Forum Klubu ROVERki.pl :: [214SI-'97] pytanie o badanie sondy
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Paul
Pią Lis 19, 2010 14:08
[214SI-'97] pytanie o badanie sondy
Autor Wiadomość
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

  Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 09:55   [214SI-'97] pytanie o badanie sondy

mam takie pytanie troche tak mi glupio... no coz ale po przeczytaniu instrukcji na FAQ na stronie jak zbadac sonde zrozumialem... ale nie wszystko
chcialbym ja zbadac bo cos za duze spalanie mam w moim roverku. zatankowalem ostatnio 40l benzyny przejechalem dopiero 280km tylko po miescie a wskaznik juz mam 5mm ponad czerwona kreske.... :cry:
pytam sie was jak zbadac sonde tzn: gdzie podlaczyc miernik? czy wyjac wtyczke i od przewodu ktory idzie OD sondy czy do przewodu ktory idzie DO sondy?
czy jesli na FAQ jest napisane ze otwieramy przepustnice to znaczy to samo co "dodajemy gazu"? i co oznacza gwaltownie zamykamy przepustnice?
gdzie kupic sonde? bo na stronie tomateam.pl sond nie ma.a czy te z allegro beda dobre? oczywiscie z tych ktora maja w opisie ze pasuja do rovera 200.
dzieki za pomoc :smile:
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 09:55   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
KOSSA 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Lis 2006
Posty: 49
Skąd: Wrocław / Radomsko



Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 10:31   

Witam, z moich obserwacji wynika że wskazówka nie opada jednostajnie. Wygląda na to że skala wskazówki (czujnika) jest logarytmiczna.
Pozdrawiam


PS. A wg mojej narzeczonej: opada szybciej jak jest więcej paliwa. :mrgreen:
_________________
ROVER 25 1.4 16V X.2000
 
 
 
PTE 




Pomógł: 138 razy
Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 1429
Skąd: Gdańsk

Rover 25

Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 10:53   

Na Twoim miejscu najpierw kilka razy porządnie bym zmierzył spalanie a potem dopiero brał się za naprawy. Porządnie czyli tankując za każdym razem do pełna i kasując przy tym licznik dzienny. Wyliczanie spalania na podstawie przebytego od tankowania dystansu i odczytu wskaźnika poziomu paliwa obarczone jest sporym błędem.
_________________
Rover 25 1.4 1999/2001r. midnight blue 1.06.2006 - 7.05.2012
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 17:09   

ja nic innego nie robie.zawsze tankuje do pelna i zawsze zeruje licznik.z tym ze do teraz zawsze bylo tak ze zdarzala sie jakas trasa i nie bylo calyczas miasta. sprawdzanie sondy to chyba zadna naprawa. jesli wszystko bedzie ok to tylko bedzie sie mozna upewnic ze wszystko w porzadku...
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 17:14   

xROnx napisał/a:
ja nic innego nie robie.zawsze tankuje do pelna i zawsze zeruje licznik.

No i jakie to spalanie do tej pory wychodziło?

[ Dodano: Pią Wrz 14, 2007 17:16 ]
xROnx napisał/a:
pytam sie was jak zbadac sonde tzn: gdzie podlaczyc miernik? czy wyjac wtyczke i od przewodu ktory idzie OD sondy czy do przewodu ktory idzie DO sondy?

Miernik podłączasz do przewodu sygnałowego, obojętnie gdzie (za/przed wtyczką). Poza tym wszystkie przewody idą "OD" sondy, bo sonda podaje dane do ECU, a nie odwrotnie.

xROnx napisał/a:
czy jesli na FAQ jest napisane ze otwieramy przepustnice to znaczy to samo co "dodajemy gazu"?

Tak.

xROnx napisał/a:
i co oznacza gwaltownie zamykamy przepustnice?

No tak "nagle" :mrgreen:

xROnx napisał/a:
gdzie kupic sonde? bo na stronie tomateam.pl sond nie ma.a czy te z allegro beda dobre? oczywiscie z tych ktora maja w opisie ze pasuja do rovera 200.

Każdy uniwersalny, 4-przewodowy BOSCH lub NTK-NGK będzie dobry (ważny jest tylko rozmiar gwintu, zakres pracy 0-1V oraz liczba przewodów).
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Pią Wrz 14, 2007 23:37   

piter34 napisał/a:
xROnx napisał/a:
ja nic innego nie robie.zawsze tankuje do pelna i zawsze zeruje licznik.

No i jakie to spalanie do tej pory wychodziło?

[ Dodano: Pią Wrz 14, 2007 17:16 ]
xROnx napisał/a:
pytam sie was jak zbadac sonde tzn: gdzie podlaczyc miernik? czy wyjac wtyczke i od przewodu ktory idzie OD sondy czy do przewodu ktory idzie DO sondy?

Miernik podłączasz do przewodu sygnałowego, obojętnie gdzie (za/przed wtyczką). Poza tym wszystkie przewody idą "OD" sondy, bo sonda podaje dane do ECU, a nie odwrotnie.

xROnx napisał/a:
czy jesli na FAQ jest napisane ze otwieramy przepustnice to znaczy to samo co "dodajemy gazu"?

Tak.

xROnx napisał/a:
i co oznacza gwaltownie zamykamy przepustnice?

No tak "nagle" :mrgreen:

xROnx napisał/a:
gdzie kupic sonde? bo na stronie tomateam.pl sond nie ma.a czy te z allegro beda dobre? oczywiscie z tych ktora maja w opisie ze pasuja do rovera 200.

Każdy uniwersalny, 4-przewodowy BOSCH lub NTK-NGK będzie dobry (ważny jest tylko rozmiar gwintu, zakres pracy 0-1V oraz liczba przewodów).

ostatnio mialem glownie trase: zielona gora -> konin i powrot i mialem pelen bak.zrobilem na nim lacznie 600km z czego nie cale 100 juz po miescie(potem zalalem znowu do pelna i weszlo 40l wiec mialem jeszcze 10l ale juz sie balem jezdzic bo wskazowka byla ponizej czerwonej kreski o cala grubosc wskazowki)i tak wyliczylem ze spalanie mi wyszlo ok 7-7,5l/100km. teraz mam zrobione juz 290km tylko po miescie a wskazowka jest ok 5mm powyzej czerwonej krechy.tak mysle ze pewnie 400-450km moge zrobic zeby znowu wskazowka byla o grubosc niej ponizej czerwonej krechy.no ale jesli by tak bylo to spalanie by wyszlo ok 10l a nie mam ciezkiej nogi.
plan mam taki zobacze ile km zrobie az wskazowka znowu bedzie na tym samym poziomie (czyli ponizej czerw kreski)i jak bedzie malo ciekawie sprawdze sonde.... tak mysle bylo by najrozsadniej....
 
 
supr3me 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 111
Skąd: BUSKO-ZDRÓJ



Wysłany: Sob Wrz 15, 2007 17:20   

tak sie zastanawiam, czy nie było by łatwiej podpiać się do komputera i sprawdzać tą sondę bez jakiegoś mierzenia? :>
_________________
Rover 214Si '97
Platinum Silver
 
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Sob Wrz 15, 2007 17:27   

supr3me napisał/a:
tak sie zastanawiam, czy nie było by łatwiej podpiać się do komputera i sprawdzać tą sondę bez jakiegoś mierzenia? :>

a w jaki sposob to mozna uczynic?
 
 
supr3me 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Lip 2007
Posty: 111
Skąd: BUSKO-ZDRÓJ



Wysłany: Sob Wrz 15, 2007 17:32   

xROnx napisał/a:
a w jaki sposob to mozna uczynic?


nie dawno sprawdzałem czy mam jakies usterki podpinajac sie do komputera u mechanika, i przy okazji pokazywal mi jak pracuje sonda i stwierdzil ze jest w porządku... musisz poprostu wybrac sie gdzies do mechanika gdzie mają komputer i przede wszystkim oprogramowanie do takiego modelu Roverka, widze ze masz dokladnie taki model i rocznik jak ja wiec jak beda szukac kabelka to pewnie bedzie za srodkowym panelem, pod radiem.. płaska 20-pinowa albo 16-pinowa koncowka (juz nie pamietam).
_________________
Rover 214Si '97
Platinum Silver
 
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Sob Wrz 15, 2007 18:44   

Mowa o spalaniu w oparciu o jazdę po mieście mija się z celem. Spalanie należy sprawdzić na trasie.
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sob Wrz 15, 2007 19:08   

R-200 napisał/a:
Mowa o spalaniu w oparciu o jazdę po mieście mija się z celem. Spalanie należy sprawdzić na trasie.

Dlaczego?? :roll: Mozesz to jakoś uzasadnić??
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 01:45   

Jazda w mieście polega na poruszaniu się odcinkami, np od światła do światła, ciągłym przyspieszaniu i hamowaniu. Są to najbardziej niesprzyjające warunki w aspekcie poziomu spalania. Drugim czynnikiem to styl jazdy na tych odcinkach. To samo auto kierowane przez różnych kierowców może mieć zupełnie różne spalanie. Rozważania na temat zużycia paliwa powinno się prowadzić w odniesieniu do stosunkowo długiej trasy, umożliwiające jazdę w sposób dość oszczędny, co w połączeniu z przejazdami przez miasta daje średnią przybliżoną do faktycznej.
_________________
Pozdrowienia Piotr.
 
 
eszet 




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Maj 2007
Posty: 156
Skąd: Osiek k/Oświęcimia



Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 03:02   

R-200 napisał/a:
co w połączeniu z przejazdami przez miasta daje średnią przybliżoną do faktycznej.

Taa,ale dla osób mieszkających i pracujących w mieście to właśnie jazda po nim daje średnią - jak ją nazywasz - przybliżoną do faktycznej :idea: .Nie trasa.
_________________
Był Roverek....i jeszcze będzie !! !
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 08:56   

R-200, moim zdaniem jednak warto a wręcz powinno się podawać spalanie w cyklu miejskim. Jakby nie patrzeć jazda w ruchu miejskim stanowi podstawę dla sporej liczby osób uzytkujących samochody i dla nich podawanie tylko spalania w trasie jest kompletnie bez sensu. Dlatego też we wszystkich testach gazetowych, a takze na forum podawane jest zuzycie zarówno w mieście jak i w trasie. A na forum ponadto często użytkownicy podają też dokładniejsze warunki przy jakich uzyskali dane spalanie. Uważam, że dopiero takie dane mogą dać pełny obraz spalania danego modelu dla róznych warunków i każdy moze z nich wydobyć to co dla nie go jest ważniejsze (czy trasa czy miasto)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
Kozik 




Pomógł: 141 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 09:20   

Brt napisał/a:
R-200, moim zdaniem jednak warto a wręcz powinno się podawać spalanie w cyklu miejskim.

Tak to prawda, ale miasto miastu nie jest równe.
W miastach w których mieszka większość forumowiczów, jest tak że światła są co 300m i nie ma praktycznie wzniesień, u mnie jest ciężko przejechać 300m na wprost co 50-100m jest krzyżówka 90stopni gdzie trzeba znowu z 1 biegu ruszać poza tym centrum miasta leży na sporej górce pod którą trzeba wyjeżdżać niekiedy (jak nie wezmie sie rozpedu) na 2 biegu.
Wniosek jest taki że w jednym mieście samochód będzie palił więcej a w drugim mniej.
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 09:32   

Kozik napisał/a:
Wniosek jest taki że w jednym mieście samochód będzie palił więcej a w drugim mniej.

Dlatego też napisałem poniżej, że wielu użytkowników podaje dodatkowo warunki w jakich zostało uzyskane (jakie miasto, jak cieżka noga itp.) ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
R-200 



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 07 Gru 2005
Posty: 744
Skąd: Ostrów



Wysłany: Nie Wrz 16, 2007 13:40   

Kozik napisał/a:
Brt napisał/a:
R-200, moim zdaniem jednak warto a wręcz powinno się podawać spalanie w cyklu miejskim.


Wniosek jest taki że w jednym mieście samochód będzie palił więcej a w drugim mniej.
Ja też mieszkam w mieście! :lol: :lol: :lol: Zawodowo zajmuję się trochę samochodami i nie mogę pisać o porównywaniu spalania w mieście. Przykładowo mój roverek gdy jedzie ze mną pali w mieście około 7. Mój syn gdy wsądzie do niego musi mieć około 9-10 l. Czy to znaczy że moje autko jest raz dobre a raz złe?? Napewno nie. W zużycie paliwa w mieście ogromny wpływ ma styl jazdy, o czym pisałem, dlatego trudno porównywać zużycie w trybie miejskim. Byłem kiedyś na Helu, w drodze powrotnej na obwodnicy Gdańska był ogromny korek, 5 metrów na parę minut i długie postoje, nie gaszę silnika bo ciemno i leje jak z cebra. Tam zużycie mi wyszło chyba 15. O tym piszę i chę to uświadomić innym.
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 17:02   

supr3me napisał/a:
tak sie zastanawiam, czy nie było by łatwiej podpiać się do komputera i sprawdzać tą sondę bez jakiegoś mierzenia? :>

Moim zdaniem jest trudniej, drożej i bez żadnej satysfakcji z samodzielnego sprawdzenia podzespołu układu wtryskowego. :lol:
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
xROnx 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 09 Lip 2007
Posty: 1614
Skąd: Grunberg

MG ZT

Wysłany: Pon Wrz 17, 2007 23:01   

ok jestem po pomiarach... miernikiem.
masakra.najpierw zastanawialem sie jak podpiac miernik do sondy.ale udalo sie.nie odlaczywszy kostki wcisnelem sonde miernika "od tylu"do czarnego przewodu.styk byl bo potem spr to odlaczajac jednak ta kostke:)
no ale dobra do roboty.fak ze silnik mialem jeszcze cieply wiec nie bylo pracy na ssaniu ale.uruchomilem silnik miernik pokazywal wartosci od 0 do 0,7 a hakiem. w zasadzie gdy dodawalem gazu roznicy nie bylo. moze na poczatku dluzej sie trzymaly wartosci ok 0,5-0,7 a po ok 2sek latalo tak od 0 do 0,7 z hakiem. tak samo bylo gdy trzymalem ok 3000rpm na poczatku ok 0,5-0,7 a potem od 0-ok 0,7. nie wiem co o tym myslec bo wg instrukji na FAQ oscylacja powinna byc na biegu jalowym pomiedzy 0,2 a 0,8 a umnie bylo od 0-0,7 z hakiem(czyli prawie 0,8) czy sa to dopuszczalne wartosci? czy mam juz sie szykowac na wymiane sondy?
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10894
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Wto Wrz 18, 2007 00:49   

mi to wygląda na całkiem ładną pracę sondy :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R214Si]Badanie sondy lambda.
skupa Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 3 Sob Kwi 21, 2007 15:52
rovero
Brak nowych postów [214Si 1,4 98] wymiana sondy lambda a reset komputera
remikwiat Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 4 Sro Sty 02, 2008 16:17
piter34
Brak nowych postów [214Si '97] pytanie o uszczelke HGF
porownanie marek Glasser a Glaser :/
supr3me Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 9 Sob Cze 18, 2011 16:40
Pies
Brak nowych postów [214si] Rozrusznik pytanie
ruszti Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 6 Nie Lis 01, 2015 17:19
robsson78
Brak nowych postów [R 214Si 1,4 LPG 97r] Pytanie o sonde lambda
Auto przestało działać na gazie, mechanik odłączył sonde lambda na regulacje ręczną ?
loker Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 5 Pią Lut 12, 2010 20:51
loker



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink