Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Problemy z ciepłym powietrzem + inne pytania
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Problemy z ciepłym powietrzem + inne pytania
Autor Wiadomość
gipsy2 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 160
Skąd: Pawłowice



Wysłany: Nie Paź 14, 2007 19:57   [R75] Problemy z ciepłym powietrzem + inne pytania
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam,

Dziś stała się dziwna rzecz ... Nastawiłem sobie na wyświetlaczu temperaturę 24 stopnie jednakże wiedziałem że silnik nie jest jeszcze do końca zagrzany więc nie leciało ciepłe powietrze. Niestety przejechałem około 30 kilometrów,silnik nagrzany, temperatura nastawiona już na max a tu z nawiewu ciągle mega zimne powietrze. Przełączanie na tyb AUTO, czy ECON itp. nic nie pomaga. Po chwili nagle wylatuje ciepłe powietrze,ale tylko na chwilę i znów leci zimne. Przejechałem z 80 kilometrów i stanąłem. Włączyłem ponownie sam zapłon i było słychać w środku auta "przelewanie" wody (dźwięk taki jakbyście wylewali garnek wody do ubikacji) no i odpaliłem i chwilkę leciało zimne i zaraz zaskoczyło na ciepłe powietrze. Trwało to chwilę i znów zimne powietrze leci.

Generalnie w 80% leci zimne powietrze a czasem ciepłe, co jest grane? Do niedawna było wszystko OK.

Pozdrawiam
_________________
Diaboł was zeżre!
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Lis 22, 2010 13:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Paź 14, 2007 19:57   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Nie Paź 14, 2007 21:21   

Obstawiam zapowietrzenie układu chłodzenia (z nagrzewnicą na czele). Poczytaj o odpowietrzaniu, sprawdź u siebie, zastosuj i będzie good :D
 
 
riki 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Mar 2003
Posty: 104
Skąd: opolskie



Wysłany: Nie Paź 14, 2007 21:49   

gipsy2 napisał/a:
było słychać w środku auta "przelewanie" wody


sprawdź poziom płynu w zbiorniczku
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez riki Pon Paź 15, 2007 08:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ENU 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 228
Skąd: Szczecin



Wysłany: Nie Paź 14, 2007 23:57   

Można sprawdzić jeszcze jedna rzecz

Ustaw stacyjkę w pozycji zapłon i na panelu klimatronika temperaturę jaka chcesz.
Da sie usłyszeć prace silnika sterującego położeniem klapy w nagrzewnicy .Jeśli chodzi non stop to znaczy ze potencjometr czytujący stan klapy nawala przez co klimatronik nie moze prawidłowo ustawić temperaturę i może sie to objawiać falowaniem nawiewu (raz ciepłe a raz zimne i tak na zmianę)
_________________
Rover 75 2.0i
 
 
gipsy2 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 160
Skąd: Pawłowice



Wysłany: Pon Paź 15, 2007 15:22   

wstępne wiadomości :

Dziś sprawdzałem i płynu nie było , dolałem i leci ciepłe powietrze :smile: ,kwestia ubytku płynu / lub / zapowietrzenia mi została :)

[ Dodano: Pon Paź 15, 2007 20:40 ]
Więc na 100% wynikiem zimnego powietrza był brak płynu chłodzącego. Dolałem i jest OK, jednak dość często słychać to "przelewanie" wody w kabinie ,a do tego wydaje mi się że ubywa płynu chłodzącego. Jakieś sugestie? Dodam,że zauważyłem że leci dymek (jakby się coś paliło) z okolic korka wlewu oleju - jednak z samego korka oleju to niejest? Może tam jest nagrzewnica,albo cosik? Też wydaje mi się to niepokojące...

Powracając do tematu wentylatora to po wizycie w ASO Radzionków widać że pracuje na najwyższych biegu. Nie pracuje cały czas na postoju jak dam np. ustawienie na najniższą temperaturę - włącza się bieg najwyższy wentylatora wtedy kiedy jest potrzebne schłodzenie sprężarki.

Mam jeszcze jedno pytanie : czy we wszystkich R75 były podgrzewane lusterka? Jeśli tak to wyraźnie czuć ciepło z takiego lusterka po przyłożeniu łapy?

Kolejne pytanie: przy zimnym silniku biegi I oraz II trochę ciężko wchodzą. Jak się silnik troche zagrzeje wszystko wraca do normy. Obstawiam olej w skrzyni. Jaki tam dokładnie wlać na wymiane?
_________________
Diaboł was zeżre!
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Pon Paź 15, 2007 22:07   

gipsy2 napisał/a:
Dodam,że zauważyłem że leci dymek (jakby się coś paliło) z okolic korka wlewu oleju - jednak z samego korka oleju to niejest
:shock: :shock: :shock: Obserwuj to, bo normalne to nie jest....

gipsy2 napisał/a:
czy we wszystkich R75 były podgrzewane lusterka? Jeśli tak to wyraźnie czuć ciepło z takiego lusterka po przyłożeniu łapy?
Odpowiedź na oba pytania: tak.

gipsy2 napisał/a:
Obstawiam olej w skrzyni. Jaki tam dokładnie wlać na wymiane?
Texaco MTF94.

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 16, 2007 13:26   

gipsy2 napisał/a:
Powracając do tematu wentylatora to po wizycie w ASO Radzionków widać że pracuje na najwyższych biegu. Nie pracuje cały czas na postoju jak dam np. ustawienie na najniższą temperaturę - włącza się bieg najwyższy wentylatora wtedy kiedy jest potrzebne schłodzenie sprężarki.

No to tak nie powinno być. Ustawienie najniższej temperatury powinno spowodować ząłączenie wiatraka na pierwszym biegu...
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 13:53   

piter34 napisał/a:
No to tak nie powinno być. Ustawienie najniższej temperatury powinno spowodować ząłączenie wiatraka na pierwszym biegu...
Właśnie - a w ogóle działają Ci dwa biegi? Może zawsze kreci Ci na najwyższych obrotach? Albo podłączyli odwrotnie kabelki i teraz zamiast wyższych obrotów (w przypadku potrzeby schłodzenia silnika) kręci Ci wolniej.
Czy po podłączeniu wentylatora sprawdzali go Testbookiem?
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 16, 2007 13:57   

Moim zdaniem to oni po prostu zamontowali wadliwy wentylator. Jak to tam jest z tym rezystorem Marian? On się przepala prawda? ...i "działa" tylko na wolnym biegu.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 15:12   

piter34 napisał/a:
Jak to tam jest z tym rezystorem Marian? On się przepala prawda? ...i "działa" tylko na wolnym biegu.
Rezystor powoduje obniżenie obrotów, więc jak się przepali, to działa tylko wyższy bieg wentylatora.
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 16, 2007 15:42   

Marian_K napisał/a:
Rezystor powoduje obniżenie obrotów, więc jak się przepali, to działa tylko wyższy bieg wentylatora.

Dokładnie o to mi chodziło. Czyli gipsy2 ma uwalony rezystor?
Tak to dla mnie wygląda z jego opisu. :???:
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 15:42   

gipsy2 nie podał ważnej informacji - roku produkcji. Nie jest wykluczone, że miał stary trzybiegowy wentylator, a obecnie zamontowali mu nowszy dwubiegowy z rezystorem. Mam taki przypadek u siebie i:
1. "nowy" (używka) wentylator został podłączony z nową (inną niż stara) skrzynką sterującą bez żadnych przeróbek - wtyczki pasują. Ilości przewodów do wiatraka ze starej i nowej skrzynki są różne.
2. pierwszy bieg mi nie działa - po włączeniu klimy stoi. Może wiatrak, a może złe podłączenie i np. pierwszy bieg został podłączony do schłodzenia silnika a ten chłodzenia nie potrzebuje.
3. wyższy bieg działa - to słychać, widać i czuć...
4. Ja nie montowałem tego w ASO, nie miałem jeszcze wydrukowanych schematów z RAVE i świadomie zaakceptowałem wtedy taki stan i do czasu następnego padu wentylatora nie mam zamiaru wracać do tego tematu:
Po doświadczeniach jazdy w upałach w ogóle bez wentylatora, temperatura silnika, nawet we wrocławskich korkach, nie podniosła się więcej niż milimetr ponad połowę skali. Czyli wentylator jest potrzebny (w CDT) w zasadzie tylko do klimatyzacji.
Dla prawidłowego działania klimatyzacji niezbędny jest przede wszystkim bieg najwyższy - a ten działa.
Marian_K napisał/a:
Rezystor powoduje obniżenie obrotów, więc jak się przepali, to działa tylko wyższy bieg wentylatora.
- dzięki za extra info, bo to znaczy, że jeżeli padnie rezystor to wiatrak będzie działał.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 16, 2007 15:49   

henryk_w napisał/a:
- dzięki za extra info, bo to znaczy, że jeżeli padnie rezystor to wiatrak będzie działał.

Tak, a ten rezystor to nie jest wcale jakiś drogi i kłopotliwy w wymianie.

henryk_w napisał/a:
gipsy2 nie podał ważnej informacji - roku produkcji. Nie jest wykluczone, że miał stary trzybiegowy wentylator, a obecnie zamontowali mu nowszy dwubiegowy z rezystorem.

gipsy2 podaj rok produkcji i wpisz do tematu wątku.
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 15:56   

piter34 napisał/a:
Dokładnie o to mi chodziło. Czyli gipsy2 ma uwalony rezystor?
Tak to dla mnie wygląda z jego opisu.
Ten jego opis jest trochę niejasny dla mnie... Może być jeszcze tak, że ma zamienione kabelki od pierwszego i drugiego biegu. Po prostu z opisu nie wynika czy ma dwa biegi, czy tylko 1 (najwyższy).

henryk_w napisał/a:
dzięki za extra info, bo to znaczy, że jeżeli padnie rezystor to wiatrak będzie działał.
Tak, ale tylko na wyższym biegu. Obwód niskiego biegu będzie przerwany - przepalonym rezystorem. (w załączniku rysunek)
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:13   

Marian_K napisał/a:
Tak, ale tylko na wyższym biegu
- o to mi właśnie chodziło, na wyższym biegu działa niezależnie od tego czy rezystor czy niższy bieg wiatraka padł - na tym polega dla mnie dobra wiadomość. A wyższy bieg mi wystarczy, widziałem R75 z działającym 1-szym biegiem, to w mojej ocenie, z punktu widzenia schłodzenia klimy, to raczej psychologiczny efekt, że działa. Ale to tylko moje zdanie. Nie jestem perfekcjonistą - celem jest działanie klimy.
Natomiast i rezystor i wiatrak mogą być u gipsy2 dobre - wentylator może być źle podłączony.
Dzięki za schemat - dołączę (na wszelki wypadek) do mojego prywatnego RAVE.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:27   

henryk_w napisał/a:
na wyższym biegu działa niezależnie od tego czy rezystor czy niższy bieg wiatraka padł
Nie wiem, czy dobrze się rozumiemy - chodzi Ci o możliwość dwojakiej usterki: rezystora i silnika? Tu jest wentylator dwuprzewodowy - nie ma czegoś takiego jak niższy bieg wiatraka (silnika). Niższe obroty śmigła są powodowane rezystorem. Jeżeli on padnie - niskich obrotów nie ma, są tylko wysokie. Jeżeli padnie silnik - nie ma żadnych obrotów (ani niskich ani wysokich).

Usterka silnika może powodować brak niskiego biegu w przypadku silnika wieloprzewodowego. Tam może się "skończyć" szczotka od jakiegoś biegu, ale pozostałe będą działać. (załącznik)

henryk_w napisał/a:
Dzięki za schemat - dołączę (na wszelki wypadek) do mojego prywatnego RAVE
RAVE by henryk_w :wink: ? Jak masz tam coś ciekawego to podziel się z nami :grin: .

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
gipsy2 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 160
Skąd: Pawłowice



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:32   

Witajcie,

Auto mam z roku 2000r. więc stary wentylator miałem 3 - biegowy. Śmigło,cała obudowa została orginalna, natomiast ASO przerobiło stary uszkodzony silnik lub/i elektrykę na silnik na 2 - biegowy.

Zasada działania którą zaobserwowałem : pierwszy i wolny bieg u mnie nie działa (często zerkałem przez grill'a na śmigło przy postoju itp.) , włącza się tylko bieg wysoki (słychać go ewidentnie,nawet w kabinie auta) . Na postoju włącza się ten wysoki bieg tylko czasami. Z moich obserwacji wynika,że jeśli rułka od klimy (ta bardzo zimna) robi się delikatnie cieplejsza to wentylator włącza się na wysokim biegu. Czyli poprostu na postoju wentylator włącza się na najwyższym biegu po to aby schłodzić klimę bo wiadomo ,że nie ma powietrza do aby schłodziło układ klimy. Poprostu jak wentylator wyczuje że klima powoli traci swoje właściwości chłodzące to włacza się tylko na wysokim biegu.

W ASO mówili o 2-ch biegach ... musze sie zapytać o ten pierwszy.
_________________
Diaboł was zeżre!
 
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:46   

Włącz klimatyzację, ustaw temperaturę na najniższą "Lo" i zobacz czy chodzi wiatrak. Powinien chodzić.
Jeżeli się nie kręci - jedź do serwisu i niech w ramach reklamacji sprawdzą podłączając Testbooka i wymuszając pracę wentylatora.

Oczywiście powinien chodzić na niskim biegu, ale nie ma tragedii jeśli chodzi na wysokim - po prostu bardziej hałasuje i tyle.

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
piter34 




Pomógł: 775 razy
Dołączył: 07 Sie 2003
Posty: 7421
Skąd: Kraków

Rover 800

Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:51   

Marian_K napisał/a:
Oczywiście powinien chodzić na niskim biegu, ale nie ma tragedii jeśli chodzi na wysokim - po prostu bardziej hałasuje i tyle.

No ale tyle kasy wyłożyć za uwalony (albo źle podłączony) układ?
_________________
Nie udzielam pomocy na priv oraz na gg! Masz problem? Pisz na forum :)
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Paź 16, 2007 16:55   

piter34 napisał/a:
No ale tyle kasy wyłożyć za uwalony (albo źle podłączony) układ?
Masz całkowitą rację - skoro mówili o dwóch biegach, to włączenie klimy powinno wymusić bieg niski. Trzeba szanować swoje pieniądze!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Rozrusznik i inne pytania, jestem tu nowy.
Strusiu1987 Rover serii 75, MG ZT 7 Pią Lut 18, 2011 17:16
Boncky
Brak nowych postów [R75] Skrzynia automatyczna pytania/problemy
daniel18c Rover serii 75, MG ZT 15 Nie Kwi 02, 2017 23:39
Bieri13
Brak nowych postów [R75] Padanie akumulatora i inne problemy
Perunslaw Rover serii 75, MG ZT 20 Sob Lut 21, 2009 19:04
Rowan
Brak nowych postów [R75] Nie odpala, leci paliwo z powietrzem
wader661 Rover serii 75, MG ZT 19 Czw Mar 13, 2014 20:14
wader661
Brak nowych postów [R75] Nie odpala na ciepłym silniku
ipy Rover serii 75, MG ZT 7 Wto Cze 05, 2018 13:13
christopher7



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink