Forum Klubu ROVERki.pl :: Urlop wypoczynkowy - walka z pracodawcą
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop wypoczynkowy - walka z pracodawcą
Autor Wiadomość
0L0 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 837
Skąd: Kielce

Rover 75

  Wysłany: Sro Mar 26, 2014 20:43   Urlop wypoczynkowy - walka z pracodawcą

Historia w skrócie:
Jestem zatrudniony na umowę o pracę (pełny etat) od czerwca 2010. Do niemal końca 2013 mój pracodawca wyliczał wymiar urlopu na podstawie sobie tylko znanych wzorów, według których aby mieć pełny wymiar urlopu (20, później 26 dni - ukończone studia wyższe) musiał bym pracować 7 dni w tygodniu włączając w to też dni ustawowo wolne od pracy. Przez ten okres rocznie brałem średnio 7-8 dni urlopu. Po uświadomieniu mu jego błędnej logiki przyznał rację i na rok 2014 przytargałem 20 (albo 19, nie pamiętam) dni zaległego urlopu (z samego 2013).

Niby wszystko pięknie, brałem 2x po jednym dniu wolnego na oddanie krwi (wiem, że nie trzeba, ale tak lepiej - 100% wynagrodzenia), raz na żądanie, ale schody zaczęły się dzisiaj kiedy to zażyczyłem sobie 2-tygodniowego urlopu w maju - usłyszałem tylko tyle, że maksymalnie tydzień bo więcej nie da rady szefunio sam w firmie wysiedzieć... Tak, w firmie jestem ja i właściciel. Wcześniej był jeszcze jeden pracownik, ale urząd pracy znalazł mu lepszą robotę (miał farta, pracował na czarno).

Powiem szczerze chodzą mi teraz po głowie różne myśli, z wypowiedzeniem umowy i zgłoszeniem go do PIPy włącznie.

Jakieś pomysły jak mam to dalej rozegrać?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Mar 26, 2014 20:43   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
rafalmis1 




Pomógł: 78 razy
Dołączył: 30 Kwi 2012
Posty: 2998
Skąd: Dynów

Rover 75

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 00:55   

Ja pracuje u rodziny. Jestem od 6 lat u nich zatrudniony i myślałem, że rodzinę traktuje się lepiej lecz tak nie jest w moim przypadku. Przez 5 lat problem był z dostaniem wolnej soboty. Nie powiem w 3 roku pracy udało się na miesiąc wyjechać do pracy sezonowej, ale były pretensje i wypominania. W 5 roku udało się wyjechać na 7 tygodni. Tylko dlatego, że pracowałem po 7 dni z rzędu po nocach, a ja już się sprzeciwilem, to dowiedziałem się, ze jeżeli chce jechać to musze pracować, a nawet usłyszałem raz abym poprosił kogoś z innych pracowników, o zastąpienie mnie w pracy, to wtedy mogę nie przyjść. Przez cały okres 6 lat to tylko raz miałem tydzień urlopu bez przeszkod. Każdy wykaz, to złości i gniewy.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
cinnamongirl 




Dołączyła: 24 Paź 2013
Posty: 28
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 400

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 08:15   

Generalnie to są dwa różne problemy: urlop w latach poprzednich i fakt, że chcesz 2 tyg.
Pracodawca nie ma obowiązku dać Ci 2 tygodni urlopu, nie musi też przystawać na termin, który Ci odpowiada. Niestety, ale nie ma przepisów regulujących tę kwestię.
Druga rzecz, bardziej skomplikowana. Urlop w wymiarze 20 dni przysługuje w momencie, kiedy pracę rozpoczyna się od początku roku kalendarzowego. 26 dni przysługuje wtedy, kiedy ma się staż pracy (w który wliczają się studia) wynoszący 10 lat. Zaległy urlop z poprzedniego roku należy wykorzystać do końca marca. Kiedyś można było poprosić o ekwiwalent, teraz pracodawca może wysłać na 'przymusowy' urlop, żeby nie musieć go właśnie wypłacać. Ponadto zaległy urlop przepada po 3 latach.
Nie potrafię nic doradzić, bo nie wiem, co sama bym zrobiła, ale tak to wygląda od strony prawa pracy...
 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 08:56   

ola_pelsona napisał/a:
Zaległy urlop z poprzedniego roku należy wykorzystać do końca marca.
Od ubiegłego roku termin jest do końca września.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
Ciufa 




Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 2012
Skąd: Piekary Śląskie



Wysłany: Czw Mar 27, 2014 09:11   

ola_pelsona napisał/a:
Pracodawca nie ma obowiązku dać Ci 2 tygodni urlopu,

owszem, ma obowiazek i sa na to przepisy ;] http://praca.interia.pl/n...wypo,nId,721092

http://www.pip.gov.pl/htm...3_2.pdf#page=62 art152 i art 162
http://msp.money.pl/grupa...tek,137907.html
polecam :ok:

[ Dodano: Czw Mar 27, 2014 09:11 ]
0L0, miałeś co roku ten urlop wypłacany czy jak ? karte urlopowa ci prowadzil ? na pasku z wypłaty masz ilosc dni wykorzystanychi pozostałych do wykorzystania (godzinowo) ?
_________________
CHOCIAŻ W DOMU GŁÓD I NĘDZA, 6 CYLINDRÓW MNIE NAPĘDZA
http://www.youtube.com/user/ciufciaaaa
 
 
 
cinnamongirl 




Dołączyła: 24 Paź 2013
Posty: 28
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 400

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 09:15   

Ok, cofam to zdanie. Myślałam, że jest to zalecenie, ale nie jest uregulowane prawnie.
 
 
daniello 



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2014
Posty: 147

Rover 400

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 09:17   

Każdy pracownik ma prawo w ciągu roku do 14 dni ciągłego, nieprzerwanego urlopu i tyle w temacie. Co do terminu tego urlopu, tu zaczynają juz się schody- musisz się dogadać z pracodawcą.
 
 
Ciufa 




Pomógł: 65 razy
Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 2012
Skąd: Piekary Śląskie



Wysłany: Czw Mar 27, 2014 09:41   

ola_pelsona, grzeczna dziewczynka :głaszcze: ;)
_________________
CHOCIAŻ W DOMU GŁÓD I NĘDZA, 6 CYLINDRÓW MNIE NAPĘDZA
http://www.youtube.com/user/ciufciaaaa
 
 
 
0L0 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 837
Skąd: Kielce

Rover 75

Wysłany: Czw Mar 27, 2014 12:32   

Cytat:
0L0, miałeś co roku ten urlop wypłacany czy jak ? karte urlopowa ci prowadzil ? na pasku z wypłaty masz ilosc dni wykorzystanychi pozostałych do wykorzystania (godzinowo) ?

Za zaległy urlop nie dostałem do tej pory złamanego grosza.
Karta urlopowa... pasek z wypłaty... emmm nie, nie ma czegoś takiego u mnie w firmie. Jedynie lista obecności.
 
 
magneto 




Pomógł: 80 razy
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1047
Skąd: Nakło Śląskie



Wysłany: Pią Mar 28, 2014 15:19   

Nie chce dać urlopu to idź na L4. Ja muszę zaplanować cały urlop do połowy stycznia, nawet muszę planować urlop na telefon. trzy razy w ciągu 11 lat pracy zdarzyło mi się nawet że w trakcie mojego urlopu zmieniono grafik i musiałem dobierać wolne bo by mi eNki pisali. Takie czasy. Teraz robię tak że jak potrzebuję np. dwa dni wolnego (a ciągle słyszę że nie ma ludzi do pracy i nie mogę dostać urlopu)to majstrowi daję ultimatum- albo wolne dwa dni albo tydzień L4. zawsze dostaję urlop :)
 
 
 
paolinio 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 18 Sty 2014
Posty: 287
Skąd: Polska



Wysłany: Pon Mar 31, 2014 21:32   

0L0, pip to odrazu sobie daruj, jak by Ci pensji nie zapłacił to mu dadzą AŻ 50 zł kary o sprawach typu urlop nawet nie wspomne.
rafalmis1, z rodziną najlepiej wychodzi sie na zdjęciach... jak jesteś z boku i możesz sie wyciąć. :roll:
_________________
Lubię roverki, jeszcze bardziej rowerki.
 
 
robsson78 




Pomógł: 63 razy
Dołączył: 21 Lut 2010
Posty: 1498

Rover 200

Wysłany: Pią Kwi 04, 2014 21:08   

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca musi udzielić pracownikowi minimum jednego dwutygodnio­we­go urlopu w roku kalendarzowym. Artykuł 162 Kodeksu pracy jest w tej kwestii bardzo stanowczy - Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Co więcej, pracownik nie może zrzec się tego prawa i podzielić urlopu inaczej. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Oczywiście, pracodawca ma prawo negocjować z pracownikiem termin urlopu - jeżeli w firmie nie ma planów urlopowych itp. - ale nie może odmówić mu prawa do dwutygodnio­we­go, nieprzerwanego wypoczynku.

Pracodawca odmawiający pracownikowi skorzystania z przysługują­ce­go mu prawa jest zagrożony karą grzywny od 1000 do 30 tys. złotych.

Autor: Andrzej Mandel
Źródło: hotmoney.pl
_________________
Niewiedza kosztuje.
Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania bez podania przyczyny.
 
 
0L0 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 837
Skąd: Kielce

Rover 75

Wysłany: Sob Kwi 05, 2014 11:03   

Dzięki za pomoc, urlop wywalczony.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Pracodawca żąda okazania paragonu za zakup towarów
dzelo23 Prawo i ubezpieczenia 12 Sro Gru 28, 2016 10:00
maciej
Brak nowych postów [ALL] Walka ze sprzedajacym
Zukowaty Prawo i ubezpieczenia 48 Pią Sty 30, 2009 17:03
lamer
Brak nowych postów Walka z przewoźniekiem o odszkodowanie
greg-si Prawo i ubezpieczenia 20 Pią Cze 03, 2011 10:13
maciej
Brak nowych postów [Inne] Walka z uczelnią i zlikwidowanym kierunkiem
xROnx Prawo i ubezpieczenia 11 Pią Gru 19, 2008 19:10
maciej



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink