Forum Klubu ROVERki.pl :: [R216Si '97] Uszkodzony czujnik temperatury płynu?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R216Si '97] Uszkodzony czujnik temperatury płynu?

czujnik wskaźnika temperatury, pomiar rezystancji
Autor Wiadomość
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sob Lip 19, 2008 17:50   [R216Si '97] Uszkodzony czujnik temperatury płynu?

Dzień dobry. :wink:

Parę dni temu wybrałem się Roverkiem do Brandenburgii i będąc już za granicą spostrzegłem, że wskazówka temperatury płynu chłodzącego jest całkowicie opadnięta. Na wszelki wypadek sprawdziłem płyn -- nic nie ubyło. Wcześniej przez niemal całą autostradę A2 grzałem z maksymalną prędkością i śledziłem, czy aby się nic nie przegrzewa. Czy taka jazda mogła uszkodzić czujnik? Potem za autostradą były korki, a że mi się spieszyło, to jechałem dość szybko lokalnymi, często wyboistymi drogami (m. in. trafiłem na kilkukilometrowy odcinek kocich łbów) pomyślałem, że wtedy coś się gdzieś rozłączyło. W drodze powrotnej na A2 Roverek gnał jeszcze szybciej, w najlepszym momencie pokazywał niemal 215 km/h, mało wycieraczek nie pourywało. :grin:

Wskazówka czasami się podnosi do poziomu normalnej temperatury pracy silnika, czasami skacze chaotycznie z częstotliwością paru razy na sekundę, czasami się zawiesza gdzieś w pozycji pośredniej (ale nigdy nie przekracza i nie przekraczała temp. pracy). Najczęściej jednak jest opadnięta na minimum. Początkowo myślałem, że coś nie kontaktuje, ale dziś przeprowadziłem test z podłączaniem kabelka do masy i za każdym razem wskazówka wystrzeliwała do góry, nawet wtedy gdy chwilę wcześniej i chwilę później na rozgrzanym silniku po podłączeniu do czujnika pokazywała minimum. Tak więc najwyraźniej czujnik do wymiany. Co sądzicie?

Druga sprawa to drugi czujnik :) ten od wentylatora. Zaniepokoiło mnie to, że wentylator włącza się po dość długim czasie. Kiedyś jak pamiętam po włączeniu zimnego silnika zaczął działać po 2-3 minutach, ale to był upalny dzień. Dziś odczekałem z 7 minut i nic, przejechałem kilka kilometrów, zatrzymałem się i włączył się gdzieś po 2 minutach. Po jakim mniej więcej czasie powinien włączać się wentylator (na biegu jałowym, przy zimnym silniku)?

Jak dokonać pomiaru rezystancji czujników, jakie powinny być wartości przy jakich temperaturach?
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
Ostatnio zmieniony przez mpg Pon Lip 21, 2008 07:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Lip 19, 2008 17:50   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Lip 19, 2008 19:42   

ewidentnie coś Ci nie łączy przy czujniku od deski rozdzielczej.
Jeśli chodzi o wentylator to silnik musi sporo pochodzić żeby się włączył... jak jest chłodno nawet ponad 20 minut, chyba, że go potrzymasz na wyższych obrotach... :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sob Lip 19, 2008 20:55   

Ale skoro wskazówka leci na max za każdym razem, gdy stykam wtyczkę z masą, to znaczy, że coś jest źle z samym czujnikiem a nie z połączeniem pomiędzy nim a deską? Dobrze kombinuję?
Nigdy nie miałem najmniejszych problemów ze wskaźnikiem, aż tak nagle przestał działać. Mogło coś się schrzanić z tym czujnikiem, bo pałowałem silnik i płyn był za gorący czy coś?

Z wentylatorem, to mnie uspokoiłeś...
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Lip 19, 2008 23:41   

a może coś między czujnikiem a masą nie teges i raz pokazuje temperaturę a raz nie...
a może sama wsówka jest przyśniedziała, i jak ją przyciskasz palcami do masy to styka, a jak leży założona na końcówce czujnika to niekoniecznie... a może.... a może.... ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
pluto 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 162
Skąd: Jasło / Dębica



Wysłany: Nie Lip 20, 2008 09:03   

http://forum.roverki.eu/v...er=asc&start=20
 
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Nie Lip 20, 2008 11:15   

Dzięki,pluto, przeoczyłem tamten wątek.
Tak więc zmierzyłem dziś ten czujnik.
Na zimnym silniku (~20°C) wyszło 3,15±0,18 kΩ.
W chwili włączania się wentylatora (104°C ?) jest 1,89±0,18 kΩ.
Jako masy dotykałem "kolanka", bo zauważyłem, że przy chodzącym silniku dotykanie klemy akumulatora bardzo zaniża wynik (myślałem, że są ze sobą połączone).
Jakieś komentarze?
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
 
 
pluto 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 162
Skąd: Jasło / Dębica



Wysłany: Pon Lip 21, 2008 04:28   

Jeśli pomiary AnrewS'a były dobre to znaczy, że te czujniki faktycznie kiedy dobiega ich koniec, zwiększają swoją rezystancje. Bo twój też ma większą. Trudno mi też powiedzieć czy to na 100% czujnik walnięty (bo u mnie też rezystancja na zimnym silniku wynosiła około 3 kohm. MOże masz gdzieś znajomego z roverkiem (nie koniecznie seria 200), to spróbuj zmierzyć jeszcze.
Ja jeszcze tego czujnika nie wymieniałem.
 
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pon Lip 21, 2008 07:03   

Wczoraj wczesnym wieczorem znów zmierzyłem na zimnym i było 4,45. Teraz rano jest na dworzu 15°C i pokazuje 2,33...
Spróbuję go wyjąć i ewentualnie przeczyścić od wewnątrz.

Na rozgrzanym tym razem 1,55
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
Ostatnio zmieniony przez mpg Pon Lip 21, 2008 08:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
firefighter 




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 168
Skąd: Tychy



Wysłany: Pon Lip 21, 2008 07:31   

Ja w moim R25 '00 mam to samo raz pokazuje normalną temperaturę a raz wskazówka ani drgnie też probuję dojść co jest grane.Możecie powiedzieć który to czyjnik jest odpowiedzialny za wskazania i gdzie dokładnie się znajduje
 
 
 
pluto 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 162
Skąd: Jasło / Dębica



Wysłany: Pon Lip 21, 2008 15:47   

Czujnik od wskaźnika temperatury to jest ten, do którego "idzie" jeden kabel. Czujnik ten wkręcony jest od dołu, w taki trojak na którym jest wkręcony również drugi czujnik od strony chłodnicy, do którego idzie dwa kable i jest on od przesyłu informacji do komputera o temperaturze silnika.
 
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Pon Lip 21, 2008 16:48   

No i się znalazło...



:???:


firefighter, na obrazku na zielono zaznaczyłem:



[ Dodano: Pon Lip 21, 2008 22:42 ]
Ha, a jednak! :grin:

Zmierzyłem czujnik w wodzie z grzałką i wyszło mniej więcej dobrze.
~150Ω przy 50-kilku °C
~44Ω przy wrzątku

Czyli wychodzi na to, że musiał przez większość czasu nie stykać z masą, a brud musiał zwiększać opór. Inaczej sobie tego wytłumaczyć nie umiem.

[ Dodano: Wto Lip 22, 2008 00:42 ]
...a jednak dupa :neutral:
Wsadziłem czujnik na kilkadziesiąt minut do zamrażalnika razem z termometrem. Termometr pokazywal -24°C a czujnik (mimo że nie musiał się schłodzić tak szybko jak termometr) ponad 4 kΩ (prawie tyle co dziś rano na zimnym silniku). Potem znowu (po ogrzaniu w letniej) trzymałem go przez kilka minut w gotującej się wodzie i pokazywał 2 kΩ z czymś , aby po 2-3 minutach było ~800 Ω, a po kolejnych kilkudziesięciu sekundach 1,5 kΩ. Wymiękam. :/
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
 
 
MAXx 




Dołączył: 30 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: Będzin



Wysłany: Wto Lip 22, 2008 12:00   

mam pytanie ile z tego czujnika zaznaczonym na zielono jest przewodow??
bo u mnie w rover 214si z 97r jest jeden przewod.
 
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Wto Lip 22, 2008 15:18   

MAXx napisał/a:
mam pytanie ile z tego czujnika zaznaczonym na zielono jest przewodow??
bo u mnie w rover 214si z 97r jest jeden przewod.

pluto napisał/a:
Czujnik od wskaźnika temperatury to jest ten, do którego "idzie" jeden kabel. Czujnik ten wkręcony jest od dołu, w taki trojak na którym jest wkręcony również drugi czujnik od strony chłodnicy, do którego idzie dwa kable i jest on od przesyłu informacji do komputera o temperaturze silnika.


[ Dodano: Wto Lip 22, 2008 15:57 ]
======
Tak więc, czujnik jest uszkodzony i zmienia swój opór pod wpływem wstrząsów. Upuszczałem go na stół i raz pokazuje dobrze, raz pokazuje nawet 20 kΩ, na przemian do wyboru. Można go traktować jako dwudziestotysięcznościenną kość do gry. :wink:

pluto napisał/a:
Może mam nieoryginalny ten czujnik?
pisze na nim: MEK 130 13H6

Mój ma oznaczenie MEK 130 29D7.
Jaki w końcu kupiłeś?
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
 
 
firefighter 




Dołączył: 03 Lip 2008
Posty: 168
Skąd: Tychy



Wysłany: Sro Lip 23, 2008 07:22   

mpg
Czy jak wykrece ten czyjnik to muszę wymieniać płyn bo się wyleje?
 
 
 
Jedrula 



Dołączył: 23 Lip 2008
Posty: 2
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 23, 2008 09:57   

firefighter - dobre pytanie, bo sam mam taki problem i w ogole nie wiem gdize mam znalezc taki czujnik bo u TomTeam nie ma :cry:
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lip 23, 2008 10:00   

jak to szybko zrobisz, to tylko kilka kropel wyleci. Zaptyaj w intercarsie o czujnik
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
mpg 




Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Sty 2007
Posty: 99
Skąd: Warszawa



Wysłany: Sro Lip 23, 2008 12:37   

firefighter napisał/a:
mpg
Czy jak wykrece ten czyjnik to muszę wymieniać płyn bo się wyleje?

Jak szybko to zrobisz, powinno Ci się wylać max z kieliszek płynu. Ale zawsze bąbelek powietrza może wejść i coś potem blokować.
Ja go wyjąłem na całą noc, bo chciałem dokładnie zbadać. To co się wylewało zlałem do pojemnika, ale i tak jeszcze kapało powoli przez całą noc i pół dnia. Teraz mam zapowietrzony układ, silnik się grzeje i będę musiał spuścić i zalać od nowa.
_________________
Pozdrawiam, Marcin
był: 216Si '97 Tahiti Blue
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R25 1.4 2001] Uszkodzony czujnik temperatury.
LukaszBDG Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 5 Pią Sie 01, 2014 17:48
robsson78
Brak nowych postów [R200] Czy to uszkodzony czujnik temperatury?
pistolet Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 11 Sro Sty 15, 2014 10:17
robsson78
Brak nowych postów [R25 2.0 IDT] Gdzie czujnik temperatury płynu ?
CrazyFish Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Pią Kwi 17, 2009 00:22
thef
Brak nowych postów [R214i 1.4 1997] czujnik temperatury płynu
czujnik temperatury płynu
Jedrula Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 1 Sro Lip 23, 2008 10:07
sTERYD
Brak nowych postów [R214Si 99r.] Czujnik temperatury płynu chłodzącego
kubski84 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 10 Nie Mar 07, 2010 23:54
Joshua121



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink