Forum Klubu ROVERki.pl :: [416Si] HGF i skutki.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[416Si] HGF i skutki.
Autor Wiadomość
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Sro Cze 22, 2011 13:13   [416Si] HGF i skutki.
Typ: Si Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: 1998

Tak mnie dzisiaj naszlo na refleksje jadac roverkiem i mam pytania. Probowalem uzyc szukajki ale tematow o hgf bylo tyle ze ciezko miec rozeznanie ale wydaje mi sie ze jeszcze ten temat nie byl poruszany:
1. Czy po naprawie uszczelki widac jakas roznice w pracy silnika? chodzi mi o to czy moze traci moc albo chodzi glosniej? moze sa jakies inne objawy? Poza oczywiscie pozostalosciami w plynie chlod. w niektorych przypadkach.
2. Czytalem jak zapobiegac tej awarii ale czy ktos kto mial roverka minimum pol roku, rok przed hgf moze z reka na sercu powiedziec ze jezdzil nim z obrotami 2-3k? Chodzi mi o to ze moze tak naprawde to tylko kwestia ciezkiej nogi? Ja sie przyznaje ze odglos w okolicach 4k rozklada mnie na lopatki wiec moze to jest glowna przyczyna problemu.
3. ostatnie pytanie niekoniecznie zwiazane z hgf ale czy okolo 2,1k obrotow na 5 i predkosc 80 jest akceptowana czy troche za niska? oczywiscie samochod nie jest nowy ale chcialbym miec porownanie czy jest cos nie tak.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Cze 22, 2011 13:13   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Adrian 
Moderator



Pomógł: 227 razy
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Sro Cze 22, 2011 13:40   

Z tymi obrotami, to chodzi o to, żeby go na dzień dobry nie męczyć powyżej 3.000 obrotów. Trzeba dać silnikowi czas, żeby się rozgrzał. Potem można już go kręcić wyżej. Tak samo z gaszeniem auta. Nie od razu po szybkiej jeździe, tylko dać mu czas odpocząć. Traktuj go jak diesla z turbiną i będzie OK.
 
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Sro Cze 22, 2011 13:50   

1. A niby dlaczego miała by byc różnica w pracy? z czego miała by ona wynikać? Jeśli HGF był zrobiony dobrze to silnik nie ma prawa pracować głośniej, ani być słabszy, wręcz odwrotnie.

2. Ja mam mojego R416 od 1,5 roku, zrobiłem ok 60 000km, kiedy silnik jest zimny staram się nie przekraczać 3000rpm, i puki co nie ma oznak HGF, nie widać tez żeby się na niego zanosiło.

3. Jeśli masz ok 2000 rpm i 80/h to wszystko jest OK!
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
bolcik 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 184
Skąd: Rz-ów



Wysłany: Sro Cze 22, 2011 14:10   

dziekuje za odpowiedzi
ad 1 niby glowica jest planowana wiec moze czasami mogloby miec to jakis wplyw. jezeli tak nie jest to dzieki :)
ad 2 wlasnie chodzilo mi bardziej o odpowiedz ktore mialy roverka jakis czas i trafilo im sie hgf. na ile sa w stanie powiedziec ze tak moglem sie przyczynic do tego co sie stalo albo jezdzilem ostroznie i mimo to mnie to spotkalo.
ad 3 i o taka odpowiedz mi chodzilo.
ogolnie jeszcze dodam ze wiem trzeba silnik 1.6 serii K traktowac jak diesel ale szkoda tylko ze z dolu on tak slabo sie zbiera no ale nie mozna miec wszystkiego :)
 
 
slax 
Klubowicz





Pomógł: 85 razy
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 2054
Skąd: Kamienica Szlachecka

Rover Coupe

Wysłany: Sro Cze 22, 2011 16:32   

bolcik napisał/a:
dolu on tak slabo sie zbiera no ale nie można miec wszystkiego
ale jak juz się zagrzeje, to możesz go pałować bez obaw
_________________
R220 Coupe Turbo + MGF 1.8 + MG ZS180 + MG ZT190 :D
 
 
andrew0503 




Pomógł: 25 razy
Dołączył: 26 Sie 2010
Posty: 501
Skąd: epaepa

Rover 45

Wysłany: Sro Cze 22, 2011 21:10   

Jako, że HGF mam już za sobą, pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze :wink:
Ad 1 Dynamika ta sama, jeśli nie lepsza, w czasie gdy puszczała uszczelka osiągi trochę spadały. Silnik chodzi jeszcze ciszej, dzięki lepszemu olejowi :mrgreen:
Ad 2 Zawsze staram się przez ok. 15 min po odpaleniu nie przekraczać 3 tys, później ciągnę do odcięcia :lol: , daję mu czas zanim zgaszę. Teraz zwracam uwagę na temp. płynu chłodzącego, HGF dorobiłem się przez niesprawny termostat, wskazówka falowała, zbagatelizowałem, myślałem, że jeszcze pojeżdżę, aż termostat zamknął się na małym obiegu no i... :beczy:
Ad 3 Przy 80km/h zapinam 5, no chyba, że jest pod górkę. Benzynki lubią troszkę wyższe obroty
Mam nadzieję , że nie zanudziłem :>
_________________
Andrzej
 
 
 
Adrian 
Moderator



Pomógł: 227 razy
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Czw Cze 23, 2011 09:35   

andrew0503,
Robię tak samo. Czasami jeszcze włączam ogrzewanie na maxa i na 30 sekund dmuchawę na IV, by go szybciej wystudzić.
 
 
 
faecd 




Pomógł: 97 razy
Dołączył: 14 Paź 2008
Posty: 2125
Skąd: Police k.Szczecin

Rover 400

Wysłany: Czw Cze 23, 2011 11:34   

Chlopaki ja tam roverianem smigam od pazdziernika 2008, niedlugo 3 lata stuknie...kurde trzeba by zmienic ale fundusze studenckie nie pozawalaja :D

HGFa moj saochod mial 2 razy. Raz przed zakupem na pewno byl bo mial olej na sciankach zbiorniczka wyrownawczego. Na poczatku zmienilem plyn chlodniczy i umylem zbiorniczek. Pierwszy hgf byl srednio zrobione jako, ze rozpolowienie glowicy nie bylo dobrze sklejone i mi olej wpadal do komor na swiece. Z trzech komor co jakis czas musialem wycierac olej. Zanurzalem szmatke, olej wsiakal i tak co jakis czas.

Do tego wsyzstkiego troche mi plyn chlodniczy znikam na trojnikach od reduktora LPG.

Przestrzegalem postawowych zasad zapobiegawczych hgf czyli dawalem silnikowi sie rozgrzac, po ostrzejszej jezdzie przed zgaszeniem ostudzalem.

W styczniu tego roku oddalem samochod do lakiernika - takie tam malowanie przodu bylo. Ciule przejechali nim 8km.

Nie przejalem sie tym, lecz miesiac pozniej zauwazylem majonez pod korkiem...
Wtedy uruchomilem mysleniem i domyslam sie, ze musial jakis lakiernik dac mu w palnik na zimnym i wydmuchal uszczelke.

Na sto procent mialem zalazek HGF i na 100% nie bylem pewien czy majonez jest wynikiem uszczelki. Troche w ciemno rozkrecilem wszystko, okazalo sie, ze silikon na uszczelce lekko puszczal.

Wymineilem uszczelke na wzmocniona starego typu, do tego planowanie glowicy, sam docieralem zawory, wymianilem rolki napinaczy w silniku, paski klinowe, zalalem silnik MOULEM!!! 6100 synergie

Odpalilem i silnik nie do poznania. Chodzi rowno cichutko. Moc taka jak byla a moze i ciut wieksza ze wzgledu na zwiekszona kompresje wynikla z planowania!

Rozpolowienie glowicy dobrze skleilem, nic mi nie leje sie do swiec. Trojniki LPG wymianilem na metalowe, plynu ani ml nie ucieka. Na razie jestem trzy miesiace po naprawie i jakies 2kkm ale poki co jest super!

Co do piatego biegu to ja czasami juz od 70km na godizne wrzucam. Wiadomo przyspiszajac nie cisne w deche by jak najsszybiej sie rozpedzic z takich niskich obrotow bo skrzynia po dupie dostaje lecz muskam gaz do momentu osiagniecia tych 2500 i potem juz mozna cisnac glebiej :D

PS jezeli macie choc troche instynktu majsterkowicza to polecam wymiane uszczelki samodzielnie. Ja jestem inzynierem budownictwa, teoretycznie nie mam pojecia o motoryzacji ale wystarczy poczytac, popytac miec troche narzedzi i logicznie myslec! NIc na sile, lepiej czegos nie zrobic zapytac dwa razy upewnic sie niz rozpie**c cos ;)
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
sobrus 




Pomógł: 70 razy
Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Pią Cze 24, 2011 23:26   

Mój silniczek miał uszczelkę robioną przynajmniej dwa razy. Ja robiłem raz pod koniec 2009r.
Teraz ma ok 180tys przebiegu, jeździ na Midland 5W40 i nie bierze ani grama oleju ani płynu. Oczywiście wstawione metalowe trójniki. Uszczelka nowy typ.

Tak jak koledzy, daje mu się spokojnie rozgrzać. Prawdę mówiąc to grzeje go zazwyczaj na postoju, aż wskazówka zacznie piąć się w górę. Szybko się nagrzewa więc te 2-3 minuty mogę stracić. Żeby go szybciej ale wciąż delikatnie nagrzać można właczyć sobie klimę ;)

Po jeździe czekam z pół minuty, czasem z włączonym grzaniem.

Obserwuje płyn i olej... i mam nadzieje że będzie OK :)

Jednak znane są przypadki że te silniki były katowane na zimno i na ciepło, wielokrotnie przez lata - i nic im nie dolega. HGF to taka loteria.

Ja 5tkę wrzucam na prostej czasem przy 70. Ma wtedy 2tys obrotów i jedzie znośnie. (czyżbym miał inne przełożenia niz Wy?) Nawet 60 da rade, ale to już taka granica której wole nie osiągać ;)
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Sob Cze 25, 2011 16:55   

sobrus napisał/a:
Ja 5tkę wrzucam na prostej czasem przy 70. Ma wtedy 2tys obrotów i jedzie znośnie. (czyżbym miał inne przełożenia niz Wy?) Nawet 60 da rade, ale to już taka granica której wole nie osiągać


Na prostej na 5 biegu przy 60/h i 1,6k obrotów spokojnie da się jechać :smile: Oczywiście nie ma mowy o przyspieszaniu - wtedy trzeba zredukować do trójki.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [rover 416si] Schemat bezpieczników do rover 416si
danielp1 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Wto Wrz 13, 2011 10:22
Adrian
Brak nowych postów [r 416si 97r LPG]
podpięcie
Meno Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 14 Sob Sie 29, 2009 19:36
Meno
Brak nowych postów [416si] gaz
danielp1 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 6 Sro Mar 28, 2012 22:51
truten23
Brak nowych postów [R 416si 96]
Problem z immobilajzerem???
Pawel_416 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Pią Mar 12, 2010 22:15
kasjopea
Brak nowych postów [416si] alternator?
adam26xx Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 6 Pią Mar 12, 2010 09:21
adam26xx



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink