Forum Klubu ROVERki.pl :: [R827] Brak mocy + duże spalanie LPG. Sonda lambda ?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R827] Brak mocy + duże spalanie LPG. Sonda lambda ?
Autor Wiadomość
Filip_212 




Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 30



  Wysłany: Nie Mar 02, 2014 19:59   [R827] Brak mocy + duże spalanie LPG. Sonda lambda ?
Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.7 Rok produkcji: 1993

Mam problem z instalacją gazową w moim Roverku.

Posiadam 10-letnią instalację II generacji, parownik Lovato Super (RGE 140) - około trzyletni.
Brak mocy na gazie, szczególnie po długotrwałej jeździe; po dłuższym postoju z odpalonym silnikiem na LPG lub zaraz po uruchomieniu auta np. po nocy, auto trochę odżywa, ale po chwili znów traci wigor.

Ewidentnie parownik "nie wyrabia" z dostarczaniem paliwa, mieszanka jest zbyt uboga, ale do tego dochodzi dużo za duże spalanie - 21 litrów w cyklu 80% miasto, 20% trasa.

Wczoraj wymieniłem filtr gazotu, przeprowadziłem regenerację parownika, wyczyściłem styki, masy, elektrozawór przy parowniku i złożyłem to do kupy, ale jeszcze nie miałem okazji sprawdzić jak to teraz chodzi, bo muszę najpierw skoczyć na profesjonalną regulację. Mam nadzieję, że odrobinę lepiej :mrgreen:

Ponadto zarówno na gazie (praktycznie zawsze) jak i na benzynie (czasami) zapala się kontrolka PGM-Fi -> dioda wykazuje awarię przedniej sondy.
Tak było przed regeneracją parownika, teraz trudno powiedzieć.

W związku z powyższym mam kilka pytań:

1. Czy możliwe jest, żeby nieszczelność w instalacji LPG i/lub zasyfiony parownik powodował wyskakiwanie błędu sprawnej sondy ? Jak sprawdzić działanie tej ostatniej w warunkach domowych ?

2. Czy przednia sonda różni się czymś od tylnej ?

3. Co sądzicie o "uniwersalnych" sondach? Warto dopłacać kilkaset złotych do dedykowanej?

http://allegro.pl/denso-s...4017723850.html

http://allegro.pl/sonda-l...4010855515.html

Z góry dziękuję bardzo za pomoc !
:grin:
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Mar 02, 2014 19:59   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
soviet100 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 499
Skąd: Czechowice-Dziedzice

Rover 800

Wysłany: Pon Mar 03, 2014 07:19   

Załóż Blosa to będzie lepiej chodzić .
20 litrów to mi normalnie palił .
Ten parownik jest za słaby do tego samochodu . Przydałby się np Lovato Major .
PGM-Fi zawsze na II gen będzie świecić i sonda wiadomo że od gazu jest wypalona bo to nie sekwencja więc tym się nie przejmuj .
Sondę tylko oscyloskopem sprawdzisz w tym samochodzie ale on bardzo dobrze idzie bez sondy więc w tym bym nie szukał problemu .
 
 
 
Filip_212 




Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 30



Wysłany: Pon Mar 03, 2014 17:03   

soviet100, właśnie problem polega na tym, że jak mu się depnie na benzynie i pojeździ trochę bardziej "sportowo", to również wywala błąd PGM-Fi, stąd moje przypuszczenia o awarii.
Wcześniej prawdę mówiąc ignorowałem tę kontrolkę idąc właśnie tym tokiem rozumowania, ale teraz zaczynam się zastanawiać..

Myślałem nad BLOSem, ale z tego co wiem to czeka mnie strasznie dużo rzeźby, więc wstrzymuję się chwilowo, poczekam aż się ociepli ;)

Czytałem na forum, że niektórym auto potrafi spalić 16-17 litrów gazu, więc myślałem, że to może kwestia serwisu i regulacji :/
Wg producenta, ten parownik przeznaczony jest do aut o mocy do ok. 190 KM, więc niby powinien dawać radę, ale nie wiem, nie jestem znawcą, może Lovato trochę zawyżyło te dane w tabelach ;)

Ale powiem szczerze, że mimo wszystko coś mi tu nie pasuje, bo ewidentnie śruba od regulacji mieszanki LPG była wkręcona prawie na max, czyli teoretycznie była bardzo uboga, więc auto mogło mieć mniej pary, ale za to spalanie było trochę za wysokie w stosunku do ustawionego składu mieszanki....

No i tak jak piszę, czasem zaraz po odpaleniu rano, po wyjechaniu z osiedla Roverek ma kopniaka również na LPG, za następnym skrzyżowaniem już traci zapał....

[ Dodano: Pon Mar 03, 2014 17:03 ]
Kupiłem dzisiaj nową sondę Denso DOX-0125, wg katalogu powinna pasować :)

Mam z tym związane pewne pytanie - czy po wymianie trzeba przeprowadzać jakąś adaptację, czy po prostu wsiadam i jadę jakby nigdy nic?
 
 
soviet100 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 499
Skąd: Czechowice-Dziedzice

Rover 800

Wysłany: Pon Mar 03, 2014 19:26   

Auto jak ma 200 koni to parownik musi być pod 300 koni taka zasada .

Sonda lambda nie ma nic wspólnego z tym , pod fotelem masz kody błędów to sobie zobacz co mruga .

Po cholerę Ci ta sonda ? aleś Ty głupi jest zaraz i tak ją szlag trafi .
Jak wiesz lepiej radź sobie sam powodzenia życze .
 
 
 
Filip_212 




Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 30



Wysłany: Pon Mar 03, 2014 21:18   

Po pierwsze - nie waż się kierować inwektyw pod moim adresem.
Bardzo mi to nie odpowiada, nie znasz mnie, ani ja Ciebie, więc bądź łaskaw zachować dystans.

Po drugie, czytanie ze zrozumieniem nie boli - skoro piszę, że "zapala się kontrolka PGM-Fi ->dioda wykazuje awarię przedniej sondy." to mimo wszystko znaczy, że sprawdziłem, co spód fotela ma mi do powiedzenia.

Teraz już utwierdziłem się w przekonaniu, że Twoje ironiczne wypowiedzi w tym temacie pełnią jedynie funkcję zapychaczy pustej przestrzeni.
Jeśli masz tak "pomagać", to naprawdę - lepiej nie pisz nic.
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Wto Mar 04, 2014 00:49   

Sondy możesz zmierzyć zwykłym miernikiem, ale na takiej instalacji LPG jak masz zamontowaną sondy nie mają prawa działać.
Jak ci bardzo przeszkadza ta lampka PGM-FI to można zamontować emulatory sond, ale to są tylko oszukiwacze tej lampki, sondy i tak działać nie będą.
Na benzynie sondy (sonda) nie działają bo są już wypalone od zbyt ubogiej mieszanki na gazie, prawdopodobnie ta nowa tez niedługo poleci.
Załóż większy reduktor (z zapasem mocy), jeżeli mikser jest wsadzony w rurę dolotową to zobacz czy sie nie obrócił, czy siedzi dobrze i nie ma tam nieszczelności.
Sond nie ruszaj bo one nie mają żadnego wpływu na pracę na gazie, równie dobrze możesz je wykręcić a zamiast nich wkręcić jakieś zaślepki.
 
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3632
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Wto Mar 04, 2014 07:15   

Tomek1212 napisał/a:
Na benzynie sondy (sonda) nie działają bo są już wypalone od zbyt ubogiej mieszanki na gazie,


No ale On napisał że mu dużo pali wiec ubogo raczej nie ma.
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
Filip_212 




Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 30



Wysłany: Wto Mar 04, 2014 18:44   

Dzisiaj odpaliłem auto po regeneracji parownika. Chodzi jak zegareczek, odzyskał moc :)
Spalanie też powinno spaść, ale to się okaże. Teraz tylko profesjonalna regulacja i temat zamknięty.
 
 
Tomek1212 




Pomógł: 84 razy
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 1512
Skąd: Tarnów



Wysłany: Wto Mar 04, 2014 20:33   

Jeżeli mieszanka jest zbyt uboga efekt jest taki że samochód nie ma mocy i bardzo często dużo pali. Dzieje się tak ponieważ praktycznie cały czas trzeba wciskać gaz do spodu aby auto chciało wgl jechać.
Poza tym przy zwykłej instalacji podciśnieniowej nieraz jest tak że mieszanka na wolnych i średnich obrotach jest zbyt bogata a dopiero przy wyższych obrotach zaczyna się zubożać ponieważ jedyna rzecz jaka reguluje przepływ gazu (register) ma cały czas takie samo światło niezależnie od obrotów i obciążenia silnika, jedynie podciśnienie się zmienia.
Jest to jedna z głównych wad instalacji podciśnieniowych.
 
 
 
AndrewS 
Klubowicz





Pomógł: 159 razy
Dołączył: 27 Lut 2001
Posty: 3632
Skąd: Puławy

Rover 800

Wysłany: Wto Mar 04, 2014 20:44   

yyy ale On pisał że ma II generacji, a w niej to ja miałem krokowiec :roll:
_________________
Pozdrawiam Andrzej
Rover 800, byl 214 Si 95
FSO 125p 1.4 16V MPI
Jawa 350
 
 
 
soviet100 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 499
Skąd: Czechowice-Dziedzice

Rover 800

Wysłany: Sro Mar 05, 2014 07:20   

Filip_212 napisał/a:
Dzisiaj odpaliłem auto po regeneracji parownika. Chodzi jak zegareczek, odzyskał moc :)
Spalanie też powinno spaść, ale to się okaże. Teraz tylko profesjonalna regulacja i temat zamknięty.



Aż chce się powiedzieć a nie mówiłem że sonda nie ma nic wspólnego z tym . Spalanie koło 20 liter w takim wozie to normalne nie wiem czego Ty oczekujesz że będzie Ci palił jak matiz?
 
 
 
Filip_212 




Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 30



Wysłany: Sro Mar 05, 2014 10:20   

Sonde rowniez wymienilem, na starej szarpal na wys. obrotach.
pozdro.
 
 
soviet100 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 499
Skąd: Czechowice-Dziedzice

Rover 800

Wysłany: Sro Mar 05, 2014 20:02   

Filip_212 napisał/a:
Sonde rowniez wymienilem, na starej szarpal na wys. obrotach.
pozdro.



Baju baju
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R827] duże spalanie i szarpanie brak mocy
borys144 Rover serii 800 4 Nie Gru 18, 2011 12:40
borys144
Brak nowych postów [R827]Czujnik położenia wału i sonda lambda Rover 827
szugi Rover serii 800 1 Sro Maj 22, 2013 23:13
soviet100
Brak nowych postów [R827] Gaśnie na benzynie i brak mocy
soviet100 Rover serii 800 4 Pią Maj 31, 2013 20:58
soviet100
Brak nowych postów [R827] Zerwany gwint sondy lambda
blue827 Rover serii 800 6 Sob Maj 24, 2008 20:31
blue827
Brak nowych postów [R827] Spalanie.
Tobianiu Rover serii 800 8 Nie Lip 04, 2010 20:25
Marookrk



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink