Forum Klubu ROVERki.pl :: [Freelander] 2.0 TD4, 2003r kontrolka TC i samochodzik?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Freelander] 2.0 TD4, 2003r kontrolka TC i samochodzik?
Autor Wiadomość
kapral 



Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 45
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 20:08   [Freelander] 2.0 TD4, 2003r kontrolka TC i samochodzik?
Typ: TD4 Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2003

witam,
może mi ktoś podpowiedzieć co jest przyczyną zapalania się kontrolki TC i samochodzika na pochylni?! zapalają się co jakiś czas gdy nacisnę pedał hamulca! i swiecą się do czasu...kiedy nacisne szybko parę razy na hamulec (pulsacyjnie), wtedy gasną!? Taka sytuacja miałą miejsce 1-2 razy na dzień podczas jazdy lecz teraz z biegiem czasu sytuacja nasila się i świecą te kontrolki coraz częściej?! a mnie wk...że muszę "pykać" na hamulec żeby je zgasić.
Czy pada jakiś czujnik ? co robić ?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 20:08   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
kojotedek 



Dołączył: 15 Cze 2011
Posty: 25
Skąd: Klimontów



Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 20:12   

dokładnie czujnik pod pedałem hamulca, czesto wtyczka łapie wilgoć i wtedy szaleje
 
 
kapral 



Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 45
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 21:10   

mogę tą wtyczkę jakoś rozpiąć bezinwazyjnie? i nie spier....niczego? bo z elektroniką to już nie chciałbym zadzierać ;-) co z nią zrobić? potraktować jakimś środkiem do wypierania wilgoci z elektroniki?
 
 
kojotedek 



Dołączył: 15 Cze 2011
Posty: 25
Skąd: Klimontów



Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 22:13   

normalnie sie rozpina, WD powinno pomóc, przynajmniej u mnie tak jest
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 22:32   

WD to nie zbyt dobry pomysl, ni ndaje się do tego typu rzeczy. jeślu juz coś tam psukać to spacjalny preparat do złąz elektrycnych, w każdymsklepie motoryzacyjnym takie cos dostaniesz
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Pon Kwi 02, 2012 22:57   

slax napisał/a:
jeślu juz coś tam psukać to spacjalny preparat do złąz elektrycnych, w każdymsklepie motoryzacyjnym takie cos dostaniesz

Nazywa się KONTAKT
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
kapral 



Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 45
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Sro Kwi 04, 2012 19:52   

dzięki za podpowiedzi ale nie daje mi jeszcze spokoju co miała by wspólnego jakas wtyczka od hamulca z kontrolką Tc i zjazdowego?
 
 
sknerko 
Klubowicz





Pomógł: 333 razy
Dołączył: 16 Kwi 2008
Posty: 6617
Skąd: Czempiń/Poznań



Wysłany: Sro Kwi 04, 2012 23:39   

bo TC i zjazdowy są powiązane z ABS i hamulcami, światłem stopu i jeszcze tam z czymś
_________________
wcześniej PoldoRover 10 lat złego słowa nie powiem
Rover 220SDi "szedł jak pocisk" :D
LR Freelander 1.8 Hard top PB/LPG będę tęsknił
teraz Rover 75 2.0 V6 Charme [mruczek] zobaczymy kupiony 13 w niedzielę :)
LR Freelander 1.8 SCAPA Sport
MG TF 160 srebrny pocisk
 
 
 
AAND 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2011
Posty: 56
Skąd: Tczew



Wysłany: Czw Kwi 05, 2012 22:22   

wiecie co ? ogólnie nie wiem jak można wpaść na czujnik stopu...(już bardziej bym był za czujnikiem położenia pedału stopu(jakby był taki)dla tych co napiszą że są czujniki położenia, to tak ale pedału sprzęgła i gazu...)


a co z czujnikiem żyroskopowym, który akurat jest dość awaryjny ??


czyjnik żyroskopowy znajduje się koło "wajchy" od hamulca ręcznego, pod obudową tunelu.
 
 
amik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 109
Skąd: luban



Wysłany: Czw Kwi 05, 2012 23:02   

AAND napisał/a:



a co z czujnikiem żyroskopowym, który akurat jest dość awaryjny ??


czyjnik żyroskopowy znajduje się koło "wajchy" od hamulca ręcznego, pod obudową tunelu.

O a to dla mnie nowość jakoś do tond nie słyszałem o takim czujniku , jeżdżę już od dość dawna z świecącą się kontrolką HDC i jedyne co pokazał kiedyś komputer to błąd czujnika w skrzyni ale wymiana obydwóch czujników 1 i wstecznego biegu kontrolka i tak się zaświeciła .
Czy frelek z 2000 r. też takowy czujnik ma ?
Jutro sprawdzę czy w moim taki czujnik się znajduję Pozdrawiam :wink:
 
 
win32
[Usunięty]






Wysłany: Pią Kwi 06, 2012 00:24   

Czujniki żyroskopowe są tylko w nowszych wersjach FL od 2001 (z nowszym modelem ABS) rocznika z ECU abs na pompie zamiast po siedzeniem.

"czujnik stopu" - czyli potocznie włącznik świateł stop znajdujący się nad pedałem w starszych rocznikach/obok pedału w nowszych.

[ Dodano: Pią Kwi 06, 2012 00:24 ]
AAND napisał/a:
wiecie co ? ogólnie nie wiem jak można wpaść na czujnik stopu...(już bardziej bym był za czujnikiem położenia pedału stopu(jakby był taki)dla tych co napiszą że są czujniki położenia, to tak ale pedału sprzęgła i gazu...)

Wiesz, lekko mijasz się z rzeczywistością...

A co twoim zdaniem uruchamia światła stopu ? przy pedale masz właśnie krańcówkę która po wciśnięciu pedału powoduje świecenie świateł. Nazywa się nawet "Stop light switch" - to jest mechaniczny włącznik świateł stop
czujnik położenia pedału hamulca też jest (są oba)- tuż nad nim. I nazywa się "sensor brake pedal". To z kolei czujnik Halla przekazujący do innych ECU informacje o położeniu pedału hamulca.
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Pią Kwi 06, 2012 08:55   

Wszystko widać jak się zagłębicie w Rave.
W rocznikach od 2001r krańcówka przy pedale hamulca jest jak by 2 sekcyjna.
Wyjście z tego co pamiętam ma 3 piny i w zależności od siły wciśnięcia pedału hamulca pojawia się styk między poszczególnymi pinami.
Trzpień tej krańcówki jest jakby ząbkowany i dość częstą wadą Freelandera jest przeskoczenie tego trzpienia na ząbkach które powoduje stałe zwarcie na 1 sekcji.
Sam miałem podobny problem.
HDC automatycznie się odłącza podczas zjazdu i podjazdu jeśli wykryje zwarte styki już na 1 sekcji.
Druga sekcja uruchamia światła stopu.
Macie o tym nawet napisane w instrukcji użytkowania auta że nawet lekkie naciśniecie na pedał hamulca powoduje odłączenie systemu HDC.

 
 
kapral 



Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 45
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 19:07   

witam,
wreszcie dzisiaj miałem troche czasu i zajrzałem na te...wtyczki lecz tak naprawde to nie wiem która to w końcu odpowiada za to świecenie TC ,psikłem KONTAKTEM na te które dałem rade wyciągnąć i tyle.
Przy okazji zapytam o jedną z nich gdyż...za pedałem hamulca była taka duża wtyczka którą po obruceniu o 1/4 obrotu wyciągłem z otworu w uchwycie z blachy i w tym elemencie/wtyczce wystawał trzpień/bolec który można było wciskać, moja ciekawość zdecydowała że leciutko powciskałem ten bolec a potem z większym naciskiem wcisnełęm go bardziej i coś "przeskoczyło/pstrykło" a bolec wcisnął się głębiej i już tak pozostał!? chciałem go wyciągnąć do poprzedniej pozycji lecz nie chciał wyjść?! Nie miałem czym zrobić zdjęcia bo może łatwiej było by mi wytłumaczyć o którą część mi chodzi, lecz mam nadzieję że fachowcy mi podpowiedzą :rotfl:
Nie wiem za co on odpowiada i czy powróci do poprzedniej pozycji? :bezradny:
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 20:15   

No właśnie chodzi mi o ten bolec na tym fajkowym czujniku.
Jak głębiej wskoczy to potrafi wygenerować ten błąd.
Kombinerki kolego i za bolec pociągnąć (ale bez przesady) i powinien wyskoczyć.

Odpowiada właśnie za to co napisałem wyżej.
 
 
kapral 



Dołączył: 27 Paź 2011
Posty: 45
Skąd: Jaworzno



Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 21:04   

SyntaX ty to jesteś GOŚĆ! :mrgreen: zawsze można na Ciebie liczyć! a powiedz mi jeszcze czy może pisknąć jakimś smarem w ten bolec? czy tylko go wyciągnąć? i dlaczego on pozostaje/zacina się?
Dzięki raz je :ok: szcze za podpowiedzi
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Sob Kwi 14, 2012 21:52   

Nie smaruj WD40.
Tam jest inny gęściejszy rodzaj smaru z dodatkami silikonowymi.
Nic tam nie psikaj.
Po prostu wysuń ten trzpień odłącz na dłużej akumulator i zobacz czy kontrolki TC zgasły po ponownym podłączeniu.
Ten typ tak ma.
 
 
kojotedek 



Dołączył: 15 Cze 2011
Posty: 25
Skąd: Klimontów



Wysłany: Nie Kwi 15, 2012 08:22   

niewiem czy kolegi nie wprowadzacie w błąd, przynajmniej u mnie jest dwa czujniki przy pedale hamulca
ten z trzpieniem u mnie odpowiada za swiatla stop, a drugi bez trzpienia - taki sam jak przy pedale gazu, odpowiada za kontrole trakcji i swiecenie kontrolek
 
 
SyntaX 



Pomógł: 93 razy
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 2228
Skąd: Łódź



Wysłany: Nie Kwi 15, 2012 11:57   

Przecież oba trzeba sprawdzić.
One są ze sobą połączone i tak jak pisałem są 2 sekcje skoku na tym fajkowym czujniku.
Na 1 sekcji sygnał jest podawany też na ten drugi czujnik.
Zobacz sobie jak wypniesz czujnik.
Jak podepniesz multimetr to czujnik ma 3 piny ten fajkowy i zobaczysz że w zależności od siły wciśnięcia impuls przechodzi między sekcjami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] FAQ z nr częsci
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Czw Lut 08, 2018 14:05
SyntaX
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Linki do stron z przydasiami do Freelandera
sknerko Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Czw Cze 02, 2016 10:32
sknerko
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Foto poradnik demontaż konsoli środkowej.
Proszę o przypięcie do FAQ
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Nie Wrz 09, 2012 08:21
SyntaX
Brak nowych postów [Freelander 2.0 TD4 2003r] uszkodzony wąż....
kapral Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Sob Sty 19, 2013 13:30
kapral
Brak nowych postów [Freelander] 2.0 TD4, 2003r Czy to termostat?
kapral Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 9 Czw Gru 06, 2012 17:31
kapral



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink