Zobacz temat - [R75] Wentylator - silniczek od Opla
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wentylator - silniczek od Opla

Artur - Wto Sie 11, 2009 14:39
Temat postu: [R75] Wentylator - silniczek od Opla
Mój wentylator padł, próba reanimacji nieudana (posiadam 4 nowe szczotki ;> ) pacjent nie żyje. Zakupiłem nowy wentylator od opla i mam problem z podłączeniem ponieważ rezystor jest trochę inny niż w artykule Mariana_K. Rezystor ten jest na wtyczce, która posiada 3 styki, dwa skrajne łączą się z dwoma kablami dochodzącymi do silniczka, a środkowy podejrzewam łączy się jakoś z rezystorem. No i tu tkwi mój problem nie umiem dostosować opisu podłączenia z artykułu do mojej sytuacji. Czy ktoś ewentualnie wie jak to zrobić.
staf - Wto Sie 11, 2009 15:17

Nie tak dawno było coś na podobny temat. Zobacz może tu coś znajdziesz dla siebie.
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=42654

dukat11 - Wto Sie 11, 2009 18:15

A więc tak masz trzy złącza
1. masa - prawdopodobnie czarny
2. +12v - poprzez rezystor na czerwonym co daje pierwszy bieg
3. +12V - bezpośrednio co daje drugi bieg

Więc podłącz przewody i zobaczysz który jest który a potem podepnij do sprzynki od rovera jak w artykule

Artur - Wto Sie 11, 2009 21:55

no i po całym dniu roboty d...a :( , nie działa a najgorsze że nie wiem dlaczego :( , gdzieś coś źle podłączyłem ale nie wiem co i jak ten błąd znaleźć :(
Fargo80 - Wto Sie 11, 2009 22:00

Artur, zobacz jeszcze to
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=43426

moze akurat to bedzie ten problem

Marian_K - Wto Sie 11, 2009 22:02

Artur - a sprawdzałeś wentylator przed zamontowaniem do auta? Jeśli jest dobry to nie ma siły - musi działać!
dukat11 napisał Ci jakie masz przewody w złączu, więc jedyne co mogłeś pomylić to masę z którymś przewodem zasilającym i napięcie zamiast na silnik idzie na sam rezystor...

Wyjmij wszystko z samochodu i podłącz do akumulatora na krótko - wtedy zidentyfikujesz odpowiednie kable.

Pozdrawiam!

Artur - Sro Sie 12, 2009 00:00

wentylator jest nowizna musi działać ;> , ja problemu doszukuje sie w skrzynce z przekaźnikami szczególnie jeśli chodzi o te cienkie kabelki (niebieski z czerwonym paskiem na zdjęciu wyglądający jak fioletowy i niebieski z żółtym paskiem) za co one odpowiadają? i jak są podłączone??
dukat11 - Sro Sie 12, 2009 08:15

one służą do wysterowania (włączenia) przekażnika. Jak podasz na nie + to przekażnik powinien się załączyć (oczywiście jeśli na żółtym masz minus)
Artur - Sro Sie 12, 2009 11:50

wentylator po podłączeniu na krótko z ominięciem przekaźnika kręci aż miło po podaniu plusa na środkowy styk(zdjęcie nr 1 w temacie) kreci wolniej - 1 bieg, a po podaniu plusa na czerwony styk kręci szybciej 2 bieg, mało tego jak wentylator jest podłączony do instalacji auta i podam minus na żółty mniejszy kabelek, a plus na niebieski odpowiadający za konkretny bieg też kręci sie ładnie, ale jak uruchomie auto i włącze klime wentylator ani drgnie :( . Mam odłączony czujnik temp. zewn. i pokazuje że jest -30 stopni, ale to nie ma wpływu na prace wentylatora prawda?? bo juz sam nie wiem o co chodzi :(

[ Dodano: Czw Sie 13, 2009 18:58 ]
Operacja zakończona :) , udało się stałem się kolejnym posiadaczem R75 z wentylatorem od innego auta:D