Zobacz temat - [R75] kontrolka abs i trakcji
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] kontrolka abs i trakcji

karol77787 - Sro Lip 15, 2015 19:53
Temat postu: [R75] kontrolka abs i trakcji
Witam. Za paliły mi się kontrolki abs i kontroli trakcji i świecą się non stop. Kiedyś miałem przypadek ze się zaświecily na krótki czas po ponownym odpaleniu gasly ale palił się też hamulec ręczny a teraz już nie.
Może to coś konkretnego oznaczają jak dwie naraz się palą czy standardowo zacząć sprawdzać od czujników absu?
Pozdr

sknerko - Sro Lip 15, 2015 20:17

a predkośc pokazuje jak trzeba? a tempomat (jeśli jest) działa? bo to może naprowadzić który czujnik ABS zdechł. u mnie czujniki były ok ale zardzewiał mi styk na wtyczce pompy ABS spryskałem sprayem KONTAKT i działa już kilka lat
karol77787 - Sro Lip 15, 2015 21:08

Prędkość pokazuje jak trzeba. Tempomat nie uzywalem sostatnio jutro sprawdzę czy działa.
grota10 - Sro Lip 15, 2015 21:13

U mnie tak bylo jak padl sterownik pompy hamulcowej.Kontrola i abs swiecil caly czas,a reczny czasami tak czasami nie. Ale wcale nie musi byc to sterownik
karol77787 - Sro Lip 15, 2015 21:17

A w którym miejscu jest pompa od absu? Hm można to jakoś zdiagnozować?
grota10 - Sro Lip 15, 2015 21:35

Musisz wyjac aku i skrzynke od aku.Przy scianie grodziowej jest pompa z taka dluga wtyczka.Czesto styki sniedzieja jak pisza uzytkownicy.Mozna wypiac wtyczke i sprawdzic,przeczyscic ,popsikac kontaktem i wpiac.Moze pomoze.Jak zdiagnozować niestety nie wiem
reed - Sro Lip 15, 2015 21:55

sknerko napisał/a:
a tempomat (jeśli jest) działa?

A jak nie działa? To jednak czujnik ABS? I to w dodatku przedni lewy?

Pytam bo po sprawdzeniu BMWScanerem 1.4 wypluło mi:
- prawy przedni
- prawy tylni
- lewy przedni

A po skasowaniu i odpaleniu auta wrócił
- lewy przedni

grota10 - Sro Lip 15, 2015 22:10

lewy przedni jest od tempomatu,prawy od predkosci i wskaznika paliwa
sknerko - Sro Lip 15, 2015 22:32

grota10 napisał/a:
lewy przedni jest od tempomatu,prawy od predkosci i wskaznika paliwa

Dobrze .pisze :mrgreen:

stas - Czw Lip 16, 2015 00:22
Temat postu: Kontrolka abs i trakcji
Od jakiegoś czasu nie miałem tempomatu.Prędkościomierz działa.Mam wyjęte półosie więc porównałem obie strony i zauważyłem.że lewy pierścień magnetyczny jest zablokowany brudem .Czy da się uratować,czy trzeba wymienić łożysko.
sknerko - Czw Lip 16, 2015 09:08

Pierścienie magnetyczne a raczej bieżnia magnetyczna jest na łożysku (ja tego nigdy nie widziałem) zastanawiam się jak to może się zabrudzić. Słyszałem o zabrudzeniu pierścieni zębatych ale gładka powierzchnia łożyska...... hmm...... Jeżeli jednak jest tam brud to należy oczyścić lub wymiana łożyska bo pierścień jest zintegrowany
stas - Czw Lip 16, 2015 21:24
Temat postu: Kontrolka abs i trakcji
Już po problemie.Na pierścieniu w rejonie czujnika była półcentymetrowa warstwa rdzy a pierścień pod spodem obracał się. Łatwo dało się oczyścić sztywnym pędzelkiem.Na prawym kole zanieczyszczeń nie było.
sknerko - Czw Lip 16, 2015 21:49

o widzisz dlatego pytałem o tempomat i prędkościomierz bo to pozwala z grubsza określić gdzie szukać
Szkoda że nie zrobiłeś jakichś fotek, dla innych by się przydało

karol77787 - Wto Lip 21, 2015 11:47

Jestem po diagnostyce. Błąd czujnika abs prawe tylne koło. Jak wymienię czujnik dam znać. Pozdro

[ Dodano: Wto Lip 21, 2015 11:47 ]
Wymieniłem czujnik abs kontrolki zgasły. Po chwili jazdy zapaliły się znów. Po wyłączeniu silnika i odpaleniu ok po chwili znów się zaświecily. Teraz zgasł będę obserwował. Czy one się muszą "ułożyć" jakoś?

reed - Wto Lip 21, 2015 13:18

karol77787 napisał/a:
Tempomat nie uzywalem sostatnio jutro sprawdzę czy działa.


A tempomat Ci działa?

Może problemem nie jest tylko jeden czujnik ? :/

karol77787 - Wto Lip 21, 2015 13:39

Działa tempomat na kompie wyszedł jeden czujnik. Sprawa wygląda tak: odpalam auto i przy małych prędkościach po wciśnięciu hamulca włącza się abs czuć na pedale a po chwili zapalają się kontrolki trakcji abs i ręcznego. Po odpaleniu ponownym auta znów to samo.
sknerko - Wto Lip 21, 2015 15:54

kto demontował czujnik i jak to robił? bo jak rozwiercany był, to bankowo zostało uszkodzone łożysko magnetyczne i tu jest pies pogrzebany.
karol77787 - Wto Lip 21, 2015 19:05

Nie dałem go rady sam wyciągnąć bo był tak zapieczony i dałem mechanikowi a on go dosłownie wydlubal z obu stron. Może być tak jak piszesz. Jadę podłączyć pod kompa czy pokaże ten sam błąd czy coś innego.

[ Dodano: Wto Lip 21, 2015 19:05 ]
Po wymianie czujnika na kompie wyskakuje błąd "napięcie zasilania czujnika prędkości koła".
To napięcie jest brane z pompy czy z pierścienia magnetycznego?
Podczas jazdy na komputerze pokazywało równe prędkości na każdym kole prócz tego prawego z tyłu. Były zbliżone ale się gubil momentami i wskazywał niższe.

sknerko - Wto Lip 21, 2015 19:13

karol77787 napisał/a:
Podczas jazdy na komputerze pokazywało równe prędkości na każdym kole prócz tego prawego z tyłu. Były zbliżone ale się gubil momentami i wskazywał niższe.
Albo trefny czujnik albo mam racje i uszkodzone łożysko do wymiany. Zamienniki czujnika potrafią świrować
grota10 - Wto Lip 21, 2015 19:46

Dobrze sknerko pisze. Sam kiedyś kupiłem zamiennik i był do wyrzucenia
karol77787 - Wto Lip 21, 2015 20:27

Hmm..kurcze ciężka sprawa. Wydaje mi się ze to może to łożysko a dokładnie pierścień podawać taki sygnał bo to on chyba daje takie jakby "napiecie" ale i czujnik tez może być kiepski..
sknerko - Sro Lip 22, 2015 08:40

No żeby wykluczyć czujnik to musiałbyś mieć jakiś pewny i podmienić, albo jakimiś długimi kablami podpiąć lewy pod prawe gniazdo a prawy pod lewe i zobaczyć czy przeniesie się błąd
karol77787 - Sro Lip 22, 2015 10:17

Niby tak.. wymienię najpierw czujnik na lepszy jak będzie dalej źle to wtedy piaste z łożyskiem..pozdr
grota10 - Sro Lip 22, 2015 21:37

Jak masz wyjete lozysko to mozna sprawdzic czy pierscien dobry.Polozyc trzeba kartke papieru na pierscien i posypac opilkami zelaza na ta kartke.Jesli opilki beda sie rownomiernie rozkladaly na kartce to pierscien ok.Pierscien sklada sie z kawaleczkow magnesikow.jesli ktorys bedzie walniety powstanie przerwa.Na wlasnym przykladzie sprawdzone.Mialem identyczna sytuacje,kupilem nowy zamiennik czujnika,zamontowany,ale nie dziala.Kupilem nowe lozysko,zamontowane,dalej nic.Pomogl oryginalny czujnik,a stare lozysko okazalo sie ok,lezy do dzis.Wlasnie sprawdzone w ten sposob,ale niestety po czasie
karol77787 - Sro Lip 22, 2015 21:59

Tak kolego jak piszesz. Jedno z dwóch to zalezy od którego zaczniesz. Auto mam skręcone juz jeżdżę nim. Jutro mi przyjdzie markowy czujnik abs i go założę jak będzie dalej to samo to już wiadomo ze musze zmienić łożysko z piasta. Pozdro
adam_26 - Sro Lip 22, 2015 22:36

sknerko napisał/a:
No żeby wykluczyć czujnik to musiałbyś mieć jakiś pewny i podmienić, albo jakimiś długimi kablami podpiąć lewy pod prawe gniazdo a prawy pod lewe i zobaczyć czy przeniesie się błąd

Sama zamiana kabli nie da odpowiedzi bo komputer wykryje błąd lewego koła ale dalej nie będzie wiadomo czy to jest wina czujnika czy uszkodzonej bieżni. Trzeba było by czujniki lewy z prawym przełożyć :wink:

prebenny - Sro Lip 22, 2015 23:04

adam_26 jak zmieni kable i będzie wina czujnika to błąd zamieni się stronami. Zamiast lewego będzie błąd prawego.
karol77787 - Czw Lip 23, 2015 11:10

Założyłem czujnik bosha i nadal jest to samo. Tak więc wychodzi na to ze z bieżnia jest coś nie tak.
sknerko - Czw Lip 23, 2015 13:17

praktycznie zawsze jak to się rozwierca to łożysko idzie się paść
karol77787 - Sob Lip 25, 2015 11:39

Piasta wymieniona. Powodem był uszkodzony pierścień magnetyczny. Juz wszystko ok. Dzięki za podpowiedzi.
sknerko - Sob Lip 25, 2015 12:05

Mechanik powinien partycypować w kosztach bo rozwiercając uszkodził
karol77787 - Sob Lip 25, 2015 22:41

sknerko dogadalem się i wziął "grosze" za wymianę piasty:)
sknerko - Sob Lip 25, 2015 22:44

:ok: :brawo:
u95 - Czw Paź 01, 2015 21:20

Siema, także mam problem z abs, trakcją i tempomatem, a dokładnie kontrolka trakcji i abs świeci się non stop, dzisiaj miałem przypadek, że było zimno i się nie zaświeciły kontrolki, po kilku godzinach jazdy kontrolki znów się zaświeciły, prędkościomierz działa, czujnik w lewym kole wymieniony(w starym się przewód przetarł) tak jakby był zimny to jest ok, a jak się rozgrzeje to lipa, głupie trochę, ale to raz jest a raz nie ma, tempomat wcześniej działał( dokładnie to kilka miesięcy jeżdżę bez abs, trakcji, tempomatu, ale w końcu trzeba to naprawić), teraz gdzieś zaginął kontrolka świeci, przyciski nie reagują tzn. nic się nie dziej po ich wciśnięciu, czego się tu czepić? czujników na tylnych kołach? pompa? sterownik? nie wiem, a tam jeszcze ktoś coś o kontrolce ręcznego wspominał, u mnie jak zapale przez sekundę się świeci ale gaśnie, ale to może być normalne
prebenny - Czw Paź 01, 2015 21:48

u95 jak tempomat nie działa i nadal świeci się kontrlka to czujnik po drugiej stronie z przodu. Najlepiej poszukaj kogoś z okolicy z interfejsem INPA/TOAF co by kompa podpiąć i będzie wszystko jasne.
maciejk1980 - Sob Paź 31, 2015 16:07

u mnie tez wyskoczyla kontrolka ABS wypiolem na noc akumulator po podlaczeniu akumulatora zapalila sie i nie gasnie jak przekrece kluczykiem to chyba znaczy ze nie zdalo "static test", to chyba lozysko bedzie ok? przejechalem kawalek i sie zapalila, jadac dalej zgasla, potem znowu zapalila, na komputerze wskazalo przod lewy po resecie znowu zapalona i juz caly czas sie pali, tempomat mi nie dziala, obrotomierz, szybkomierz i wskaznik paliwo dzialaja, chyba tylko sprawdzic czujnik i powinno byc ok co?
sknerko - Sob Paź 31, 2015 16:14

sprawdź przewód czujnika
Rovelove - Wto Sty 05, 2016 13:20

u95 napisał/a:
Siema, także mam problem z abs, trakcją i tempomatem, a dokładnie kontrolka trakcji i abs świeci się non stop, dzisiaj miałem przypadek, że było zimno i się nie zaświeciły kontrolki, po kilku godzinach jazdy kontrolki znów się zaświeciły, prędkościomierz działa, czujnik w lewym kole wymieniony(w starym się przewód przetarł) tak jakby był zimny to jest ok, a jak się rozgrzeje to lipa, głupie trochę, ale to raz jest a raz nie ma, tempomat wcześniej działał( dokładnie to kilka miesięcy jeżdżę bez abs, trakcji, tempomatu, ale w końcu trzeba to naprawić), teraz gdzieś zaginął kontrolka świeci, przyciski nie reagują tzn. nic się nie dziej po ich wciśnięciu, czego się tu czepić? czujników na tylnych kołach? pompa? sterownik? nie wiem, a tam jeszcze ktoś coś o kontrolce ręcznego wspominał, u mnie jak zapale przez sekundę się świeci ale gaśnie, ale to może być normalne

Mam podobne objawy - cały czas świeci kontrolka ABS czerwona oraz żółta kontrolka trakcji - przycisk z zieloną lampką włączenia tempomatu przy klimie nie działa - czujniki kół są OK sprawdzone u mechanika na jego kompie. Co to może być???

prebenny - Wto Sty 05, 2016 13:24

Rovelove jeżeli tempomat nie działa, to któryś przedni czujnik (lewy albo prawy poszukaj, bo ktoś pisał).
Rovelove - Wto Sty 05, 2016 14:34

prebenny napisał/a:
Rovelove jeżeli tempomat nie działa, to któryś przedni czujnik (lewy albo prawy poszukaj, bo ktoś pisał).

PREBENNY czujniki na kompie u mechanika działały. Po wyzerowaniu błędów i ruszeniu samochodem pokazywał komputer że działają tzn. że kręcą się koła i widać to na komputerze - chyba że pomimo takiego objawu rzeczywiście może być problem z czujnikami. Dziwi mnie fakt że nie mogę włączyć tempomatu przyciskiem przy klimie.

prebenny - Wto Sty 05, 2016 14:38

Stop. Czyli nie działa Ci w ogóle ten główny przełącznik nad zapalniczką?
grota10 - Wto Sty 05, 2016 21:21

U mnie palila sie kontrolka ABS i reczny.Mechanik stwierdzil ze czujnik walniety.Kupilem zamiennik dedykowany do R75,tyl za 78zl.Po wymianie wszystko zadzialalo,ale tylko na chwilke.Po skasowaniu bledow chwile bylo ok,po czym wracalo do stanu wczesniejszego.No to padlo na lozysko.Kupilem piaste z lozyskiem,ale efekt byl taki sam.Okazalo sie ze Czujnik orginalny za 170zl rozwiazal problem.
adam_26 - Wto Sty 05, 2016 22:29

Rovelove napisał/a:
prebenny napisał/a:
Rovelove jeżeli tempomat nie działa, to któryś przedni czujnik (lewy albo prawy poszukaj, bo ktoś pisał).

PREBENNY czujniki na kompie u mechanika działały. Po wyzerowaniu błędów i ruszeniu samochodem pokazywał komputer że działają tzn. że kręcą się koła i widać to na komputerze - chyba że pomimo takiego objawu rzeczywiście może być problem z czujnikami. Dziwi mnie fakt że nie mogę włączyć tempomatu przyciskiem przy klimie.
Sprawdzałeś bezpiecznik nr 41 w skrzynce pod schowkiem ?? nie wystarczy jak czujnik będzie pokazywał że koło się rusza, jak sygnał będzie się gubił albo odbiegał od reszty to też będzie sypało błędami i u ciebie po ruszeniu mogły się pojawić znowu. Jakie były błędy przed skasowaniem ?? Kostki czujek można kontaktem potraktować i przejrzeć dobrze kable czy nie przetarte.
martinsc - Wto Sty 05, 2016 23:25

witam wszystkich którzy kochają swoje 75ki

tez dopadł mnie ten problem po wymianie całego mcphersona ze zwrotnica i chyba cos w niej jest nie tak albo kabelek abs-u albo sama zwrotnica bo tez mi się swieci tc i abs i chyba trzeba będzie założyć stare ale sprawne :mrgreen: tylko szkoda ze mój roverek się chyba na mnie obraził :cry: bo po spotkaniu z krawężnikiem i wymianie krzywego amortyzatora, felg, opon, poduszek foteli i napinaczy roverek po 2 latach bezawaryjnego poruszania się zaczał pokazywać rogi :twisted: w ciągu 2 tygodni padł w/w abs z tc , tylny amortyzator się wylał majacy na przeglądzie 2miesiace temu 80%, czujnik parkowania bo tylko piszczy po wbiciu wstecznego, zarówka xenon czyli kto ma to wie jak to się wymienia z prawej strony z lewej udało mi się kiedyś wymienić przez otwór w nadkolu :wink: i jeszcze jeden temat którego nie mogę zdiagnozować a mianowicie przy gwałtownym dodawaniu i odejmowaniu gazu słychać pojedyncze pukniecie z przodu prawa strona w okolicy półosi? poduszki silnika?
tak wiec mam nadzieje ze to naprawie i roverek mi już odpuści tylko przy tych temperaturach ehhh

adam_26 - Sro Sty 06, 2016 07:56

Generalnie ten temat jest o ABS/TC i nie piszemy wszystkiego w jednym bo się zaraz meksyk zrobi. O parktroniku masz np tutaj https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=49459. Stukanie obok półosi masz tutaj https://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=96901 co do ABS to najlepiej kompa podpiąć. Wyszukiwarka nie gryzie https://forum.roverki.eu/search.php a wręcz przeciwnie pomaga ;)
martinsc - Sro Sty 06, 2016 12:03

wiem wiem praktycznie na wszystkie problemy znalazłem odpowiedzi dzięki forum może i macie racje żeby lepiej podjechać na kompa bo po wymianie tej zwrotnicy dopiero po jakichś 40km zaczęło swiecic tc i abs po przejechaniu progu zwalniającego i może nie z tej strony lezy problem. a jakiś tanszy tester diagnostyczny polaczyłby się z moim roverkiem 2000r v6 bo ten co ma kolega w ogóle się nie łaczy
Szyfu - Czw Paź 20, 2022 09:00

Witam, co może być powodem, że nie świeci się kontrolka hamulca ręcznego, jeśli jest zaciągnięty?
Wymieniałem ostatnio łożysko z przodu w lewym kole. Po wymianie wywaliło mi kontrolkę ABS i na chwilę zapalała się kontrolka od ręcznego. Wymieniłem czujnik lewego koła (nie działał tempomat).
Wszystko zgasło i jest ok. Dopiero teraz zwróciłem uwagę, iż jak jest zaciągnięty ręczny to kontrolka o tym nie informuje.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Adrian

sTERYD - Czw Paź 20, 2022 10:44

najprawdopodobniej czujnik przy dźwigni się zepsuł, albo odłączył, chyba że w ogóle kontrolka nie świeci, to wtedy po prostu wina kontrolki.
Z kołem nie ma to nic wspólnego.

SeniorA - Czw Paź 20, 2022 10:51

podaj masę ( - ) na przewód od czujnika położenia dźwigni hamulca i wszystko będzie wiadomo.