Forum Klubu ROVERki.pl :: Działka budowlana VS słupy energetyczne
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Działka budowlana VS słupy energetyczne
Autor Wiadomość
magneto 




Pomógł: 80 razy
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Czw Cze 24, 2010 08:53   Działka budowlana VS słupy energetyczne

Na mojej działce budowlanej stoi słup którego włascicielem jest Zakład Energetyczny.
Czy jest jakiś przepis który nakazałby ZE płacenia mi za wynajem mojego gruntu pod ich słupy.
Zastanawiam sie nad tym ponieważ ten słup przynosi im zyski gdyż leci tam prąd do kolejnych posesji.
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Cze 24, 2010 08:53   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Czw Cze 24, 2010 10:56   

Można złożyć wniosek o rekompensate do Zakładu Energetycznego... ale jest jedno ALE.
Rekompensatę taką można dostać pod warunkiem że słup stoi na działce bez zgody właściciela działki. Natomiast jeśli właściciel wyraził zgodę taka rekompensata się nie należy. Dotyczy to zarówno właściciela obecnego jak i poprzednich. Czyli jak kupiłeś działkę od kogoś tam i ten ktoś kiedyś tam wyraził zgodę na postawienie słupa to pozostaje Ci tylko pogodzić się z widokiem na ... słup :)
Jeżeli nie to pisz do Energetyki i dostaniesz kase. Ale o wielkość mnie już nie pytaj :D
 
 
magneto 




Pomógł: 80 razy
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Czw Cze 24, 2010 11:52   

xROnx napisał/a:
Rekompensatę taką można dostać pod warunkiem że słup stoi na działce bez zgody właściciela działki.

Pierwszy właściciel juz nie żyje więc nic sie od niego nie dowiem ale myślę że w czasach elektryfikacji wsi nikt nie pytał nikogo o zgodę tylko szli z postepem

xROnx napisał/a:
Jeżeli nie to pisz do Energetyki i dostaniesz kase

Napisać mogę nic nie tracę.
Gdybym miał jeszcze jakąś podstawę prawną na którą mógłbym się powołać to byłoby super
 
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Czw Cze 24, 2010 12:47   

magneto napisał/a:
Pierwszy właściciel juz nie żyje więc nic sie od niego nie dowiem ale myślę że w czasach elektryfikacji wsi nikt nie pytał nikogo o zgodę tylko szli z postepem

To nie szkodzi. Nigdy takich rzeczy nie robi się na tzw "gębę" więc na pewno Zakład Energetyczny będzie miał jakiś papier - jeśli poprzedni właściciel wyraził zgodę. Jeśli nic nie mają no to super :)

magneto napisał/a:
Gdybym miał jeszcze jakąś podstawę prawną na którą mógłbym się powołać to byłoby super


zdaje się że to jest art. 225 kodeksu cywilnego ale musisz się upewnić.
 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Czw Cze 24, 2010 13:12   

xROnx napisał/a:
zdaje się że to jest art. 225 kodeksu cywilnego ale musisz się upewnić.
Nie wiem, czy Prawo Energetyczne też tego nie dotyczy, ale mogę się mylić :)
 
 
harinezumi 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Kwi 2007
Posty: 60
Skąd: Łódź



Wysłany: Pią Cze 25, 2010 15:34   

Jeżeli słup został ustawiony na podstawie zezwolenia organu administracji publicznej (była wydana decyzja administracyjna zezwalająca) to podstawą takich roszczeń jest art. 128 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2010.102.651) w związku z art. 124 tej ustawy. Można wtedy występować o odszkodowanie za zmniejszenie się wartości nieruchomości na skutek wybudowania takiej infrastruktury. Wniosek składa się do starosty a w miastach na prawach powiatu do prezydenta miasta pełniącego funkcje starosty. Może być z tym problem gdy kupiłeś już nieruchomośc ze słupem czyli w pewien sposób "ułomną".
Gdy wybudowanie słupa nastąpiło w drodze umowy cywilnej z poprzednim właścicielem albo samowolnie bez takiej zgody to pozostaje ustanowienie służebności przesyłu art. 305 ze znaczkiem 1 i nast. Kodeksu cywilnego.
Polecam artykuły z Gazety Prawnej
http://prawo.gazetaprawna...ej_dzialce.html
http://biznes.gazetaprawn..._na_polach.html
Pzdr.
Na początek napisałbym jednak do ZE z prośbą o informacje na jakiej podstawie wybudowano słup i kiedy żeby odpowiednio ukierunkować późniejsze działania. Po zgłoszeniu roszczenia "współpraca" z ZE może się juz układać mniej pomyślnie i lepiej takie informacje wyciągnąć wcześniej.
_________________
ROVER 400 - BLUESMOBIL
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  


Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink