skąd: wwa

Rover 75

Wysłany: Wto Sty 01, 2013 18:20   

Witam.Podepnę się pod temat co by nie zakładać nowego o podobnej tematyce.
Ostatnio zaczęła mi się świecić kontrolka ABS i dodatkowo towarzyszy temu zapalająca się od czasu do czasu kontrolka hamulca ręcznego.
Co może być tego przyczyną?
 
 
mirekbuk120 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Lip 2009
Posty: 73
Skąd: Bukownica



Wysłany: Wto Sty 01, 2013 18:33   

Poczytaj to http://forum.roverki.eu/v...er=asc&start=20
 
 
sebol11 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 558
Skąd: wwa

Rover 75

Wysłany: Sro Sty 02, 2013 20:46   

Już wcześniej przeczytałem ten temat i podobne ale nigdzie nie znalazłem nic o zależności abs ze świecącą się ikonką hamulca ręcznego...
 
 
szpynior 



Pomógł: 24 razy
Dołączył: 14 Mar 2011
Posty: 891
Skąd: Grudziądz



Wysłany: Sob Sty 05, 2013 10:46   

sebol11, miałem taki przypadek tydzień temu gdzie winę pełnił czujnik ABS-u przód. Pokazywało nawet na kompie brake fault, również świeciła się kontrolka. Po wymianie czujnika jak ręką odiął .Czujnik kosztował mnie 50 zeta, nowy na allegro.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sob Sty 05, 2013 11:28   

sebol11 napisał/a:
Już wcześniej przeczytałem ten temat i podobne ale nigdzie nie znalazłem nic o zależności abs ze świecącą się ikonką hamulca ręcznego...
przeczytałeś nie dokładnie bo ta zależność jest w tym temacie opisana :
" Należy zapytać co jest przyczyną że świeci kontrolka ABC i TC , a wtedy odpowiedź że usterka w obwodzie ABS , może to być nie tylko czujnik ale też np. przewód , pompa lub pierścień łożyska.Jeśli przy tej usterce zajdzie potrzeba zadziałania ( a nie musi ) układu EBD , to dodatkowo zaświeci się kontrolka hamulca."
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
stee-zoo 




Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 54
Skąd: Kwitajny/WARM.-MAZ.



  Wysłany: Sob Sty 05, 2013 18:32   Ach ten ABS

Witam Panowie.
U mnie też wyskoczył błąd ABS ,przy tym kontrola trakcji też się zapaliła.
W dzień kiedy wybrałem się do mechanika po odpaleniu kontrolka dalej się paliła,ku mojej uciesze po przejechaniu jakiś 200 metrów kontrolka zgasła :mrgreen:
ABS działał Kontrola Trakcji też , ale tylko do następnego odpalenia auta i przejechania kilku metrów, znowu się zapaliła.
U mechanika ku mojemu zdziwieniu zastałem gościa który ma warsztat w Anglii a R75 miał w paluszku.
Do czego zmierzam; gość powiedział mi jakie mogą być główne przyczyny zapalenia się kontrolki ABS.
zacznijmy od osi przedniej ;
-padnięcie czujnika ABSu
-przetartego przewodu od czujnika (co w r75 bardzo często się zdarza)
-padniętego czujnika położenia kierownicy (pod kierownicą)
-rozsypania się koronki na przegłóbie
Natomiast jesli chodzi o tylną oś :
-padnięty czujnik
-przetarcie kabla czujnika
-zabrudzenie oczka czujnika ABS znajdującego się za piastą koła na tylnej osłonie osi
-zabrudzenie pierścienia magnetycznego znajdującego się na łożysku piasty
U mnie na kompie pokazało awarie tylnego prawego czujnika (a teraz pytanie czy padł czujnik czy zabrudziło się oczko czujnika ABSu )
Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie przeczyszczenie wszystkiego i wymiana czujnika żeby nie rozbierać wszystkiego dwa razy .
Sory że się tak rozpisałem ,ale mam nadzieję ze komuś to pomoże :)
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sob Sty 05, 2013 19:10   

stee-zoo napisał/a:
ma warsztat w Anglii a R75 miał w paluszku.
w R75 nie ma koronki na przegubie ( jest czujnik + pierścień magnetyczny), przyczyną świecenia kontrolki ABS może być też modulator i pompa ABS.

"-padniętego czujnika położenia kierownicy (pod kierownicą)" :o ;to nie jest VW.
Gość pomylił ABS z SRS.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
stee-zoo 




Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 54
Skąd: Kwitajny/WARM.-MAZ.



Wysłany: Nie Sty 06, 2013 12:20   ABS-ik

Witam SeniorA...
Nie jestem mechanikiem więc nie będę się sprzeczał , zresztą forum jest po to by wymieniać swoje doswiadczenia i informacje.
A co do koronki ABS w r75 na przegubie to się mylisz bo jest (nie wiem czy we wszystkich wersjach silnikowych ale w 1,8 napewno) bo znalazłem na allegro przegub z taka koronką http://moto.allegro.pl/pr...2863223835.html
Co do czujnika położenia kierownicy to nie wiem bo jeszcze nic na ten temat nie znalazłem ,ale poszukam i dam znać co z tego wyszło.
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pon Sty 07, 2013 11:11   

stee-zoo napisał/a:
co do koronki ABS w r75 na przegubie to się mylisz bo jest (nie wiem czy we wszystkich wersjach silnikowych ale w 1,8 napewno) bo znalazłem na allegro przegub z taka koronką http://moto.allegro.pl/pr...2863223835.html
stee-zoo, na tej aukcji to jest zdjęcie poglądowe przegubu , ta firma sprzedaje przeguby do ponad stu aut i zamieszcza jedno zdjęcie .W R75 we wszystkich wersjach systemem ABS, jest system Bosch 5.7 w skład którego wchodzi czujnik i pierścień magnetyczny ( z punktami ) zamontowany w łożysku (nie ma koronki ).

stee-zzo, a działa to tak : czujnik ABS ( aktywny czujnik Halla ) , we współpracy z pierścieniem magnetycznym łożyska piasty ( nie koronką ) mającym zatopione 48 elementów magnetycznych wytwarzających podczas obrotu koła przemienne pole magnetyczne ,przekazuje sygnały w postaci impulsów (w ilości 39000 na 1 milę) do modułu szybkościomierza i dalej magistralą CAN do innych sterowników .
_________________
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
stee-zoo 




Dołączył: 14 Gru 2011
Posty: 54
Skąd: Kwitajny/WARM.-MAZ.



Wysłany: Wto Sty 08, 2013 20:51   

A więc panie Andrzeju zwracam Honor ...
Dobrze posłuchać mądrego, teraz będę wiedział jak w razie czego zagiąć pseudo mechaników mających cos tam w małym paluszku :D
A odnośnie kontrolki ABSu która paliła mi się ,w niedziele po odpaleniu auta zgasła zrobiłem samochodem ponad 100km. w trasie i po mieście i nie zapaliła się, zobaczymy co będzie dalej na razie muszę zajrzeć pod auto co tam się dzieje i sprawdzić czy ewentualnie gdzieś woda lub błoto nie robi zwarcia czy coś w tym stylu...
 
 
 
mis_dj 




Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 38
Skąd: Tychy



Wysłany: Czw Sty 01, 2015 16:43   

Właśnie wczoraj miałem problem z kontrolkami ABS/TC/ręczny wszystko na raz - Licznik działał poprawnie. Zanim przystąpiłęm do naprawy to już podejrzewałem pompę ABS bo taka diagnoza jest najczęstsza przy palących się wszystkich wspomagaczach ABS/TC/RĘCZNY. Zacząłem od sprawdzenia wtyczki pompy pod akumulatorem. Była OK. Okazało się że przetarty był przewód prowadzący od koła do wtyczki w lewym kole (nie mam tempomatu więc musiałem organoleptycznie sprawdzić przewód).
Problem zniknął.
_________________
MISiek
 
 
dorotamax1 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Wrz 2009
Posty: 180
Skąd: GDAŃSK \ CZECHY

Rover 75

Wysłany: Czw Sty 01, 2015 17:05   

A ja ma pytanko jaka jest śruba na piaście tylnej 32 czy 31,bo kiedyś wymieniałem piastę ale już nie pamiętam .
_________________
R.R.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Czw Sty 01, 2015 21:07   

na klucz 32
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink