Zobacz temat - [R75] Diagnostyka ELM'emem 327 + błędy
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Diagnostyka ELM'emem 327 + błędy

blazi - Sob Lis 14, 2009 17:08
Temat postu: [R75] Diagnostyka ELM'emem 327 + błędy
Podłączyłem sobie interfejs ELM 327, "pogadał" z kompem i żadnych błędów nie wykrył.
Chciałem mu zasymulować jakiś błąd, odpiąłem kontrolę trakcji, silniczki VIS. I teraz mam pytanie, czy coś takiego jak odpięcie wtyczek powinno skutkować zapisem błędu?

Aragorn - Sob Lis 14, 2009 17:56

a po odpięciu silniczków VIS "przygazowałaś" auto do obrotów w jakich się załączają? może dopiero wtedy wyskoczy błąd? bo odpięcie ich na 100% powinno skutkować błędem, też się zastanawiałem nad zakupem "interfejsu ELM 327" więc daj znać czy zadziałał w 75 :-)
blazi - Sob Lis 14, 2009 18:00

Tak, przegazowałem. Przejechałem się w sposób taki żeby go trochę na wyższe obroty wprowadzić i po przyjechaniu nadal nie było błędów. Więc nie wiem czy program do bani....
Aragorn - Sob Lis 14, 2009 18:07

nie wiem z jakiego roku masz auto ale wiem że jest kilka wersji oprogramowania jedno dla aut z przed 2001 i drugie po 2001 tyle wyczytałem choć zbytnio się tym jeszcze nie interesowałem, jedynie ta data gdzieś się przewijała.
blazi - Sob Lis 14, 2009 21:50

Auto z 2003r ale nie chodzi o oprogramowanie bo mi się łączy z samochodem (tylko jeden soft), chodzi o to czy w przypadku wyjęcia wtyczki np. z ASRa czy silniczka VIS zapisywany jest błąd na samochodowym kompie.
mocek - Sob Wrz 04, 2010 23:52

Witam i jak praca z ELMem to urządzenie jest coś warte, czy nie ma co sobie głowy zawracać??
keczu - Nie Wrz 05, 2010 12:13

blazi napisał/a:
czy w przypadku wyjęcia wtyczki np. z ASRa czy silniczka VIS zapisywany jest błąd na samochodowym kompie.

ELM "gada" tylko z silnikiem wiec odpiecie ASR nie pokaze zadnego bledu. Mozesz odpiac czujnik temperatury cieczy chlodzacej i zobacz co pokazuje (na pewno mozes odczytywac parametry w czasie rzeczywistym) ,jak odepniesz sonde lambda to na pewno zapisze blad. Mozesz odpiac wtryskiwacz powinien pokazac jakis blad P300 itd. ELM moze pokazac ci jakas bzdure jesli chodzi o VIS, bedzie z poprawnym numerem ,ale zly opis ,cos o przekaznikach wentylatora. Sa pewne bledy typowe dla marki i ELM czasem pokazuje zly opis ,ale dobry numer, trzeba sprawdzic. I to ze od razu nie pokazuje bledu to nic nadzwyczajnego, poprostu nie diagnozuje tego elementu tak dobrze jak tych wazniejszych lub trzeba by z odpietym VIS-em przejechac , nowe systemy CAN sie dobrze diagnozyja i wywalaja nawet najmniejsze nieprawidlowosci nawet marginalnych czujnikow itd. Mozesz odpiac czijnik walka rozrzadu ,latwy dostep i na pewno wyskoczy blad. Pozdr.

hvil - Nie Wrz 05, 2010 21:45

była juz paczka tematów o tym, ja i zgredzik katowalismy elma silnikami roverkowskimi itd, cdti, 1.8 T, elm ladnie diagnozuje silniki od 2003 w gore ze starszymi roznie bywalo. poczytajcie posty o diagnostyce, temat manual i tam apples zawarł wiekszosc tematow w dziale diagnostyka roverków.
apples - Pią Wrz 10, 2010 21:19

ELM "gada" nie tylko z silnikiem. Wszystko zależy od wersji, oprogramowania i protokołów wymiany informacji pomiędzy komunikującymi się urządzeniami. Więcej w temacie http://forum.roverki.eu/v...p=511613#511613
dany1107 - Sob Mar 30, 2013 20:50
Temat postu: Diagnostyka
Czy moge prośic żeby mi ktoś podał jaki najlepiej programik do diagnostyki kupic? Najlepiej do zainstalowania na laptopie.Prosze o pomoc.Pozdrawiam.
SyntaX - Sob Mar 30, 2013 21:21

ELM327 w wersji chińskiej nie nadaje się do diagnostyki tego auta.
Jeśli chcesz coś naprawdę dobrego i w miarę taniego to kup to:
http://allegro.pl/diagnos...3116561792.html
Musi być oryginalna płyta z protokołem J1850 by go poprawnie odczytać.
Chińskie podróbki składane są na procesorze PIC18F2420 który jest tanim badziewiem.
Ja mam fejsa w wersji BOX z prockami wymiennymi na podstawce i to działa.
Interfejsy z Allegro za 100zł sa do niczego.
Jak chcesz coś mega profi to kup CDIF2.
Ostatnio za sprawą kilkunastu Angielskich fanatyków powstał interfejs MPPS który dodatkowo lamie zabezpieczenia komputera silnika i pozwala na modyfikacje.
http://allegro.pl/interfe...3069209823.html

dany1107 - Nie Mar 31, 2013 22:22
Temat postu: Interface
SyntaX .Dzieki za szybką odp. Możesz mi jeszcze napisac czy któryś z tych bedzie ok? http://www.ebay.co.uk/itm...984.m1438.l2649 lub http://www.ebay.co.uk/itm...984.m1438.l2649 .Pozdro
SyntaX - Pon Kwi 01, 2013 13:10

Jeden i drugi jest o kąt dupsztyla.
Pierwszy jest do niczego a drugi to tania Chińska podróbka MPPS - Pytanie jak dobrze podrobiona i czy będzie miała wszystkie protokoły.
Kup:
http://allegro.pl/chiptun...3138731377.html
Wystarczy do diagnostyki podstawowych parametrów
A jeszcze lepiej z pełnym wsparciem protokołów Rovera:
http://allegro.pl/interfe...3144023325.html
Ja umywam tego.
Do tego pobierz sobie program CDIF2
Są odpowiednie wsady oszukujące program by myślał że masz oryginalny interfejs.
Jeśli masz silnik TD4 to bardzo fajnie działa też program BMW Carsoft albo Digimoto.

rafalmis1 - Pon Kwi 01, 2013 19:49

SyntaX, a coś do benzynki polecisz ??
dany1107 - Pon Kwi 01, 2013 21:37
Temat postu: Interface
SyntaX .Dzieki serdeczne kolego za pomoc.Szacuneczek sie należy.Pozdro
Markzo - Pon Kwi 01, 2013 23:49

Syntax a masz co ogarnia starsze R? z MEMSem?
MaReK - Pon Kwi 01, 2013 23:50

Cytat:
Ostatnio za sprawą kilkunastu Angielskich fanatyków powstał interfejs MPPS który dodatkowo lamie zabezpieczenia komputera silnika i pozwala na modyfikacje.

Którego? ;) W CDT i CDTi na X sterowników z żadnym nie miałem problemu ani KWP ani Galetto.
MPPS natomiast w różnych wydaniach nie z każdym silnkiem sobie radził. Polfitowe zaczytuje wszystkie, natomiast starsze nie bardzo chcą się komunikować, albo są kapryśne. Dysponowałem dwoma, jeden taki droższy za 500 zł (podobno oryginalny) :) a drugi mój własny kupiony 1.5 roku temu za 200kilka złotych. Oba na moim aucie się nie sprawdziły. Ten tańszy na spocie w Zatorze ogarnął bez problemu R75 i MG ZT poliftowe.

Nigdy nie próbowałem jednak na tym interfejsie czegokolwiek diagnozować :) Zawwsze uważałem go jako produkt przeznaczony do FLASHowania pamięci ECU.

Do diagnostyki CDT/CDTi używałem interfejsu VIAKEN KKL 401.9 USB za 90 zł oraz programu do diagnostyki BMW - INPA. Niestety należy trafić w odpowiednią wersję programu INPA + EDIABAS. W innym wypadku możliwe będzie diagnozowanie tylko pozostałych elementów.
Jeden z angielskich forumowiczów napisał nawet specjalne PRG'i do INPY. Niestety są niedostępne. Do reszty modułów używam BMWScanner 1.4 i programu PASoft. Odpowiednio przerobiony interfejs potrafi nawet kasować EWS i programować go bez potrzeby wyciągania. To samo (podobno) może dotyczyć IKE - np. zapisywanie ODOMETER. Nie próbowałem jeszcze.

Przy pomocy TACTRIXa openport 2.0 opartego o J2534 można próbować łączyć się z autem za pomocą programu T4 - ale musi on być jednak odpowiednio zmodyfikowany aby nie szukał przewodów...

SyntaX jeśli masz wiedzę na temat interfejsu, który w cenie zgrzewki piwa, albo nawet beczki da radę robić wszystko to co T4, to daj znać :) Głównie chodzi o dostęp do GM6 - BCU.

Gdyby posiąść skądś dokumentację adresacji poszczególnych modułów można by spróbować napisać samemu oprogramowanie, które zadziałałoby i z ELM'em. Ale to potrzeba tęgiej głowy i kilku stron dokumentacji ;)

Pingiel - Pią Wrz 06, 2013 15:11

http://allegro.pl/interfe...3519663867.html

a czy to warto kupić?

MaReK - Nie Wrz 08, 2013 00:07

Pingiel napisał/a:
a czy to warto kupić?

Do czego to ma być? Do diagnostyki? Ten interefejs przeznaczony był do komunikacji z ECU po CANie w celu odczytu i zapisu epromu - tuning. Być może jakieś oprogramowanie wykorzysta go także jako diagnostyk - coś wcześniej Syntax wspominał o takowym, ale nie wiem o czym pisał ;)

Pingiel - Nie Wrz 08, 2013 01:20

Do diagnozowania w szczególności. Tyle że mam 99 rocznik i nie wiem czy go ogarnie.
MaReK - Nie Wrz 08, 2013 01:46

Pewnie go nie ogarnie. CDT to możesz spróbować INPA + ViAKEN KKL.
Parę modułów tym ożenisz ale bez gimnastyki nie obejdzie się.

Jak chcesz zdiagnozować auto raz porządnie to podjedź na T4.
Zapłacisz tyle co za chińską podróbkę z allegro, a będziesz miał pełną listę Fault Code :)
Potem zabierzesz się za wymianę potencjalnych winowajców i podjedziesz jeszcze raz na sprawdzenie :)

Pingiel - Czw Wrz 12, 2013 16:14

Widze że zostaje tylko coś z półki prof. Na T4 do Pleszewa najbliżej, ale i tak około 100km w jedną strone. Co powiecie na CDIF/2
SyntaX - Czw Wrz 12, 2013 18:51

CDIF/2 będzie go czytał.