Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Lusterko przyciemniane z czujnikiem deszczu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Lusterko przyciemniane z czujnikiem deszczu
Autor Wiadomość
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 16:54   [R75] Lusterko przyciemniane z czujnikiem deszczu
Typ: V6 Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Mam pytanie - kupiłem przed chwilą na allegro takie lusterko ( http://allegro.pl/show_item.php?item=185284976 ) aktualnie mam zwykłe lusterko bez ściemniacza i czujnika - czy ktoś mógłby mi przybliżyć temat montażu tego lusterka ?? ?
1. Czy trzeba odrywać od szyby stopę lusterka i wklejać nowe na jakiś specjalny klej, czy może wystarczy tylko coś odkręcić.
2. Czy to lusterko wymaga zasilania czy może ma jakieś bateryjki....
3. Jak podłączyć czujnik deszczu - czy to osobny element klejony do szyby czy jest on wmontowany w lusterku.

Przepraszam za te może infantylne pytania ale nie widziałem go jeszcze a jak mi je przyślą to będzie już za późno na zmianę decyzji co do zakupu.

Pozdrawiam
SL
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Gru 07, 2010 00:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 16:54   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 18:38   

musisz wymienić wiązke kabli która idzie na podsufitówce bo nie ma wyprowadzonego kabla. A w lusterku masz tylko ściemniacza czujnik deszczu to oddzielna część która jest motowana do szyby , musisz mieć inną szybe , i jeszcze nie wiem czy ruszy to wszystko
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
Rowan 




Pomógł: 166 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 2965
Skąd: Sędziszów



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 19:03   

Zgadzam się z PHJOWI. Ja mam właśnie takie lusterko z przyciemniaczem. I właśnie coś mi nie pasowało z tym czujnikiem w deszczu bo w mojej instrukcji(polskiej :mrgreen: )pisze że to jest ''czujnik promieni słonecznych".
Pozdro Bartek
_________________
"Walduś, pamiętaj cycu..."
 
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 20:53   

No właśnie mi tez coś nie pasowało z tym czujnikiem deszczu, w sumie mi na nim nie zależy - bardziej chodzi mi o to lusterko przyciemniane, czy ono wymaga zasilania z instalacji elektrycznej auta czy może ma swoje zasilanie? W sumie nawet jak potrzeba by je zasilić to i tak wezme prąd z panelu lampek na podsufitce. Co o tym sądzicie ?
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 20:56   

To nie jest tak jak mówisz, chyba są 3 przewody . Masa plus i sygnał z kpmputera komfortu. I nie radze z lampki, ponieważ w lusterku prąd dopiero dochodzi po przekręceniu stacyjki .
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 21:19   

to ciekawe, po co ta trzecia żyła z compa - przecież czujnik jest w lusterku.... ta mała kropka w jego górnej części....
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 21:37   

niektóre auta np. z roletą potrzebują informacji od komputera, co w danej chwili jest włączone w aucie.
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 21:59   

Z RAVE wyczytałem że ta trzecia linia to sterowanie +12V od wstecznej lampy - wygląda na to że jak sie na niej pojawi +12v to lustro sie rozjaśnia bez wzgledu na warunki (czyli bez wzgledu na to czy jest dzień czy noc - no i to jest logiczne. czyli wystarczy tylko podłączyc plus i mase i powinno działać.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
PHJOWI 



Pomógł: 317 razy
Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 2766
Skąd: NOWE MIASTO N/W wlkp



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 22:03   

no to podłącz ten plus ze wstecznego i będzie git
_________________
SERWIS ROVER MG TESTER MG ROVER T4 TEL:
0504045682 Z BRAKU CZASU RZADKO JESTEM NA FORUM , NAJLEPIEJ DZWONIĆ PO 18
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Wto Kwi 24, 2007 22:04   

Poeksperymentuję w weekend jak lusterko przyjdzie do mnie pocztą, dam znac co wyszło
Pozdrawiam
SL
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
robocord
[Usunięty]






Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 10:37   

Do lusterka doprowadzone są 3 przewody: +12V z instalacji; masa z instalacji oraz +12V z lamp cofania.
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 10:56   

roadking napisał/a:
1. Czy trzeba odrywać od szyby stopę lusterka i wklejać nowe na jakiś specjalny klej, czy może wystarczy tylko coś odkręcić.

Z informacji znalezionych: lusterko jest na zatrzask - trzeba je obrócić o 90 stopni (niestety nie wiem w którą stronę).

Cytat:
2. Czy to lusterko wymaga zasilania czy może ma jakieś bateryjki....

Wystarczą trzy przewody - ale to już wiesz :smile:

roadking napisał/a:
Jak podłączyć czujnik deszczu - czy to osobny element klejony do szyby czy jest on wmontowany w lusterku.

Jest to osobny element przyklejony do szyby. Fotka z internetu (mam nadzieję, że autor wybaczy mi "pożyczkę"):

PHJOWI pisał, że powinieneś mieć inną szybę - na zdjęciu widać duży zaciemniony fragment. Prawdopodobnie jest to wymagane do prawidłowego działania czujnika deszczu. Jeśli chodzi o połączenia elektryczne to wszystko masz w RAVE. Oprócz przewodów zasilających poprowadzony jest dodatkowy przewód do modułu BCU, który steruje m.in. pracą wycieraczek.

Jeśli chodzi o lusterko to zadziała bez problemu, natomiast czujnik deszczu - nie wiem.
Powodzenia i czekamy na relacje :smile:

Pozdrawiam!
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 11:02   

O - to zdjecie jest super - nie masz może troche wiekszej wersji tego zdjecia ?
SL
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 11:15   

roadking napisał/a:
nie masz może troche wiekszej wersji tego zdjecia ?

Mam kolejne :mrgreen: :






Więcej nie znalazłem.

Uwaga: Wszystkie zdjęcia pochodzą z zaprzyjaźnionego (mam taką nadzieję :smile: ) serwisu : http://forums.mg-rover.org.

Pozdrawiam!
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 12:35   

No to widzę, że ten czujnik sobie odpuszczę bo to ustrojstwo wymaga odpowiedniej szyby z przyklejonymi lusterkami, poza tym komunikuje się z BCU po K-BUS a to może wymagać poza pociągnięciem kabli do BCU jeszcze odpowiednie zaprogramowanie całości.
Do czujnika dochodzi zasilanie z BCU, masa, magistrala K-BUS i sygnał z silniczka wycieraczek (pozycja na off) - jak nie znajdę oryginalnej wiązki pod sufitem to szkoda roboty.

Samo lusterko to prosta sprawa więc poprzestanę na nim - mam tylko nadzieje że można je zamontować na ten standardowy zatrzask obracany o 90 stopni co jest przyklejony do szyby. Kabelki to + i - oraz + z tylnich lamp - od biedy do położenia dwa kabelki. Albo wręcz nic, bo plus wezmę z lampek (co prawda nie idzie ono z skrzynki z bezpiecznikami za stacyjką ale za to z BCU - zasilanie podświetleń lusterek i schowka - czyli na jedno wychodzi - po włączeniu alarmu powinien się wyłączyć) a sygnał z tylnich lamp sobie odpuszczę (przy cofaniu po prostu nie będzie się rozjaśniać - przeżyje jakoś ;-)

Jeszcze raz dzięki za pomoc wszystkim - pomagaski poszły :-)
SL
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Senn 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 663
Skąd: Warszawa - Falenica

Rover 800

Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 14:11   

Panowie, powiedzcie mi jedno. Po kiego grzyba we wstecznym lusterku jest czujnik promieni slonecznych? Jezeli nie ma ono funkcji rozjasnienia ponad wartosc nominalna, czyli taka jasnosc jaka jest w rzeczywistosci to nie widze celu takiego patentu. Co innego, gdyby reagowalo na swiatlo dobiegajace z tylu samochodu to tak bo chroniloby przed oslepieniem, ale przed sloncem :???:
_________________
Above all, it's a Rover
Rover 820Si 96' & FSO 1500C 83' & MG ZS180 05' & Renault Espace IV 09'
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 14:22   

A to nie jest tak że czujnik promieni słonecznych jak wykrywa światło (jest dzień) to blokuje ściemnianie lusterka, a jak jest noc to opcja ściemniania się aktywuje .... tylko wtedy ten czujnik chyba powinien byc po drugiej stronie lustra i nie powinien być oświetlany światłami z tyłu jadącego auta.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Senn 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 663
Skąd: Warszawa - Falenica

Rover 800

Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 14:30   

roadking, dobrze prawisz. W takim wypadku bym sie zgodzil na sensownosc patentu :)
_________________
Above all, it's a Rover
Rover 820Si 96' & FSO 1500C 83' & MG ZS180 05' & Renault Espace IV 09'
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 14:39   

Czyli powinny być dwa czujniki - jeden czujnik oświetlenia lustra światłami auta od tyłu - ten czujnik jest widoczny jako kropja na tafli lustra. Drugi czujnik powinien być w stopce lub obudowie lustra od strony szyby - jeśli iluminacja obu czujników jest taka sama (zbliżona) to ściemnianie nie działa. Jak jest kontrast na obu (ten na lustrze oświetlony a ten w obudowie nie) to lustro się ściemnia....
Ale to tylko dywagacje bo nie mam tego lustra w łapkach - jak je potestuję to napiszę co i jak.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Rick 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 18 Mar 2007
Posty: 48
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Kwi 25, 2007 23:10   

roadking napisał/a:
Czyli powinny być dwa czujniki - jeden czujnik oświetlenia lustra światłami auta od tyłu - ten czujnik jest widoczny jako kropja na tafli lustra. Drugi czujnik powinien być w stopce lub obudowie lustra od strony szyby.........


drugi czujnik ("słoneczny") jest z tyłu, po prawej stronie lusterka. :)
_________________
R75-Ceed CDRI
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Przewody -lusterko fotochromatyczne, czujnika deszczu
jarema Rover serii 75, MG ZT 1 Pią Paź 19, 2007 21:33
ENU
Brak nowych postów [R75] czujnik deszczu sensor deszczu instalacja doposażenie
rafalmis1 Rover serii 75, MG ZT 81 Sro Lip 13, 2016 19:19
adam_26
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [MG ZT] problem z wentylatorem i czujnikiem
seb747 Rover serii 75, MG ZT 1 Pon Mar 25, 2013 18:42
apples
Brak nowych postów [R75] Problem z czujnikiem drzwi
marsjaningn Rover serii 75, MG ZT 3 Wto Gru 07, 2010 10:28
solkim
Brak nowych postów [R75]Problem z czujnikiem położenia wałka
tomaszvts Rover serii 75, MG ZT 0 Czw Maj 23, 2013 23:03
tomaszvts



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink