Forum Klubu ROVERki.pl :: Niższe OC, darowizna samochodu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Niższe OC, darowizna samochodu
Autor Wiadomość
quiet69 



Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 59



Wysłany: Sob Lut 16, 2013 20:36   Niższe OC, darowizna samochodu

Witam,
chciałbym się dowiedzieć jak wygląda darowizna części samochodu najbliższej rodzinie, dokładniej syn przekazuje 5% samochodu ojcu.
Jak wygląda prawo? Jakieś dokumenty na to są potrzebne?
Chciałbym obniżyć swoje OC, aktualnie najniższe mam za 1300 złotych, ojciec już się zgodził na to, teraz chciałbym się dowiedzieć jak to wygląda w praktyce.
Termin 30 dniu od zakupu jest już blisko i pora zająć się rejestracją i ubezpieczeniem.

Pozdrawiam
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Lut 16, 2013 20:36   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
encor 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 168
Skąd: tbg

Rover 75

Wysłany: Sob Lut 16, 2013 22:49   

proste ;) wypełniasz umowę darowizny samochodu, którą możesz znaleźć w google i idziesz z dowodem swoim i ojca do US oraz z tą umową, możesz iść sam, wystarczy, że ojciec podpisze się na umowie i pójdziesz do urzędu skarbowego z dowodami osobistymi. Jeszcze kwestia wartości samochodu, jeśli nie przekracza jakiejś tam kwoty, to jesteś zwolniony z podatku, ale jako, że darujesz auto najbliższej rodzinie, to nawet po przekroczeniu tego progu i tak nie będziesz musiał płacić podatku, tylko trzeba będzie wypełnić jakiś druczek i tyle, później z umową darowizny i dokumentami idziesz do wydziału komunikacji i przerejestrowujesz auto.
_________________
Sprzedam Radia z Androidem do Rovera 75 / BMW e46
 
 
Staniol 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 91
Skąd: Mysłowice



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 09:47   

Z tego co się orientuje to głównym właścicielem musi być ojciec zebyś miał jego zniżki.
 
 
 
quiet69 



Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 59



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 10:44   

Na forum coltomanii, ktoś pisał że jest to nie ważne do zniżek OC.\
Jak poznać wartość samochodu według eurotax? Ostatni właściciel pokazywał kwit i zapłacił 60 złotych czy ja też będę miał tą samą kwotę(na samochodzie jest kilka rys i małe wgniecenie z przodu samochodu).
 
 
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 12:45   

Przestańcie szerzyć głupoty i nieprawdę! ojciec nie musi być głównym właścicielem
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 14:43   

Trzeba najpierw zapytać w firmie ubezpieczeniowej. Być może żadna darowizna i współwłaściciel nie będą konieczni. Ja swoje zniżki przekazałem Żonie pomimo tego, że nie jestem współwłaścicielem auta. Dodatkowo wykupiliśmy ubezpieczenie zniżek, tak na wszelki wypadek. Potrzebne było jedynie zaświadczenie o posiadanych przeze mnie zniżkach.
 
 
encor 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 168
Skąd: tbg

Rover 75

Wysłany: Nie Lut 17, 2013 15:45   

marcin316 napisał/a:
Być może żadna darowizna i współwłaściciel nie będą konieczni. Ja swoje zniżki przekazałem Żonie pomimo tego, że nie jestem współwłaścicielem auta.

W małżeństwie jest wspólność majątkowa i po zakupie samochodu przez żonę w połowie należy on także do męża, dlatego zniżki można przenosić pomiędzy małżonkami. Zniżki męża = zniżki żony, ale i tak nie wszystkie ubezpieczalnie to respektują, a między ojcem i synem nie ma czegoś takiego więc musi być umowa darowizny.
_________________
Sprzedam Radia z Androidem do Rovera 75 / BMW e46
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 15:52   

Co w takim razie jeśli samochód kupiony był przed ślubem?

Zapytać nie zaszkodzi...
 
 
encor 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 168
Skąd: tbg

Rover 75

Wysłany: Nie Lut 17, 2013 15:55   

skoro był zakupiony przed ślubem, to ubezpieczenie też było zakupione przed ślubem, czyli zniżek nie ma, a w momencie ślubu, samochód staje się dobrem wspólnym i wtedy można korzystać ze zniżek męża lub żony :)
_________________
Sprzedam Radia z Androidem do Rovera 75 / BMW e46
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Nie Lut 17, 2013 16:36   

Może i tak jest. Rok temu nie wiedziałem o możliwości "przepisania" zniżek żonie i trzeba było płacić sporo więcej.
 
 
quiet69 



Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 59



Wysłany: Wto Lut 19, 2013 20:36   

Na szybko,
mam już nowe blachy na dwóch właścicieli ja i ojciec( umowa darowizna z tą samą datą co dowód rejestracyjny) ale nadal stare ubezpieczenie, które chciałbym wypowiedzieć skutecznie. Czy przy wysłaniu wypowiedzenia OC mam dodać skan dowodu rejestracyjnego, umowy kupna-sprzedaży, darowizny? Trochę pomieszało mi się w głowie z tym wypowiedzeniem.
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Wto Lut 19, 2013 21:50   

Na polisie którą dostałeś z autem powinien być podany sposób wypowiedzenia polisy.

Możesz udać się do placówki obecnego ubezpieczyciela auta bądź wysłać wypowiedzenie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. W placówce dostaniesz potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia. Ostatnio jak wypowiadałem umowę to musiałem przesłać kopię Umowy i dane nabywcy.
 
 
quiet69 



Dołączył: 01 Gru 2012
Posty: 59



Wysłany: Wto Lut 19, 2013 21:56   

Muszę wypowiedzieć od MTU a oni podobno robią problemy z niczego.
Czyli sprawa wygląda tak iż mam wysłać im wypowiedzenie wraz z kopią umową kupna-sprzedaży oraz kopię polisy? I tyle wystarczy?
Nie ma znaczenia że dnia 19.02 podpisana została darowizna i samochód posiada dwóch właścicieli?
Obecnie posiadam już nowe blachy wraz z OC, które wejdzie w życiu od 20.02
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sro Lut 20, 2013 18:54   

W MTU wypowiadałem już dwa ubezpieczenia, ale po sprzedaży auta a nie po kupnie, więc nie wiem jak to jest w Twoim wypadku. Jeśli masz polisę z MTU to na odwrocie masz napisane co musisz zrobić jako kupujący.
 
 
chudson 



Pomógł: 31 razy
Dołączył: 14 Lis 2007
Posty: 619
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Pią Lut 22, 2013 07:32   

na wypowiedzeniu musza być podpisane te osoby , które są na umowie kupna. O późniejszej darowiźnie MTU nic nie będzie wiedzieć jeśli papierów im nie dostarczysz. Poza tym czy w darowiźnie pisało ,że obdarowany wraz z połową auta otrzymał ubezpieczenie ? Moim zdaniem jeśli nie to ubezpieczenie jest tylko na głównego posiadacza pojazdu.
 
 
tolik 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 157
Skąd: Zielona Góra



Wysłany: Sro Cze 26, 2013 11:07   

encor napisał/a:
a w momencie ślubu, samochód staje się dobrem wspólnym


...no - nie do końca bo w przypadku podziału majątku auto jest zaliczone do majatku odrębnego...
_________________
...pędzą konie po betonie w szarej mgle...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Darowizna części pojazdu
Bordos Prawo i ubezpieczenia 6 Czw Lip 28, 2011 14:17
PTE
Brak nowych postów sprzedaż samochodu
potrzebuje porady prawnej
DJAUGUST Prawo i ubezpieczenia 13 Czw Sie 27, 2009 18:23
Mayson
Brak nowych postów Zwrot samochodu ?
buakaw Prawo i ubezpieczenia 3 Sob Lip 09, 2016 15:56
AdaskoC
Brak nowych postów Przywłaszczenie samochodu.
mimo66 Prawo i ubezpieczenia 11 Pią Sie 17, 2012 09:50
mimo66
Brak nowych postów zniesienie współwłasności samochodu.
walkie Prawo i ubezpieczenia 7 Pon Mar 12, 2012 19:45
walkie



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink