Forum Klubu ROVERki.pl :: [R600] CAR-AUDIO kompletne / Radio / Piec / Głośniki
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R600] CAR-AUDIO kompletne / Radio / Piec / Głośniki
Autor Wiadomość
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 14:25   

Marcin El Compy generalnie nadają się do każdego grania. Wejdź na forum strefy (w podpisie Grega-si jest link) i zapytaj o te głośniczki to każdy Ci je pochwali w tym przedziale cenowym :) Jeśli bym kiedykolwiek wrzucał audio do "R" to właśnie z tym systemem :ok:
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 14:25   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 15:00   

marcin1go, Witam w klubie posiadaczy HELIX ESPRIT 136 :)

Myślę że kolejnym krokiem będzie wielki piec na zime :) trzeba czymś to ustrojstwo nakarmić :)

A co myślicie o moim subie ?? bo nikt słowem nie skomentował :( ale to chyba dobrze :)
 
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 15:22   

Jaki jest taki jest ;)
 
 
marcin1go 



Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Morąg



Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 21:45   

RoBBoD napisał/a:
marcin1go, Witam w klubie posiadaczy HELIX ESPRIT 136

:piwko:

Czyli uszkodzony tweeter mamy z głowy. ;) Pora na wzmacniacz. Powiedz, masz poprowadzone jakieś konkretne kable zasilające do obecnego pieca? Dodanie kolejnych 120-140W zwiększy naturalnie zapotrzebowanie na prąd. Aby całość zagrała pełną parą, należy zapewnić wzmacniaczom stabilne zasilanie.

Subem nie ma się co narazie zajmować. Po zestrojeniu całości sam posłuchasz i ocenisz brzmienie oraz dynamikę na tle przodu. Wówczas stwierdzisz, czy tak może być, czy to jeszcze nie to. Nie wypadałoby nawet wymieniać od ręki całego zestawu jedynie za namową paru kolesi z forum. :razz: W końcu każdy z nas ma z goła odmienne wymagania!
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 21:59   

marcin1go, Kable są spox dadzą rade :)
 
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 22:14   

Minimum 20mm2, nie mniejsze. Jak masz mniejszy przekrój to od razu wymień. Pamiętaj, że przekrój przewodu należy dobierać do wartości długości przewodu i wartości natężenia bezpiecznika (lub odwrotnie ;) ). Ważne jest jaki masz przewód oraz jaki masz bezpiecznik, tu masz małe schemaciki, które powinieneś wziąć pod uwagę:

Tabela prawidłowego dobrania bezpiecznika oraz przewodu


W kolumnie po lewej stronie mamy jaki maxymalny przepływ prądu wytrzyma kabel.
W wierszu na samej górze jest przekrój kabla.
Cyfry na kolorowych polach oznaczają jak długi kabel może być do danego poboru o przekroju kabla(wartości w metrach).
Całość oparta jest na tym by spadki napięcia nie przekraczały 0.5V

Tabela pokazująca jaki ma być przewód w stosunku do jego długości


Na podstawie danych z forum SCA
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 22:54   

A i znalazło się rozwiązanie problemu radia po małych kosztach. Chciałem z USB z animacjami i więcej niż jednym wyjściem RCA oto rozwiązanie - JVC KD-G821
 
 
 
PopaY 




Pomógł: 44 razy
Dołączył: 13 Sie 2009
Posty: 986
Skąd: ..: R-M :..



Wysłany: Pią Wrz 18, 2009 23:22   

Może być choć to model z 2007 roku więc ciężko będzie Ci kupić nową sztukę, ale ogólnie model przyzwoity :ok:
 
 
marcin1go 



Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Morąg



Wysłany: Sob Wrz 19, 2009 10:28   

O ile kojarze to nie jest wyposażony w HPF, wówczas wzmak powinien go mieć.
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Sob Wrz 19, 2009 10:46   

PopaY, Masz rację, kumpel chce kupić mojego pionka wiec dokładam ze 100zł i mam tego używkę. Z tego co ludziska piszą to ten model gra bardzo ładnie. Posiada animacje które zawsze mega mi się podobały. I 3x RCA co mi się przyda do wzmaka/ów z czego jeden jest osobny na sooba. Do tego pilocik jako bajer :) Myślę że ten JVC wyda z siebie i tak lepszy dźwięk od mojego pionka.

Jak wymienię głośniki i radio pozostanie mi tylko kwestia pieca + ewentualne dalsze ulepszanie audio.

[ Dodano: Pon Wrz 21, 2009 10:08 ]
NEWSY z frontu.

Przyszły klient na radio wynorał w necie ukryte menu mojego radia. Okazało się że jest tam ustawienie pasma jakie ma wychodzić przez RCA. Do wyboru FULL (default) i Subwoofer.

Po zmianie ustawień całe basy idą na tył a Helix jest odciążony i można rozkręcić zestaw na maxa i gra ładnie czysto.

Rozglądam się za piecami ale ciężko mi pogodzić 2x 60-70W z 300-400W na suba.
 
 
 
marcin1go 



Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Morąg



Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 11:10   

Nie rozumiem, co ma pasmo na RCA do Helixów. Przez RCA podajesz przecież sygnał na suba. Odcinasz pasmo filtrem LP i gra samym basem. Chcesz powiedzieć, że do tej pory twój subwoofer dostawał cały zakres? Czy może był odcięty na wzmacniaczu? Żeby odciążyć grające pod radiem Helixy musiałbyś ustawić HPF gdzieś na 100Hz. W sumie nie zapytałem wcześniej, czy używałeś tego?

Mógłbyś napisać, jakie ustawienia pozmieniałeś?

[ Dodano: Pon Wrz 21, 2009 11:30 ]
Hmm, trochyy rozumiem... :głupek2: Możliwe, że gdy miałeś domyślne ustawienie (pełny zakres na RCA - zasilanie wzmacniaczem zestawu głośników) to LPF wogóle Ci się nie wyświetlał w opcjach. Po drugie nie mogłeś mieć włączonego HPF przy ustawieniu, że RCA podaje sygnał dla głośników, bo wtedy odciąłbyś "dół" subwooferowi. Czyli rozumiem, że był odcięty do tej pory na wzmaku. ...czy nie był? ;> Oj, jak mi się dzisiaj ciężko myślyy... :winko: Dobra, już chyba wszystko kumam. :mrgreen: Znaczy domyślam się, że dopiero powłączałeś LPF i HPF.

A o co biega z tym godzeniem wzmaków? ;) (może niepotrzebnie pytam, bo za chwile się domyśle :głupek: )
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 22:40   

marcin1go, Tak na RCA z FULL domyślnego na ustawnienie subwoofer. Na wzmaku miałem LP.

Objaw jest taki że wcześniej Helix zatykał się przy volume 40 a teraz gra na maxa. Nie wiem co ma piernik do wiatraka mówie jak jest.

Odczucie jest takie jakby dopiero teraz radio przeniosło LP na RCA a bezpośrednio z radia zeszło sporo LP.
 
 
 
marcin1go 



Dołączył: 15 Wrz 2009
Posty: 14
Skąd: Morąg



Wysłany: Wto Wrz 22, 2009 20:53   

Teraz w ustawieniach dźwięku możesz sprawdzić, jakie masz częstotliwości LPF i HPF.

PS. Dostałeś już swoje Espritki? Ja wczoraj, a dziś podłączyłem je w celu sprawdzenia i na spokojnie posłuchałem. Są naprawde dobre! Może niebawem doczekają się nawet montażu na stałe... :grin:
 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 10:13   

PopaY,

Cytat:
Radio ma parę wyjść RCA, lewy i prawy kanał. Podłączając przód + suba pod to radio musisz przeznaczyć jeden kanał (lewy lub prawy) na głośniki przednie, a drugi kanał na suba. Nawet jeśli dasz rozgałęźnik by oczywiście na piecyku podłączyć pod oba wejścia to i tak na radiu wyjście będzie tylko na jeden kanał (dwa głośniki). Różnicy w dźwięku się nie odczuje, bo wszystko zagra tak jakby były dwa wyjścia, ale bez efektu stereo.


Przyznam, że czuję się wysoce rozczarowany Twoją wypowiedzią. Jeśli w przypadku pary RCA rozwiązaniem wg. Ciebie jest to co powyżej... MONO? Chyba żartujesz....byle rozdzielacz na każdy kanał i już masz stereo, nie wiem w czym widzisz problem na tyle duży aby polecać komuś mono.

Cytat:
Minimum 20mm2, nie mniejsze. Jak masz mniejszy przekrój to od razu wymień


Tak, tak... 225W RMS w mostku na obecnym wzmaku + max 150W RMS na nowym wzmaku. Daje to 375W, zaokrąglijmy do 400W przy 14V. Daje to 28A. Niech nawet będzie sobie zaokrąglone do 35A gdyby coś mocniejszego wstawił. Powiedz mi dlaczego 20mm2 to absolutne minimum wg. Ciebie? Rozumiem, że stosujesz politykę "nad wyraz" ale jaki to ma sens? 20mm2 przy aucie o tych gabarytach wytrzyma ŚMIAŁO 55A. Im bardziej przekroczy granicę 55A tym bardziej się rozgrzeje a nie spali. Spaliłby się dopiero przy sporo większych natężaniach niż zalecane. więc stwierdzenie, że przy około 30A kabel odpowiedni dla 50A to minimum jest złe, niepoprawne i wprowadza zamieszanie. Sam przytaczasz tabelki a potem piszesz zupełnie co innego. Oczywiście grubszy kabel nie zaszkodzić ale po co pisać żeby odrazu zmieniał, że to minimum itd...

i kolejna bzdura:

Cytat:
i wartości natężenia bezpiecznika (lub odwrotnie ;) )


Wartości natężenia bezpiecznika? Bzdura. Bezpiecznik zawsze jest sporo wyższy od prądu jakim dany wzmacniacz operuje... Kable należy dobierać do prądu pobieranego a nie do wstawionego bezpiecznika. Przykładowy SONIACZ moc 70-80W na 2 kanały i bezpiecznik 20A.... W swoim Phoenix Gold Ryval 4.75 miałem 2 bezpieczniki po 30A każdy. Czyli co mój wzmacniacz pobiera 60A :D ? Totalny max na jaki go stać to 2x 240W w mostku, co daje amper 30 parę... Mocniejszy bezpiecznik na wzmaku jest dla zabezpieczenia końcówek mocy, przed długotrwałym skokiem natężenia, kabel wytrzyma skoki natężania grubo przekraczające jego "teoretyczne" możliwości - po prostu się rozgrzeje. Końcówka jak się nie wyłączy to się spali. Ot całą filozofia.
_________________
reservasjonerb
est deals
 
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 10:44   

Sprawność wzmacniacza wynosi około 50%, zatem prąd wynikający z mocy RMS należy pomnożyć przez dwa, oczywiście zakładając, że zna się prawdziwą moc wzmacniacza...

IMO im grubszy kabel tym lepiej, ponieważ są mniejsze spadki napięcia na nim co przekłada się na lepszą pracę wzmacniacza w zakresie niskich częstotliwości.

Kilka lat temu posiadałem malutki wzmacniaczyk Alpine 2x35W. W mostku i przy obciążeniu 2 Ohm pobierał 20A ciągłego prądu oddając przy tym około 120W mocy na podłączony do niego subwoofer.
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 10:50   

marcin1go, Jak narazie dostałem JVC KD-G821 :) mrrrr

Narazie bez suba bo miałem 5 min czasu na wpięcie tego. Ale już mój prawie cały komplel Helixa DB 62.1 dra miodzio, sporo głośniej bo gra średnimi czego brakowało w pionku.

Teraz czekam na Espritki potem pomiary cyków i zabudowa w trójkąty od lusterek.

Botanix,
Spodobał mi się wzmak Audison LRX 4. Docelowo chciałbym podłączyć te Helixy Esprint pod wzmaka i zabudować trochę bagaj dać tam jakieś dwa głośniczki 30cm na chwile obecną jest tam Infinity 1260w. Polecisz coś?? I jakie te kable bo powiem szczerze że na chwilę obecną to zasilany jest kablem 10mm2 ale wpięty jest w zasilanie radia co jest niezłą głupotą. Więc jak pociągnę od aku to chce już porządnie.
 
 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 11:45   

Cytat:
Sprawność wzmacniacza wynosi około 50%, zatem prąd wynikający z mocy RMS należy pomnożyć przez dwa, oczywiście zakładając, że zna się prawdziwą moc wzmacniacza...


Sprawność to nie ściśle określona wartość. Jest różna w zależności od klasy wzmacniacza. CARPOWER HPB-602 to klasa AB, której sprawność wynosi w okolicach 60-80%. Sprawność dla tego wzmacniacza to około 73% co daje nam około 310W pobieranych, co daje nam 22A.

Audison LRx 4.300 - moc maksymalna 105W x 4 ( 2ohm ), pobiera z aku 32.5A, sprawność 89%. W przypadku połączeń na inne kanały sprawność taka sama.

Audison LRx 4.500 - moc w trybie 2.1 75W x2 + 260W ( 4 ohm ). Pobiera z aku 36A, sprawność około 81%.

Tak więc mimo zastosowania już mocnego wzmaka jakim jest LRx 4.500 natężenie nie przekroczy 36A - ja zaokrągliłem wcześniej do 35A ( wg. Ciebie błędnie, jak widać poprawnie ). Kolejny raz spytam, dlaczego kabel obsługujący śmiało 55A to minimum?

Nie pisz proszę, że stara alipna o byle jakiej sprawności potrzebuje pobrać ponad 2 razy tyle prądu co odda mocy. Nie dyskutujemy tutaj o alpinie tylko o konkretnych wzmacniaczach :) . Do tych wzmacniaczy zakładanie kabla 20mm2 nie jest konieczne, tym bardziej nie jest to minimum, i nie jest to obowiązek.
Cytat:

IMO im grubszy kabel tym lepiej, ponieważ są mniejsze spadki napięcia na nim co przekłada się na lepszą pracę wzmacniacza w zakresie niskich częstotliwości.


IMO masz rację, im grubszy tym lepiej ale nie popadajmy w przesadyzm. Chodzi o to aby kabel nie dusił wzmaka. Jeśli pobierze on 36A MAX a kabel śmiało styknie na 40A to ładowanie kabla do 55A jest rzeczą zbędną i nic nie da. Ja czepiłem się stwierdzenia iż 20mm2 to konieczność, nie mniej - jak stwierdziłeś. Widać jednak, że koniecznością to nie jest.

RoBBoD

Głośniki to raczej kwestia ceny i preferencji muzycznych. W przedziale do 600-700zł np. już od jakiegoś czasu polecam P2D212. Gra bardzo ładnie w obudowie zamkniętej, radzi sobie doskonale w każdym rodzaju muzyki. Potrafi być i szybki, i niziutko schodzić. Na mój gust 1 to aż nadto - serio... mocno trzęsie autem. Dobra opcja to też 2x25cm... zależy co lubisz.

16mm2 w zupełności wystarczy, jeśli zamontujesz 20mm2 to też nic się nie stanie, jednak koniecznością to nie jest.
Cytat:

I jakie te kable bo powiem szczerze że na chwilę obecną to zasilany jest kablem 10mm2 ale wpięty jest w zasilanie radia co jest niezłą głupotą.


Widzisz ta tabelka dobrze opisuje potrzeby wzmacniaczy na kable. Weź też pod uwagę, że ta długość to nie długość samochodu a kabla. Twój samochód ma niecałe 4.5m długości ale z aku do bagażnika ile tego kabla podejdzie? Na pewno mniej niż 4m. Zakładając więc, że kupisz Audison-a, który pociągnie Ci nie więcej niż 36A wystarczy kabel 16mm2, który wg. tabelki wystarczy do długości 4,6m czyli już przy 16mm2 będzie zapas... tych kilkudziesięciu cm. Kabel 20mm2 jest odpowiedni do długości 5.7 metra czyli... 2 metry za dużo?
_________________
reservasjonerb
est deals
 
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 14:29   

Wg mojej wiedzy 80% sprawności nie osiągnie wzmacniacz pracujący nawet w czystej klasie B. Klasa AB w zależności od "głębokości" pracy w klasie A może mieć sprawność tak jak napisałem około 50%.

Być może niektóre z omawianych wzmacniaczy pracują w innych klasach niż AB.

Nie ma co jednak czepiać się procentów, i tak większość wzmacniaczy nie pracuje nigdy z maksymalną mocą przez dłuższy czas tak że i przewód o mniejszym przekroju krzywdy nie zrobi.
 
 
RoBBoD 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Paź 2008
Posty: 267
Skąd: Poznań

Rover 600

Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 16:33   

No ok procenty procentami a jeśli dam tam kondensator to kwesta kabla juz niema takiego znaczenia. Bo ten max pobór idzie z kondensa. A jak jest mniejsze zapotrzebowanie to sie ładuje. Tak ??
 
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sro Wrz 23, 2009 16:58   

Dobry kondensator do caraudio może być bardzo drogi. Działa on mniej więcej tak jak napisałeś. Osobiście wolał bym pieniądze przeznaczone na kondensator zainwestować w inne podzespoły zestawu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: Zasady kącika "Car-audio, nawigacje, radia cb"
piter34 Car-audio, nawigacje, radia CB 0 Pon Kwi 02, 2007 11:09
piter34
Brak nowych postów Przyklejony: Linki odnośnie audio i car-audio
PORADNIKI - TESTY - PROJEKTY - SKLEPY itp.
michone Car-audio, nawigacje, radia CB 4 Wto Wrz 26, 2017 21:46
whet
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: Radio FABRYCZNE/ORYGINALNE w Roverze
cey code radia - link
Tomaszi Car-audio, nawigacje, radia CB 1 Sro Paź 27, 2010 17:04
Tomaszi
Brak nowych postów Głośniki MAC Audio do Car Audio ;) - Prośba o opinie
Spiro Car-audio, nawigacje, radia CB 7 Pon Kwi 07, 2008 07:26
pod000
Brak nowych postów [rover 75] Radio Harmony - jakie głośniki pod radio?
umiem dłubać w samochodach, na audio sie nie znam nic.
hvil Car-audio, nawigacje, radia CB 0 Pon Lut 15, 2010 17:22
Gość



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink