Zobacz temat - [R75] Zmiana softu z CDT na CDTi.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Zmiana softu z CDT na CDTi.

Tomi - Pią Lis 18, 2011 11:24
Temat postu: [R75] Zmiana softu z CDT na CDTi.
W czym polega problem, że niektóre wersje CDT przyjmują soft od wersji CDTi, a niektóre nie chcą?
sash997 - Pią Lis 18, 2011 17:49

może starsze ECU :?: choć soft chyba sie jakoś dużo nie różni bo to ten sam silnik...
seyfer - Pią Lis 18, 2011 19:45

numer sterownika ?

[ Dodano: Pią Lis 18, 2011 19:45 ]
tak bylo u mnie jak dopadłem gotowca z cdti, koleś przepisał parametry z gotowca do mojej mapy i na tym byl koniec modyfikacji

Magic79 - Sob Lis 19, 2011 21:10

Witam,
czy moglibyście bliżej opisac taki proces wgrania oprogramowania z CDTi do CDT? Na czym to polega, na podmianie wybranych parametrów w CDT na wzór z CDTi?

Prosze o sugestie,

thx!

arkady - Sob Lis 19, 2011 21:41

Magic79 napisał/a:
Witam,
czy moglibyście bliżej opisac taki proces wgrania oprogramowania z CDTi do CDT? Na czym to polega, na podmianie wybranych parametrów w CDT na wzór z CDTi?

Prosze o sugestie,

thx!



podlanczam sie do pytania i jakie kaszta? czuc roznice w osiagach? jak ze spalaniem?

kris-tofer - Nie Lis 20, 2011 19:47

Jako, że niedawno byłem na wgrywaniu map od CDTI do mojego CDT powiem tak:
Podobno nie do każdego da się wgrać, ale w sumie to nie wiem dlaczego
Do niektórych wgrywanie trwa 15 min w innych znacznie krócej
Do 200km ma być różnie z tą mocą, bo samochód ma się przez ten czas ''uczyć'' nowych parametrów. Później samochód wyraźnie żywszy, elastyczniejszy w niższych partiach obrotów silnika, oczywiście dynamiczniej przyśpiesza.
Jednakże cały czas z mocą jest u mnie raz lepiej raz gorzej, ponieważ mam do wymiany przepływomierz, jeśli go wymienię, ma być dużo lepiej z mocą i zmniejszy się spalanie.
Au mnie nawet na padniętym przepływomierzu spalanie w trybie mieszanym spadło, wskazania komputera pokładowego od 5,3l/100km - trasa, monotonna jazda na niskich obrotach, do120km/h do 8,5l/100km w mieście przy katowaniu przy każdym ruszaniu.

arkady - Pon Lis 21, 2011 21:00

kris-tofer napisał/a:
Jako, że niedawno byłem na wgrywaniu map od CDTI do mojego CDT powiem tak:
Podobno nie do każdego da się wgrać, ale w sumie to nie wiem dlaczego
Do niektórych wgrywanie trwa 15 min w innych znacznie krócej
Do 200km ma być różnie z tą mocą, bo samochód ma się przez ten czas ''uczyć'' nowych parametrów. Później samochód wyraźnie żywszy, elastyczniejszy w niższych partiach obrotów silnika, oczywiście dynamiczniej przyśpiesza.
Jednakże cały czas z mocą jest u mnie raz lepiej raz gorzej, ponieważ mam do wymiany przepływomierz, jeśli go wymienię, ma być dużo lepiej z mocą i zmniejszy się spalanie.
Au mnie nawet na padniętym przepływomierzu spalanie w trybie mieszanym spadło, wskazania komputera pokładowego od 5,3l/100km - trasa, monotonna jazda na niskich obrotach, do120km/h do 8,5l/100km w mieście przy katowaniu przy każdym ruszaniu.


koszta? kto to robi? gwarancja? mozliwosc powrotu do oryginalu map?

kris-tofer - Pon Lis 21, 2011 22:45

możliwość powrotu do oryginału jest, tak samo jak można było wgrać CDTI ja byłem u mariusz418 wygrywał komputerem serwisowym T4
gwarancja? jeśli samochód odpali to znaczy, że jest OK i tyle co z gwarancji :)
koszta na pewno konkurencyjne co do tych wszystkich innych magików wygrywających jakieś mapy gotowce lub hamownie biorące po 1600zł...

[ Dodano: Pon Lis 21, 2011 22:45 ]
aha i nie da wgrać się do wszystkich R75 nie wiedzieć dlaczego, u mnie na szczęście udało się, może dlatego, że mój model rocznikowo 2000 a w młodszym się już nie dało, nie wiem dokładnie ale CDTi weszło chyba około roku 2003

PHJOWI - Pon Lis 28, 2011 00:28

ciężko wgrać do sterownika NNN100692 ORAZ 720A .
kris-tofer - Pon Lis 28, 2011 10:06

Tomi, sprawdź tak z ciekawości czy masz taki sterownik pisze PHJOWI, ciekawe właśnie dlaczego do wszystkich wgrać się nie da, jakieś blokady na tych sterownikach? ale tylko na takich?
MaReK - Pon Lis 28, 2011 10:35

Myślę, że na flash'a nie będzie mocnych ;)
Tylko czy on nie przeniesie się z BARCODAMI? ;)

apples - Pon Lis 28, 2011 10:41

PHJOWI napisał/a:
NNN100692
Mam taki u siebie :sad:
PHJOWI - Wto Lis 29, 2011 20:54

wszystko się rozbija o kodowania ZCS , do rocznika 2001 wrzesien , nie było wersji o podniesionej mocy , angole nie smiało kombinowali z softami i morze być sytuacja że na tych numerach odpali , druga opcja to tak jak Marek pisze flash wylutować z kompa i na programator ,w tedy nie ma żadnych problemów.
MaReK - Wto Lis 29, 2011 21:36

No jak mi starczy odwagi i auto będzie stało na blacharce/lakierni to wyjmę kompa i moduł komfortu i zrobię operację odczytu moich parametrów. Potem wspólnie z adi-mistrzu spróbujemy ten kod rozpracować. A nóż widelec uda się program rozbić na atomy i potem ogarnąć jeszcze jakieś dodatki ;)
To oczywiście bardzo optymistyczna wizja i pewnie daleko nam będzie do niej, ale kto nie kombinuje ten się nie dowie ;)

Remigiusz - Wto Lis 29, 2011 21:59

Ja się dziwie ze jeszcze nikt nie zrobił tak jak się robi remap w IDT czyli wylutowac chipy i na podstawki potem zamontować :wink: Mozna w tedy nagrać co sie da, a rożnych map do CDTi jest sporo dostępnych na sieci. Potem tylko hamownia i zobaczyć który dobry jest :wink:

MaReK, Ja zgrasz zawartość mapy podrzuć chętnie luknę na WInosl jak se wygląda :wink:

MaReK - Sro Lis 30, 2011 12:17

Remigiusz napisał/a:
MaReK, Ja zgrasz zawartość mapy podrzuć chętnie luknę na WInosl jak se wygląda :wink:

Sam sobie looknę ;) Ale oczywiście nie omieszkam się podzielić ;)
Ja także za namową Adi-mistrzu chcę zrobić chipy na podstawkach i to kupić kości nowe i na nich dłubać, a oryginał schować do pudełka i mieć na czarną godzinę ;) Tylko, że to już nie o same mapy chodzi, a o rozpracowanie więcej rzeczy. O ile z kompa silnika to można właściwie tylko mapami powalczyć, o tyle z modułu komfortu chciałbym wyłuskać rzeczy typu: otwieranie klapy bagażnika. Nie wiem jeszcze gdzie siedzą komunikaty wyświetlane na dużym wyświetlaczu, ale przy rozłożeniu kodu binarnego na czynniki pierwsze można byłoby je przetłumaczyć na dowolny język ;)

Remigiusz - Sro Lis 30, 2011 12:23

No tak bo tam więcej pierdół w 75/ZT jest :wink: Powinno się dać coś rozgryźć w module komfortu :wink:
kacper - Czw Sty 19, 2012 08:46
Temat postu: [R75] Zmiana softu z CDT na CDTi.
Hey, mam taki problemik na własne chyba życzenie, kolega podesłał mi wsad który wgrywał do swojego ECU do Rover75 CDT 2000r sedan, ja chciałem ten sam wsad wgrać do Rover75 CDT 1999r sedan, niby sterowniki te same ale... jemu się udało a ja już autka nie odpaliłem.... w załączniki widok przed i po.

Jest szansa na uratowanie mojego ecu ?? co bym teraz nie wybierał to nie można nic wgrać i ECU się nie przedstawia :(

[ Dodano: Czw Sty 19, 2012 08:20 ]
Naprawione moje ECU :) jak ktoś by kiedyś potrzebował to mam w lublinie gościa z T4 i całą reszta bajerów tzn programatorem itd itp moje ECU z wywalonym flashem zostało ponownie zaprogramowane, dopisany jeszcze raz cały pozostały układ modułów, sczytane co podobno mówią że nie możliwe moje stare BARCODE z kluczy i wpisane ponownie.... tak że "Kelaga jest zajefajny" koszt takiej usługi 200PLN po znajomości czas godzina pracy.... pełen szacuneczek :)

PS.Uważajcie na mody, ja już wiem że są w niektórych sterownikach potężne różnice i nawet jak podepnę nowy zestaw startowy to i tak autko nie będzie jak dawniej...

[ Dodano: Czw Sty 19, 2012 08:46 ]
Apropo sterowników to najważniejszą wykładnią jest podobno to co oznaczyłem w pliku ECU-info NR1 to jest info o zawartym układzie flash , mój np miał inny numerek i nie miał pojemności 512KB tylko 1MB i dla tegoż mój się wysypał...
NR2 miałem nimy taki sam jak inny ale to podobno jest mniej już znaczące, i nie polecam wgrywania obrazów od kogoś skończycie jak JA :) zniknie np trakcja lub przestanie działać tempomat czy vebasto... ja dostałem lekcję i porcję obwitych wyjaśnień...

MaReK - Pon Cze 25, 2012 23:06

Ja ma nadzieję, że na dniach będę miał galletto i MPPS'a i mam nadzieję, że zagada z moim i innymi sterownikami. Mam już mapki wzmocnione więc spróbuję najpierw u siebie. Oby tylko komunikacja przebiegła pomyślnie ;D

Ktoś z Was dysponuje zdjęciem wnętrza sterownika silnika do diesla?

Remigiusz - Pon Cze 25, 2012 23:25

MaReK, Tak wygląda ECU CDTi:


szpynior - Pią Cze 29, 2012 20:32

MaReK, i jak tam ? Wgrałeś już ? Mi podnieśli z orginalnych 107 KM na 127 KM, przy mapach z CDT. Zastanawiam się co by było gdyby popracowali na mapach od CDTi .
MaReK - Sob Cze 30, 2012 02:01

107KM ;D ? Myślałem, że CDT ma 115(116) :D CDTi zaś 131 (136) KM.
Faktycznie to, że niektóre sterowniki przyjmują CDTi to sprawa tego, że te wgrywane z CDTi mają pewnie sterownik 351065 i tylko do takiego wejdzie podmianka na żywca.

W innym przypadku należy zgrać soft ze swojego sterownika i przekopiować mapy różniące się od oryginału metodą copy/paste. Następnie wyeksportować plik bin i wtedy wgrać go do sterownika.

Ja sam jestem po drugiej zmianie. Za każdym razem jestem niezadowolony. Moim celem było usunięcie box'a wpiętego w listwę CR. Niestety moje modyfikacje bez użycia BOX'a są mizerne. Nawet nie wiem czy wyszedłem dużo ponad 136 KM :D Natomiast modyfikacje + BOX to czuć, że się zrobiła zmiana ;) Dlatego będę jeszcze musiał mapki od CR porzeźbić ;)

Wiem, że Tomi miał problem z wsadem od CDTi i nie udało się mariusz418 tego wgrać. Spróbuję zatem zrobić Tomkowi taki remap, a wsad udostępnię dla sterownika innego niż 351065. Oczywiście może być jeszcze problem zabezpieczeń jakie miały czasami auta przed 2003 rokiem. Wtedy żeby wgrać soft należy zapodać masę na tzw. boot pin czyli najlepiej podłączyć sterownik na stole. Jeśli to nie pomoże trzeba wyjąć kość, zamontować podstawkę i wgrać flash przez programator pamięci. Na to już mocnych nie ma ;P

Umówiłem się wstępnie do kolegi, który ogarnia mapki co prawda dla benzyniaków, ale mówi, że jak pozna kilka przykładów z Diesli to też da radę i mam nadzieję, że będę mógł sprzedać komuś w dobrej cenie swojego BOX'a ;D

Dorwałem też mapy od BMW 320d, które ktoś zmodził na 178 KM :)
Tam jest jednak inny sterownik i inna ilość potencjalnych map, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby podpatrzeć tamte i spróbować część wartości zaadoptować u nas ;) Pytanie tylko czy BMW320d ma taką samą turbinę jak nasze Roverkowe?

Pozdrawiam,

Rowan - Nie Lip 01, 2012 09:18

MaReK napisał/a:
Pytanie tylko czy BMW320d ma taką samą turbinę jak nasze Roverkowe?

Mówisz o M47N oczywiście? Tam jest turbo ze zmienną geometrią :wink:

MaReK - Nie Lip 01, 2012 09:54

Nie wiem o którym dokładnie ;) Nie znam się na BMW.
Jednak E46/E39 (320d/520d) montowano silniki M47D20, które potem kupił Rover i nie zmieniał w nich mocy. Były dwa 114 i 134 KM. W Rover/MG jest oznaczenie silnika M47R :)

Widzę jednak jakieś mapki z 320d podniesione do 178KM. Oczywiście to tylko liczby niczym nie potwierdzone. Zatem jeśli wierzyć opisom w Internecie to będzie ten sam silnik z tym samym osprzętem.

Jeśli to jednak ze zmienną geometrią to faktycznie mapki będą się różnić, tylko czy aż tyle?
Kurcze jeszcze jednak mało wiem ;) Ale będę zgłębiał wiedzę ;P

Pozdrawiam,

sew87 - Nie Lip 01, 2012 11:48

witam w 75 jestem nowy mam ja tydzen ,i moje pytanie czy da sie samym softem zmienic mapy z cdt na cdti ? czy trzeba cos zmieniac przy silniku lub 2 pytanko co z chip boxami na allegro ktore z 115 robia kolo 135? wiem ze tyle nie bedzie ale ciut wiecej zawsze to ,i czy to bezpieczne dla silnika itd . dzieki z gory

a dokladnie o to mi chodzi http://moto.allegro.pl/ro...2344407583.html

MaReK - Nie Lip 01, 2012 12:32

sew87 napisał/a:
witam w 75 jestem nowy mam ja tydzen

Poczytaj wątek od początku przecież to nie tak dużo.

Dowiesz się wszystkiego.
Ja osobiście mam CDTi z serii i do tego BOX zwiększający do teoretycznie 160 KM ;)
160KM nie ma, jest w okolicach 150KM. Chcę BOX'a wyrzucić z układu i zrobić to przez komputer,
z dobrze zrobionymi mapami, które oszczędzą turbinę i nie będą zbyt eksploatowały wtrysków.

Mam coraz większe podejrzenia, że ów BOX może psuć wtryski... ale nie mam potwierdzenia naukowego ;)

Pozdrawiam,

sew87 - Nie Lip 01, 2012 13:00

czytalem od poczatku ale zaptac tez warto, aha czyli mozliwe ze nisza sie wtryski i turbina, czyli lepiej sie nie pchac w to ,ale jest roznica po podpieciu tego boxa? ile juz na tym jezdzisz i czy ci sie cos dzialo i jak ze spalaniem
MaReK - Nie Lip 01, 2012 15:54

Zmiana softu ze 114 na 134 wiąże się tylko i wyłącznie ze zmianą programu. Nie potrzeba wymieniać żadnych elementów silnika. Potrzebna jest tylko sprawna przepływka, a jeśli niesprawna to odłączona :) Można to zrobić za pomocą T4 - ale nie zawsze się tak da - można to zrobić zatem za pomocą interfejsów typu Galletto lub MPPS. MPPS jednak lepiej sobie radzi z nowszymi autami po szynie CAN i mimo że obsługuje linię K to jest strasznie wybredny i podatny na zakłócenia z np. z BCU.

sew87 napisał/a:
aha czyli mozliwe ze nisza sie wtryski i turbina,

Podobno nasze turbiny nie są z tych "chorowitych" i można je ociupinkę pomęczyć. Natomiast wtryski z mojego doświadczenia wynika, że są liche. Raz załatwiłem je tankując wątpliwej jakości paliwo u "Sławka" ;) Drugi komplet zaczyna się sypać pomimo tankowania u jednego źródła z dodatkiem specyfików ratujących życie diesla :)

Tomiego auto na ten przykład to rocznik 2003 i do dzisiaj jeździ na jednym komplecie.
Stąd zacząłem podejrzewać, że moje potyczki wtryskowe padają od BOX'a :D

BOX'a mam już kilka lat. Moc jest, wyraźnie ją czuć i chciałbym osiągnąć to samo mapami ECU, a nie puszką dodatkową ;D

kacper napisał/a:
Uważajcie na mody, ja już wiem że są w niektórych sterownikach potężne różnice i nawet jak podepnę nowy zestaw startowy to i tak autko nie będzie jak dawniej...

Trzeba uważać i myśleć co się robi ;) Nawet jak dostaje się interfejs od użytkownika allegro to jest napisane, aby sprawdzać wszelkie wersje, numerki i wielkości wsadów z takimi jakie były wgrane do nas.

Zrobiłeś sobie swój zrzut na dysk? Jak masz plik oryginalny, to można wgrać go do tego co masz uwalony przez wyjęcie układu z płyty i flash na programatorze. W sumie to teraz rozumiem skąd wsady z BMW mają 1mb, a większość gotowców z Rovera/MG ma 512 kb ;D W takim układzie mapy trzeba robić przez copy/paste.

kacper, jak masz swój plik podeślij mi bin'a na marek@roverki.pl

Pozdrawiam,

[ Dodano: Nie Lip 01, 2012 14:20 ]
Hehe ;) Nie doczytałem, że już sobie naprawiłeś ECU :)
Ale jak masz to możesz mi podesłać swój BIN.

[ Dodano: Nie Lip 01, 2012 15:54 ]
I jeszcze jedno... jaki wpływ ma ECU na BARCODY czy BCU? To jest jakoś zsynchronizowane?
Generalnie na początku wgrałem sobie mapę (512KB z takiego sterownika jak mój) i nic się nie stało.
Nie sądzę, aby wersja z internetu miała takie same CODY jak ja ;D Więc chyba nie ma sensu kupować kompletu w przypadku awarii ECU. Nie wiem. Zamierzam kupić sobie ECU od 2.0 CDT/CDTi dla testów.
Niestety nie mogę niczego znaleźć w rozsądnej cenie. Jak trafi mi się okazja, to kupię.

Remigiusz - Nie Lip 01, 2012 15:57

MaReK, Jak kości złe nagrasz to się nic nie stanie :wink: Po prostu je od nowa z flashujesz i gotowe :wink:
MaReK - Nie Lip 01, 2012 16:02

No dobrze, ale jak wgrasz wersję BIG do wersji SMALL jak zrobił kolega wyżej, to jednak komunikację zrywa. Już nie nagrasz sobie przez ODB tylko musisz wyjąć sterownik na stół.

Zastanawia mnie to co opisał kolega, że magik z Lublina wziął 200 zł i zaprogramował wszystko od nowa... ale co to jest wszystko. Jakie BARCODY? Takich rzeczy w/g mnie nie ma w ECU. Dlatego to powinna być wymienna część. Spali się, kupię zamiennik i jeździmy. Chyba, że gdzieś w BCU jest przypisany dany sterownik, ale nie FLASH. Nie wiem. Niech mi ktoś znajdzie tanie ECU (do 100 zł ) od CDT ;D

Barciu - Pią Lip 13, 2012 11:45

Nie ma ktoś oryginalnej mapy od CDTi?
Ostatnio też próbuję przyspieszyć swojego R, ale moje modyfikacje nie przynoszą efektów, więc pomyślałem, że zacznę od przekonfigurowania mojej mapy na mapę z CDTi.

MaReK - Pią Lip 13, 2012 11:54

Ja mam :D
W ogóle poluję na oryginały i będę je gdzieś na stronie umieszczał dla potomnych.
Mapy z modyfikacjami sobie daruję, bo nie chcę brać odpowiedzialności za czyjeś problemy ;P

Mam mapy z CDTi przed i po lifcie od MG i od Rover 75 (po lifcie).
Mapy w sumie nie wiele się różnią (te między przed a po liftem).

Nie zalecam jednak wgrywania map na pałę "soft od innego" wrzucić programem do siebie.
Jest 50% że zadziała i tyle samo że się nie odpali.

haszczyc - Pią Lip 13, 2012 12:20

MaReK, tą moją mapę w końcu zgrałeś ? z tego co ja słyszałem to zgrywając od kogoś mapę kto ma kontrole trakcji i wgrywając komuś kto nie ma kontroli trakcji to uwali się softa?
MaReK - Pią Lip 13, 2012 22:58

Nie wiem czy to jest dokładnie tak ;)
Wczoraj zgłębiłem wiedzę na temat kodów ZCS :)
Faktycznie jest tam zapisana cała konfiguracja auta.
Dla każdego z podzespołów ważne jest co auto posiada ;)

Dla ECU (czujnik deszczu, tempomat, trakcja)
Dla BCU (szyby z tyłu, otwierani klapy bagażnika, itp. itd)

Dlatego ważne jest aby człowiek sobie sam przekopiował mapy, a nie wrzucał pałę.
W komputerze w aucie z kontrolą trakcji map będzie 32. W aucie bez będzie ich 26.
Tutaj niezależnie od tego czy tempomat jest czy nie, ilość map jest taka sama.

Przerzuca się jednak tylko te mapy, które wskazują różnicę w parametrach.
Następnie generuje się jeszcze raz sumę kontrolną, zapisuje plik i wrzuca do sterownika.

[ Dodano: Pią Lip 13, 2012 22:58 ]
Niestety... dzisiaj piątek 13'ty i doszło do drobnego błędu.
Najpierw wgrałem soft do CDT. Niestety, mimo że wgrywałem CDTi nie wgrało się poprawnie.
Auto odpaliło, ale nie były to mapy CDTi. Już na wstępie problem był z poprawnym zczytaniem.
Jakby coś zakłócało interfejs. Kiedy już się udało, modyfikowane mapy wgrały się za pierwszym razem.

Niestety za drugim, podczas wgrywania nastąpił ot crash.
Potem ów crash występował w różnych odstępach czasu pracy i nie zawsze w tym samym miejscu.

Siłą rzeczy sterownik się uwalił i auto nie chciało odpalić.
Na szczęście obok stał mariusz418 ze swoją machinerią T4 i ono odratowało sterownik.
Zastanawiam się dlaczego interfejs typu Galletto nie podołał z zapisem, a T4 dał radę.

henryk - Sob Lip 14, 2012 14:43

MaReK napisał/a:
Mam coraz większe podejrzenia, że ów BOX może psuć wtryski... ale nie mam potwierdzenia naukowego
szósty rok jeżdżę z box-em ustawionym na max, mapy oryginalne CDT. Wtryski dotychczas nie zmieniane. Dwukrotnie na zlotach badane T4 przez mariusz418. Raz 3-ci raz 4-ty wtrysk był "podejrzany", ale do dzisiaj dają radę. Zalewam wyłącznie dieslem "premium". Ale to tylko moja teoria, również niepotwierdzona naukowo, że paliwa "premium" są czystsze i lepiej kontrolowane. Nie chodzi mi o różnice w mocy i spalaniu.

[ Dodano: Sob Lip 14, 2012 14:43 ]
sew87 napisał/a:
zaptac tez warto, aha czyli mozliwe ze nisza sie wtryski i turbina, czyli lepiej sie nie pchac w to ,ale jest roznica po podpieciu tego boxa?
box nie wpływa bezpośrednio na turbinę. Chwilowe "przyspieszenie" turbiny jest wynikiem zwiększonej dawki paliwa w porównaniu ze standardem.
Różnica po podpięciu boxa jest odczuwalna - niepotwierdzona hamownią. Moje wrażenie jest takie, że box przede wszystkim zmienia charakterystykę w niższej strefie obrotów i tam jest najbardziej odczuwalny. Po podpięciu boxa auto przestało się "zastanawiać" po naciśnięciu gazu.
Różnica w spalaniu statystycznie niezauważalna. Tym bardziej, że stopniowo zwiększałem "nastawę" boxa od 5 do 9 (max).
Box działa wyłącznie na listwę CR. Podobno są różnice w typach boxów i radziłbym uważać. Tu każdy podejmuje decyzje na własne ryzyko.

Pieta - Wto Sie 21, 2012 15:58

FTP z mapami do różnych aut
http://reducteur.free.fr/tunefiles/
http://chomikuj.pl/AUTO-SOFT/wsady+orginalne+ecu

MaReK - Wto Sie 21, 2012 17:27

Henryk być może BOX BOXowi nie równy. Wiem, że Vmatas ma jakiś dedyk do R75 i też jakiś tam przyrost mocy posiada bez konsekwencji wtryskowej. Moje wtryski pierwszy raz padły po zalaniu opałem (bez mojej wiedzy). Potem tankowałem na neste i bp. Sporadycznie na orlenie. Wtryski nie padają na raz hurtem, jak po opale, tylko wybiórczo. Czasami na diagnostyce jest okej, za kilka dni źle, a potem znowu za parę dni możliwie w normie. Dlatego chciałem pozbyć się swojego BOX'a i zostać przy zmodyfikowanych mapach komputera. Jak do tej pory nie wiele udało mi się uzyskać ;) Ale próbuję i w miarę możliwości czasowych zgłębiam temat.

Pieta napisał/a:
FTP z mapami do różnych aut
http://reducteur.free.fr/tunefiles/

A to chyba to samo co jest dodawane do płyt z programami od interfejsów tunerskich oraz na chomiku :) Nazwy nieco inne, ale z tego co widzę, to chyba nawet niewielkie zmiany w mapkach.

Ponieważ temat traktuje o zmianie softu z CDT na CDTi to napiszę, co mi się udało ustalić.
Oczywiście nie jestem inżynierem Rovera i mogę się mylić piszę tylko na podstawie doświadczeń zdobytych i tego co wyczytałem na forach angielskich lub w mailach od firmy x-part ;)

Jako że całkiem niedawno walczyłem z tematem doposażenia mojego samochodu w tylne szyby i faktem, że ta operacja nie jest wcale taka plug and play, to zagłębiłem się nieco mocniej w opis konfiguracji naszych samochodów. Ta konfiguracja zawarta jest w kodach ZCS. Kody te dzielą się na VN, GM oraz SA. VN to kody informujące o rodzaju silnika, mocy, pakietach typu x-power. Kody GM informują o tym jaki typ auta, marka, itp. Kody SA to konfiguracja wyposażenia pojazdu.

Owe kody zapisane są w kilku modułach naszego samochodu. Ja wiem o ECU, BCU, EWS, IPK.
Do dwóch pierwszych bez T4 się nie dostaniemy, do dwóch ostatnich można się dostać interfejsem diagnostycznym od BMW. Ale co z tego? Co z tego że kody sobie zmienimy w EWS czy w liczniku...
nic tam nie da, bo najważniejsze dwa - wiodące - dalej znają starą konfigurację.

Bystry użytkownik (taki jak ja :rotfl: ) szybko znajdzie opis i rozkimnkę anglików na temat w/w kodów.
Można je sobie samemu dopasować do auta. Ja tak zrobiłem i naiwnie wierzyłem, że za pomocą T4 będę mógł je sobie wpisać. Kiedy doszło do procedury wpisywania, okazało się, że każdy z kodów posiada jeszcze ukryty znak/symbol/wartość - sumę kontrolną wszystkich pozostałych. A jak tę sumę obliczyć? Trzeba znać algorytm. Jakiś anglik zwietrzył interes i chciał kręcić biznes sprzedając swój kalkulator, który jednak nie działał dobrze. Inny świadczy takie usługi tylko dla Klubowiczów ichniejszego forum. A jak ktoś jest szary, to musi pisać do jedynego spadkobiercy dokumentacji technicznej R/MG - firmy X-part ;) Oni za 40 funtów wygenerują takie kody. Napisałem i dostałem com chciał. Wziąłem dwie sztuki, bo jeszcze trzeba było ogarnąć auto mariusz418.
Dostałem to razem z instrukcją jak zmusić T4 do wejścia w tryb podawania kodów ZCS. Niestety tutorial żądał ode mnie rozbebeszenia pół auta, podmieniania modułów typu EWS i ECU z innego samochodu - no matko i córko.. Na szczęście wykombinowałem sobie sposób który pozwala nie brudzić sobie rąk. Wpisaliśmy owe kody do mnie i też bangla - szyby działają - ale przecież nie piszemy tu o szybach ;P

Wracając do kodów ZCS. Wiemy, że w grupie kodów VN zapisana jest konfiguracja pakietu posiadanego w aucie oraz mocy silnika. I tak np. początek 1 8 ..... mówi nam (w/g tabelki kolegów anglików), że 1 - pakiet xpower, 8 - silnik 135PS. Jeśli mamy 0 0 - mamy do czynienia ze słabszą wersją silnikową.

Co ważne teraz. W/g mnie i w/g kolegów z anglii (forumowych) wystarczy wygenerować sobie kody z VN początkowym 18 (dla diesla oczywiście) aby T4 zaprogramował nasze ECU i wgrał odpowiednią mapę do sterownika. Być może nie będzie chciał zrobić tego od razu, dla tego po wgraniu kodów należałoby celowo uszkodzić wsad (uploadując np. same 000) i kazać T4 odbudować. Jest szansa, że będziemy wtedy posiadaczami pełnowartościowego auta CDTi o mocy 135KM.

W/g firmy x-part, to nic nie da ;) Należy zakupić od nich (cena ze specjalnej okazji) za 55 Funtów płytę odblokowującą dla T4. Płyta jest dopisana do VINu więc nie uda się odblokować więcej niż 1 furę ;) W/g specjalisty z x-part, taka płyta odblokuje obszar ECU który odpowiedzialny jest za mapy dla CDTi.
Taka płyta nosi numer części VUF000010.

Kopiowanie map ze sterownika od CDTi i wkładanie do CDT nie ma u mnie jeszcze potwierdzenia 100% działania. Zrobiłem już 3 takie swapy, ale tylko dwie osoby twierdziły, że coś się zmieniło, z czego jednej musiałem odpiąć przepływkę, bo auto było zamulone jak dno Wisły. Więc tutaj efekt może być także odpięcie przepływki, a nie sama zmiana map. Do tego trzeba byłoby hamować auto.

Jedno jest pewne. Po zrobieniu reampa z CDTi do CDT, auto wcale nie wie że jest CDTi. Podłączony do niego BOX od CDTi wprowadzi go w tryb awaryjny, co będzie skutkowało niemożliwością jazdy.

Ja sam zrobiłem doświadczenie. Zbudowałem sobie mapę od CDT. Wgrałem do siebie, odpiąłem BOX'a i nie zauważyłem różnicy :) Czyli w/g mnie było dalej 135KM mimo, że mapki od CDT :)

Może niedługo uda się wspólnie z mariusz418 dokonać takiego upgradu na CDT.
Wygeneruje dla auta kody wraz z sumą kontrolną (tak sobie myślę, że potrafię :P ) zapodamy je, zrobimy reconfigure ECU i sprawdzimy czy podpięty BOX dedykowany dla CDTi będzie prawidłowo działać. Jeśli tak... jesteśmy w domu i mamy w kieszeni 55F ;D

Pozdrawiam,

looke81 - Sro Sie 22, 2012 08:26

MaReK napisał/a:
Nie wiem o którym dokładnie ;) Nie znam się na BMW.
Jednak E46/E39 (320d/520d) montowano silniki M47D20, które potem kupił Rover i nie zmieniał w nich mocy. Były dwa 114 i 134 KM. W Rover/MG jest oznaczenie silnika M47R :)

Pozdrawiam,


To sa inne silniki, z innym systemem zasilania... silnik podobny do M47R znajdziesz w BMW 318d,

apples - Sro Sie 22, 2012 09:07

looke81 napisał/a:
To sa inne silniki, z innym systemem zasilania... silnik podobny do M47R znajdziesz w BMW 318d,
Chyba jednak się mylisz. "Podobny" ... pojecie względne.

Temat o silniku http://forum.roverki.eu/v...p=465415#465415

Pieta - Sro Sie 22, 2012 09:44

MaRek,

widzę, że w tamcie siedzisz głęboko
Możesz poradzic jaki interfejs zakupić do zgrania i wgrania z powrotem tego samego softu ze zmodyfikowanymi mapami
Czy wytarczy tani (100zł) Galletto 1260 sprzedawany na allegro?
Na innych forach ludki używają takich i nie ma problemów w innych bardziej popularnymi samochodami. Czy w R75 tani Galletto zadziała.

MaReK - Sro Sie 22, 2012 10:09

Pięta no nie wiem czy głęboko, ale jak to mówią tonący brzytwy się chwyta, a ja przed wakacjami tonąłem w gównie z wizją, że w drodze na wakacje 1280 km w pięć osób w tym mały szkrab i nie da się otworzyć w ogóle okna (bo manuale wyjąłem) :D Więc walczyłem jak lew, potem to już na złość fabryce ;D

Ale nie udałoby się to wszystko bez mariusz418, tomi i vmatas ;)
PHJOWI także w jakimś stopniu pomógł.

Co do interfejsu w sumie wyboru za dużego nie ma.

Jest KWP2000 z protokołu którego korzysta chyba nawet nasze T4 ;) ale on potrafi w najmniej nieoczekiwanym momencie zakończyć komunikację nie podając przyczyny, co w przypadku FLASHowania może się skończyć uwaleniem sterownika.

Jest MPPS made in china z crackiem na ilość uruchomień. Niestety ten interfejs zachowuje się jak księżniczka na ziarnku grochu. Przeszkadza mu nawet działająca pompa paliwa, nie wspominając o innych modułach takich jak BCU, EWS... Zrzuca tylko tabele z mapami - 48Kb. Wrzucić z powrotem nie chce, bo coś mu przeszkadza. Nie twierdzę, że tak musi być u wszystkich. On przy odczycie zachowywał się za każdym razem inaczej w różnych autach ;) Lepiej go stosować w autach nowszych opartych o listwę CAN tylko.

Jest Galletto1260 - które chyba jest najlepszym rozwiązaniem dla naszych silników. Ten wydaje się zrzucać pełną zawartość eepromu *COMPLETE. Najczęściej to 512KB (choć tutaj wyżej kolega wspominał, że miał 1MB (taki jak stosuje się w BMW)). Galletto także potrafi się kłócić z urządzeniami na pokładzie, ale stosunek podłączonych aut do sukecsu jest dużo wyższy niż w przypadku MPPS. Czasami trzeba podjąć kilka prób, czasami bawić się stacyjką, jednak powodzenie większe. Przy zapisie ponownym zmodyfikowanego FLASH'a należy pozostawić domyślną opcję programu * TABLE i broń Boże nie zmieniać na *COMPLETE. Chyba, że obok jest T4. To hulaj dusza piekła nie ma ;)

Odpowiadając na Twoje pytanie w prostych słowach, w/g mnie najlepszy do komunikacji z ECU jest Galletto 1260p. Do edycji map ja używam pożyczonego WinOLS'a w starszej wersji. Niestety muszę mieć do tych prac WINDOWS XP, bo Vista/7 sobie średnio z nim radzą. A na VM WinOLS nie działa ;)

Po edycji map sprawdzić i odbudować sumę kontrolną. A potem uploadować na auto.

Najsmutniejsza prawda jaką usłyszałem od pracownika szanującej się firmy tuningowej, to że w 90% przypadków jadą na gotowcach, delikatnie poprawiając wartości zależnie od kondycji auta ;/
Mam nadzieję jednak, że chociaż oni sami są autorami gotowców, a nie ściągają jak Raptile z ukraińskich serwerów ;)

Pieta - Sro Sie 22, 2012 10:24

Dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedż
Od jakiegoś czsu grzebię teoretycznie w temacie. Trochę bawiłem się w Winolsie i zamierzam go używać dalej. Musiałem odgrzebac starego laptopa z XP aby go odpalić baz problemów. Na komputerach aktualnie używanych mam Win 7, 32 i 64 bit i na żadnym z nich nie działał.
Jak kupię sobie interfejs to pooeksperymentuję na swoim R75 w ramach samorozwoju i zabicia wolnego czasu.

looke81 - Sro Sie 22, 2012 12:56

apples napisał/a:
looke81 napisał/a:
To sa inne silniki, z innym systemem zasilania... silnik podobny do M47R znajdziesz w BMW 318d,
Chyba jednak się mylisz. "Podobny" ... pojecie względne.

Temat o silniku http://forum.roverki.eu/v...p=465415#465415


To ciekawe... w temacie o ktorym wspominasz, pomijajac fakt, ze jest malo konkretny o ukladzie CR jest wspomniane przy 320d 150KM, tymczasem wersja 318d 116KM tez jest z CR i ten silnik jest do dzisiaj sprzedawany. Ale to chyba nie jest wlasciwy topic do tej dyskusji wiec przepraszam za offtopa :)

MaReK - Sro Sie 22, 2012 15:43

Dopisując się do tego offtopa. Ja zostałem skierowany na stronę wikipedii bezpośrednio z forum BMW.
Tam jest napisane to, o czym wspomniałem kilka postów wcześniej. Nie znam się na BMW i jego nomenklaturze, więc wiele nie podyskutuje ;) Najważniejsze, że narzędzia diagnostyczne od BMW pozwalają się dostać do wielu modułów w naszym aucie za wyjątkiem najważniejszego - BCU :D

looke81 - Sro Sie 22, 2012 16:36

MaReK napisał/a:
Dopisując się do tego offtopa. Ja zostałem skierowany na stronę wikipedii bezpośrednio z forum BMW.
Tam jest napisane to, o czym wspomniałem kilka postów wcześniej. Nie znam się na BMW i jego nomenklaturze, więc wiele nie podyskutuje ;) Najważniejsze, że narzędzia diagnostyczne od BMW pozwalają się dostać do wielu modułów w naszym aucie za wyjątkiem najważniejszego - BCU :D

To prawda, z BCU jest ciezko tak samo jak ze sterownikiem silnika - wszystkiemy winny jest poziom dostepu - R75 potrzebuje wyzszego (pelnego) levelu dostepu niz BMW stad brak mozliwosci wejscia softem BMW, LSM, IPK pa softem zmodyfikujesz, chociaz do EWS niby mozna wejsc tyle, ze tam akurat nie odwazylem sie eksperymentowac :) ps w kodach SA jest rowniez jeszcze jedna opcja - dotyczy tylko kombi ale to byl jakis czujnik przeciazeniowy do zawieszenia...(symbol auta z dwiema strzalkami gora/dol) a dowiedzialem sie o tym po zmianie zegarow na nowe, ktore fabrycznie mialy wszystko wlaczone co sie da, nawet po wgraniu VINu opcje zostaly ;) skonczylo sie pasoftem i szukaniem odpowiedzniego bitu do wygaszenia :)

MaReK - Czw Sie 23, 2012 00:09

looke81 napisał/a:
R75 potrzebuje wyzszego (pelnego) levelu dostepu niz BMW stad brak mozliwosci wejscia softem BMW

Z tego co się dowiedziałem od autorów oprogramowania PASoft, nigdy nie próbowali zrobić wersji dla Rover 75 wbrew temu co poniektórzy twierdzą, uważając że dysponują wersją tegoż programu, która potrafi się komunikować z BCU R75. Jeśli tak jest, to na pewno nie wyszło do spod palców autorów programu. Najgorszy jest brak dokumentacji dla GM6. Inne, te od BMW mają nawet swoje strony www i są rozkminione do tego stopnia, że można nawet się podłączyć bezpośrednio do scalaka i RS'a w komputerze ;) Niemiecka firma ELMOS, producent wielu podzespołów dla modułów BMW nie udostępniła nic na temat GM6. Być może gdzieś, jakiś stary, siwy rosjanin coś rozkminił, ale niczego nie znalazłem ;)
Na rynku są jakieś interfejsy, które rzekomo łączą się z naszym BCU i pozwalają na zmiany niczym w T4 ;) Kosztują one jednak prawie tyle co T4, więc nie opłaca się chyba kombinować. Jeśli jednak twierdzą, że potrafią, to w jakiś sposób się tam dostają. A anglicy w kwestii dokumentacji milczą i omijają temat jakbym go w mailu w ogóle nie poruszał ;D

No cóż została nam jedynie opcja wypróbowania oprogramowania T4 z crackiem od vmatasa. Muszę za to zabrać, ale skąd wziąć interfejs w rozsądnej cenie ;/

looke81 napisał/a:
LSM, IPK pa softem zmodyfikujesz, chociaz do EWS niby mozna wejsc tyle, ze tam akurat nie odwazylem sie eksperymentowac :)

No ja niczym kamikazze zrobiłem ten błąd i postanowiłem zmienić sobie licznik ;)
Zacząłem od LSM'a, potem od EWS'a - tam znalazłem przebieg z vinem w postaci strumienia bitów.
Najgorzej było z IPK, bo nie chciał przyjąć wartości odometer. Ale wyłączanie/włączanie stacyjki w jakiś sposób udało się zapisać ODOMETER i ... na wyświetlaczu pokazało się 70 tyś km. bo tak sobie ustawiłem. Następnie chcąc wrócić do stanu poprzedniego dostałem nerwa. Nie chciało się przywrócić - zwłaszcza w IPK. Oczywiście sypało błędem ERR, ale nie zawsze. W końcu jakoś znowu przypadkiem wartość odometer się zapisała. Skończyłem z eksperymentami, zwłaszcza po tym jak w module parktronika i LSM wywaliłem buzzer ;) Światła kierunków, stopu... T4 załatwiło wszystko.

Co do ECU - no faktycznie pa soft nie chce gadać, chociaż coś tam niby znajduje. Jednak do map używamy galleto, a do diagnostyki całkiem nieźle działa INPA. INPA na tradycyjnym viakanie łączy się z oryginalnym radiem alpine, zmieniarką, czujnikiem deszczu, czujnikiem parkowania.

looke81 napisał/a:
ps w kodach SA jest rowniez jeszcze jedna opcja - dotyczy tylko kombi ale to byl jakis czujnik przeciazeniowy do zawieszenia...(symbol auta z dwiema strzalkami gora/dol) a dowiedzialem sie o tym po zmianie zegarow na nowe, ktore fabrycznie mialy wszystko wlaczone co sie da

Powiem Ci szczerze, że nie zauważyłem w kodach takiej opcji, ale też uczciwie się przyznam, że 3 grup nie znam znaczenia. To o czym piszesz nie występuje też w formularzu X-parta. Pamiętasz który to był bit, albo jak wyglądała wartość SA w tym liczniku? Całkowity już offtop, ale czy VIN i kilometraż bez problemu wpisałeś PASOFTem? Ja miałem przyjemność podłączania się pod IPK, które było nowe, ale przejachało ponad 100 km. Da się zresetować jego wartości, ale za cholerę nie chce przyjąć VINu ;/
Kody ZCS w IPK zmienia się bezproblemowo.

kacper - Czw Sie 23, 2012 08:22

Pieta, mam do sprzedania Galletto 1260 za jedyne 50PLN, użyty raz własnie do takiej operacji.

Jak coś to info na priv-a

looke81 - Czw Sie 23, 2012 10:25

MaReK napisał/a:
looke81 napisał/a:
R75 potrzebuje wyzszego (pelnego) levelu dostepu niz BMW stad brak mozliwosci wejscia softem BMW



No cóż została nam jedynie opcja wypróbowania oprogramowania T4 z crackiem od vmatasa. Muszę za to zabrać, ale skąd wziąć interfejs w rozsądnej cenie ;/

looke81 napisał/a:
LSM, IPK pa softem zmodyfikujesz, chociaz do EWS niby mozna wejsc tyle, ze tam akurat nie odwazylem sie eksperymentowac :)

No ja niczym kamikazze zrobiłem ten błąd i postanowiłem zmienić sobie licznik ;)
Zacząłem od LSM'a, potem od EWS'a - tam znalazłem przebieg z vinem w postaci strumienia bitów.
Najgorzej było z IPK, bo nie chciał przyjąć wartości odometer. Ale wyłączanie/włączanie stacyjki w jakiś sposób udało się zapisać ODOMETER i ... na wyświetlaczu pokazało się 70 tyś km. bo tak sobie ustawiłem. Następnie chcąc wrócić do stanu poprzedniego dostałem nerwa. Nie chciało się przywrócić - zwłaszcza w IPK. Oczywiście sypało błędem ERR, ale nie zawsze. W końcu jakoś znowu przypadkiem wartość odometer się zapisała. Skończyłem z eksperymentami, zwłaszcza po tym jak w module parktronika i LSM wywaliłem buzzer ;) Światła kierunków, stopu... T4 załatwiło wszystko.

Co do ECU - no faktycznie pa soft nie chce gadać, chociaż coś tam niby znajduje. Jednak do map używamy galleto, a do diagnostyki całkiem nieźle działa INPA. INPA na tradycyjnym viakanie łączy się z oryginalnym radiem alpine, zmieniarką, czujnikiem deszczu, czujnikiem parkowania.

looke81 napisał/a:
Całkowity już offtop, ale czy VIN i kilometraż bez problemu wpisałeś PASOFTem? Ja miałem przyjemność podłączania się pod IPK, które było nowe, ale przejachało ponad 100 km. Da się zresetować jego wartości, ale za cholerę nie chce przyjąć VINu ;/
Kody ZCS w IPK zmienia się bezproblemowo.



Witam,
Z licznikiem mialem prosty temat - byl zupelnie nowy bez blokady po 100km, na wstepie wszystko bylo wyzerowane i ten err pod przebiegiem... po czym wpisalem VIN (ostatnie piec cyferek o ile dobrze pamietam) i przebieg sie zaktualizowal z LSMa. Co prawda pa soft wywala mi roznice wlasnie w VINie, w innych modulach pokazuje pelny a IPK te ostatnie 5 cyfer (z bmw jest ta sama metoda ost 5 cyfer) niemniej nie mam problemow z licznikiem. Jak odszukam informacje, ktorym bitem wlaczalo sie to co mnie meczylo to sie podziele.

Co masz na mysli piszac crack do T4? co ten crack ma ominac? Plytki mam, kilka interfejsow tez, problem z T4 polega na innej metodzie komunikacji z fejsem niz w INPIe, komunikacja nie leci po usb czy com tylko protokoly sieciowe.
A swoje cwiczenia bazowalem na:
http://bmwcoders.com/foru...-rover-m62-513/ w temacie ZCS/SA
Ale poddalem sie z powodu braku czasu.
Acha do sterownika silnika mozna sie dostac Tool32 z pakietu inpy i odczytac bledy, tylko to daremna zabawa jak dla mnie bo nie znam niemieckiego.

Do GM6 nawet uzywajac pliczkow z plytki T4 nie udalo sie zajrzec tak samo jak do poduszek.

MaReK - Czw Sie 23, 2012 10:52

looke81 napisał/a:
Co prawda pa soft wywala mi roznice wlasnie w VINie, w innych modulach pokazuje pelny a IPK te ostatnie 5 cyfer (z bmw jest ta sama metoda ost 5 cyfer) niemniej nie mam problemow z licznikiem.

W LSMie też podajesz 7 znaków z VIN, np. SARRJ****1234567*. Tylko EWS identyfikuje się poprawnie z pełnym VINem dla Rovera. Krzyczy różnice pewnie dlatego, że początek VIN dla BMW nie jest taki sam jak dla ROVER/MG. Ale generalnie ważne aby te 7 znaków się pokrywało ze sobą w każdym module.

Prawdopodobnie teraz, żeby zaprogramować IPK (po przejechaniu 100KM) będzie trzeba się dostać do scalaka 93C46. Ew. przełożyć kość ze starych zegarów do nowych. Ale to zabawa na oddzielny temat na forum ;)

looke81 napisał/a:
Co masz na mysli piszac crack do T4? co ten crack ma ominac? Plytki mam, kilka interfejsow tez, problem z T4 polega na innej metodzie komunikacji z fejsem niz w INPIe, komunikacja nie leci po usb czy com tylko protokoly sieciowe.


Może pracować z interfejsem opartym o protokół J2534, kwestia taka że potrzebny odpowiedni kabelek, który T4 sprawdza. Ów crack podobno olewa sprawdzanie i idzie dalej. Póki co z powodów takich jak Twój (brak czasu) nie próbowałem więcej. Nie mam też jakiegoś sprawdzonego interfejsu prócz TacTrixa do programowania Subarynek i Evo - ale z tym w ogóle nie chciał gadać lub za mało czasu mu poświęciłem ;)

looke81 napisał/a:
Acha do sterownika silnika mozna sie dostac Tool32 z pakietu inpy i odczytac bledy, tylko to daremna zabawa jak dla mnie bo nie znam niemieckiego.

Ja dostałem się z samej INPY, którą mam w języku angielskim.

looke81 - Czw Sie 23, 2012 11:34

MaReK napisał/a:
looke81 napisał/a:
Co prawda pa soft wywala mi roznice wlasnie w VINie, w innych modulach pokazuje pelny a IPK te ostatnie 5 cyfer (z bmw jest ta sama metoda ost 5 cyfer) niemniej nie mam problemow z licznikiem.

W LSMie też podajesz 7 znaków z VIN, np. SARRJ****1234567*. Tylko EWS identyfikuje się poprawnie z pełnym VINem dla Rovera. Krzyczy różnice pewnie dlatego, że początek VIN dla BMW nie jest taki sam jak dla ROVER/MG. Ale generalnie ważne aby te 7 znaków się pokrywało ze sobą w każdym module.

Prawdopodobnie teraz, żeby zaprogramować IPK (po przejechaniu 100KM) będzie trzeba się dostać do scalaka 93C46. Ew. przełożyć kość ze starych zegarów do nowych. Ale to zabawa na oddzielny temat na forum ;)

looke81 napisał/a:
Co masz na mysli piszac crack do T4? co ten crack ma ominac? Plytki mam, kilka interfejsow tez, problem z T4 polega na innej metodzie komunikacji z fejsem niz w INPIe, komunikacja nie leci po usb czy com tylko protokoly sieciowe.


Może pracować z interfejsem opartym o protokół J2534, kwestia taka że potrzebny odpowiedni kabelek, który T4 sprawdza. Ów crack podobno olewa sprawdzanie i idzie dalej. Póki co z powodów takich jak Twój (brak czasu) nie próbowałem więcej. Nie mam też jakiegoś sprawdzonego interfejsu prócz TacTrixa do programowania Subarynek i Evo - ale z tym w ogóle nie chciał gadać lub za mało czasu mu poświęciłem ;)

looke81 napisał/a:
Acha do sterownika silnika mozna sie dostac Tool32 z pakietu inpy i odczytac bledy, tylko to daremna zabawa jak dla mnie bo nie znam niemieckiego.

Ja dostałem się z samej INPY, którą mam w języku angielskim.


Mi tez kiedys udalo sie z inpy na przerobionych skryptach do silnika zajrzec, nawet live data moglem czytac (niestety niemiecka), tyle ze po zmianie komputera stracilem te skrypty i musze przegrzebac stare plytki z kopiami, poki co narazie nie mam potrzeby :)
Masz skrypty po angielsku do inpy czytajace silnik?


Wydaje mi sie ze to bylo 5 przed ostatnich cyfer, podlacze sie pasoftem jak go odzyskam i sprawdze.
Jezeli chodzi o same zegary to byl ten temat na forum, nawet jakis tutek - w kazdym razie w gre wchodzi tylko wlutowanie nowej czystej kosci i wrzucenie "dziewiczego" wsadu, tak owe mam jakbys kiedys potrzebowal zarowno do diesla jak i benzyny. Kopiowanie wsadu ze zwyklych zegarow do zegarow z kompem spowoduje crasha.

Acha i jeszcze jedna rzecz ktora moze pomoc przy fejsie- protokoly transmisji uzywane w BMW to KWP2000, a Rover uzywa KWP2000* , KWP2000star.

MaReK - Czw Sie 23, 2012 12:17

looke81 napisał/a:
Mi tez kiedys udalo sie z inpy na przerobionych skryptach do silnika zajrzec, nawet live data moglem czytac (niestety niemiecka), tyle ze po zmianie komputera stracilem te skrypty i musze przegrzebac stare plytki z kopiami, poki co narazie nie mam potrzeby :)
Masz skrypty po angielsku do inpy czytajace silnik?

Nic nie przerabiałem. Podpiąłem interfejs BMW+EDIABAS+INPA (viaken KKL) na usb, następnie odpaliłem jakąś scrakowaną INPE. Wybrałem któryś tam z modeli E, potem silnik i przeszedłem przez kilka ekranów. INPA była po angielsku. Magiczne AIRFLOW tam było ;) Ale wiem, że gdzieś w którymś programie (DIS, CarSoft) było szprechanie. Nie pamiętam już. Zresztą obok opisów są obrazki i można wyczaić co do czego jest ;) Myślę, że wszystkie komunikaty siedzą w plikach konfiguracyjnych, więc jak się uprzeć to i na Polski można przerobić. Vmatas pokazywał mi INPE, która była przygotowana pod Rover/MG - to był film na Youtubie ;)

looke81 napisał/a:
Jezeli chodzi o same zegary to byl ten temat na forum, nawet jakis tutek - w kazdym razie w gre wchodzi tylko wlutowanie nowej czystej kosci i wrzucenie "dziewiczego" wsadu, tak owe mam jakbys kiedys potrzebowal zarowno do diesla jak i benzyny. Kopiowanie wsadu ze zwyklych zegarow do zegarow z kompem spowoduje crasha.

Tego jeszcze nie przerabiałem ;) Kość kości nierówna, producenci zwykli nie trzymać standardów i są różne wyprowadzenia niby dla takiego samego układu. Masz sprawdzony jakiś typ kostki? Widziałem gotowe wsady na elektrodzie i na angielskim forum, ale nie mam konta lub nie jestem wystarczającym kozakiem, żeby je pobrać. Jeśli więc możesz podesłać je na e-mail marek roverki pl to będę wdzięczny.

Generalnie chcę z zegarów z kompem, przenieść układ do innych zegarów z kompem.
Już wiem, że nie da się ich zaprogramować przy użyciu klipsa czy też po prostu na płycie, trzeba układ podnieść. Ale to 8 nóżkowiec, to jak postawienie babki z piasku ;)

Ps. A masz też swój wsad z takiego układu?
Chciałbym go porównać z czystymi.
Masz wiedzę czy zapis jest 8-bit czy 16-bit w przypadku naszych zegarów?

Pozdrawiam,

Ps.
Niech ktoś wyjmie tematy od komunikacji/zegarach z tego o remapie ;D

apples - Czw Sie 23, 2012 12:48

MaReK, jeśli chodzi o interfejs to kiedyś już o tym mówiłem, że rozmawiałem oraz wysłałem pliki T4 koledze nerwus z forum BMW który robi interfejsy. Grzebał coś w plikach i twierdził, że jego interfejs od BMW rozmawia z plikami T4 ale co dokładnie by sprawdził i czy faktycznie by rozmawiał z oprogramowaniem i samochodem tego nie wiem bo stanęło na tym, że jeśli chce aby kombinował dalej muszę podjechać do niego do Berlina. :sad:


Trzeba zrobić zrzutę i kupić chiński interfejs T4 i zobaczyć co on potrafi. :)

looke81 - Czw Sie 23, 2012 12:58

apples napisał/a:
MaReK, jeśli chodzi o interfejs to kiedyś już o tym mówiłem, że rozmawiałem oraz wysłałem pliki T4 koledze nerwus z forum BMW który robi interfejsy. Grzebał coś w plikach i twierdził, że jego interfejs od BMW rozmawia z plikami T4 ale co dokładnie by sprawdził i czy faktycznie by rozmawiał z oprogramowaniem i samochodem tego nie wiem bo stanęło na tym, że jeśli chce aby kombinował dalej muszę podjechać do niego do Berlina. :sad:


Trzeba zrobić zrzutę i kupić chiński interfejs T4 i zobaczyć co on potrafi. :)


Precyzujac, fejs nie ma nic wspolnego z plikami, nerwus mial zapewne na mysli platforme komunikacji czyli EDIABAS, T4 tez na nim leci ale w innej formie komunikacji a skrypty z plytki T4 przekopiowane do INPY nie dzialaja (wyskakuje blad o kompiacji skryptu), probowalem roznych wersji INPY az mi sie znudzilo :) a chinski fejs ok! mam znajomych siedziacych w chinach ale, ze to kobiety to niespecjalnie radza sobie w poszukiwaniach pod lada, a to co ja znalazlem czyli np T4 Mobile - w chinach kosztuje tyle samo co u nas...
http://www.alibaba.com/sh...tic-system.html

MaReK - Czw Sie 23, 2012 13:00

T4 Mobile a chiński to chyba co innego.
apples daj linki :D

looke81 - Czw Sie 23, 2012 13:23

MaReK
W temacie kosci, zegarow - nie jestem elektronikiem wiec tutaj Ci nie pomoge, proponuje sie skontaktowac z osoba, ktora mi pomagala - Szymon, autor tutka nt przekladki zegarow.
Ja ze swojej strony moge Ci zrzucic wsady za pomoca BMWscannera z pasoftu, no problem kiedy tylko odzyskam fejs.

Apropos INPY, mi nie udalo sie zadna INPA dostac do silnika, co bym nie wybral to wywalalo blad komunikacji - mozesz wrzucic swoja na jakis serwer?

MaReK - Czw Sie 23, 2012 13:24

Ale wspominałeś że masz czysty wsad ;)
Ten wsad z PASoft też mam ;) Ale to nie jest czysty, poza tym mam wrażenie, że tam nie ma licznika kilometrów ani wzmiance o VIN.

looke81 - Czw Sie 23, 2012 13:26

MaReK napisał/a:
Ale wspominałeś że masz czysty wsad ;)
Ten wsad z PASoft też mam ;) Ale to nie jest czysty, poza tym mam wrażenie, że tam nie ma licznika kilometrów ani wzmiance o VIN.


Tak powinienem go miec :) jak bede w domu to poszukam i Ci wysle, ktory potrzebujesz ? diesel czy gas?

MaReK - Czw Sie 23, 2012 13:27

Ja żadnego ;) To kwestia tylko prób i chłonięcia wiedzy :)
Jak może puść oba, zobaczę różnice. Domyślam się że chodzi o obroty i takie tam? ;)
Jeszcze jest wersja europa/angila. Ale to też się PASOFTem da ustawić, podobnie jak język.

apples - Czw Sie 23, 2012 14:37

looke81 napisał/a:
Precyzujac, fejs nie ma nic wspolnego z plikami
Chyba jednak ma ... oprogramowanie sprawdza kabel i o tym również napisał MaReK. Dodatkowo transmisja danych o której tez pisaliśmy w innym temacie. Mogę się mylić ... nie jestem elektronikiem.

MaReK napisał/a:
apples daj linki
Kolega już dał :wink:
VMatas - Pią Sie 24, 2012 08:13

MaReK napisał/a:
Muszę za to zabrać, ale skąd wziąć interfejs w rozsądnej cenie


Według mojej wiedzy jedyna rozsądna cenowo opcja, która może zamienić interfejs Testbooka jest interfejs J2534. Ten kto grzebał głebiej w plikach RDS musiał widzieć, że opcja łączenia się poprzez J2534 tam istnieje. Jednak nie jest to takie proste - oprogramowanie sprawdza interfejs i przy nieodpowiednim po prostu pisze że nie tem kabel. Spróbowałem to poprawić, i chyba udało sie mi ominąć to sprawdzanie, jednak w pewnym momencie nieco straciłem zainteresowanie tematem ze względu na możliwe koszty :) i braku prawdziwego Testbooka tutaj u mnie w Wilnie (Marek ma Mariusza pod bokiem, wiec w przypadku problemów może go zawołać z Testbookiem). Również w tym samym czasie przyszedł mi pomysł nieco zmienić system auta (już zmieniłem na Land Rovera :) ), i tak to zostało że poprawiony plik teraz jest u Marka. A ja już nie mam nawet na czym eksperymentów stawiać :) Marek, radzę spróbować kabla mini VCI http://www.cnecutool.net/...ortsid=&sorts=, są informacje że poprzez skonfigurowany dla pracy z J2534 Ediabas INPA normalnie diagnozuje BMW przy użyciu tego kabla. Konfiguracja EDIABAS to żaden problem - problem będzie zrozumieć co się dzieje w RDS przy użyciu tego kabla - czym będę mógł pomogę. Ale ktoś musi wziąc się za eksperymentowanie :)

kacper - Pią Sie 24, 2012 13:05

henryk, Jakiego masz BOX-a i gdzie kupiłeś ? właśnie się zastanawiam....

[ Dodano: Pią Sie 24, 2012 13:05 ]
sew87, a ty kupiłeś już tego Box-a ?

MaReK - Pią Sie 24, 2012 14:54

Heloł ;)

Mnie nie pytasz bezpośrednio, ale Ci odpiszę, że ja posiadam od kilku lat tego BOX'a http://allegro.pl/chiptun...532908929.html. Dedykowany dla sterowników CDTi. Kupując go, możesz napisać w uwagach, że chcesz do CDT. Ja dostałem takie pytanie na wstępie. Wtedy nie wiedziałem, że to jest aż taka różnica. Jak wspomniałem, BOX od CDTi podłączany do CDT wprowadzi silnik w tryb awaryjny. Sam BOX daje dużo. Ja osobiście podrasowałem mapy i bez BOX'a chodziło ciut lepiej niż oryginał. Jak dopiąłem BOX'a to aż mi się sprzęgło czasem poślizgnie :) Zatem muszę jeszcze w mapach pogrzebać przy CR. Może osiągnę wyniki z BOX'a wtedy chętnie go odsprzedam :)

Jak pisał Henryk BOX posiada 9 programów. Od 1-9 skala mocy. Ja korzystam z 7, bo hamownia na Zlocie pokazała, że 8 i 9 niczego nie zmieniają.

Tak jak wcześniej pisałem, nie jest to tylko moja subiektywna opinia, ale kilku osób, w/g których BOX może wpływać na jakość wtryskiwaczy. Jak? Nie wiem :) Ale wiem, że w moim przypadku kilka razy je wymieniałem i łącze je z używaniem BOX'a ;) Rzeczony wyżej program INPA, pokazywał mi jak zachowują się wtryski. Jeśli podepne BOX'a na 3 wtrysku wartości są zawyżone (identycznie jak pokazywało T4), jak BOX'a odepne, to wszystkie wtryski zachowują się poprawnie. Nie jest to jednak miarodajny test, dlatego, że później (po podpięciu BOX i przejechaniu kilku KM) wtrysk się uspokaja.

Jedno jest z pewnem, z BOXem czuć power ;)

A jeśli chodzi o BOX Henryka to wydaje mi się, że miał chyba firmy V-TECH.
Kiedyś na spocie w Szczyrku pokazywał magiczne pudełko oraz modyfikacje pompki sprzęgła ;)

Kolega vmatas jest/był w posiadaniu tego wynalazku http://tuning-diesels.com/Synergy/Synergy.htm i bardzo sobie chwalił ;)

Pozdrawiam,

kacper - Pią Sie 24, 2012 14:56

MaReK,
Błąd 404: Strona nie została znaleziona

:(

MaReK - Pią Sie 24, 2012 15:02

http://allegro.pl/chiptun...2532908929.html
kacper - Pią Sie 24, 2012 15:05

MaReK, Już też znalazłem....

A co myślicie o czymś takim warto ? :

http://allegro.pl/chip-tu...2532191941.html

http://allegro.pl/rover-2...2556744094.html

MaReK - Pią Sie 24, 2012 16:43

Nie wiem co myśleć ;) Tanio trochę :)
Spróbuj i zobacz :)

VMatas - Pią Sie 24, 2012 16:52

Powiem tak, że i dalej sobie chwale Synergy :) Bo mój roverek zmienił tylko lokacje - nadal z Boz zostajemy jego właścicielami :) Największa zaleta Synergy jest to, że oprócz podniesienia mocy i momentu obrotowego jest możliwość kompensacji padającej przepływki. Co do box'ow z Allegro lub podobnych z eBay to rozpatrywalbym to dość ostrożnie - jak wiadomo każda rzecz ma mieć swoją cenę. Dużo czytałem póki wybrałem Synergy, i choć cena była wysoka jestem zadowolony z tego wyboru do dzisiaj. Facet sam jeździł 75-a, więc wiedział co robił. Aha, te box'y oprócz Synergy zwykle nie są uniwersalne i nie współpracują tak samo dobrze z CDT i CDTi.
No a teraz w Disko nie zastanawiam nawet nad takimi rzeczami - V6, 190 KM i 440 Nm - ten silnik ma wystarczająco głupoty i bez box'ów lub chiptuningu :D

henryk - Pon Sie 27, 2012 23:21

MaReK napisał/a:
A jeśli chodzi o BOX Henryka to wydaje mi się, że miał chyba firmy V-TECH
Dobrze pamiętasz. Box nadal daje radę. Ustawiony na 9 - nic złego się nie dzieje. Nastawę stopniowo zwiększałem od 6 do 9 i wydawało mi się, że można wyczuć różnicę. Ale kręgosłup to nie hamownia...
Też czytałem o synergy. VMatas, a nie jest możliwe, że po załączeniu boxa wartości ustalane przez przepływkę tracą na znaczeniu? Ilość paliwa jest "korygowana" boxem? Pytam bo nie miałem dotychczas (odpukać) problemów z przepływką - a wiekowa już jest.

Pieta - Wto Sie 28, 2012 08:18

Po podłączeniu BOX-a przepływka ma nadal znaczenie. BOX koryguje dawkę w stosunku do zaproponowanej przez ECU, więc jest to zmiana względna w stosunku do tego co daje ECU i pomiaru dokonanego przez przepływkę. Jeżeli ECU zaniża dawkę to BOX doda to co miał dodać i w ostateczności przy odrobinie szczęścia możesz mieć tak jak powinno być w serii.
W synergy2 jest jeszcze weryfikacja przepływki i jej pomiary są korygowane o konkretną wartość, więc jest to zmiana względna w stosunku do pomiaru dokonanego przez przepływkę. Korekcja przepływki jest w 5-cio stopniowej skali, co pozwala skorygować powoli zużywają cą sie przepływkę. Synergy koryguje tylko w przypadku jeżeli stara przepływka zaniża wartości i zmniejsza dawkę paliwa. W przypadku zawyżania wartości, co jest żadziej spotykane, Synergy nic nie skoryguje. Wtedy wymiana na nową orginalną lub na nowy zamiennik Perburgh i korekcja na Synergy.
http://tuning-diesels.com/75Zt/R75maf.htm

VMatas - Wto Sie 28, 2012 08:25

Synergy różnie niż inne box'y podłącza się w dwóch miejscach - pomiędzy przepływka i jej łączem z jednej strony, i pomiędzy czujnikiem na listwie i jego łączem. W zależności od stanu przepływki lub jej typu (Bosh lub Pierburg) kompensację przepływki można włączyć lub wyłączyć. Przy użyciu Pierburga zalecane jest włączenie kompensacji, bo nawet nowa przepływka daje inne znaczenia masy powietrza w porównaniu do Bosh. Tak rozumie, że kompensacja to po prostu wzmacniacz sygnału przepływki - no ale niestety nie wiem algorytmu pracy firmwaru box'a. Każda z pozycji(kompensacja włączona lub nie) ma 5 poziomów mocy silnika, które różnią się i mocą, i momentem obrotowym - osobiście używałem 3 poziom(moment obrotowy - high, moc - medium) bez kompensacji. Jasna rzecz można odkręcić na maxa, ale po co - po prostu po załączeniu Synergy robiłem testy i wybrałem zadowalającą mnie moc i nie zbyt wielkie dymienie po nagłym dodaniu gazu.
sisero - Czw Wrz 27, 2012 14:54

Witam mam Cdt i chcialbym troche podniesc moc zastanawiam sie nad wgraniem map od CDTi , Jest ktos moze z okolic Tarnowa kto mogl by to zrobic? :?:
lzawiasa - Nie Kwi 07, 2013 11:36

Podlaczylem POWER-BOX do CDT. Auto dostalo sporo energii wiecej, co ciekawe zuzycie ON spadlo na trasie do 5,4 l/100. Po zatankowaniu paliwa w Austrii 45 litrow, Klekotek zmienil sie w mruczka dajac piekne osiagi takze w przyspieszeniu. Po co wiec ladowac kase w nowe map czy hamownie, za 420 zeta - pozadany efekt gotowy.
MaReK - Nie Kwi 07, 2013 12:34

lzawiasa napisał/a:
Podlaczylem POWER-BOX do CDT. Auto dostalo sporo energii wiecej, co ciekawe zuzycie ON spadlo na trasie do 5,4 l/100.

Normalna rzecz :)

lzawiasa napisał/a:
Po co wiec ladowac kase w nowe map czy hamownie

Silnik silnikowi nierówny ;) Profesjonalna firma dopasowuje soft do kondycji Twojego auta. Dodatkowo tuner dopasowuje soft pod Twoje preferencje. Jeden chce mieć dół, drugi chce mieć górę jeszcze inny VMAX zwiększony. Są tacy co chcą mieć tylko mniejsze spalanie... to wszystko w cenie, z pomiarami itp. itd. Dlatego cena może sięgać powyżej 1 tyś. zł.

Przekopiowanie mapek podwyższonych lub od CDTi do CDT i wgranie do ECU to koszt 300 - 350 zł. Odpowiedzialność spoczywa na właścicielu, który wie co robi ;)

lzawiasa napisał/a:
za 420 zeta - pozadany efekt gotowy.

No jak za rezystor za 0,79 zł i obudowę z kabelkami to atrakcyjna cena ;D
Box to zwiększenie ciśnienia na listwie CR poprzez zmianę wartości na czujniku owym rezystorem.

Ceny boxów wahają się od 399 - 799 zł ;) A w środku jest to samo :)
Wyjątkiem może być Synergy robiony typowo pod R75.

Pozdrówki,

wellman - Wto Kwi 14, 2015 03:55

Pytanie do forumowych kolegów-tunerów. :-)

Czy któryś z szanownych kolegów mieszkających w okolicy województwa pomorskiego (względnie kujawsko-pomorskiego) byłby w stanie pomóc w temacie modyfikacji softu CDT na coś lepszego a'la CDTi?

Ewentualnie, czy możliwe jest zgranie map silnika i wysłanie do kogoś biegłego w te klocki celem modyfikacji i późniejsze samodzielne załadowanie z powrotem (mam Galletto 1260)?

Ile taka pomoc by kosztowała? :-)

MaReK - Wto Kwi 14, 2015 07:47

Jak masz galeciaka, to odczytaj mapsko i podrzuć wsad tu na forum (PW), ew. na marek małpa roverki.eu. Nie spodziewaj się jednak wielkiej różnicy w mapie 131KM.

Nie wiem skąd pochodzi Twój interfejs. Jeśli to tani chińczyk za 30-50 zł, to bądź gotowy na niespodzianki. Moje dwa pierwsze interfejsy albo loteryjnie identyfikowały ECU, albo potrafiły wywalić się podczas uploadu mapy - etap kasowania.

Dopiero jak kupiłem fejs składany ręcznie (z gotowych elementów) tutaj w Polsce - chyba firma Deltatronic - to do dzisiaj działa i ma się dobrze. W każdym razie odczyt groźny nie jest. Więc do dzieła ;)

wellman - Czw Kwi 16, 2015 15:08

MaReK, plik poszedł na maila! Jeśli masz lepszy patent niż zwykłe 131KM, to nie pogardzę, choć na jakimś wielkim przyroście mocy mi nie zależy. Będę szczęśliwy, jeśli się będzie po tym po prostu lepiej zbierał. :-)

Daj znać, ile i gdzie przelać! :-)

Interfejs kupiłem z jakiejś angielskiej firmy, kosztował coś około 70-80 zł, więc to pewnie też chińczyk... wszystkie z resztą na zdjęciach wyglądają tak samo.

MaReK - Pią Kwi 17, 2015 09:52

wellman napisał/a:
MaReK, plik poszedł na maila! Jeśli masz lepszy patent niż zwykłe 131KM, to nie pogardzę

Owszem. Mam lepszy ;) Odesłałem Ci już.
Twoja mapa to jakiś mix - trochę z CDT, trochę z CDTi ;)

wellman napisał/a:
Interfejs kupiłem z jakiejś angielskiej firmy, kosztował coś około 70-80 zł, więc to pewnie też chińczyk... wszystkie z resztą na zdjęciach wyglądają tak samo.

No z tego co pisałeś w mailu chyba działa, bo już Rover się lepiej odpycha ;)

Teraz zamów sobie interfejs od INPY, żebyś mógł sobie coś podiagnozować ;)

wellman - Pią Kwi 17, 2015 10:44

Jak najbardziej, działa! Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! :-) Wielkie dzięki! :D

Jak kupiłem tego Roverka to przez kolejne miesiące odkrywałem wiele różnych "mixów" w nim, więc nawet mnie to specjalnie nie dziwi, choć mechanicznie akurat był w miarę dobrze zadbany. Poprzedni właściciel tylko przez rok nim jeździł i niewiele wiedział (albo udawał, że nie wie).

INPę już mam od jakiegoś czasu, BMW Scanner też. :-) Próbowałem nawet z INPy zrobić coś podobnego do Twojej wersji z filmiku, ale poza samą kosmetyką niewiele na razie zdziałałem.

Dawidovs - Pią Kwi 17, 2015 15:33

wellman, dużo z tym jest roboty? Duże ryzyko?
Sam się zastanawiam czy nie wgrać sobie mapy od Mareczka ale trochę się boję..

wellman - Pią Kwi 17, 2015 16:17

Trudno mi oceniać ryzyko, robiłem to pierwszy raz i poszło gładko, choć przez te kilkanaście sekund zapisu ECU siedziałem z duszą na ramieniu. :-)

Chyba mój galletto jest po prostu udanym chińskim kabelkiem. Zanim zrobiłem zapis, kilkanaście razy sprawdziłem, czy poprawnie rozpoznaje i odczytuje zawartość sterownika i ani razu się nawet nie zająknął.

Zgodnie z tym, co już jest napisane na forum i co przypomniał też MaReK w instrukcji, odpiąłem webasto i poczekałem, aż pompa progowa przestanie pracować.

Pracy dużo z tym nie ma, idzie wręcz łopatologicznie, jeśli już ktoś mądrzejszy przygotuje Ci mapę. :-)

Zauważyłem też, że po podłączeniu Galletto i odczycie/zapisie w IPK pojawia się błąd opisany jako "no CAN ID", który po usunięciu (do ponownego użycia tego interfejsu) już nie wraca.

Dawidovs - Pon Kwi 20, 2015 15:18

wellman, a jaki kupiłeś kabel?
może być taki?
http://allegro.pl/chip-tu...4867901689.html

wellman - Pon Kwi 20, 2015 15:31

Dawidovs, powinien być ok. Chyba nawet u tego samego sprzedawcy kupowałem, mają firmę zarejestrowaną w UK. :-)
MaReK - Pon Kwi 20, 2015 15:55

wellman napisał/a:
mają firmę zarejestrowaną w UK.

No to do Rover'a podejdzie w sam raz :)

mackoz - Sob Lip 09, 2016 16:41

Witam,

Potrzebuje pliczek z rozpoznanymi mapami do Winolsa.
Software ID 351065.
Jezeli jakas dobra dusza moze podeslac na PW to bylbym wdzieczny. Jakis zremapowany pliczek tez by sie przydal do porownania

Pozdro

longer86 - Sob Lip 09, 2016 17:56

A ja potrzebuje mapę na 180KM do CDT
Masz?

mackoz - Sob Lip 09, 2016 18:27

70mg przy 4000obr i bd okolo 180KM :)
longer86 - Sob Lip 09, 2016 18:30

Tak tak ... Oczywiście... A CDTI ma wyjsciowo 150KM
MaReK - Sob Lip 09, 2016 18:41

Hehe ;)
Masz TOAF'a - wrzuć sobie CDT+
Następnie porównaj w WinOls zmiany i już będziesz do przodu :)

To jednak za mało, żeby zrobić z tego 180KM :)

Ale myślę, że w ciągu godziny znajdziesz sobie spokojnie wszystkie możliwe mapy w sterowniku, nawet te, których nie rozpoznał domyślnie.

Pozdrówki,

Ps.
Z mapami ostrożnie ;) Ja już mam drugi silnik wsadzony :P

cin1391 - Pon Lip 11, 2016 10:07

Coś przeoczyłem przez ostatnie miesiące nieobecności? Można TOAFem updateowąć sterownik z CDT na CDTi?
mackoz - Pon Lip 11, 2016 11:08

Mozna, choc troche strach Toafem to robic. Z tego co widze do sa dostepne opcje:

EcuUploadOption1= Standardowa mapa
EcuUploadOption2= Własna mapa
EcuUploadOption3= Mapa - 116 KM
EcuUploadOption4= Mapa - 136 KM

MaReK - Pon Lip 11, 2016 21:55

Ten opis może być zafałszowany. Więc nie brałbym go na poważnie.
TOAFem nie tyle strach robić, bo on to zrobi poprawnie, tak jak ma zaprogramowane. A, że może mieć pokręcone i wgrać nie tę mapę do odpowiedniego sterownika, a potem stwierdzić, że wgrywana poprawna mapa nie jest od tego sterownika ;)

mackoz - Pon Lip 11, 2016 22:04

Moj fabryczny soft ma nr 351065, moge wgrywac ten 136 konny przez toafa czy sie wykrzaczy ?
MaReK - Pon Lip 11, 2016 22:28

No to masz przedliftowy. Pytanie czy z trakcją czy bez trakcji.
mackoz - Nie Lip 31, 2016 16:26

Tak jak pisalem aktualnie mam soft 351065, podrzuci ktos na PW soft od CDTI, troche boje sie wgrywac toafem, boje ze sie uwali sterownik. Wolalbym wgrac to galletto, duzo mniejsze prawdopodobienstwo ze cos pojdzie nie tak.
Z gory dziekuje :)

MaReK - Nie Lip 31, 2016 18:44

Wsady jakimi dysponują ludzie to w większości 48kb, których galetto nie dotknie.
A wrzucanie TOAFem to loteria. Niemniej jednak - próbowałbym :) Jak masz galetto, to w razie niepowodzenia postawisz go na nogi - no chyba, żeby się nie udało :)

AHIGIENIX - Czw Sie 04, 2016 21:05

Co do zmiany mapy TOAFem, to czy program dopasuję mapę do wersji po kodach ZCS, tzn. czy jeżeli mam automat z kontrolą trakcji i tempomatem, to program mapę wgra odpowiednią do silnika i wersji sterownika, czy jest jedynie jedna najpopularniejsza mapa dla wersji z manualem i bez TC?

W sytuacji gdy mapa nie przypasuje, to można podłączyć się TOAFem i przywrócić kopię zapasową lub wgrać poprzednią mapę, czy oznacza to uwalenie sterownika?

MaReK - Czw Sie 04, 2016 22:44

AHIGIENIX napisał/a:
Co do zmiany mapy TOAFem, to czy program dopasuję mapę do wersji po kodach ZCS,

Nie. Taką opcję ma T4, a TOAF z założenia miał być narzędziem do indywidualnych konfiguracji. Program rozpoznaje wersję sterownika, ale niekoniecznie dobrze proponuje mapę. W nowej wersji będzie to poprawione.

AHIGIENIX napisał/a:
tzn. czy jeżeli mam automat z kontrolą trakcji i tempomatem, to program mapę wgra odpowiednią do silnika i wersji sterownika

Nie. Gdyby tak było, nie naprawiłbyś zepsutego wcześniej (np. innym narzędziem) sterownika. Program daje możliwość wyboru czy mapa ma być z trakcją, bez trakcji i moc. Obecność tempomatu nie ma tutaj żadnego znaczenia. To nie w tej sekcji jest konfigurowane.

AHIGIENIX napisał/a:
W sytuacji gdy mapa nie przypasuje, to można podłączyć się TOAFem i przywrócić kopię zapasową lub wgrać poprzednią mapę, czy oznacza to uwalenie sterownika?

Jak pokazało doświadczenie, mnie udało się sterownik naprawić dopiero na stole - programatorem pamięci. Ale możesz próbować, to są raczej odporne na głupotę ludzką sterowniki :P

AHIGIENIX - Czw Sie 04, 2016 23:49

Kiedy planujecie wydać nową wersję? Analizuję czy nie której poczekać na pewniaka, bo u mnie jak coś sie może zepsuć, to zepsuje się na pewno. Czy za aktualizacje nap będzie pobierana jakaś oplata, czy załatwiać te kwestie indywidualnie przez dotacje? Aha w razie niepowodzenia dałbyś radę (nie za darmo oczywiscie) naprawić sterownik przesłany pocztą? :D
MaReK - Pią Sie 05, 2016 00:30

AHIGIENIX, nie panikuj i nie zakładaj scenariusza czarnego ;)
Mapy, które oferuje program są bezpłatne i jest to domyślna moc jaką oferował MG/Rover swoim klientom - zarówno ta uboższa jak i ta zwiększona. Jeśli chcesz coś więcej to albo na PW albo przez formularz na stronie http://toaf.roverki.eu/

Z jakiego regionu, albo miasta jesteś?

Ps.
Nowa wersja będzie jak zbierze się więcej poprawek.
Dla samych map nie ma co wypuszczać wersji.

AHIGIENIX - Pią Sie 05, 2016 00:46

I tak to zrobię :P w razie "W" pozostanie mi rower :) jestem niestety ze Szczecina,u nas T4 to Volkswageny.

Dam znać jutro i mam nadzieję, że jutrzejszy post nie zacznie się słowem "pomocy" :)

MaReK - Pią Sie 05, 2016 08:36

AHIGIENIX napisał/a:
jestem niestety ze Szczecina

Czemu niestety? ;)

AHIGIENIX napisał/a:
post nie zacznie się słowem "pomocy"

Wtedy uderzasz do kolegi Steryd i będziesz jeździł :P

AHIGIENIX - Pią Sie 05, 2016 17:20

Nie wiem czy jestem ślepy czy co, ale nie mogę znaleźć opcji w Toaf (?) gdzie ona się znajduje?
longer86 - Pią Sie 05, 2016 18:16

To moze lepiej sie za to nie zabieraj jak nie wiesz gdzie szukac ;)
AHIGIENIX - Pią Sie 05, 2016 18:29

Hehe, Toafa ogarniam nieźle inne kompy też (jako użytkownik oczywiście) :) Ale mi się laptop ostatnio sypie (win10 insider preview) i zauważyłem, że nie mam w Toafie niektórych opcji i się wykrzacza, więc dziś wieczorem zrobię to na pewnym sprzęcie. Zastanawiałem się, czy ta opcja nie jest jakoś ukryta w najnowszej wersji (brakuje mi zakładki z opcjami chiptuningu, a wartości w zakładce gdzie jest wybór np. Obrotów biegu jałowego mam wartości -255 wszędzie).


Rovery mam od dwóch miesięcy i dopiero je poznaję, za to jak ktoś ma wtrysk KE-Jetronic to niech wali na priv bo na tym zjadłem żeby :P

MaReK - Pią Sie 05, 2016 20:35

To masz problem komunikacyjny. Zapewne ZCS Error także. Wejdź najpierw do IKE, a potem do DDE. A jeśli to nie pomoże upewnij się, że kabel ma dobrze polutowane piny. Dopóki nie będzie pewnej komunikacji nie rób tuningu.

Pozdrawiam,

AHIGIENIX - Pią Sie 05, 2016 21:15

Operacja przebiegła bez problemu! Odczyt ECU, zapis mapy CDT+, wyłączenie zapłonu na 10 sek. i odpalił! Czy muszę zaznaczać x-power w kodach ZCS? Czy to już koniec operacji?

Jesteście wielcy, dzięki.

MaReK - Pią Sie 05, 2016 23:20

Możesz sobie zaznaczyć i skopiować ZCS z tego modułu w którym to zmienisz i zapiszesz, do dwóch pozostałych. ZCSy są w: DDE, IKE, EWS.

A jak jeździ? :)

AHIGIENIX - Sob Sie 06, 2016 00:56

Tak jak powinien :) znaczy się przejechałem tak z 2 km ale jutro zrobię dłuższą trasę i będę wiedział więcej. Na pewno czuć różnicę. W poniedziałek zrobię drugiego bo się kobita doczekać nie może :D

Może mi się jeszcze uda jutro wtryski wyczyścić to będzie komplet.

Emil.M - Sob Sty 14, 2017 22:50

MaReK, MaReK, Cześć. Mam do Ciebie sprawę . Czy mógł być mi skorygować moją mapę od CDT? Oczywiście nie za darmo. Mam dostęp do MPPS ( chyba nie powinno być problemu)?
MaReK - Nie Sty 15, 2017 12:22

Emil.M napisał/a:
Czy mógł być mi skorygować moją mapę od CDT? Oczywiście nie za darmo

Oczywiście ;)

Cytat:
Mam dostęp do MPPS ( chyba nie powinno być problemu)?

Odpowiedziałem Ci na e-mail.
Najpierw sprawdź czy zadziała Ci MPPS.

marcin.misek - Sro Lut 22, 2017 22:40

Szyfu napisał/a:
co najpierw zrobić?


A wiec.. dla swietego spokoju zgrac całą mape, i dla jeszcze wiekszego same tebele.
Potem wybrac odpowiednią mape ( CDT+ z trakcją lub bez w zaleznosci co masz.. )
I powinno byc ok.. jezeli mapa sie odczyta porpawinie to i wggrac tez sie powinna..

Chociaz najlepsza odpowiedzią bedzie : U mnie działa.. i czasami na prawde nie wiem czemu gdzies nie chce cos działac .. ;/

MaReK - Czw Lut 23, 2017 00:57

marcin.misek napisał/a:
U mnie działa..

U Ciebie działa i pewnie gdyby to było takie proste u innych też powinno ;D
Niestety życie pokazuje, że jest inaczej. Zdarzają się wpadki mocniejsze, gdzie klient nie może uruchomić auta po zwykłym remapie do CDT+ :D

Szyfu - Czw Lut 23, 2017 11:30
Temat postu: Remap
Marcinie poniżej zamieszczam zdjęcie z Toaf
Co najpierw wykonać?
Odczytaj ECU czy Zapisz ECU?
Napisałeś wcześniej, żeby najpierw zgrać całą mapę i jeszcze same tabele.
Gdzie to wykonać?
Czy mapy znajdują się w Toaf?
Proszę o pomoc.

Adrian

[ Dodano: Czw Lut 23, 2017 11:30 ]
Jeszcze jedna sprawa.
Rozmawiałem z dawidd i on robił remap programem i kablem galetto 1260.
Czy jest to bezpieczniejsze rozwiązanie?
Fakt mapy miał od Marka i były one mocniejsze nić CDT+.
Pytanie czy jak uwalę auto po remapie to mógłbym do kogoś podesłać moduł, żeby mi zaprogramował na stole?
Chciałbym mieć jakąś furtkę wyjścia.

MaReK - Czw Lut 23, 2017 14:30

Program nie odczytał Ci kodów ZCS, co już powinno zapalić lampkę ostrzegawczą w głowie.
Zrób odczytaj ECU (same tabele) i zapisz do pliku na pulpicie. Program sam sugeruje nazwę ale zapisz go np. ECU_oryginal_Szyfu_table.bin

Jeśli odczyta się okej, to zapis również powinien się udać. Gdyby się tak nie stało - np. program nie dokończy wrzuty lub stanie na ECU RESET, wtedy spróbujemy Ci pomóc zdalnie - tylko musisz mieć program TeamViewer oraz internet w samochodzie. Kolejna sprawa to naładowany aku.

Mapy są w programie - te domyślne.

Program Galletto działa identycznie jak TOAF tylko, że nie odczytuje niczego innego poza mapą - bo on służy tylko do tego. Najważniejsze abyś wybrał odpowiedni dla siebie program (z trakcją lub bez trakcji). Chwila strachu i już. Po udanym zapisie wyłącz zapłon na 10 sek. i odpalaj furę.

A tak poza tym, to ten temat jest o tempomacie, a Ty przemycasz tutaj chiptuning.
Dlatego za chwile, trzeba to będzie oddzielić lub przerzucić do tematu Chiptuning zmiana CDT na CDTi.

Jak chcesz program mocniejszy to już musisz uderzyć na PW do mnie lub do Longer86.
Wtedy podeślesz nam swój oryginał i przygotujemy mapkę dla Ciebie.

Pozdrawiam,

[ Dodano: Czw Lut 23, 2017 14:30 ]
Szyfu napisał/a:
Pytanie czy jak uwalę auto po remapie to mógłbym do kogoś podesłać moduł, żeby mi zaprogramował na stole?

Musiałbyś mieć wybitne szczęście żeby go uwalić na amen ;)
Wszystko da się naprawić z poziomu OBD i zdalnie.

Szyfu - Czw Lut 23, 2017 14:35

Dobrze, a byłbyś dzisiaj wieczorem dostępny jakbym "tworzył" wgrywanie mapy?
TeamViever mam zainstalowany, a internet pociągnę z telefonu.
Mam nadzieję, iż nie będzie takiej konieczności.
Odnośnie ZCS Coder reading error, czy mogę to jakoś rozwiązać?

MaReK - Czw Lut 23, 2017 15:02

Zobacz czy prawidłowo czyta Ci ZCS z EWS oraz IKE. Jeśli tam jest okej, to zrób tak:


- wyłącz zapłon
- poczekaj 30 sek.
- włącz i poczekaj aż pompa progowa przestanie pompować
- połącz się z DDE (sterownik silnika) pomimo wyboru automatycznego, że to 2.0 Diesel, wybierz 1.8 a potem znowu 2.0 i wtedy kliknij OK. Zobacz wtedy czy prawidłowo odczyta kody ZCS.

Pozdrawiam,

[ Dodano: Czw Lut 23, 2017 15:02 ]
Czy będę wieczorem? Nie wiem co u Ciebie oznacza wieczór.
W razie co pisz sms'a jakby się coś wydarzyło.

Szyfu - Czw Lut 23, 2017 15:31
Temat postu: Kody ZCS
Zrobiłem jak opisałeś wyżej.
Wynik poniżej. Czy teraz mogę wykonać remap?
Cytat:
[ Dodano: Czw Lut 23, 2017 15:02 ]
Czy będę wieczorem? Nie wiem co u Ciebie oznacza wieczór.


Wieczór miałem na myśli godz 20-21, jednakże nie będę Ciebie nękał o takiej porze.
Postaram się to zrobić za godzinę.
Przepraszam, iż namieszałem w tym poście.
Mam tylko nadzieję, że ktoś skorzysta z tej konwersacji.

MaReK - Czw Lut 23, 2017 20:20

Szyfu napisał/a:
Wieczór miałem na myśli godz 20-21, jednakże nie będę Ciebie nękał o takiej porze.

Jestem. Oglądam mecz jak Legia się męczy ;)

Szyfu napisał/a:
Przepraszam, iż namieszałem w tym poście.
Mam tylko nadzieję, że ktoś skorzysta z tej konwersacji.

Wydzielę potem posty do odpowiedniego wątku.

Szyfu - Czw Lut 23, 2017 20:24

Sprawę ramapu odkładam do jutra.
Zrobię to w pracy. Córka jest chora i nie chcę wychodzić z domu.
Czy teraz jest wszystko ok z tymi kodami ZCS?

MaReK - Czw Lut 23, 2017 20:33

Na dole swojego obrazka masz napisane... ZCS Code Reading... Done. Czyli teraz się udało.
Jutro też siedzę z córką w domu, więc jestem tu od rana :)

Szyfu - Pią Lut 24, 2017 10:30

Ok, dziękuję za pomoc i wyjaśnienia.
Pozdrawiam
Adrian :wink:

[ Dodano: Pią Lut 24, 2017 10:30 ]
Witam,
idę robić remap.
Ostatnie pytania
W IKE mam błąd eeprom. Czy ma to jakiś wpływ. Dodam, iż ustawiałem sobie cyfrowy wskaźnik prędkości. Wcześniej tego błędu nie miałem.
Poniżej zrzut.
I ostatnie pytanie czy jest procedura co do robienia samej czynności wgrywania mapy?
Muszę wyłączyć zapłon w jakimś momencie? W jakiej pozycji ustawić stacyjkę?
Po udanym wgraniu mapy muszę ileś odczekać na wyłączonym zapłonie?
Proszę o odpowiedź i idę działać.
Adrian

longer86 - Pią Lut 24, 2017 10:43

Szyfu napisał/a:
Witam,
idę robić remap.
Ostatnie pytania
W IKE mam błąd eeprom. Czy ma to jakiś wpływ. Dodam, iż ustawiałem sobie cyfrowy wskaźnik prędkości. Wcześniej tego błędu nie miałem.
Poniżej zrzut.
I ostatnie pytanie czy jest procedura co do robienia samej czynności wgrywania mapy?
Muszę wyłączyć zapłon w jakimś momencie? W jakiej pozycji ustawić stacyjkę?
Po udanym wgraniu mapy muszę ileś odczekać na wyłączonym zapłonie?
Proszę o odpowiedź i idę działać.
Adrian


Błąd w IKE ma każdy kto coś zmieniał TOAF'em i nie jest to szkodliwe.

zapłon włączony cały czas, po wgraniu wyłącz i odczekaj z 10 sekund.

MaReK - Pią Lut 24, 2017 10:45

Po każdej zmianie, czegokolwiek w IKE powinny zostać policzone sumy kontrolne dla zawartości w eepromie. Niestety nie jest to wykonywane i stąd też błąd. Podobny błąd będzie jeśli pozmieniasz coś w module świateł (np. DRL), wtedy będzie niezgodność sum pomiędzy modułami.... nie wpływa to jednak na nic prócz świadomości użytkownika ;)
Szyfu - Pią Lut 24, 2017 11:32

Dobrze, konkretnie i na temat.
Idę działać :)

[ Dodano: Pią Lut 24, 2017 11:32 ]
Wgrałem mapę CDT+, czy auto ma teraz ok 130 KM? hmm, tego w 100% nie wiem.
Całkiem przyjemnie zbiera się od samego dołu.
Cały proces jest faktycznie bardzo prosty. Instalacja trwała niecałą minutę.
Różnica jest, oczywiście nie jest to demon, jednakże jestem ja jestem człowiekiem, który nie oczekiwał zbyt wiele. Było warto, nawet z racji kolejnego doświadczenia związanego z R75 :)
Dziękuję wszystkim a w szczególności MaReK za cierpliwość w tłumaczeniu co i jak zrobić po kolei.
W jaki sposób mogę się odwdzięczyć za okazaną pomoc?

longer86 - Pią Lut 24, 2017 11:55

zaraz podam numer konta do MaRkA :D
Szyfu - Pią Lut 24, 2017 12:02

Nie ukrywam, że przeleje na małe co nieco :)
Przynajmniej w taki sposób będę mógł podziękować.
Chłopaki włożyli w to sporo pracy.
A na stronie toaf nie chciałem przelewać dotacji bo nie mam pay pala i karty kredytowej.

longer86 - Pią Lut 24, 2017 12:19

ja żartowałem, nie bierz tego poważnie
Szyfu - Pią Lut 24, 2017 12:23

Wiem, że żartowałeś, jednakże ja nie :)
MaReK - Pią Lut 24, 2017 13:05

Ja nic nie chcę od Ciebie ;) Nie robię tego zarobkowo.
Natomiast wsparcie projektu przez paypal (nie musi być karta kredytowa, powinna działać zwykła płatnicza) mile widziane ;) Cieszę się, że wszystko śmiga, a teraz trzeba by posprzątać ten bałaganik i skierować część postów do innego wątku :)

Pozdrawiam,

Szyfu - Pią Lut 24, 2017 13:15

MaReK ja wiem, że nie robisz tego zarobkowo :)
To taki gest ode mnie.
Ok, wesprę przez stronę Toaf'a.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Adrian

marcin.misek - Pią Lut 24, 2017 20:01

Szyfu napisał/a:
Ok, wesprę przez stronę Toaf'a.

Dzieki :)

tmk752 - Nie Lut 26, 2017 01:20

Sorry z gory ale jest jakas instrukcja do wgrywania mapki z linkami do softu?
longer86 - Nie Lut 26, 2017 10:02

tmk752, albo jesteś jakimś ignorantem albo po prostu nie przeczytałeś ostatnich postów z 2 stron gdzie Szyfu o to pytal
MaReK - Nie Lut 26, 2017 11:23

tmk752 napisał/a:
Sorry z gory ale jest jakas instrukcja do wgrywania mapki z linkami do softu?

Ty nie wgrywaj mapki...

tmk752 - Nie Lut 26, 2017 11:51

Zamiast insynuować upośledzenie zastanówmy się dlaczego tak idiotyczny post jak mój miał miejsce.

Panowie, moja wina była 1 w nocy, czytałem kącik zrób to sam do późna, czytałem ten wątek jakiś czas temu, ale bez ostatnich postów, dodałem komenta, któy was tylko zdenerwoał w niedziele rano.
Wydaje mi się że przydałaby się instrukcja krok po kroku, jak mi się uda to postaram się zebrać wszystkie informacje do jednego dokumentu. Wiadomo jakie jest ryzyko, wgrywałem mnóstwo softu do telefonów kilka uwaliłem gdy byłem nieostrożny, a to będzie moja pierwsza mapa do samochodu.

Dla manuala i bez TC mam wygbrać 4 program, aby otrzymać CDT+? a wcześniej backup wszystkiego czego się da z Toafa do plików.

longer86 - Nie Lut 26, 2017 13:00

tmk752 napisał/a:
Zamiast insynuować upośledzenie zastanówmy


Nie chodzi o upośledzenie , tylko o podejscie ignorujace to co było wczesniej i napiszcie mi jeszcze raz. Co do wrzucania map to juz było o tym kilka razy. Uważam ze powinny to robic osoby które choc trochę zainteresują sie tematem, na własną rękę poszukają troche informacji.

Zrobienie instrukcji krok po kroku dla każdego jaśka nie wróży nic dobrego bo jeśli stanie sie cos co wykracza po za instrukcje bedzie lament i panika.

Sorry ale telefon można zmienić , samochód to odrobinę droższy sport.

Jesli faktycznie masz pojęcie o chęć ryzykować to wiesz czym to grozi, a udostępnione do tej pory informacje pozwolą Ci to zrobić jesli poruszasz sie intuicyjnie w tych sprawach. To nic osobistego. Po prostu ktos kto nie ma pojecia poważnie zastanowi się zanim ruszy ten temat. Powodzenia

MaReK - Nie Lut 26, 2017 15:03

tmk752 napisał/a:
Zamiast insynuować upośledzenie zastanówmy się dlaczego tak idiotyczny post jak mój miał miejsce.

tmk752 napisał/a:
Panowie, moja wina była 1 w nocy, czytałem kącik zrób to sam do późna, czytałem ten wątek jakiś czas temu, ale bez ostatnich postów, dodałem komenta, któy was tylko zdenerwoał w niedziele rano.

Prawie południe było :P

tmk752 napisał/a:
Wydaje mi się że przydałaby się instrukcja krok po kroku, jak mi się uda to postaram się zebrać wszystkie informacje do jednego dokumentu.

Czyli przekopiować kilka postów z tego i innego jeszcze wątku do worda? ;)

tmk752 napisał/a:
Wiadomo jakie jest ryzyko, wgrywałem mnóstwo softu do telefonów kilka uwaliłem gdy byłem nieostrożny, a to będzie moja pierwsza mapa do samochodu.

Ten sterownik jest idioto odporny, wielkiej krzywdy mu nie zrobisz. Wszystko powinien ogarnąć TOAF, a jeśli nie, to inne narzędzie.

Także weź relanium, w kieszeń najwyżej stoperan i leć robić moda ;)
Miej tylko naładowany aku i dobre połączenie przewodowe pomiędzy OBD a Interfejsem.
Kody ZCS mają się odczytać poprawnie i tyle. Poczytaj co pisałem koledze wyżej i zastosuj się do tego.

Potem możesz zrobić film, rozpisać wszystko na kilku kartkach papieru podaniowego. Połączone z dokumentacją zdjęciową. Jakieś wywiady, tv, radio, prasa...

Pozdro,

sejixean - Czw Mar 02, 2017 17:16

Trochę się podepnę pod temat. Czy w moim r75 2.0 cdt jest sens wgrywać mapę na 131 KM jak mam już 270 tys? gdzieś ktoś się zastanawiał przy 200 więc nie wiem czy mam o czym marzyć :D
longer86 - Czw Mar 02, 2017 17:55

Zapraszam wszystkich właścicieli cdti z przebiegiem ponad 250 tys. W celu ochrony waszych silników przeprowadzę aktualizacje map na cdt
MaReK - Czw Mar 02, 2017 17:58

Cytat:

Zapraszam wszystkich właścicieli cdti z przebiegiem ponad 250 tys. W celu ochrony waszych silników przeprowadzę aktualizacje map na cdt

Spokojnie ;) TOAF też to zrobi ;)

sejixean - Czw Mar 02, 2017 18:04

longer86 napisał/a:
Zapraszam wszystkich właścicieli cdti z przebiegiem ponad 250 tys. W celu ochrony waszych silników przeprowadzę aktualizacje map na cdt

z cdti na cdt to z 131 na 115 a pytanie czy jak ja mam 115 jest sens 131?

MaReK - Czw Mar 02, 2017 18:55

sejixean napisał/a:
z cdti na cdt to z 131 na 115 a pytanie czy jak ja mam 115 jest sens 131?

Właśnie w sposób dowcipny i trochę sarkastyczny odpowiedział Ci kolega longer86.
Te same silniki z tym samym osprzętem różniące się jedynie mocą. Dodatkowo ten sam silnik w BMW E46 dysponował mocą 150KM, fakt że z inną turbiną. Zatem bezpiecznie dla silnika jest podniesienie tej mocy do 160KM i nawet do 360Nm. Oby tylko miał serie jeszcze :)

prebenny - Czw Mar 02, 2017 19:16

sejixean ja mam 'CDT+' przy przebiegu 400 tyś km. Rover jakoś jeździ i nawet pedałować nie trzeba ;)
sejixean - Czw Mar 02, 2017 20:50

Dobra to jeszcze jedno pytanie, kto umiałby coś takiego zrobić w Opolskim lub Łódzkim? :D
Bo szczerze powiedziawszy nie chcę ryzykować i robić takich rzeczy samemu...

MaReK - Czw Mar 02, 2017 23:42

sejixean napisał/a:
Dobra to jeszcze jedno pytanie, kto umiałby coś takiego zrobić w Opolskim lub Łódzkim? Bo szczerze powiedziawszy nie chcę ryzykować i robić takich rzeczy samemu...

Czemu? Czego się boisz? Mogę Cię asekurować jak weźmiesz internet do auta... nie ma tu nic ryzykownego.

sejixean - Pią Mar 03, 2017 10:28

MaReK napisał/a:
sejixean napisał/a:
Dobra to jeszcze jedno pytanie, kto umiałby coś takiego zrobić w Opolskim lub Łódzkim? Bo szczerze powiedziawszy nie chcę ryzykować i robić takich rzeczy samemu...

Czemu? Czego się boisz? Mogę Cię asekurować jak weźmiesz internet do auta... nie ma tu nic ryzykownego.


Problem w tym, że nigdy tego nie robiłem i nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać. Skąd nową mapę wziąć do swojego wyposażenia, jak zgrać starą ogólnie to nic nie wiem. Chciałbym się nauczyć i wiem, że jest to wytłumaczone na forum ale ja nie pojmuje wielu rzeczy. Każdy pyta o jakieś szczegóły ale od a do z nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji takiej dla małpy. A niestety, nie boję się tego przyznać ja w tym temacie mogę się tak nazwać.

MaReK - Pią Mar 03, 2017 15:02

sejixean napisał/a:
Problem w tym, że nigdy tego nie robiłem i nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać.

Prostotę tego zabiegu można porównać z onanizowaniem się ;)

sejixean napisał/a:
Skąd nową mapę wziąć do swojego wyposażenia, jak zgrać starą ogólnie to nic nie wiem.

Mapy masz dostępne w programie.

sejixean napisał/a:
Chciałbym się nauczyć i wiem, że jest to wytłumaczone na forum ale ja nie pojmuje wielu rzeczy.

Np. jakich? Zbierzmy wszystkie informację, czego ludzie nie wiedzą i może ten poradnik się skonstruuje sam ;)

sejixean napisał/a:
Każdy pyta o jakieś szczegóły ale od a do z nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji takiej dla małpy.

Może na początek weź kabel, zainstaluj go w systemie windows, podłącz go do auta i uruchom program. Połącz się i wybierz sekcję SILNIK, a tam odczytaj błędy. Reszta pójdzie sama. Jak dobrze pójdzie za dwa lata będziesz ludziom czipował auta :)

longer86 - Pią Mar 03, 2017 16:27

Albo przyjedź do poznania uiścisz stosowną opłatę i będziesz miał więcej niż cdti
staniapl - Pią Mar 03, 2017 20:06

sejixean napisał/a:
MaReK napisał/a:
sejixean napisał/a:
Dobra to jeszcze jedno pytanie, kto umiałby coś takiego zrobić w Opolskim lub Łódzkim? Bo szczerze powiedziawszy nie chcę ryzykować i robić takich rzeczy samemu...

Czemu? Czego się boisz? Mogę Cię asekurować jak weźmiesz internet do auta... nie ma tu nic ryzykownego.


Problem w tym, że nigdy tego nie robiłem i nie mam zielonego pojęcia jak się za to zabrać. Skąd nową mapę wziąć do swojego wyposażenia, jak zgrać starą ogólnie to nic nie wiem. Chciałbym się nauczyć i wiem, że jest to wytłumaczone na forum ale ja nie pojmuje wielu rzeczy. Każdy pyta o jakieś szczegóły ale od a do z nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji takiej dla małpy. A niestety, nie boję się tego przyznać ja w tym temacie mogę się tak nazwać.


Z tego co wiem (jeśli się mylę popraw mnie MaReK) samo wrzucenie map od CDTI i tak chyba niewiele daje.

Ale jeżeli się wahasz to idź za radą longera zmodyfikowana mapa i auto dużo przyjemniej jeździ.

longer86 - Pią Mar 03, 2017 20:28

Cdt a cdti jest wyczuwalna różnica.
MaReK - Sob Mar 04, 2017 00:04

Ja pierdziu. Czytam ten wątek od początku i widzę tutaj niesamowite brednie ;)

kacper napisał/a:
Naprawione moje ECU jak ktoś by kiedyś potrzebował to mam w lublinie gościa z T4 i całą reszta bajerów tzn programatorem itd itp moje ECU z wywalonym flashem zostało ponownie zaprogramowane, dopisany jeszcze raz cały pozostały układ modułów, sczytane co podobno mówią że nie możliwe moje stare BARCODE z kluczy i wpisane ponownie.... tak że "Kelaga jest zajefajny" koszt takiej usługi 200PLN po znajomości czas godzina pracy.... pełen szacuneczek

Brzmi jakby ktoś programował kosmodrom ;) Ja rozumiem, że 2012 rok to był jeszcze mocno zacofany, a główny programista TOAF'a miał wtedy 6 lat ;) No ale bez jaj ;)

kacper napisał/a:
Apropo sterowników to najważniejszą wykładnią jest podobno to co oznaczyłem w pliku ECU-info NR1 to jest info o zawartym układzie flash , mój np miał inny numerek i nie miał pojemności 512KB tylko 1MB i dla tegoż mój się wysypał...

To dopiero nius ;) Sterownik w R75 nie miał 512KB tylko 1Mb :) Na screenach jednak typowy R75 2.0d 115KM, który 512KB ma fabrycznie.

kacper napisał/a:
i nie polecam wgrywania obrazów od kogoś skończycie jak JA

A z tym się akurat zgodzę ;) Też nie polecam :P

kacper napisał/a:
zniknie np trakcja lub przestanie działać tempomat czy vebasto... ja dostałem lekcję i porcję obwitych wyjaśnień...

Z trakcją mogę się zgodzić, dwa bajty różnicy mogą namieszać. Jednak reszta to jakieś brednie. Co wsad map ma do tempomatu czy webasto?

Uważam, że należy powołać komisję, która zweryfikuje posty na forum i zdejmie z publikacji niektóre głupoty ;)

mackoz - Nie Mar 12, 2017 12:22

Witam,
Rozpoznalem wiekszosc map w Winolsie na podstawie swojego zrzutu z r75 cdt. Moze ktos poprostu wrzucic plik od CDTI dla porownania (moj cdt soft : 351065)

Przydałby mi sie również factor dla TQ limiterow dla osi X (obroty). Widze ze jakos inaczej bmw to zrobilo w porownaniu do vag'a dlatego nie moge sie polapac


staniapl - Nie Mar 12, 2017 12:36

mackoz napisał/a:
Witam,
Moze ktos poprostu wrzucic plik od CDTI dla porownania (moj cdt soft : 351065)

[url=https://preview.ibb.co/mAMhDv/2017_03_12_12h18_37.png]Obrazek[/url]


Wrzuć sobie mapę CDTI Toafem i zgraj i masz mapę CDTI.

Jeśli chcesz masz moją mapę przed modyfikacją MaReK mówił, że jest od automatu a siedziała i jeździła w manualu :o
Kod:
http://stania.info/ecu.rar

longer86 - Nie Mar 12, 2017 13:45

Mapy torq sa troche rozjechane, ale jak kumasz winolsa to dodaj mapę ręcznie, a wartości osi x znajdziesz chwile przed wartościami torq. Nie mam za to osi x.

Napisz jakie mapy znalazłeś, mogą być bez adresów, tylko nazwy ;)

mackoz - Nie Mar 12, 2017 15:21

Znalazlem takie mapki:

SVBL
boost x2
boost limiter
n75 x2
rail preassure
rail preassure limiter
duration x2
soi x2
DW x2
TQ limiter x3 dlaczego sa az 3 ?
smoke MAF
smoke MAP

Dzieki za podoiwiedz rzeczywiscie przed mapa TQ widac RPM

MaReK - Nie Mar 12, 2017 15:36

mackoz napisał/a:
Rozpoznalem wiekszosc map w Winolsie na podstawie swojego zrzutu z r75 cdt.

Rozpoznałeś je sam czy rozpoznał je automat winols'a?

longer86 napisał/a:
Nie mam za to osi x.

Masz tylko oś X. Obroty silnika. (19x1). Różnice są zależne od rodzaju mapy. Dla tego numeru sterownika było kilka map (w/g T4) oraz mojej prywatnej biblioteki. Było 115, 116, 131 KM. Żeby mieć pewność oryginału dla swojego sterownika warto znać numer NNN. No i oczywiście różnice wyposażeniowe (trakcja/bez trakcji).

staniapl napisał/a:
Jeśli chcesz masz moją mapę przed modyfikacją MaReK mówił, że jest od automatu a siedziała i jeździła w manualu

Ty masz polifta. Zupełnie inny sterownik. Bliżej jemu do BMW jak temu którego ma kolega.

MaReK - Nie Mar 12, 2017 17:54

Załączam plik dla mojego sterownika silnika (czyli przedlift, bez kontroli trakcji - 131KM opisane jako 135KM).
longer86 - Nie Mar 12, 2017 18:55

MaReK napisał/a:
Masz tylko oś X
mialem Y pisać.

I tutaj nawiąże do

mackoz napisał/a:
TQ limiter x3 dlaczego sa az 3 ?


Obejrzyj poradnik chipowania tdi na youtubie.

Torqi sa 3 w zależności od ciśnienia atmosferycznego, żeby jadąc w wysokie góry nie rozdupczyło Ci silnika.

Mapki SOI skąd wytrząsnąłeś? Masz tam właściwy factor? I jednostki?

MaReK - Nie Mar 12, 2017 19:20

mackoz napisał/a:
n75 x2

A to są te od EGR?

longer86 - Nie Mar 12, 2017 21:12

Tak przy okazji boost map jest ale nie ma u nas znaczenia bo turbo nie jest u nas zależne od kompa
MaReK - Nie Mar 12, 2017 21:38

Jednak jak zmienisz limiter, to na TOAFie widać różnicę.
longer86 - Nie Mar 12, 2017 23:27

W ktorym miejscu?

[ Dodano: Nie Mar 12, 2017 23:27 ]
Jedyny pomyśl na wykorzystanie tego przez EDC to odcięcie ropy przy zbyt wysokim ciśnieniu.

staniapl - Nie Mar 12, 2017 23:54

MaReK napisał/a:
Jednak jak zmienisz limiter, to na TOAFie widać różnicę.

longer86 napisał/a:
W ktorym miejscu?

[ Dodano: Nie Mar 12, 2017 23:27 ]
Jedyny pomyśl na wykorzystanie tego przez EDC to odcięcie ropy przy zbyt wysokim ciśnieniu.


Limter boost-a jest po to aby nie dać za dużego ciśnienia tak? po przeładowaniu zadanego ciśnienia tak jak w Vag-u wchodzi w tryb awaryjny ?

Bo innego wykorzystania nie widzę ?

Mapa N75? Służy chyba do sterowania zmienną geometrią w turbo u nas nie ma raczej zastosowania ?

MaReK - Pon Mar 13, 2017 11:31

staniapl napisał/a:
Mapa N75? Służy chyba do sterowania zmienną geometrią w turbo u nas nie ma raczej zastosowania ?

Sądzę, że kolega znalazł mapkę od EGR'a ona także występuje 2x.

staniapl napisał/a:
po przeładowaniu zadanego ciśnienia tak jak w Vag-u wchodzi w tryb awaryjny ?

Nie zdarzyło mi się jeszcze przeładować ;) Więc nie wiem czy będzie awaryjny. Nie wiem czy to tak samo działa jak w BMW.

longer86 - Pon Mar 13, 2017 12:01

Mapy boosta sa do 1.25 i tak samo svbl.

Przy mbc na 1.5 nic się nie działo

prebenny - Pon Mar 13, 2017 12:02

Przy mbc na 1.8 bara nic się nie dzieje ;)
staniapl - Pon Mar 13, 2017 14:11

longer86 napisał/a:
Mapy boosta sa do 1.25 i tak samo svbl.

Przy mbc na 1.5 nic się nie działo


prebenny napisał/a:
Przy mbc na 1.8 bara nic się nie dzieje ;)


Przepraszam bardzo co to za Turbo które jest w stanie dmuchnąć 1,8 bara ?

Jestem właśnie w trakcie zakupu MBC, w zamyśle mam ustawienie go bezpiecznie na max 1,35 bar.

Oczywiście TOAF-em zmierzę doładowanie powyżej 1,25 zgadza się?

Sorry że odbiegam od tematu.

longer86 - Pon Mar 13, 2017 14:49

Toaf zmierzy do 1.5 bo map sensor jest do 2,5 bar.

Nasze turbo dmuchnie 1.5 i 1.8 natomiast pozostaje kwestia przepływu i czy tak wysokie ciśnienie nie pogarsza juz osiągów bo jednak się grzeje.

A jak popatrzysz po turbinach to i 2 bary można dmuchać, choćby na td04-11g-4

prebenny - Pon Mar 13, 2017 20:34

Nasze turbo i ponad 2 dmuchnie (sprawdzone :P ). Ale tak jak longer86 podejrzewam, że przy tym 1.8 bara już bardziej grzeje niż dmucha.
MaReK - Pon Mar 13, 2017 20:44

Żeby Wam "czapek" nie uniosło :)
longer86 - Pon Mar 13, 2017 22:20

Marku, przez ponad rok nie podniosło. W tym także na torze. Wiec jest bezpiecznie.

Kusi mnie być pionierem ze zmiana turbo u nas na forum w cdt. Zanim inne cdt sięgnie mocy 200KaeMow. :D

MaReK - Pon Mar 13, 2017 22:23

longer86 napisał/a:
Zanim inne cdt sięgnie mocy 200KaeMow.

Złośliwiec :P

longer86 napisał/a:
Marku, przez ponad rok nie podniosło. W tym także na torze. Wiec jest bezpiecznie.

U mnie nawet MBC nie było, a silnik poszedł się kochać :)

prebenny - Pon Mar 13, 2017 22:26

MaReK to było po uszczelnieniu dolotu ;) Musiałem co chwilę się zatrzymywać i mbc skręcać, bo na początku pod 2.2 bara podchodził boost :P
longer86 - Pon Mar 13, 2017 22:36

MaReK napisał/a:
mnie nawet MBC nie było, a silnik poszedł się kochać


Ty coś masz pecha, mój jezdzil ponad rok na 4,5 l oleju zamiast na 6,5 :p

W każdym razie mysle ze po zmianie turbo... Z tego silnika to maks 180... 200 po zmiennej geometrii... Patrząc po forach bmw.

Jak tam ktos pyta o podniesienie mocy to jest gaszony slowem swap na 3.0 lub sprzedaj i kup 330d