Forum Klubu ROVERki.pl :: [all] Drobna przeróbka ELM327 pod diagnozę rovera
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[all] Drobna przeróbka ELM327 pod diagnozę rovera
Autor Wiadomość
franki01 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 100
Skąd: Toruń

Rover 75

Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 16:37   [all] Drobna przeróbka ELM327 pod diagnozę rovera
Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Witam. Ostatnio zainteresowałem się OBD II w związku z roverami i mam pewne pytanie w związku z małą przeróbką elma327 do obsługi większej ilości sterowników. Zacznę od początku.

Wzoruję się na roverze 75 2.0 w benzynie, lecz reszta nie różni się wiele. Jako że korzysta z ISO-9141-2, do komunikacji dwustronnej używa pinu 7. Dużo kombinowałem, przesyłając do ECU najróżniejsze bloki danych, oczekując jakiejkolwiek odpowiedzi, lecz poza standardowymi blokami odczytującymi np. błędy czy rpm, nie było odpowiedzi. Potem w specyfikacjach SAE doszukałem się mode'ów 21, 22, 23 i chciałem coś z nimi zdziałać (być może je też trzeba uwzględnić, ale nigdzie nie ma szczegółów dot. tych mode'ów dla rovera). Jednak umknęła mi wcześniej dość ważna rzecz, jaką jest w wyjściu OBD bit numer 8, nazwany w rave DS2. To właśnie dzięki temu bitowi testery komunikują się z dużo większą ilością ECU (ABS, sterownik świateł, automatyczne szyby itd.). ECU od ABSu i od tempomatu mają normalne wyjścia K-line, korzystające z protokołu ISO-9141-2 (czyli to samo którego używa elm na bicie 7.). To wyjście K-line idzie do jakiegoś sterownika, który zbiera dane również ze sterowników szyb, świateł itd. Właśnie z tym sterownikiem łączy się bit 8, którego elm327 niestety nie obsługuje. Jednak wpadłem na pomysł drobnej modyfikacji. Co by się stało, gdybym zmajstrował przedłużacz OBD2 > OBD2, z tym że z elma z bitu 7, przekierowałbym sygnał tym przedłużaczem na bit 8? Czy na bicie 8. odbywa się komunikacja zgodna z ISO-9141-2? Może po drodze przeoczyłem jakąś ważną rzecz albo coś źle zrozumiałem?

I jeszcze jedno pytanie.
http://allegro.pl/adapter...2675660559.html
Czy taka przedłużka OBD [bez 2] > OBD 2 (mam niedaleko do sprzedawcy) będzie pracować poprawnie bez żadnych modyfikacji? To, że OBD jest tutaj w wersji 1 ma jakieś znaczenie? Chodzi mi głównie o wtyczkę, gdyż kable można bez problemu przełożyć.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 16:37   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
piotrekcrash 




Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 494
Skąd: Łódź



Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 17:18   

Wtyk z aukcji jest taki jak w OBD2
 
 
franki01 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Mar 2012
Posty: 100
Skąd: Toruń

Rover 75

Wysłany: Nie Wrz 30, 2012 18:02   

Ok, dzięki. Jak niczego innego nie wymyśle to zrobię jak wyżej napisałem. Znalazłem, że BMW też korzysta zarówno z pinu 7 jak i 8:
http://pinoutsguide.com/C...ic_pinout.shtml
Poszukam jakiś interfejs do beemki na OBD obsługujący te 2 piny i pozwalający na obsługę przez PCMSCANa albo przez zwykły terminal. Dam znać jak coś się uda :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [All] ELM327 Bluetooth
sknerko Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 1 Pon Kwi 15, 2013 13:24
Remigiusz
Brak nowych postów [all] Windows 8 - elm327 i digimoto
karooo Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 0 Wto Wrz 24, 2013 23:46
karooo
Brak nowych postów [All] Serwisowanie wg. Rovera
groohaa Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 2 Pon Wrz 30, 2013 17:36
sTERYD
Brak nowych postów [ALL] Silnik Rovera 140 KM
damian199312 Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 10 Pon Wrz 03, 2012 09:21
kzrr
Brak nowych postów [ R all] Kierownice rovera
Szybki temat
borsi Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) 2 Sob Lis 28, 2009 12:18
borsi



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink