Forum Klubu ROVERki.pl :: [Ubezpieczenia] i inne: Auto na kredyt i dopis. współwłaśc.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Ubezpieczenia] i inne: Auto na kredyt i dopis. współwłaśc.
Autor Wiadomość
namiko 




Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 26 Sty 2009
Posty: 392
Skąd: Toruń



Wysłany: Nie Cze 07, 2009 07:22   [Ubezpieczenia] i inne: Auto na kredyt i dopis. współwłaśc.

Jest już temat o dopisaniu współwłaściciela, ale u mnie jest nieco inna sytuacja. Mam samochód w kredycie. Jestem jego właścicielem w 51%, a w 49% jest bank. Mam zaledwie 20% zniżek na OC i AC. To niestare mondeo, więc ubezpieczenie jest koszmarne tym bardziej, że muszę mieć AC, bo tego wymaga bank. Czy mogę podarować mamie (60% zniżek) jakiś mój procent udziału we własności? Wówczas będą zniżki mamy. Czy muszę pytać bank o zgodę? No i czy bank może się nie zgodzić? Wiem, że móc oczywiście może, ale jak jest z dobrą praktyką bankową?
Może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii?
Kredyt jest w Santanderze.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Cze 07, 2009 07:22   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Nie Cze 07, 2009 16:30   

namiko napisał/a:
Jestem jego właścicielem w 51%, a w 49% jest bank.

What the !@!$#?!?!?!
Różniste anomalie widziałem w różnistych bankach, ale czegoś takiego jeszcze nie...
Na pewno nic nie pokręciłaś? (Wybacz podejrzliwość, ale to rozwiązanie jest absurdalne).
Z punktu widzenia banku taki sposób rozwiązania problemu zabezpieczenia jest skrajnie idiotyczny. No ale do rzeczy.

Kodeks cywilny rzecze:
Art. 198. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Ergo, bank nie może się nie zgodzić, bo nie dotyczy to jego udziału w prawie własności rzeczy.

Art. 57.
§ 1. Nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć uprawnienia do przeniesienia, obciążenia, zmiany lub zniesienia prawa, jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne.
§ 2. Przepis powyższy nie wyłącza dopuszczalności zobowiązania, że uprawniony nie dokona oznaczonych rozporządzeń prawem.


Co najwyżej mogłaś zobowiązać się w umowie kredytowej do nierozporządzania swoim udziałem bez zgody banku (§ 2 powyższego artykułu). Jeżeli dokonasz rozporządzenia swoim udziałem bez zgody banku, to co do zasady zastosowanie ma poniższy przepis:
Art. 63.
§ 1. Jeżeli do dokonania czynności prawnej potrzebna jest zgoda osoby trzeciej, osoba ta może wyrazić zgodę także przed złożeniem oświadczenia przez osoby dokonywające czynności albo po jego złożeniu. Zgoda wyrażona po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od jego daty.


Oprócz tego będziesz ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą wobec banku - tzn. bank musi wykazać szkodę (szkody nie będzie), a Ty - że jest następstwem okoliczności, za które nie ponosisz odpowiedzialności (czyli brak swojej winy). (art. 471 k.c.).

Możesz coś więcej napisać na temat tej współwłasności? Jakie umowy zostały zawarte, tzn. kto do czego się zobowiązuje?
Art. 207. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Art. 208. Każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu.

Czy bank dorzuca się do ubezpieczenia? :mrg:
_________________
It's all right...
 
 
 
namiko 




Pomogła: 17 razy
Dołączyła: 26 Sty 2009
Posty: 392
Skąd: Toruń



Wysłany: Nie Cze 07, 2009 18:45   

wild_weasel napisał/a:
Różniste anomalie widziałem w różnistych bankach, ale czegoś takiego jeszcze nie...
Na pewno nic nie pokręciłaś?

Hm... Mam nawet bank wpisany w dowodzie rejestracyjnym...

Co do pozostałych kwestii - pogmeram w papierach, znajdę umowę kredytową, przeczytam ją dokładnie i wszystko opiszę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Ubezpieczenia] Źródła i wyjaśnienia kwestii prawnych
Linki do stron zawierających wyjaśnienia nt. najczęściej występujących problemów
maciej Prawo i ubezpieczenia 4 Pon Cze 22, 2009 13:00
maciej
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Zasady kącika "Prawo i ubezpieczenia"
piter34 Prawo i ubezpieczenia 0 Pon Gru 01, 2008 13:18
piter34
Brak nowych postów [Ubezpieczenia] auto nieuzywane
funfel Prawo i ubezpieczenia 2 Sro Maj 27, 2009 10:50
sknerko
Brak nowych postów Auto zastępcze z ubezpieczenia sprawcy
Gość Prawo i ubezpieczenia 4 Sob Wrz 30, 2017 08:23
Ricardus
Brak nowych postów [Inne] Latarnia przewróciła mi się na auto.
grembi Prawo i ubezpieczenia 21 Sro Kwi 28, 2010 21:23
kolejarz



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink